Te Amsterdam sloeg de bliksem in de Wester- kerk. Door de duisternis kon evenwel de onmiddel lijk gealarmeerdo brandweer niet zien, waar 6cbade veroorzaakt was. Men sprak van een steenen bal, een gedeelte van de versiering van den torenom gang, die afgeslagen en door het dak heen in de kerk zou zijn terecht gekomen. Daarvan vond do brandweer echter niet9. Wel had het orgel veel geleden van den binnen gutsenden regeD. In de kantoren van de compagnie Bordelaise in de Spui straat werd de telefoon getroffen. De draden zijn gebroken, terwijl in 't kantoor schokken werden waargenomen. De brandweer bïuschte er een kleinen brand in de Ververstraat, in eene bergplaats van onge- blusehte kalk, veroorzaakt door het instroomen van het water. Hedennacht omstreeks twaalf uren woedde het onweder hevig in den achterhoek van Gelderland. Zware hagelbuien en slagregens brachten de lan derijen aanmerkelijke ecbade toe. Deze bui dreef spoedig af, doch tegen halfdrie barstte een nog veel zwaarder onweder los. Onder de gemeente Lochem verbrandde eene groote boerenwoning, en te Al men werd een huis door den bliksem vernield. Zekere H., uit Haarlem afkomstig, die voor eenige dagen zijn intrek genomen had in een logement in Hoofddorp te Haarlemmermeer, heeft, na het bekomen zijner rekening, zich stil uit de voeten gemaakt, zonder zijne schulden te betalen. Door het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren behandeld de zaak van II. A. J. G., koet sier; J. M. C., en A. P. De H., timmerman, allen wonende te Rotterdam, beschuldigd vande eerste diefstal bij nacht, gepleegd van 24 op 25 Jan. 11., ten nadeele van mej. H. in de Lange Warande te Rotterdam, in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel; de tweede en derde mede plichtigheid aan dien dief&tal door het koopen en verbergen van het gestolene. De eerste besch. legde eene volledige bekentenis af, onder opgave dat bij door gebrek aan werk tot den diefstal was gekomen. De tweede ontkende bare medeplichtigheid; zij was in deze geheel ter goeder trouw, daar de goederen buiten haar weten in hare woning waren gekomen. De derde besch., die in de instructie in zijne verklaringen telkens had gevarieerd, wenschte thans de waarheid te huldigen en gaf op dat het opkoopen en verbergen van al het goed door de 2de besch. was geschied en hij daaraan geheel onschuldig was. Adv.-gen. mr. Bijleveld, die, evenals de president bij het getuigenverhoor, hulde bracht aau den com missaris van politie Strang voor de zorgen, door dien ambtenaar aan deze zaak besteed, giDg bij de toelichting van zijn requisitoir de gebleken feiten achtereenvolgens na en kwam tot de slotsom dat het aan elk der beschuldigden ten laste gelegde volkomen was bewezeD. Adv.-gen. kon op geen verzachtende omstandigheden wijzen en requireerde, met het oog op de tweede besch. als de moreel hoofdschuldige, de vercordeeliDg van den eersten en den derden besch. ieder tot zes en van de tweede besch. tot zeven jaren tuchthuisstraf. Als verdediger voor den eersten besch. trad op mr. Andries, die betoogde dat z. i. niets was ge bleken van de ten laste gelegde verzwarende om standigheden dat de diefstal zou zijn gepleegd met een valschen sleutel. Hij qual.ficeerde het feit als diefstal in een bewooud huis en vertrouwde dat wat de op te leggen straf betreft, onderscheiden omstandigheden konden en zouden worden in aan merking genomen, die tot eene zachte straf moesten leiden. Voor de tweede besch. werd het woord gevoerd door mr. Van Geuos. Verdediger trachtte aan te toonen, dat zijDe cliënte ter goeder trouw had ge handeld en niet had geweten, dat het goed gestolen was, op grond waarvan hij tot. vrijspraak conclu deerde. Ook voor den derden be6ch. werd vrijspraak ge vraagd door mr. Maclaine Pont, die van meening was, dat ten zijnen opzichte geen bewijs van 8chuld was geconstateerd. Na re- en dupliek werd de uitspraak op heden bepaald. Door de politie te 's-IIage zijn aange- houden en naar het huis van arrest overgebracht twee personen, die tijdens de afwezigheid van eene vrouw, haar inboeltje verkocht hebben. Ten nadeele van den tapper B. in de Zorgvlietstraat is er ontvreemd eene portefeuille met 100. De dader is onbekend. Een k r ui e r s k n e c h t te Arasterdam, die jl. Maandag aan de Kasvereeniging f 180 in ontvangst moest gaan nemen, is met dit bedrag op den loop gegaan. Gisternacht werd hij in de Nes gearresteerd. Hij had reeds meer dan de helft van het geld opgemaakt. De politie te Utrecht heeft de hand ge legd op de 18-jarigo dochter van den arbeider K die blijken had gegeven van verregaande sluwheid en brutaliteit, zooals gelukkig maar zeldzaam voor komt. Deze jeugdige dienstbode, die boodecbappen voor hare me9steresso moest doen en kwansuis het haar medegegeven gold, om de gekochte waren te betalen, verloor, doch versnoepte, kocht het bestelde, doch op naam eener geachte familie. Een aller dwaaste brief, dien zij aan den winkelier schreef en met den naam van die familie onderteekende, bracht het feit nit. Ook moet bij haar eene reke ning gevonden zijn, die zij, om het door haar ge pleegd bedrog te bedekkeD, eigenhandig had ge quitcerd. Een en ander is in beslag genomen, zcodat deze sluwe oplichtster met de justitie zal moeten afrekenen. De politie-agent v. P. to Bergen-op- Zoom, die vóór eenige dagen zoo gevaarlijk door een messteek verwond werd, is eindelijk na eeu hevig lijden aan de gevolgen overleden. De justitie stelt een nader onderzoek in. De stalhouder Jansen, verdacht den politie-agont vsrwond te hebben, is gisternacht door marechaussees per rijtuig naar Breda vervoerd, daar men hem niet aan de woede van het volk durfde blootstellen. Onder Eede, aa n d e zoogen aam de Kade bracht zebero G. B. bij ongeluk zijn vader onder het rogge maaien met zijn zeis eene levensgevaar lijke wonde toe. De spoorweg-ambtenaar Arnoldy, werkzaam aau het station Baarn, is gisteren van daar gevlucht, in zijn kas een tekort van ongeveer f 400 latende. Eene groote weverij, die van de hee- ren gebr. Leblanc te Tourcoiug, is geheel door brand vernield. Dezer dagen kwam een welgekleed heer bij eene dame, die op den boulevard te Parij6, met een kind op den arm waudelde, en zeide dat er een venijnige vlieg om het gezichtje van den kleine vloog. Hij verjaagde die, groette beleefd de vrouw en giDg henen. Een oogoublik later zag de moeder dat haar gouden horloge en ketting verdwe nen waren. Madama Ju die, de welbekende Parij- sche tooneelspeelster, heeft eene verbintenis aange gaan om in 1885 en 1886 eene rondreis door de Vereenigde Staten te doen. Zij krijgt voor de 210 voorstellingen eene som van 1,050,000 fr. van haren impresario, die alle kosten op zich neemt, tot de reiskosten voor mad. Judic en drie dienstbodeu tce. De dagbladen te Weenon maken mel ding van 12 gevallen van zonnesteek, bijna alle met doodelijken afloop, terwijl verscheidene paar den van den tramweg ten gevolge van do hitte dood neervielen. buitenland. Het ontdekken van complotten tegen de Republiek komt periodiek in Frankrijk voor. De Juli- en Augustusdagen zijn daarvoor Je meest geschikte tijd. Eenige bladen bevatten nu het bericht dat in den Dacht van Vrijdag op Zaterdag de prefect van politie Camescasse twee hoofdcommissarissen had doen roepen en hun bevel had gegeven terstond drie agenten van de prefectuur te arresteeren. Dit gebeurde dienzelfden nacht nogde agenten werden opgelicht en in geheim arrest gehouden. Huiszoeking had plaats; in hunne woningen vond men, zooals gewoonlijk, terstond eene volledige lijst van de eedgenooten. De lijst bevatte de namen van groote industriëelen, prefecten, groote grondeigenaars, offi cieren van allerlei rang en vele ambtenaren der administratie. Het getal gecompromittcerden be droeg niet minder 12,000. Tegenover ieders naam was de som vermeld, die bij het slagen eener roya listische restauratie hem zou uitbetaald worden. Dit geheele verhaal blijkt niet zoo uit de lucht gegrepen te zijn, als het schijnt. Inderdaad zijn des nachts drie agenten gearresteerd, en is er sprake van stukken en van geld. De zaak is echter dat deze drie agenten, rechercheurs, zich gereed maakten voor geld afschriften van stukken uit de dossiers der politie aan particulieren uit to leveren, eo men dit heeft weten te verhinderen. Nadat de stukken gevonden waren, zijn de schuldigen weer losge laten; zij hebben hun ontslag gekregen. In de Kamer vau Afgevaardigden werd eer gisteren het pensioen van de familie van Abd-el- Kader behandeld. De emir heeft vier zonen nage laten, van welke er twee een jaargeld van den sultan ontvangen. De heer Ferry stelde voor, aan de twee anderen 80,000 fr. 'sjaars te geven. Van verschillende kanten werd aangevoerd dat het tegen Frankrijks politiek streed, deze Arabiscbe leenheer lijke toestanden aan to moedigen, dat Abd-el-Kader zijn gezin een fortuin van ongeveer 50,000 fr. rente nagelaten had, dat Abd-el Kader's prestige met hem zei ven verdwenen was. Uit een oogpunt van Oostersche politiek, Frankrijks invloed in Syrië, werd het ontwerp verdedigd en met 311 tegen 145 stemmen aangenomen. Tot nu too is voor de Madagascareche expeditie reeds 5,361,000 fr. aan de Kamer aangevraagd. Groot opzien heeft te Marseille verleden Zater dag do dood gewekt van vier geestelijke zustere, die in hare woning achtereenvolgens met korte tus- schenpoozcn door de cholera aangetast werden en stierven. Do leden barer Orde, twintig in getal, wijdon zich aan het onderwijs en zij waren niet met choleralijders in aanraking geweest. Te Arles schijnt de epidemie toe te nemen. Ook te Toulon wordt do toestand steeds pijnlijker, mede door de stijgende prijzen der levensmiddelen. - Tien studenten uit Montpellier zijn naar Toulon ver trokken met prof. Estec om hulp te verlcenen. - Op verzook van oen der afgevaardigden van Mar seille heeft de minister van oorlog 5000 flanellen hemden, bij het leger in gebruik, voor de armen naar die plaats en Tculon gezonden. - Prof. Her mann, de bekende goochelaar, zond 1000 fr. voor de slachtoffers. - Te Aix is eeno vrouw, uit Pertuis gekomen, aan cholera overleden. Twee nieuwe sterf gevallen hebben zich te Beaucah* voorgedaan, bij echtelieden, die uit Marseille waren gevlucht. België. Kouing Leopold heefü deu graaf van Vlaanderen benoemd tot eero-voorzilter der commissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Ia de Belgische gomeente Baiegem is tijdens eea dor jongste onvreders alles zoo totaal door hagelslag verwoest de schade wordt op niet minder dan 800,000 franken gerekend dat er smeekschriften om hulp aan het ministerie en de beide Kamers zullen gezonden worden. De minister van onderwijs heeft ingediend een wetsontwerp betreffende het openbaar onderwijs en de minister van 'ouitoolandsche zaken oen ont werp, waarhij een krediet wordt gevraagd ter be strijding van de kostou tot herstelling van de betrekkingen met het Vaticaan. Do rechterzijde gaf' hare goedkeuring, de linkerzijde afkeuring te kennen. De Seoaat heefr baron d'Anethan tot president, do hoeren Mérode De Westerloo en 't Kindt De Naeyer tot vice-presidenten benoemd. Allon be- hooren tot de rechterzijde. Groot-Britamilë, Blijkens eene particuliere correspondentie uit Londen dd. 22 Juli, heeft de vice-minister van buiteulandsche zaken, lord Fitz Maurice, in ant woord op de vraag van den heer Gourley, of hij kon meJedeelen welke som door de regeering was tuegestaan en betaald als bijdrage voor het onder houd van do verarmde weduwen, vrouwen en kin deren van de gevangen manschappen van de „Nisero'', in het Lagerhuis de vo'gende mededeelingen gedaan: Eene lijst van 25 namen, opgemaakt, naar hij meende, door do hecren Pinkney, reeders van het schip, werd aan lord Grauville gezondeD, vergezeld van het verzoek om eene bijdrage van 500 pd. st. te hunnen behoeve. Op deze lijst kwamen echter voor elf personen, waaronder acht vreemdelingen, diegeene bloedverwanten hadden, die gevonden konden worden; ten behoeve van één hunner werd geene aanvraag om hulp gedaaD, en van drie anderen werd gemeld dat zij niet ten laste waren van hun bloedverwanten, die tot de bemanning der „Nisero" behoorden. Ten behoeve van de overblijvende tien personen, meestal herkomstig van Liverpool, had lord Granville aan de lords van de schatkist voorgesteld eene som van 300 pd. st. af te zonderen en dit bedrag ter uit- deeling toe te vertrouwen aan het comité voor het fonds, dat thans met vriendelijke toestemming van den lord-mayor van Londen wordt bijeengebracht. Uit deze mededeeling blijkt alweder, hoe sommige feiten, in verband mot deze zaak, door de Engelschc belanghebbenden en degenen, die z:ch als hunne vrienden opwerpen, zijn overdreven.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2