en omstreken, dat aanmerkolijk veel schade ver oorzaakte. Te Eersel brandden ten gevolge van dit on weder 7 huizen af; te Best de windmolen en te Zeelst eenige huizen. Een even zwaar onweder als Vrijdag had Zater dag weder te Apeldoorn plaats, maar nu vergezeld van een geweldigen hagelstorm, die nogal lang aanhield en waardoor veel schade aan alle veld- en tuinvruchten, vooral aan de boekweit, is toegebracht. In het dorp Ailom, nabij Rossem, verbrandde een hooiberg met schuur door het inslaan van den bliksem. De van den kantoorloopervanden heer Jan Kol te Arasterdam gestolen f 55,000 zijn terecht. Gisteren, Zondag-ochtend, te elf uren werden de bankbiljetten gevonden, verstopt onder de kussens van den omnibus, waarin de Haarlem- sche politie de dieven vervoerd heeft van het station naar het bureel van politie. Hoogst waar schijnlijk heeft een der dieven, zeker niet zonder hartzeer, de kostbare corpora delicti, daar onder het rijden verborgen. Drie bankjes waren, door den tocht, uit den omnibus gewaaid en worden in de modder gevonden. Do som bevindt zich thans, zonder dat er een cent aan ontbreekt, in handen van den officier van justitie te Haarlem. Aldus meldt het „D. v. N.'\ Ons meldt men echter uit Den Haag dat aldaar bericht is ont vangen dat gisteravond te Roozendaal twceEngel- schen zijn gearresteerd, in het bezit der ontstolen f 55,000. Twee arbeiders uit Andel zijn bij den hooibouw in Monnikenland ongesteld geworden, naar men zegt, ten gevolge van een zonnesteek. Een hunner is reeds overleden. Een werkman uit Paarsloo bij Olde- markt, als maaier werkzaam nabij de Lemmer, is ton gevolge van hot overmatig drinken, onder het werken bezweken. Te Raamsdonksveer had een machi- nist van eene kraan het ongeluk, bij het aanhaken van eene ketting, van de machine te vallen. 'Voor dood opgenomen, werd hij naar het gasthuis te Geertruidenberg vervoerd. Hier bleek dat do man drie ribben bad gebroken, en men vreest voor het behoud van zijn loven. HOLONIEW. BATAVIA, 26—31 Mei. (Fransche mail.) Aan het verslag van de militaire verrichtingen in Afjeh en onderhoorigheden van en met 19 April tot en met 14 Mei 1884 is het volgende ontleend: Op 19 en 29 April en op 5 Mei had tusscben Anagaloeng en Glé Ivambing de opvoer van vivres en andere benoodïgdheden plaats, onder dekking van eene sterke infantorie-macht, waarbij artillerie was ingedeeld. Van de dekkingstroepon nam een gedeelte positie wostwaarts van Tjot Aroen, een ander gedeelte op de heuvels bij Anak-GIé; terwijl een derde gedeelte beoosten den weg tot kampong Lambaroe marcheerde on een reserve nabij Lepon-Arra geposteerd werd. Het transport volgde onder eene afzonderlijke infanterie-dekking den grooten weg; do artillerie kwam naar gelang van de omstandigheden op een of meer daartoe geschikte punten, aan dien weg gelegen, in batterij. De vijand beschoot telkenmale zoowel het trans port als de dekkingstroepen op den heen- en terug- marsch. Door zijn vuur werden gewond: den 19den April 1 Europ. mindere, den 29sten April 2 Europ. min deren en 1 dwangarbeider, den 5den Mei de kapt. der art. I. H. A. Van Wij be, benevens 1 Europ. mindere, 2 Inl. minderen en 1 dwangarbeider. Vooral op laatstgenoemden datum werden de van Glé-Kambing uitgerukte troepen ernstig bestookt. Den 7den Mei rukte de Etappen-commandant van Anagaloeng uit met eene sterke infanterie-macht en twee sectiën berg-artillerie, om de werkzaamheden tot herstelling van de brug over de Linga nabij Senelop te dekken. Te halfzeven v. m. namen do troepen stelling orn en nabij genoemde brug. Te halfnegen opende de vijand eerst uit oostelijke en daarna ook uit westelijke richting het vuur op de dekking. Nadat de werkzaamheden beëindigd waren, werd te kwart voor elven de terugmarsch aangenomen. Tot Senelop beschoot de vijand de huiswaarts keerende troepen, waarna eenige schoten op do versterk'mg gelost werdeü. De colonne bekwam ééa gesneuvelde (Europeesch fuselier.) Atjeh-telegrammen, te Batavia ontvangen: 20 Mei. Den 17den opvoer van levensmiddelen van Anagaloeng naar Glé-Kambing. Daarbij met vijand slaags; gewond luitenant Bergsma, drie minderen, één officiersbediende en drie dwangarbeiders. „Pegasus" terug van Tenom levensmiddelen te Boeboen afgegeven; radja Tenom even halsstarrig bevonden als vroeger. 23 Mei. Transport AnagaloengTjotbasatoel. Dek kingstroepen in gevecht; twee minderen gesneuveld; officier van gezondheid Van Haeften en twaalf minderen gewond. Vijand liet 22 dooden achter. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot directeur van binnenl. bestuur P. F. Wegener-, tot resident van Soerabaia jhr. C. H. A. Van der Wijck; tot pakhuismeester te Tjilatjap (Banjoeraas) de pakhuismeester bij de opgeheven koffie- eu zoutdoorvoerpak- buizen te Djokotro (Kediri), H. W. L. Van Ligtentot resident van Tegal, C. A. L. J. Jeekel; tot id. van Samarang, J. M. Van Vleuten; tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken K. A. Berkhemer. Tot 2den commies bij de Algcmeene Kekenksmcr, H. D. Pecters, tot landmeter 3de kl. by het kadaster in Ned.-ÏDdie, G. W. Wiemans, bij den post- en telegraafdienst tot comm. 2de kl. P. A. Schram tot tijd. comm. 2de kl. de coram. 3de kl. J. FrÖlich; tot ads.-res. vau Koetei en de oostkust van Borneo, de contr. lste kl. bij het binnenl. best. op de bez. bniten Java en Madura W. C. Hoogkamer; tot leeraar iu de geschiedenis en de land- en volkenkunde bij de afd. taal-, land en volkenkuode van het gymnasium Willem III te Batavia, de referendaris bij bet dep. van onderwijs, eered. en Dijv. T. P. Th. Van Nonentot gewoon deurwaarder bij den residentïeraad te Scerakarta, F. H. A. Barend. Goedgekeurd: Dat door den raad van justitie te Soerabaia is benoemd: tot buitengewoon subsistnut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, mr. A. D. De Vries. Ontslagen: Op verzoek, w. ziekte, eerv. nit zijne betrek king. de gewone deurw. bij den resideotieraad te Soerakarta W. H. M. Klein; - eervol, nit lands dienst, de opz. der 3de kl. bij den waterstaat en 's lands bargerl. openb. werken A. Muller; uit 's lands dienst de adm. der tinmijnen in de districten Toboali, Djeboes en Merawang (Banka) J. F W. Michel, J. D. Toorop en R. De Adelhsrt Toorop; op verzoek eervol nit's lands dienst de commies der lste kl. bij den post- en telegraafdienst A. G. Schrok en de griffier der landr te Bondowoso en Djember (Bezoeki) H C. Dumae. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Eoropa, w. ziekte, aan den ing. der 2de kl bij den waterst. en 's lands burgerl. openb. werken H. H. Van Kol; een 2-jarig n. Europa, w. ziekte, aan den ads.-res. van Koetei en de Oostkust van Borneo (zuider en oosterafd. van Borneo) J. W. Van Heosden. Departement van Oorlog. B e n o e m d Bij de milit. administr. tot luit.-kol. intendant M. Willemstijn; tot raaj.-int., H. Stot- terheim. Bij bet wapen der art.: tot isten luit. J. H. S. Schuller. Ingedeeld: l)e 2de luita. der inf. J. A. L. De Jeer bij bet 2de bat. en P. F. L. C. Lach De Bere bij het garniz.-bat. van Atjeh en onderhoorïghedeDde maj. der inf. N. Van Marion bij het 14de bat. te Atjch. Overgeplaatst: Dó off. van gez. 2de kl. L. J. De Rocbe- mont naar Soerabaia; Letzeisen bij den geneesk. dienst van Suma tra's westkust, J. H. Lindraan naar Atjeh, D. D. Bnchler naar Weltevreden en F. H. Iffert uaar Atjeh; de offic. van gez. 2de kl. .T. Bijker naar Samarang; de kapt. der art. J. H. A. Vau Wijhe en de 2de lnit. der art. M. De Haan naar PadaDg; de kapts. der art. W. F. Schenk en K. E. Reek naar Atjeh; de late luit. der art. W. M. Van den Broek naar Banjoe Biroe; de lste luit der inf. J. Langenbscb naar PalimaDang; de lste lnit. der cav. F. D. E A. J. M. Rudolph naar Atjehde lste luit. der art. G. F. Beer naar Soerabaia; de 2de loit. der inf. van dat wapen D. J. Alberti naar Salatiga; de maj. der inf. A. E. Neep bij het R. H. 16 bat. inf. te Fort de Koek; de offic. van gez. 2de kl. J. A. Tschudnowsky Daar Samarang. Geplaatst: De 2de luits. der inf. W. H. B. Van der Zwaan en J. V/. A. M. Moquette bij het 13de bat. te Soerabaia. Bevorderd: Bij bet wapen der inf.: tot kapt. de lste luits. I). J. A. Arntzenius, A. Van Veen en C. J. Puf kus, de eerste met verlof in Nederland; tot lsten luit. de 2de luit D. J. Rnilenbach en A. G. F. A. Auink. V erleend: Een 2-jarig verlof n. Eoropa, w. 15 jaren on afgebroken dieDst in Ned.-Iodic, aan den milit. apotb. der lste kl. J. H. Schmidt; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten lnit. kwartierm. bij de milit. adm. .1. H. Van Baar Van Slaneenborgh. Vergund: Aan deu van het leger in Nederland bij dat in Nei-Indië gedetacbeerden lsten luit. der cav. A. W. TT. K. Van Bothnia Andreae op zijn verzoek na 1 Juni 1884 naar Nederland terug te keereu. Departement van Marine. Bepaald: Dat de benoemde liebtopz. der 3de kl. H. G. J. W. D. Brautsma zal geplaatst blijven op het kustlicht der 4de orde op Meindertsdroogte. Geplaatst: Bij bet knstlicbt der 4de orde op Meinderts droogte, de benoemde liebtopz. der 4de kl. M. Schwab. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 5 Juli, ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een huis, tuin en erf aan de west zijde van de Nieuwsteeg No. 9, Sectie G, No. 1040, in bod f 4800, niet verkochteen huis en erf aan den Ouden Singel, hoek Yolmolengracht, met afzon derlijken opgang naar het bovenhuis No. 128, Sectie B, No. 955, in bod f 3600, niet verkocht; een huis en erf aan de oostzijde van de Gareomarkt No. 30, Sectie E, No. 1116, kooper C. Yan Berkel qq., voor 3150; twee pakhuizen met bovenwoning aan de oostzjjde van de Kaiserstraat Nos. 4, 6 en 6a, Sectie F, Nos. 780 en 1037, gecombineerd, op gehouden op 3400een hui9 en erf aan de zuid zijde van de Langebrug No. 23, Sectie G, No. 866, in bod f 1325, niet verkocht; een huis en erf aan do zuidzijde van de Morscbstraat No. 42, Sectie B, No. 1595, kooper B. Straatsburg q.q., voor f 1395; een ruim pakhuis en erf in eene poort uitkomende aan het Galgewater, de poort geteekend 15&, Sectie F, No. 1028, kooper J. I. Plaujer q.q., voor ƒ430; een huis en erf aan de westzijde van de Schagen- steeg No. 12, Sectie H, No. 2565, kooper H. Kors- wagen voor f 255; een dito in de SchageDpoort No. 1, Sectie H, No. 2564, kooper J. Yan Zijp voor f 220een dito aldaar No. 2, Sectie H, No. 2563, kooper J. Yan Zijp voor f 225; een dito aldaar No. 3, Sectie H, No. 2562, kooper J. Yan Zijp voor f 225; een dito in de Schagensteeg No. 16, Sectie H, No. 2559, kooper J. Smit q.q., voor ƒ350. Ten overstaan van mr. H. L. A. Obreen: Het heerenhuis met tuin en Bchuur aan de Lange Mare No. 40, met uitgang in de Koddesteeg, Sectie H, No. 1856, niet afgeslagen. BUITENLAND. De regeering is besloten aan de bij de laatste onlusten in het mijnendistrict gevangengenomen anarchisten gratie te verleenen, met uitzondering echter van Krapotkino en Louise Michel. Te St.-Cyr hebben op de militaire opleidings school ongeregeldheden plaats gehad. De jonge lieden werden gedwarsboomd in oen jaarlijks terug- keerend, zeer rumoerig feestje en hebben zich dien tengevolge aan verregaande balddadighoden overge geven. De driekleurige vlag is van het gebouw gehaald, de blauwe en roode banen zijn er afge scheurd, zoodat alleen de witte vlag - hier geen teeken van verzoening - bleef wapperen. De jonge lieden die zich aan de vlag hebben vergrepen, stonden op het punt officier te worden. Zij zijn als gewoon soldaat naar de regimenten gezonden. De overigen werden disciplinair gestraft. Deze zaak is ook in den ministerraad ter sprake gebracht. <Gri*oot>ï3B*ït;aïiiii©<, Te Londen heeft zekere miss Muller geweigerd belast ing te betalen, tenzij aan vrouwen stemrecht werd verleend. Yerleden Woensdag is daarom een gedeelte van hare meubelen in beslag genomen. Miss Muller had voor die gelegenheid eenige dames, die dezelfde gevoelens waren toegedaan, in haar huis genoodigd om daarvan getuigen te zijn. Bij de komst der deurwaarders hield zij eene rede, waarin zij betoogde dat aan de vrouwen door de onthóuding van het stemrecht groot onrecht ge schiedt. Zij was vau oordeel dat de vrouwen een Boud moesten oprichten, waarvan de leden moesten weigeren belasting te betalen en het op eene ge rechtelijke executie laten aankomen. Zij zelve wenschte het eerste lid van dien Bond te zijn. Terstond meldde zich eene zekere miss Bewicke als tweede lid aan. Zij had tot haar leedwezen hare belasting van dit jaar reeds betaald en kon dus eerst in het volgend jaar „martelares" voor hare principes worden. Na miss Muller voerden nog verschillende andere personen het woord en ten slotte werd een voorstel aangenomen om eene petitie aan den minister Gladstone te zenden. Intusschen had de deurwaarder eenige meubelen in beslag ge nomen, deze op een wagen doen plaatsen en onder het gejuich der voor de woning verzamelde menigte vervoerd. Telegrammen. TOULON, 5 Juli. Sedert gisteravond zijn alhier zeven personen aan de cholera overleden. BERLIJN, 6 Juli. Uit Ems wordt dd. heden gemeld dat de keizer na 't volbrengen van zijn kuur naar Coblenz is afgereisd. ROME, 6 Juli. Twee gevallen van cholera zijn uitgebarsten in het lazaret onder Italiaansche werk lieden die uit Frankrijk terugkeerden. De lijkschouwing heeft getoond dat het hier wer kelijk Aziatische cholera gold. De commissie voor de spoorwegen heeft hare zittiDgen verdaagd, na het wetsontwerp betreffende het Siciliaan8che spoorwegnet te hebben goedgekeurd. Zij zal weder in den aanstaanden herfst bijeen komen voor de definitieve behandeling der tarieven en om kennis te nemen van het drieledig rapport. CAIRO, 6 Juli. Eene depeche van den Mudir (gouverneur) te Dongola constateert dat Debbah togen den eersten dezer door 13000 opstandelingen werd aangevallen. De aanval werd na een verwoed gevecht afgeslagen, met ernstige verliezen aan beide zijden. TOULON, 6 Juli. Sedert gisteravond zijn hier weer vijftien sterfgevallen aan cholera opgegeven. Tweede Tel.) Sedert hedeomorgen kwamen bier negen sterfgevallen aan de cholera voortotaal vijttien.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2