N°. 7485. Maandag 14- Juli. A0. 1884. Eerste Blad. S3B3 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Leiden per 3 maanden 1.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Franco per post 1.40. var. Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Groo'.ere letters naar plaatsrnimte. Voor hel incassee- Afzonderlijke Nomraers 0.05. ren builen de stad wordt 0.10 berekend. raawiwHnaT^.-nMrojegBit^mpnffiPrH?: Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 100 tot 109 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Veiligheid door voorzorg. Met eene verklaarbare spanning worden ook hier te lande de dagelijksche berichten nagegaan om trent de meerdere of mindere uitbreiding der ge vreesde cholera in het naburige Frankrijk, terwijl men zich vleit mot do hoop dat ons vaderland van die zoo verraderlijke ziekte zal verschoond blijven. Dat ook wij die hoop van harte doelen, behoeven wij er wel nauwelijks bij te voegen, ja wij achten het onzen plicht van onzen kaDfc zooveel mogelijk tot haar verwezenlijking mede te werken, en in die richting is nog wel iets te doen, dat zijn nut kan hebben. Zoo is het niet overbodig er op te wijzen, dat die spanning, waarin men verkeert, haar goede en haar kwade zijde kan hebben. Ontaardt zij in eene „angstige" spanning, dan kan zij ongetwijfeld veel nadeel stichten. Ook hier geldt het spreekwoord: do vrees is eene slechte raadgeefster. En dit is zoo waar, dat aan die overtuiging zelfs eene anekdote, waaraan maar al te veel waarheid ten grondslag ligt, haar ontstaan te danken heeft. Een Turk - zoo luidt de legende in korte woorden - zag op den weg naar Smyrna eene amazone voor zich uitrijden, die niemand anders was dan de verper soonlijkte cholera, welke hem meedeelde dat zij op weg wa3 naar de stad, waar zij 2000 slachtoffers wilde maken. Intusschen bleek den Turk bij aan komst t9 Smyrna, dat daar wel 4000 personen aan de ziekte waren bezweken, en toen hij later nogmaals de weinig aanlokkelijke amazone ontmoette en haar verweet dat zij tweemaal meer slachtoffers had weggemaaid dan zij aanvankelijk bepaald had, antwoordde zij, dat zij zich stipt aan het opgegeven getal had gehoudeD, maar dat de 2000 anderen niet door haar waren getroffen, doch door de Vrees. Ziedaar wel eene legende, waarmee men zijn voor deel kan doen. Inderdaad, de ondervinding leert het, niets maakt den mensch meer vatbaar voor eene ziekte dan de vrees er door te zullen worden aangetast. Heel wel mogelijk, hooron wij sommige lezers zeggen, maar het is gemakkelijker gezegd dan ge daan die vrees, wanneor zij zich eenmaar aan ons opdringt, tegen te gaan. Er is toch wel wat tegen te doen, g9ven wij hun ten antwoord. Die spanning, wanneer zij, in stede van tot angst te leiden, daarentegen tofc het nemen van voorzorgsmaatregelen aanspoort, zal ten slotte een gevoel van veiligheid doen ontstaan, dat alle vrees zal verbannen. Reeds gaf de overheid daarvan een voorbeeld, dat èn om zijne practische, èn vooral ook om zijne moreele gevolgen eene goede werking kan uitoefenen. Op last van den Minister van Binnenlandscho Zaken zijn de gemeentebesturen door Gedep. Staten her innerd aan de in het vorig jaar gegeven wenken tot wering der cholera, die nu van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middellandsche Zee schijnt uit te breiden. Met verdubbelden aandrang wordt de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor reinheid, zoowel buiten als in do huizen, en voor al hetgeen noodig is om de eerste lijders aan cholera, die in een gemeente mochten voorkomen, af te zondereD. Ziedaar inderdaad bet voornaamste, wat niet alleen aan gemeentebesturen en overheden, maar ook aan ieder ingezetene in het bijzonder te doen staat, wil hij zich reeds voor het verschijnen der ziekte dat gevoel van veiligheid verzekoreD, dat als een der beste voorbehoedmiddelen kan worden beschouwd: reinheid binnen- en buitenshuis, reinheid in alle op zichten, op lichaam, in kleeding en bij de bereiding van voedingsmiddelen; reinheid ook door het bezigen van desinfectie-middelen op plaatsen, zooals geheime gemakken en rioloD, waar daaraan behoefte bestaat. Het bijzonder daarvoor in aanmerking komende car- bolznur is gemakkelijk en tegen lagen prijs te ver krijgen en, indien wij ons niet vergissen, bij voor komende epidemieën van gemeentewege wel eens gratis verkrijgbaar gesteld voor onvermogende». Gelukkig is het nog wel zoover niet, dat die maatregelen voor hefe oogenblik onvermijdelijk nood zakelijk 2ijn, maar, zooals wij reeds zeiden, men zal verstandig handelen door ze eer te vroeg dan te laat te nemen, vooral in deze dagen van afmat tende warmte, waarin - dit zij in het voorbijgaan opgemerkt - eene ernstige waarschuwing tegen het onmatig gebruik van verkoelende dranken, onrijpe vruchten enz. zeker niet overbodig is. Waar van alle zijden op voorzorgsmaatregelen wordt aangedrongen, waar, zooals wij zagen, van wege de Regeering eene aansporing in dien zin tot de gemeentebesturen werd gericht, moet het des te meer verwondering wekken, dat diezelfde Regeoring, nu zij do door de cholera bezochte Franscho havens besmet hoeft verklaard, niet tevens maatregelen van controle voor het verkeer te land van Belgische zijde heeft verordend, een verzuim, dat aan Spanje reeds aanleiding gaf om quarantaine voor te schrijven voor van Nederland komende schepen. In Italië en Duitschland h9eft men immers ook niet geschroomd op het spoorwegverkeer eene hygiënische controle toe te passen. In Duitschlaod is men daartoe overgegaan na het rapport van den bekenden ontdekker der cholera kiem, dr. Koch, die zich naar Marseille had begeven om een onderzoek in loco in te stellen. Volgens hem is de aldaar en te Toulon heerschende ziekte wel degelijk Aziatische cholera in hevigen graad, die zich snel uitbreidt, en wordt de kiem der ziekte, de zoogenaamde microbe, in water of met vruchten en groenten in het lichaam opgenomen. Zij kan echter door hitte worden gedood. „Goed koken van het eten en ook van het drinkwater is das aan te bevelen." Dit laatste nu is althans een practische raad, waarvoor men den Dnitschen geneesheer, die van de gevreesde ziekte eene bijzondere studie maakte, dankbaar mag zijn. Wij leven nu eenmaal in een tijd van openbaar heid, waarin het niet meer baat de gewoonte van den struisvogel na te volgen, die meent dat bij het gevaar ontkomt, wanneer hij zorgt het niet te zien door den kop in den grond te steken. Wie ver standig handelt zal het gevaar door gepaste voor zorgsmaatregelen bestrijden, voordat het hem heeft bereikt. Aan onze geneeskundigen de taak om op het voetspoor van dr. Koch daartoe de noodige voorschriften openbaar te maken. Zoo zal allerwege een gevoel van veiligheid heerschen, dat krachtig zal meewerken tot bestrijding van het kwaad. L.132BE9?, 12 Juli. Aan het eerste toelatingsexamen der Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is deelgenomen door 31 leerlingen. Een leerling werd toegelaten voor de 5de klasse; twee werden toegelaten voor de 2de en 23 voor de 1ste klasse. De uitslag der overgangsexamens was als volgt: lste klasse (27 leerlingen): onvoorwaardelijk be vorderd 21, voorwaardelijk 3; - 2de klasse (22 leerlingen): onvoorwaardelijk bevorderd 17, voor waardelijk 3; - 3de klasse (17 leerlingen): onvoor waardelijk bevorderd 13, voorwaardelijk 1- 4de klasse (8 leerlingen): allen onvoorwaardelijk be vorderd. Men verzoekt ons mede te deelen dat bij de Luthersche gemeente alhier morgen niet de heer Evelein, maar de heer Riimko zal optreden. Het is morgen, 13 Juli, dertig jaroD geleden dat do heer H. J. Labree zijne eerste beurt deed in de Marekerk als collectant van het Nedorduitsch- Hervormd Kerkgenootschap. Onvermoeid en vol ijver, ja zelfs velen tot voorbeeld, gaat hij steeds voort, en hij hoopt morgen zijne beurt weder in de Hooglandsche Kerk te vervullen. De 300-jarige gedenkdag van den moord, op Willem den Zwijger gepleegd, ging ook hier ter stede niet onopgemerkt voorbij. Yoor een vrij tal rijk publiek toch trad ds. Gispen, van Amsterdam, in eene openbare vergadering van „Patrimonium" op, den Yader des Yaderland3 schetsende als be schermer van het verdrukte volk, als geloovige, als martelaar, en duidelijk doeDde uitkomen dat het beginsel van vrijheid van belijdenis, dat zoo krachtig bij den Prins uitkwam, niet ontsproot uit onver schilligheid omtrent allen godsdienst of uit zooge naamde neutraliteit, maar zijn grond vond in zijne overtuigiflg, dat die vrijheid eisch is van den waren Christelijken godsdienst. Met onverdeelde aandacht werd spreker gevolgd en ten slotte door den heer Donner mede namens „Patrimonium" bedankt. De heer Donner sloot dit samenzijn, in de Zaal Noordeinde, met dankzegging. De bij het 4de rog. inf. nieuwbenoemde kapi tein Sabron wordt ingedeeld bij het éde bataljon van het reg. te Leiden. De kapitein Sabron ie, met voorbijgang van ongeveer 150 lste luitenants van het wapen, bij keuze tot zijn tegenwoordigen rang bevorderd. Naar wij vernemen, bestaat bij den ondernemer van „Zomorzorg" het plan om in de weken tusschen de zomer-concerten van don heer Yöllmar, bij gunstig weder enkele buitengewone muziekuitvoe ringen te doen geven door de muziekcorpsen der schutterij en der infanterie alhier. Daardoor zullen vele familiën tegen eene kleine entree in do gelegen heid zijn aangename zomeravonden in zijn schoonen tuin te genieten. Het eerste dier concerten zal volgens achterstaande annonce plaats hebben op a. s. Dinsdag. Wij wenschen en vertrouwen dat zoowel de onder nemer als de concertgevers zich in eene goede op komst zullen mogen verheugen. Bij het eindexamen aan de H. B.-S. met drie jarigen cursus, aan de Rijkslandbouwschool te Wa- geningen, zijn geslaagdK. A. Yan Bemraelen, van Leiden; Ja. C. Camphuis en N. J. Yan Dam, van WageningenA. Daryt, van AmsterdamE. A. G. J. Van Delden en H. Yan Druynen, van Wageningen; C. Gerlings, van Utrecht; D. H. Goossen en G. W. De Graaf, van Wageningen; W. H. De Savornin Lohman, van 's-Hage; J. P. Lotsy, van Dordrecht; L. Maes, van Arnhem; G. H. Obreen, van Rotter dam; J. H. C. Rauwenhoff, van Leiden; A. A. Denninghoff Stelling, van Wageningen; E. Suer- mondt, van Indië; W. C. Thieme, A. A. P. M. De Voogt en J. M. Wagenvoort, van WageniDgen, en J. Th. Westerman, van Amsterdam. Niet ge slaagd zijn vijf ad spiranten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3459 volwassen personen en van 3—5 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1