LEIDSCH DAGBLAD. y. 7490. Zaterdag IS Jul!. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANTS feor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant -ordt dagelijks, met uitzondering van 7m- en Feestdagen.-nitgegeven. PEIJS DEE ADTEETESTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasset- ren buiten de s'.ad wordt ƒ0.10 berekend. OfHci&ele KennlsjreriE^^D Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JEAN FRANCOIS FRAIKIN, woonachtig te Oudshoorn, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Stationsweg Nro alhier. Burgemeester en Wethouders voornoed, Leiden, BE KANTER, Burgemeeste' 17 Juli 1SS4. HARTEVELT, Weth. lo. Sretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente 7*den Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van "juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het tc'cht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, ade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene ker^s dat door hen op heden vergunning is verleend aan 'JCHILTHUYZEN en rechtverkrijgenden, tot het opricht van eenq smederij in het perceel in de Morschstraat 26. Burgemeester en ethouders voornoemd, Leiden, DE KANr<R, Burgemeester. 17 Juli 1884. HARTEVM, Weth. lo. Secretaris. De Burgemeester, Hoofd n het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter al- neene kennis dat op heden aan den ontvanger der 'Cte belastingen alhier is ter hand gesteld een op der en Juli 1884 invorderbaar ver klaard kohier van het p? utrecht, dienst 1884/85, wijken I, II en III en herinner toorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om nnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te volden Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Juli 1884. DE KANTER. Burgemeester en thouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene V ïis, dat ingevolge raadsbesluit van 17 Juli jl. ook dit ji ter gemeente secretarie permissiën kunnen worden verl jen om te jagen naar waterwild op de Vroouw.atc-A der gemeente, tegen betaling van 6 per stuk. Bigemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Juli 1884. HARTEVELT, Weth. lo. Secretaris. ilËlDEN, 18 Juli. Er bestap gelegenheid tot verzending der cor responded' naar Noord-Amerika door middel van het s'omschip „Amsterdam", van Rotterdam ver- trekk de. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. terlijk hedenavond te twaalf uren bezorgd zijn. Tot onderwijzer aan eene R.-K. school te Rot- terdu is benoemd de heer G. Simons Az., te Leiden. Niet van de Broederschap, maar van het Rera<strantsch „Seminarium" zal op 28 Oct. het 250 trig bestaan worden gevierd. Blijkens achterstaande annonce worden den 19dei en 21sten dezer inschrijvingen aangenomen op 5100 stuks 4-pcts.-Premie Obligatiën der Hon gaarse* Hypotheekbank a 100 fl. Oost. Crt. nominaal. Dezr 4-pcts.-loten, voorzien van halfjaarlijksche conpo', zijn zoodanig ingericht, dat elk lot bij elketrekking meespeelt. Het heefc daardoor een twee'dig karakter, nl. dat eener 4-pcts.-obligatie der xongaarsche Hypotheekbank, welke in 50 jaar a ari wordt afgelost, en dat eener promesse, wxe circa 120 trekkingen meedoet, en waarbij etzelfde lot ook meer dan eenmaal kan worden uitgeloot. De transactie, welke de Hongaarsche Hypotheek bank van plan is ten uitvoer te brengen, is van groote beteekenis niet alleen voor deze instelling zelf, maar ook voor de regeering van Hongarije, welke in de eerste plaats op den verkoop der loten rekent, vermits daardoor zal worden voorzien in de behoeften der gemeenten en de regeling der rivieren ook zal kunnen worden uitgevoerd. Met het oog daarop heeft dan ook het HoDgaarsche ministerie van financiën onmiddellijk van zijn in vloed gebruik gemaakt, om te zorgen dat de no teering dezer loten ter "Weener beurze zoo spoedig mogelijk zal worden toegestaan. Voorts wordt uit Weenen geseind dat een talrijke deelneming en overteekening wordt verwacht, vermits deze 4 pcts.-loteD, die het meeste overeenkomst hebben met de 4 pets.-Theissloten, verkrijgbaar zijn gesteld a fl. 99,/a, terwijl de koers der Theissloten ca. fl il2 is. Volge-8 Amsterdamsche benrsnsanrie is d inschrijvingskoers der 4 pcts.-loten der Hon gersche Hypotheekbank 84 pet., ea levert deze 'is tegenover die der Theissloten - ad 95 pet. - jen avaüs op ad ca. 11 pet. Beroepen is bij de Ned. Herv. gemeente te Kat wijk aan Zee ds. A. Voorhoeve, te Dedemsvaart. Ook de Koniügin zou heden rouw-audientie verleenen. Prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen Weimar, wordt ook te's-Hage verwacht. Naar wij vernemen, zou de Raad van State bereids zijn goedkeurend advies hebben uitgebracht omtrent het wetsontwerp nopens het Regentschap en zouden de beide Kamers reeds Maandag 28 dezer weder bijeenkomen, ter behandeling in vereenigde zitting van dat ontwerp. De graaf van Vlaanderen vertrok gisterna middag te 4.42 u. weer uit de residentie. Aan het station van den Holl. spoorweg deden graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, baron Bentinck, de bur gemeester en de Belgische gezant met de leden der legatie den graaf uitgeleide. De twee eerstgenoemde autoriteiten vertegenwoordigden den Koning. Door den districtsschoolopziener te Haarlem zijn eenige aanmerkingen gemaakt op het laatst door den gemeenteraad van Haarlemmermeer vast gestelde plan tot bijbouw van een lokaal aan de school No. 4. Naardien bij dit laatste plan aan vroegere aanmerkingen van gemelden schoolopziener geheel was te gemoet gekomen en thans weder wordt verlangd wat dt3tijds verd afgekeurd, zoo heeft de gemeenteraad in zijne gisteren gehouden vergadering besloten, de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken in te roepen. In de gisteren door het Britsche Lagerhuis gehouden zitting deelde lord E. Fitz-Maurice mede dat de Nederlandsche regeering toegetreden is tot de EDgelsche voorstelle betreffende de invrijheid stelling van de bemanning der „Nisero". Den radjah van Tenom zal namelijk ter kennis worden ge bracht, dat wanneer de schepelingen niet op een be paalden dag worden uitgeleverd, Groot-Britannië en Nederland hem en zijn volk voor de gevolgen ver antwoordelijk stellen en gemeenschappelijk zijne be- straffiog zullen ondernemen. Indien de radjah gevolg geeft aan den eisch om de gevangenen nit te leveren, zullen zijne havens weder voor den handel worden geopend en zal hem ook zekere som gelds betaald worden. Maatregelen worden genomen, om aan deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. In bijzonderheden kon lord E. Fitz-Manrice echter niet treden. Wat de den radjah te betalen som betreft, dit hangt meer van de Nederlandsche dan van de Engelsche regeeriüg af. Op eene vraag van den heer Brogden antwoordde lord Fitz-Maurice, dat het antwoord van Nederland eerst gisteren is ontvangen, en daarvan onmiddellijk per telegram kennis is gegeven aan de betrokken plaatselijke overhedeD. De regeering hoopt over eenige dagen aan het Huis verdere mededeelingcn te kunnen doen. De heer Storey vroeg of de regeering den radjah van Tenom zal waarborgen, dat zijne havens open gesteld blijven. Lord E. Fitz-Marice verklaarde dat het niet ter bevordering van den goeden uitslag der onderhan delingen kon zijn, om aangaande de overeenkomst in bijzonderheden te treden. De schriftelijke stokken zullen heden worden overgelegd. De heer Storey kondigde daarop aan, dat hij als dan op zijne vraag zou terugkomen. Do Staten van Groningen hebben de voordracht van Ged. Staten aangenomen, om met het Rijk en de gemeente onderhandelingen aan te knoopen tot uitbreiding en verbetering van het bestaande zie kenhuis te Groningen, in dier voege dat het dienst baar blijve voor het universitair onderwijs. Het nieuwe ziekenhuis zal moeten ingericht worden voor 350 bodden. De toestand van den directeur der Rijks- Landbouwschool te Wageningen wordt met den dag gunstiger. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „W. A. Scholten" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam, met de mail voor Nederland en 125 passagiers; de „Madara" vertrok 16 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Oranje-Nassau", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 14 dezer Lizard; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 16 Juli; de „Sumatra'1, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Southampton. Door den Voorzitter is aan den gemeenteraad medegedeeld dat o. m. waren ingekomeneene missive van den directeur van het Kabinet des Koniogs, houdende dankbetuiging namens Z. M. voor het adres van rouwbeklag naar aanleiding van het overlijden 7an den Prins van Oranje; een verzoek van dr. P. J. Blok om ontslag alsleeraar aan het gymnasium ten gevolge zijner benoemiDg tot hoogleeraar te Groningen, zoomede eene missive van den directeur der Stedelijke Gasfabriek alhier tot dankbetnigiDg voor de hem in de laatste raads zitting bewezen onderscheiding (eene toelage van f 1000) voor de door hem bewezen diensten bij de verbouwing dier fabriek. Aan Ph. Van der Heyden werd vergund om in den Nieuwen Rijn aan de achterzijde van het per ceel der Hoogewoerd No. 60 eon houten plankijs ie leggen. Een amendement van den heer Bredius om van de voorwaarden de woorden „mits tot weder- opzeggens" te doen vervallen, omdat hij het d&n wel en dan weer niet toepassen dier bepaling ten nadeele van de gemeente acht, werd door de heeren Verster en Donner ondersteund omdat zij de quaestie wenschten te zien opgelost, terwijl de heer Cock verzekerde dat eene dergelijke clausule uit publiek rechterlijk oogpunt wel niet noodig is, maar toch ook niet schaden kan, omdat de Raad, in gevallen als het onderhevige, morgen kan intrekken wat hij heden besluit. Na verwerping van het amende ment met 15 tegen 1 stem, werd de vergunning tot wederopzeggens met gelijk aantal stemmen verleend. Bij de voordracht tot het maken van eene schoeiing in de Heerensingelgracht en tot demping van een gedeelte der Zijlsingelgracht, merkte de heer Knappert op dat de commissie van financiën in deze zaak niet was gehoord. Wel is het getal leden tegen woordig niet bijzonder compleet, maar de commissie bestaat toch. Hij wenschte daarom evenwel de zaak niet aan te houden, immers hij houdt van afdoen, doch stelde na alleen voor, in tegenstelling met de voor dracht van B. en Ws., om de kosten der schoeiing te vinden uit de onvoorziene uitgaven der Gemoente- begrooting, waarmede B. en Ws. zich konden ver- eenigeD, waarna de voordracht bij acclamatie werd goedgekeurd. Unaniem werd besloten tot uitreiking van con- centen ad 6 voor het jachtrecht op waterwild in de Vroonwatoren en om het te heffen percent in zake de plaatselijke directe belasting op 2.40 to bepalen, waarna ook de suppletoire staat van be grooting dienst 1884 werd goedgekeurd. Toen de agenda was afgehandeld, wees de heer Zaayer op het gevaar dat ook ons vaderland door de Aziatische cholera mogelijk te wachten staat. Dat gevaar acht hij nog wel niet dreigend, doch, gelijk het spreekwoord zegt, die den vrede wil, moet zich tot den strijd gereed maken. Veel is er wel is waar hier op hygiënisch gebied in do laat9to jaren ver-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1