N°. 7482. Donderdag lO Juli. A°. 1884. 1 J§§BI(IBIiAB. Tweede Blad. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per postv 1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 9 Juli. Bij de door het departement van koloniën ge houden aanbesteding waren voor de levering van 300 meter donkerblauw grein minste inschrijvers de heeren P. Clos en Leembruggen alhier voor ƒ264 en voor de levering van 250 wollen dekens de firma J. Scheltema Jzn. alhier voor 595. In de afgeloopen week slaagden in het derde gedeelte van het examen voor candidaat-notaris de heerenG. H. Stuart te Yianen, W. K. F. Zwiezina Gzn. te Helmond, P. J. C. YanToornen- burgh te Koudekerk aan den Rijn, J. B. Roelvink te Winterswijk, M. Treub te 's-Gravenhage, mr. P. Du Rieu te Uithoorn, J. P. R. Hermans te Oister- wijk, A. Tukker te Tiel, A. W. Jolles te's-Graven hage, G. D. Du Rieu te Haarlem, F. Wassenbergh te 's-Gravenhage, L. M. P. G. Hoorn te Amster dam, J. G. Ton Sijthüff te Amsterdam, H. J. C. A. Hooft Hasselaar te Amsterdam. D. Hartmans te Amsterdam, J. J. Esser te Amsterdam, W. E. Bosch te Utrecht, L. F. Schot te Rotterdam, A. P. Greebe te Waddingsveen, W. E. Yan Berckel te Delft en J. Compris te Amsterdam. Zooals bekend is, vermaakte dr. L. A. Buma, te Makkum, een legaat van 100,000 aan de pro vincie Friesland, onder voorwaarde dat jaarlijks 1000 ^pu besteed worden voor het maken en uit geven van een jaarhjksch verslag over de uitge komen geschriften, betreffende de Grieksche en Romein8che taal- en letterkunde, genaamd Buma- bibliotheek. De commissie van beheer heeft aan de Staten medegedeeld, dat niemand zich heeft aangeboden voor de levering van bovengenoemd verslag over 1883. Voor de bibliotheek werden 300 nieuwe werken aangekocht, zoodat deze thans 2516 nieuwe werken bevat. Slechts enkelen maken er gebruik van, doch men is bezig met het drukken van een catalogus, en wanneer daardoor de bibliotheek meer be kendheid zal hebben verkregen, dan verwacht de commissie, dat er een ruimer gebruik van zal worden gemaakt. Uit Kreuth wordt aan het „Hbl." geschreven dat onze Koning daar in het strengste incognito zijne kuur voortzet. Z. M. bewoont de eenvoudig ingerichte koningsvilla en staat naar gewoonte zeer vroeg op. De Koningin is een der ijverigste berg- beklimsters en maakt met den Koning menig toertje in de eenvoudige Beiersche sjees, met geen ander gevolg, dan de koetsier op deu bok en een kamer dienaar, die den verrekijker draagt, 's Avonds ziet men de vorstelijke gasten vaak met het prinsesje wandelen. Over de Transvaal-spoorwegleening schrijft prof. Harting: Voor niet meer dan een tiende van het gevraagde kapitaal ingeschreven Waarlijk, landgenooten, ik vernam deze uitkomst met zekeren schrik en, laat mij er bijvoegen, schaamte, schaamte over mijn eigen land. Moet dit dan het slot zijn van al de luidruchtige manifestatiën, feestelijke ontvangsten en levendige welkomstgroeten, gericht tot de deputatie onzer stamgenooten, toen deze zich onder ons ophield? Maar neen, die uitkomst kan, mag geen definitieve zijn. De commissie van uitnemende mannen, die zich aan het hoofd der onderneming hebben gesteld, heeft wel gedaan, mot den tijd der inschrijving nog met eenige dagen te verlengen. Mogen velen, zeer velen onder hen, die geld beschikbaar hebben, in zien, dat than8 de eer van ons vaderland op het spel staat en tevens, door nogmaals de door de commissie uitgegeven stukken te raadplegen, tot de overtuiging komen, dat de uitgeschreven leening alle waarborgen eener solide geldbelegging aanbiedt, waarborgen veel grooter dan vele andere spoor- wegleeningen, waaraan door Nederlanders ruim is deelgenomen. Waarborgen van gebleken eerlijkheid en goede trouw, waarborgen voor de juiste nakomiog der op zich genomen fioantiëele verplichtingen voor de toekomst, waarborgen dat die toekomst zelfs rijke vruchten, ook voor ons vaderland en de eige naars der aandeelen zal dragen. Laat Nederlandsch kapitaal, Nederlandsche kennis, Nederlandsche on dernemingsgeest langs den Delagoa-spoorweg Zuid- Afrika binnentrekken en in een niet ver verwijderd verschiet zullen, naar mijne overtuiging, zij, die daaraan hebben deelgenomen, erkennen dat zij door dat te doen niet alleen een goed, maar ook een verstandig werk hebben verricht, dat behoorlijke rente afwerpt, ja, zoo al niet dadelijk voor hen zei ven, dan toch voor hunne erfgenamen eene zeer voordeelige geldbelegging zal kunnen worden. Daarom richt ik mij nogmaals tot allen, die mede gewerkt hebben, om den band tusschen ons Neder landers en onze stamgenooten in Zuid-Afrika weder aan te knoopen, ook tot hen, die als leden van commiss.ën voor feestelijke ontvangsten ijverig in de weer zijn geweest. Thans wacht hen een ern stige piicht, namelijk die van hun medeburgers voor te lichten en op te wekken, om, na nauwgezette kennisneming van de voorwaarden, waarop onze hulp gevraagd wordt naar de mate van elks krach ten, deel te nemen aan het tot stad brengen van een gemeenschapsweg met de zee, welke voor de volle ontwikkeling van de rijke hulpbronnen der Transvaal volstrekt vereischt wordt, ter versprei ding der zegeningen van welvaart en beschaving. Mogen zeer velen aan die roepstem gehoor geven en de bezorgheid voor de bijeenbrenging van het daarvoor vereischte kapitaal weldra blijken ijdel te zijn. De heeren Hudig en Blokhuyzen te Amster dam en Rotterdam hebben zich bereid verklaard giften aan te nemen voor de bemanning der „Nisero" en de betrekkingen der gevangen schepelingen. Men is er verzekerd van dat deze oproeping bij het Nederlandsche volk zal gehoor vinden. Zij heeft met de politieke quaestie niets te maken, doch is enkel eeue vraag om hulp voor hen, die, ten ge volge der stranding, in kommervolle omstandig heden zijn. Zulke vragen vinden hier te lande altijd gehoor. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept a. s. de betrekking van leeraar in het boekhouden aan de Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde 500. De gewone audiëntie van den min. van binnen landsche zaken zal Zaterdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft beooemd tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Schiedam A. M. Van Kessel, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gouda; der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te 's-Hertogenbosch P. H. W. Ligtenberg, thans controleur der directe belastingen te Amsterdam, 3de afdeeling. Gemeutfd Nieuws. Door d o p o 1 i ti e t e S ch e v e n i n g e n is gearresteerd en naar het huis van arrest overge bracht eene meid uit Leiden, die zich aan tal van oplichterijen te 's-Hage en te Scheveningen had schuldig gemaakt. Na eene week zich 6chuil gebon den te hebben en na vele vergeefsche nasporingen der politie, heeft zij zich te Scheveningen weer vertoond en is door een agent van politie, die haar sigoalement had, herkend. De goederen zijn te Leiden in beslag genomen. Te Rijpwetering is gisternamiddag in een onbewaakt oogenblik het zevenjarig dooh- tertje van den klompenmaker J. Waasdorp te water geraakt en verdronken. De adv.-gen. mr. Polis heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad zijne conclusie voorgedragen in de zaken van: lo. D. L. te Den Hulst en M. S. te 's-Gravenhage, veroordeeld door het gerechtshof te Arnhem: de eerste tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens bedrieg lijke bankbreuk, en de tweede tot 6 jaren tucht huisstraf ter zake van samenspanning met den bankbreukige; en 2o. P. B. te Hontenisse, veroor deeld door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens moodwilligen doodslag tot 8 jaren tuchthuisstraf. In beide zaken strekte de conclusie tot verwerping der voorziening en werd de uitspraak bepaald op 18 Juli. Aan de hoogeschool te Stockholm is eene Russische dame, mevrouw Kovalioski, tot professor in de hoogere analytische meetkunde be noemd. De cholera. - Hoewel zich te Par ij s nog geen gevallen hebben voorgedaan, begint de paniek zich reeds te doon gevoelen. De treinen moeten extra waggons aanhaken om al de ver- trekkenden te vervoeren. In sommige deelen der stad is de lucht vol phenylzuurde vermeerderde doorspoeling van goten en riolen is reeds begonnen en voldoet goed. Op de scholen worden de trom mels der kinderen, die overblijven, onderzocht; alle rauwe vruchten en salade worden er uit genomen en vervangen door eene portie koud vleesch. In plaats van water, krijgen de kinderen koude thee of koffie, met een paar druppels rum. Het feest op 14 Juli zal toch doorgaan. Te Toulon en te Marseille neemt de cholera toe. De vrouwen van Toulon hebben een verzoekschrift tot den maire gericht, om eene groote processie te mogen houden. Ia 1835 en 1865 werd dit toe gestaan. De gezondheids-commissie te Weenen heeft reeds de strenge grensafsluiting tegen de cholera in zoo verre verzacht, dat aan de grenzen alleen die rei zigers zich aan een geneeskundig onderzoek be hoeven te onderwerpen, bij wie zich gedurende de reis verdachte ziekteverschijnselen voordeden. Daarentegen eischt de havenstad Triëst eene strenge afsluiting en wil deze zelve tot stand brengen, wanneer de regeering weigert hiervoor te zorgen. Te Constanz zijn één sterfgeval en twee ziekte gevallen voorgekomen, welke men aan cholera toeschrijft. Een geneeskundige is uit Karlsruhe derwaarts gezonden, om te onderzoeken of men hier werkelijk met Aziatische cholera te doen heeft. Alle voorzorgsmaatregelen zijn overigens reeds genomen. De Fransche regeering heeft eene uitgebreide instructie (opgesteld door de openbare gezondheids commissie) aan de prefecten ter algemeene ver spreiding gezonden, bevattende voorzorgsmaatregelen tegen de cholera. Daaronder komt voor de volgende drank, die het groote voordeel heeft dat hij den dorst lescht, zonder dat men er veel van behoeft te gebruiken, en daarom vooral bij de tegenwoor dige warmte aanbeveling verdientrum 40 gram, aftreksel van gentiaan op alcohol 4 gram, frisch water 1 liter.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1