van politie te Haarlem was verzocht, is, naar men verneemt, te Gouda aangehouden. De Goudsche harddraverij-vereeni- ging „Eendracht maakt Macht" zal op Vrijdag 1 Aug. a. s. twee harddraverijen doen houden: des morgens voor paarden, die nog nooit een prijs hebben gewonnen, om verschillende prijzen; des namiddags voor paarden van zessen klaar en van inlandsch ras, met rijders, in nationaal kostuum. Hierbij worden een prijs in zilver, ter waarde van f 300, en een dito premie, ter waarde van f 100, uitgeloofd. De familie R., op de Heerengracht te Amsterdam wonende, is eenige weken goleden een buitenlandscbe reis gaan ondernemen. Ooder de achtergebleven bedienden bevond zich de huisknecht Muller, een Duitscher, die schromelijk misbruik makende van het in hem gestelde vertrouwen, schier den geheelen onder zijn bereik gebleven voorraad tafelzilver van genoemde familie, eene aan zienlijke waarde vertegenwoordigende, ontvreemd en te gelde gemaakt heeft, in verschillende stads- beleenbanken. Daar is het gestolene inmiddels groo- tendeels teruggevonden, doch den dader heeft men nog niet in handen weten te krijgen. De nabij Venloo gelegen boerenhof- stede „Ulingshof" is door Trappisten uit Frankrijk betrokken. De hofstede zal ingericht worden tot klooster, terwijl zij zich ten doel stellen de omlig gende heigronden in bouwland om te werken. Te Leerbroek is do arbeider T. v. d. H. in het hooiland door een zonnesteek plotseling doodgebleven. Hij laat eene vrouw en 4 jonge kinderen na. Te Ooltgensplaat zijn enkele telegraafpalen door den bliksem getroffen. Onder het gehucht Nispen is de schuur van de wed. A. Koninge, met 15,030 kg. hooi en al de landbouwgereedschappen, door het inslaan van den bliksem vernield. Tusschen 7 en 8 uren woedde een zware storm boven de dorpen Lage en Hooge-Zwaluwe. Vreo- selijk waren de windvlagen, die op den straatweg naar Moerdijk en Lage Zwaluwe verschillende hoo rnen deden nederstorten. Tusschen Willemsdorp en Zwaluwe werden langs den spoorweg niet minder dan 22 telegraafpalen omvergeworpen, gelukkig niet op de rails. Twee waggons van de aannemers der lijn 's-Bosch—Zwaluwe werden door den wind voortgedreven tot op een half uur afstands op de nieuwe lijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Sluis, waar het onweer woedde vergezeld van hagelslag, werden groote boomtakken afgescheurd. Veel van den schoonen te veld staanden oog9t werd geheel of gedeeltelijk vernietigd. In de schuur van eene hofstede sloeg de bliksem met het noodlottig gevolg, dat de schuur geheel afbrandde. Het vlak daarnaast staande woonhuis bleef behouden. Omstreeks drie uren sloeg de bliksem in de bouw hoeve „Het Heiij" te St.-Agatha onder Kuik, be woond door J. v. d. Heiij, waarbij de zestienjarige zoon van J. v. d. Heiij, die in de woonkamer tus schen zijn vader en zijn broeder was gezeten, door den bliksem werd doodgeslagen, nadat deze eerst eene nabijstaande klok had verpletterd. Het geheele gebouw met inboedel, landbouwgereedschappen en de voorraad pas gewonnen hooi is eene prooi der vlammen geworden. Men had nog slechts even den tijd om het vee te redden en den doodelijk getroffen jongeling uit het huis te verwijderen. De brandweer, die was aangerukt, vermocht niets tot redding; vooral ook, omdat onder het rijden naar de plaats des onheils, de zuiger der spuit was defect geraakt. Alles was tegen brandschade verzekerd. De boomgaarden te Liendeo hebben bij het hevig onweder door den wind eene aanzienlijke schade geleden, er is zoogoed als geen ooft meer aan de boomen gebleven. De storm was zoo hevig dat het lood van den kerktoren ver weg werd geslingerd. Boven Kuilenburg ontlastten zich twee onweers buien. Bij de eerste sloeg de bliksem in bij den heer R., verbrijzelde een 60 tal dakpannen, een paar dakgebinten en baande zioh een uitweg ia het naastbijgelegen perceel door het gang-plafond, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Verder werden een paar op 't veld staande schelven hooi getroffen, die verbrandden. De tweede onweersbui was vergezeld van storm en zwaren regen, welke laatste vooral ten goede kwam aan de landerijen. Ook te Wije en omstreken ging het allerhevigste onweder vergezeld van zwaren hagelslag, waardoor aan de veldviuchten en vooral aan de boomgaarden zeer aanzienlijke schade is veroorzaakt. De hagel- steenen, die grooter waren dan duiveneieren, hebben bij een aantal ingezetenen in de buurtschap Herxen de glasruiten verbrijzeld. Velen kunnen zich niet herinneren ooit zulk noodweer beleefd te hebben. BU ITENL AN D. FraaUiiik. Het nationale feest is gisteren te Parija op de gewone wijze gevierd. Vooral de revue over de schoolbataljons trok de aandacht. Ongelukkig had hierbij een minder aangenaam voorval plaats. Tegen den middag zagen eenige der scholieren, die de schoolbataljons vormen, voor het „Hófcol Continental" Duitsche vlaggen; zij verlangdon dat die wegge nomen zouden worden en toen daaraan niet spoedig genoeg gevolg werd gegeven, scheurden eenige der jongelui de Duitsche vlaggen stuk, staken ze in brand en verbrijzelden verscheidene glazen van het hotel. De politie herstelde spoedig de rust. Volgens berichten van de „Times" via Dur ban van Madagascar ontvangen, zouden de Hovas zich op verdediging voorbereiden. De Fransche troepen van Tongkin komen in grooten getale aan, en landen te Tamatave en Mojoenga. De Franschen zijn voornemens Antananarivo van tweo kanten aan te tasten, maar hunne hoofdmacht zal van Tamatave op de hoofdstad aanrukken. Groot=ï3ritau:8Së. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting deelde lord E. Fitz-Maurice, op eene vraag van den heer Gourley, mede dat, volgens de laatst ontvangen berichten, welke tot 4 Juli liepen, vier personen van de bemanning der „Nisero" zijn over leden; doch daarin tevens bericht werd gegeven, dat de epidemie heeft opgehouden en do overige bemanning in goeden welstand verkeert. De com- mandaut der „Pegasus" voorzag hen van genees middelen en nam maatregelen ten einde om de veertien dagen blieven van hen te verkrijgen. Het antwoord der Nederlandsche regeering op de laatste Engelsche voorstellen wordt morgeD, Woensdag, verwacht en daarna zal het antwoord bij het Parle ment worden ingediend. De heer Gourley wenschte bekend te worden met den aard van het voorstel dat gedaan zou worden. Lord E. Fitz-Maurice weigerde daaromtrent inlich tingen. De heer Gourley verklaarde daarop, dat hij zijne vraag aacstaaudeu Donderdag zou herhalen. Sir Charles Dilke heeft medegedeeld dat noch te Londen, noch in Engeland een geval van Aziati sche cholera is aangegeven. Id het Hoogerhuis kondigde lord Wesnys de motie over de reformbill tegen Donderdag aan. Lord Salesbury protesteerde en meende dat het Hoogerhuis dit voorstel niet kan aaunemeD, zoolang het besluit, waarbij de wets voordracht bij tweede lezing verworpen is, niet geannuleerd is. Lord Granville verklaarde dat de regeering be reid is, om Wesnys' voordracht te ondersteunen, en in November een wetsvoorstel tot nieuwe indce- ling der kiesdistricten aan te bieden, indien de reformbill nog in de tegenwoordige zitting wordt afgedaan. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind dat 400 blanken en 2000 Kaffers Ekowa verlaten hebben om in vereeniging met eene andere colonne vermoedelijk tegen de Oesoeto's te opereeren, maar do bewegingen der colonnes worden geheimgehouden. Het aantal Boeren in Zoeloeland is steeds toe nemend. Te Durban beschouwt men Zoeloeland reeds als eeue nieuwe Bóeren-Republiek, waaraan slechts de president ontbreekt. Teiea ra *raysz e PARIJS, 14 Juli. De „Agence Havas" deelt omtrent het voorgevallene voor het Hotel Continental het volgende mede: Hedenmorgen gingen eenige jongelieden, behoo- rende tot gymnastische vereenigingen, voorbij hot Hotel Continental. Zij waren op weg naar de Place de la Concorde, en legden kransen aan deu voet van het Straatsburg-monument. Toen zij twee Duitsche vlaggen op het balkon van het Hotel opmerkten, riepen zij dat die weggenomen moesten worden, maar deden zdlf niets. Het eigenlijke incident had plaats op de Place de la Concorde. Een vreemdoling riep„Leve Pruisen, weg met Frankrijk!" en spuwde op de Fransche vlag. Hij werd door de menigte gevolgd tot in de Rue Royale. Toen na dit voorval een vrij groot getal jongelieden, Diet in uniformen (vijf of zes droegen petjes met een band er om), van de Place de la Concorde terugkwamen cn voorbij het Hotel Continental gingen, riepen zij luide dat de bedoelde vlaggen moesten weggenomen worden. Eene groote menigte ondersteunde, al schreeu wende, dezen wensch. De directeur van het Hotel deed een der vlaggen wegnemen en liet daarop verscheidene jongelui in zijn Hotel. Deze, de tweede vlag vindende, namen haar mede en scheurden ze op straat in stukken. Het voorval duurde slechts kort. De politie ver spreidde de groepen vóór het Hotel, doch de eigen lijke manifestanten waren toen al weg. FRANKFORT, 14 Juli. De Koning der Neder landen en zijne familie zijn hedenavond te zeven uren hier aangekomen en hebben hun intrek genomen in het „Frankfurter Hof." ALEXA.NDRIE, 14 Jali. Heden zija hier drie personen door de cholera aangetast, waarvan 1 met doodelijkeu afloop. (des avonds.) Slechts éón cholerageval van sporadischen aard is voorgekomen. De persoon, daardoor aangetast, is eene Europeesche vrouw van den minderen stand. Geen enkel sterfgeval aan cholera heeft hier plaats gehad. MARSEILLE, 14 Juli. ('s avonds). Sedert heden morgen hadden alhier 29 sterfgevallen aan de cholera plaats. FRANKFORT, 15 Juli. De Koning en de Koningin der Nederlanden hebben hedenmorgen te acht uren de reis naar Den Haag voortgezet. KREUTU, 15 Juli. Part Tel.) Naar ik van een geneeskundige verneem, heeft de Nederlandsche Koninklijke Familie deze badplaats in den voor- treffelijksten welstand verlaten en moeten de ge- neesheeren over den toestand van den Koning uiterst tevreden zijn. BERLIJN, 15 Juli. (Part. Tel.) De schending der Duitsche vlag in het Hotel Continental te Parijs, waar de hertog van Beieren logeert, maakt hier een zeer ongunstigen indruk. Ofschoon het zeker is dat het Fransche Kabinet eene voldoende veroDtscbuldigiDg zal aanbieden, zal eene strenge bestraffing der per6oneD, dio aan de demonstratie deelgenomen hebben, verlangd worden. BRUSSEL, 15 Juli. Bij de herstemmingen voor den Senaat is tot dusver de liberale meerderheid 523. Van de 70 bureaux zijn er 62 bekend PARIJS, 15 Juli. Sedert gisteren zijn to Mar seille 35, te Toulon 13 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. LEIDEN, 13 Juli. De verwachting voor morgen is: goed weerhier of daar onweer en regen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben boden de subsidie-aanvrage voor de haven van Vlaar- dingen gerenvoieerd aan de Gedeputeerden; de subsidie van de Kweekschool voor bowaaarchool- onderwijzeressen te Leiden met 58 tegen 13 stem men verhoogd met f 1500toegestaan eene subsidie van 3 ton aan den heer Hora Siccama voor eene zeehaven te Scheveningen; afgewezen do subsidie voor den tramaanleg GoudaSchoonhoven; toege kend eene subsidie aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor onderricht in de zuivelbereiding en zijn na aanneming der verschillende begrootiDgen gescheiden. De aanvrage tot verhooging met 1500 van hot subsidie voor de Leideche Kweekschool voor Be waarschool-onderwijzeressen gaf aanleiding tot eene discussie tusschen den heer Van Velzeo, die het onderwijs wil overlalen aan de particuliere krachten en niet vanwege de openbare autoriteit; den beer De Monchy, die het gevoelen verdedigde van de meerderheid der commissie ad hoe, welke tot inwilliging van het verzoek advieeerd9den heer Goekoop, die er op wees dat het niet de vraag i6 of particulieren geheel in de kosten kunnen voorzien, hetgeen hij zeer goed gelooft, maar wel of de Staten z:ch geheel moeten onthouden (er komt bovendien reeds een post van 500 voor dat doel op de begrooting voor), en den heer Hoogeveen, die zich tegen de verhoogiug verklaarde, omdat hij het bewaarschoolonderwij8 bloot als eene zaak van particuliere liefhebberij en geen voorwerp van bemoeiing van het openbaar gezag beschouwen. Die bewaarscholen, in de wet op het lager onder- vrijs niet vermeld en volgens verschillende paeda- gogen niet goed om zeer jonge kinderen reeds met onderwijs te vermoeien, zijn z. i. eigenlijk meer bestemd tot tegemoetkoming aan de mindere klassen dan tot opleiding. Hij heeft zelve niets togen die scholen, mits zij uitgaan van particulieren. De heer De Monchy zeido nog dat de commissie de school heeft bezocht en allen waren getroffen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2