Te 9 uren 40 minuten was de stoet, precies om 9 uren afgegaan, de grens der gemeente voorbij. Om 10 uren werd het afgesloten verkeer in de residentie heropend. De rouwstoet bewoog zich statig onder een grau wen hemel en op den Delftschen weg onder eene flinke regenbui. "Veertien monsterkransen waren over het rouwkleed verspreid, te weten die van de Koningin, zonder opschrift, de Groothertogin van Saksen, den Prins van Wales, met een groet aan den Grootmeester der Nederlandsche vrijmetselarijhet huis- en stalpersoneel van den overledene, bestaande zuiver uit oranjebloe sems met het naamcijfer als hartde koninklijke vereeniging van N.-I. oud-strijders te Rotterdam, mevrouw Weckerlin (een rozenkruis)de officieren van het N.-I. leger, de grenadiers en jagers en het 3de reg. huzaren; de koninklijke Nederlandsche marine de Sophia-stichting, de vrijmetselaarsloge en het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Tal van losse bloemen waren nog met kwistige hand op de baar gestrooid. De groothertog van Saksen vcoralscheen diep be droefd. Onder de deputatien in de Delftsche Kerk behoorden die van de Leidsche en Delftsche studentencorpsen en van het Groot Oosten der Vrijmetselaren, terwijl ook een aantal particuliere jeugdige vrienden van den af gestorvene aanwezig jaren. Ook de secretaris van wijlen Z. K. H., de heer Van Dijck, bevond zich onder de genoodigden in de kerk. De Koning verliet op de Markt te Delft zijn rijtuig en stapte blootshoofd naar den Lijkwagen waaruit de kist werd genomen. Z. M. drukte daar herhaal delijk den heer Hojel, adjudant van wijlen Prins Alexander, de hand en betuigde hem zijn dank voor al hetgeen deze voor den Prins heeft gedaan. Voor zoover bekend is, is de begrafenis zonder eenig ongeval afgeloopen. LBIBËN, 1? JaII. De gemeenteraad alhier heeft heden tot leden van het bestuur van het Stedelijk Werkhuis her benoemd de heeren J. Van Heukelom Jr., C. J. Leembruggen en A. J. Krantz, - en verder de aan de orde gestelde verzoeken en voordrachten (zie L. D. van Maandag-avond) toegestaan of goedge keurd, met uitzondering van de rekeningen der Kamer van Koophandel en van het Stedelijk Werk huis, omdat hiervoor niet genoog leden aanwezig bleven als de bestuurderen daarvan zich verwijderden. Aan het slot der zitting richtte de heer Zaayer tot den voorzitter eenige vragen omtrent hetgeeu hier reeds gedaan is in verband met een eventueel bezoek der cholera. Hierop komen we morgen Dader terug. Hedennamiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 9 tot en met 13 Juni. Voor het staatsexamen ter verkrijging van een getuigschrift vau bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit waren op 14, 15 en 16 Juli 13 candidaten. Van dezen trok één zich vóór het examen terug, twee kwamen niet op, voor één werd het examen wegens ziekte verdaagd. Van de negen overige candidaten verkregen vijf het verlangde ge tuigschrift, vier werden afgewezen. De heeren J. J. Esser en Th. C. Gevers verkregen het getuigschrift voor de faculteiten der godgeleerdheid enz.de heeren A. Broeksmit, H. W. Heinsius en S. Krüger dat voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn bevorderd tot arts de heeren II. F. A. Peypers, doctorandus, en M. E. T. Th. Dubois. Toegelaten werden voor het late gedeelte de heeren I. E. Alberts, E. G. Van Lunteren en L. Broek man, doctorandi; A. C. G. Post en J. J. Sterk, candidaat-artsen. Door de Groothertogin van Saksen-Weimar, Prinses Sophia der Nederlanden, is aan de gemeente Tilburg eene som gelds aangeboden voor het onderhoud van het standbeeld van wijlen Koning Willem II. De Staatscourant van heden bevat het Kon. besluit, bepalende, dat op nader vast te stellen datum, de telegrafische postwissels iu het binnen lands verkeer een bedrag van vijfhonderd gulden niet mogen te boven gaan. Door den minister van binnenlandsche zaken is dr. L. J. Morell, te Utrecht, tot wederopzegging, toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de archaeologie en de geschiedenis der Grieksche kunst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag ver leend aan F. D. A. O. E. Van Haltoren van Vrijenes en Sluipwijk, als burgemeester van Boskoop, met ingang van 1 Augustus 1884benoemd met 1 Aug. a. s. tot burgemeester Yau Noordwijk C. L. C. W. Pické. Gemengd Nieuwe. Aan het station alhi er werden gisteren 620 en heden 2580, te zamen 3200 plaatskaarten afgegeven naar Den Haag en naar Delft. Hier kwamen en vertrokken heden 90 treinen. De drukte aan het station was ontzaglijk. De treinen waren telkens propvol en velen moesten zich met een staauplaats in goederen- of andere wagens vergenoegen. Bovendien gingen in den vroegen morgen eene menigte rijtuigen de voorm. Wittepoort uit, op weg naar de residentie, evenals tal van personen, die te voet den tocht aanvaardden. Van de openbare en enkele particuliere gebouwen hing weer de vlag halfstok of met rouwwimpel. Een paar winkels waren zelfs gesloten, zoo ook de scholen waar te veel kinderen verlof hadden gevraagd. Zij die met den trein gingen, kwamen daarom nog niet allen op tijd aan. Een trein van hier en twee van Rotterdam reden nl. het Haagsche station binnen toen de begrafenisstoet de residentie reeds verlaten bad. Den heer d. A. v. d. H., lid der Tweedo Kamer, is gistermorgen aan het station van den Holl. spoorweg te 's-Hage, bij het instappen van een coupé, door een Engelsch heer ontvreemd uit den binnenzak van zijn ja9 eene portefeuille, waarin een bankbiljet van 100. In de Haarlemmer Houttuinen te Am sterdam kreeg een man bij het opbijschen van een kist deze op het hoofd. Korten tijd daarna overleed de man. Hij laat eene vrouw en 3 kinderen achter. - In de Rozenstraat viel een meisje uit de tweede verdieping harer woning. Toen men haar opnam, was zij reeds overleden. - Bjj een brand op het Marineplein, zijn twee meisjes, die reeds te bed lagen, zwaar gewond geraakt en naar het Gast huis gebracht. Een van haar, een kind van vijf jaren, is reeds aan de bekomen brandwonden over leden. Naar men verneemt, zal de aannemer van het vleesch der militairen te Vlissingen, wien de levering, wegens het niet voldoen aan do bepa lingen van het contract, ontnomen was, op last van den Minister van Oorlog gerechterlijk vervolgd worden, als beticht van knoeierijen met de keurings- biljotten. Bij 't houden van oefeningen met het geschut aan boord van het Engelscho oorlogs schip „Daring" te HoDgkong zijn twee matrozen gedood door het onverwacht springen van eeogranaaf, BUITENLAND. Frankrijk. De depecbe van de „Times" uit Shanghai, mel dende dat de Tsung-li-Yamen de voorstellen van d9n heer Patenötre formeel heeft aangewezen, wordt tegengesproken. Men gelooft integendeel, dat spoodig eene schikking zal tot stand komen. [Zie de telegrammen.] Paul Bert heeft een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, volgens hetwelk aan de autoriteiten alle mogelijke macht wordt gegeven tot het weren der ziekte en het tegengaan der besmetting bjj het uit breken van cholera. België. De minister van financiën, de heer Malou, hoeft aan de directeurs der registratie en domeinen eene circulaire toegezonden betreffende de vereischten voor de benoeming der surnumerairs in de Vlaam- scke gewesten, strekkende om de examens op het punt van de kennis der Ylaamsche taal op doel treffender wijze te regelen. De voor bedoelde ge westen bestemde surnumerairs zullen genomen worden van eene bijzondere lijst, waarop behalve de candidaten van Vlaamsche herkomst ook Walen zullen opgenomen worden, die ontwijfelbare blijken gegeven hebben van voldoende kennis der Ylaamsche taal. Zij zullen omtrent de taalregels, het lezen en vertaleD, het ontleden van in het Ylaamsch ge stelde akten enz. worden geëxamineerd en bovendien een Ylaamschen brief moeten schrjjveD. r>ui tschl and- De organen der Duitsche regeering zwijgen tot dusverre over het te Parijs voorgevallene en ge ven slechts de eenvoudige mededeeling van het feit. Daarentegen wordt het voorval ia de andere bladen zeer scherp gelaakt. In do diplomatieke kringen heet het dat de Duitsche regeering op voorkomende wijze het voorval zal behandelen, doch er tevens op zal wijzen, dat de jaarlijks Yeel- vuldiger wordende demonstraties bij het Straats burger gedenkteekon niet zullen medewerken om de goede verstandhouding der beide rijken in ge wen schte mate te bevorderen. Van particuliere zijde wordt uit Parijs gemold dat de commissaris van politie Galien, die bij het bekende tumult voor het „Hotel Continental" niet de vereischte geestkracht heeft getoond, is afgezet*. T' c» i o sg. ramden. LONDEN, 16 Juli (A). De sneltrein van Man chester is heden nabij Sheffield ontspoord. Er zijn 25 personen gedood en 60 gewond. Verscheiden buitenlanders die op den trein waren, zijn gedood; ook drie kinderen lieton het leven. Do „Times" bevat in zijne tweede editie een heden uit Shanghai verzonden bericht, volgens het welk de Fransche zaakgelastigde te Tien-tsin ge- eischt heeft dat do Chioeosche troepen van de grenzen van Tonkin zouden terugtrekken en dat eene schadeloosstelling zou worden betaald. De Tsung-li-Yamen heeft geweigerd aan dien eisch te voldoen; de oorlog is klaarblijkelijk on vermijdelijk. PARIJS, 16 Juli. Sedert hedenmorgen zijn te< Toulon 11 en to Marseille 22 personen aan de cholera overleden. BERLIJN, 16 Juli. Prios Albrecht van Pruisen is naar den Haag vertrokken om den Keizer te vertegenwoordigen bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van don Prins van Oranje. TOULON, 17 Juli. (10 uren). Sedert gisteravond zijn hier 14 sterfgevallen aau cholera voorgekomen, onder welke de kassier vau de Fransche Bank en zijn echtgenoote. To Marseille werden in genoemd tijdsverloop 21 sterfgevallen aau die ziekte geconstateerd. HOJLOIM IEN. BATAVIA, 13 Juni. Volgens do „Ponang Gazette" moet bij het be stuur te Singapore een schrijven van het Engelsche Kabinet zijn ingokomon om eene gewapende expe ditie naar Teuom te zendeD, ten einde van den radja van Tenom be bevrijding .van de bemanning van de „Nisero te eischen. Door den gouverneur-generaal van Nea.-lndië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. V e r 1 e c n d Een tweejarig verlof n. Europa, w. ziekte, asn den ass.-res. van Tanah Datar, res. Pa- dangsche bovenlanden, gouvernement Sumatra's westkust, P. H. Van Hengst. Een tweejarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den inspecteur 2de kl. bij den po3t- en telegraafdienst J. Berman en aan den schout voor de politie te Wtllevreden (Batavia) R. Witte. Benoemd: Tot schoot voor de politie te Weltevreden A. F. W. Kleist. Tot ass.-res vaa Tanah Datar, W. C. Hoogkamer. Bij het binneolandich bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl. J. W. Tamson; tot adsp.-contr. A. F. P. Graafland. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de ambtenaar op wachtgeld H. A. Bloudeau, laatstelijk 2de commies bij het dep. van fin. Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de dir. der borg. open bare werken F. C. J. Kroesen; uit 's lands dienst de gewezen administrateur der tinmijnen in het district Toboali (Banka) J. L. Weber. Gesteld: Voorloopig voor den tijd van drie maanden ter beschikking van den res. van Bantam, speciaal om te worden be last met de griffierswerkzaamheden bij de landraden te Serang en Tjilegon, mr. J. A. Nederbargh. Tij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking vau contr. 2de kl bij bet bionenl. bestuur op Java en Madara G. Hoogenraad. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. afloop van zijn dienstverband, de tijdelijk bij het leger in Ned.-Indie benoemde ofl. van gez. 2de kl. S. Bacze9. Op verzoek wegens volbr. diensttijd eervol uit Z. M. mil. dienst met behoud van recht op pens. de majoor der inf. A. A. A. E. Gewin, de kapt. van den gen. staf G. Gortmans en de kapt. der inf. J. J. Van Bakkeness. Overgeplaatst: De 1ste loit. der art. M. G. J. Kem- pers naar Tjilatjap. De kspt. der inf. J. G. A. Biscboff bij het R. H. 4 bataljon t« Djokjokarta. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. opnemiDgsvaartuig „Hydrograaf" op Zr. Ms. wachtschip te Ba tavia, de luit. ter zee 1ste kl. M. (J. Van Doorn. Vergunning verleend: Om te repatrieereu aan den luit. ter zee 1ste klasse M. C. Van Doorn Benoemd: Tot 2den machinist bij de gouvernements-marine J. J. Bisschop. Tot 2den baassmid bij het marioe-etablissement te Soerabaia, H. Houweling. Offlcicele KennisgeriugeBt Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienst jaar 1883, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing ncder- gelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Do verwachting voor morgen is: veranderlijk weer, regen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 3