nadeoling saldo f 1000. Uit het voorschottenfonds zijn aan de echolen te Kralingen, Vreeswijk, Wilnis en Amersfoort voorschotten verleend tot een geza menlijk bodrag van f 14,000. In dit jaar ontvangen nog drie of vier 6cbolen voorschotten en dan is het fonds totaal uitgeput. Yan do tweede leening, groot f 50,000, zijn nog 57 aandeelen a f 250 per stuk in portefeuille. Zoodra deze aandeelen bij de voorstanders van het Christelijk onderwijs zijn geplaatst, zullen nog vele hulpbehoevende scholen ondersteuning ontvangen. Uithoofde van den ronw van het Koninklijk Huis is de gebruikelijke viering van deu verjaardag van Prinses Von Wiod heden achterwege gelaten. De overgangsexamens aan de Theologische School te Kampen hadden een zeer gunstigen uit slag; slechts twee candidaten gingen niet over. Yan de 3de naar de 4de klasse worden bevor derd de heeren E. Bosman, P. De Groot, N. H. Rovers, J. M. Mulder en J. v. d. Munnik. De lite rarische examens vangen 8 Juli a. s. met 12 can didaten aan. Burg. en Weths. van Amsterdam hebben den gemeentoraad voorgesteld op de Handelskade te maken eene hydraulische inrichting, noodig voor het lossen en laden van schepeü, waarvan de kos ten zonden bedragen f 500.000. Naar aanleiding van gevraagde inlichtingen, kunnen wij uit goede bron mededeelen dat de be noeming der directrice van de door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Utrecht te vestigen kweekschool voor bewaarschoolhouderessen nog niet heeft plaats gehad. Wij kunnen er bijvoegen, dat het niet in de bedoeling ligt, voor die betrekking eeno openbare oproeping van sollicitanten te doen. H Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Kopenhagen, zijn in Denemarken quarantaine-maatregelen voorgeschreven voor de schepen, komende uit Fransche havens of die in aanraking geweest zijn met van daar komende vaartuigen. Het stoomschip „Jacatra" arriveerde gister namiddag van Amsterdam te Batavia; de „Koniüg Willem Hl", van Amsterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port-Said en zette hedenochtend de reis voort; do „Prins Haurits" arriveerde 30 Juni van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Wil lem I" vertrok 25 Juni van Paramaribo naar Am sterdam; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Marseille. Blijkens bericht van den con sul-generaal der Nederlanden te Lissabon, zijn de havens van Al- gerië en Tunis door de Portugeesche regecring, te rekenen van den 9den Juni jl., besmet verklaard mot cholera. De kapt. der stoomboot „De „Volharding No. 5" is gisteren jammerlijk om het leven ge komen. Hij had zich een zwemgordel aangeschaft en wilde, daarmede voorzïeD, aan den Vrouwen- akker leeren zwemmen. De man begaf zich te water; - hetzij hij een onvoldoend toestel had gekocht, hetzij hij er niet op de goede manier van gebruik maakte -: hij zonk weg in de diepte en kwam niet weder boven. Do stoomboot kwam, met de vlag half-stok, te Am6tordam aan de Hoogeslnis aan. De verdronkene was 28 jaren oud. Z. M. heeft tot lid in den Raad van Neder- landsch-Indië benoemd den heer L. J. J. Michielsen, laatstelijk directeur van financiën aldaar, thans met verlof in Nederland. Uitbreiding van het personeel der Recht bank te Amsterdam. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer erkende men algemeen dat de omvang der werk zaamheden vermeerdering van het personeel der arrondissements-rechtbank te Amsterdam voldoende wettigt. Tegenover de bewering dat de rechterlijke col leges in het algemeen geneigd zijn om op vermeer dering van personeel aan te dringen, waaruit nog niet altijd volgt dat in waarheid de arbeid niet naar behooron zou kunnen verricht worden, waren de meeste leden echter van gevoelen, dat de nood zakelijkheid der uitbreiding van het personeel in de toelichting voldoende en op goede gronden was aangetoond. Achtte men dus in het algemeen de vermeerde ring van het aantal rechters wel gerechtvaardigd, volgens versoheideno leden ware het misschien beter, om tot het tijdstip van invoering van het Strafwet boek te wachton. Tegen deze meening werd door vele leden opge- j komen. Zij waren overtuigd dat deze voorgestelde uitbreiding eene zaak op zich zelve is, en wezen op den grooten achterstand van zaken aan de i rechtbank. Omtrent de wijze, waarop de versterking der rechtbank zou kunnen geschieden, werden verschil lende beschouwingen gevoerd. Verschillende leden vroegen of het niet beter ware de rechtbank te Haarlem op te heffen en het personeel naar die van Amsterdam over te brengen. Tegen deze laatste meening werd aangevoerd, dat daardoor een greep zonde gedaan worden in de organisatie door die wet in het leven geroepeD, waarbij in alle provinciale hoofdplaatsen eene recht bank gevestigd is. Zonder zoover te willen gaan als tot opheffing der rechtbank te Haarlem, werd van eene andere zijde de vraag behandeld, in hoeverre de vermeer dering van het personeel bij de rechtbank te Am sterdam gepaard kan gaan met eene vermindering van het personeel bij eerstgemelde en bij andere rechtbanken 1ste klasse in het algemeen. Yan verschillende zijden werd ontkend dat voor de samenstelling van die vierde kamer eene zoo groote vermeerdering van personeel noodig is, als nu door de Regeering wordt voorgesteld. Andere leden, van nabij bekend met den plaat selijken toestand, meenden deze bewering te moeten tegenspreken. Naar aanleiding der bespreking omtrent de aan beveling der rechtbanken werd de vraag gedaan of van dezen minister spoedig een voorstel tot het herstel van de aanbeveling der hoven kan tegemoet gezien worden. INGEZONDEN. M, W. $chel4ema op de Soiree ten voor- dcelc van liet Comité Leiden en Omstreken der IrSaatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin. Mijnheer de Redacteur Reeds in uw blad van den 3den Juni is een kort verslag van de bovengenoemde soirée opge nomen toch acht ik het voor uwe lezers niet onbe langrijk om terug te komen op oen enkel onder deel van het programma van dien avond, nl. het optreden van den heer Scheltema, directeur van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in "het Huisgezin, waarvan ook hier te Leiden, nu onge veer een jaar geledeD, een comité werd opgericht. En dit vooral daarom, omdat het Leidscbe Comité, behalve van het muziekgezelschap „C.-Dur", dat zich zoo uitstekend verdienstelijk van zijn taak heeft gekweten, nog weinig belangstelling en nog weinig steun in deze stad mocht ondervinden ©n omdat hot comité die belangstelling niet langer kan ontberen, waar het nu reeds voor de opvoeding van twee Leidsehe weezen heeft te zorgen en het te verwachten is dat dit getal zeer spoedig zal toe nemen. Het is om deze redenen dat ik eene kleine ruimte in uw geacht blad verzoek, om door een kort verslag van de mededeelingen van den heer Scheltema, de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin aan uwe lezers beter bekend te maken en haar daardoor, zoo mogelijk, tevens meer deren steun van de Leidsehe burgerij te verzekeren. De meergenoemde Maatschappij werd, 10 jaren geleden, gesticht door de „Yereeniging in het be lang der weezenverpleging", die zich o. a. ten doel had gesteld: een onderzoek naar don toestand van aide weezen in ons vaderland. De uitkomsten van dat onderzoek, in het tijdschrift van die vereeniging medegedeeld, waren verre van bevredigend. Yan de ODgeveer 1100 gemeenten in ons land werden in nog geen 300 wees-, armen- en ziekenhuizen ge vonden, en buiten de 10- a 11 duizend weezen, die in deze gestichten meerendeels eene goede, maar toch ook eDkele malen eene onvoldoende verzor ging hadden gevonden, waren er nog 19- a 20,000 weezeD, meestal op het platteland, uitbesteed. Bij deze laatstee was de verhouding van degenen, die goed verpleegd werden, veel slechter dan bij de gestiebtsweezen. En geen wonder: de meest voorkomende wijze van uitbesteding was de aan bieding aan den minst eischenden daglooner, die het kind, voor de schamele vergoeding, die uitge loofd werd, onmogelijk den kost kon geven, maar gewooslljk in overmatigen arbeid van het kind eene ruime schadeloosstelling vond voor het weinige voedsel dat hij aan het kind verschafte. Vooral om aan deze schandelijke kinder-exploitatie een einde to maken, werd onzo Maatschappij gesticht onmo gelijk was het om al de duizenden verwaarloosde kinderen in gestichten onder te brengen en om op voedkundige redenen werd dat, na haar veeljarig onderzoek, door de Yereeniging in het belang der weezenverpleging, ook niet gewenschtbeter achtte zij het om voor de oude slechte wijze van uitbesteding eone goede in de plaats te stellen. Niet alle bestu ren evenwel, die belast waren met het uitbesteden van weezen, waren even geneigd om daartoe krachtig mede te werken on men moest toen overgaan tot de stichting van eene Maatschappij die daarvan haar eenig doel zon maken, en „de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin" is toen tot stand gekomen. Als hoofdbeginselen stelde zij voorop: dat de huisgezinnen waarin uitbesteed zou worden, goed moesten zijn; dat de kinderen zouden worden opgevoed in de godsdienst-gezindte, waartoe hunne ouders behoord haddendat steeds bovenal rekening zon worden gehouden met het karakter, den aanleg en de neigingen van elk kind. Tot aan de meerder jarigheid van den wees, staat hij onder nauwkeurig toezicht, en ook nog Da de meerderjarigheid der kinderen worden zij voortdurend door de Maatschappij in het oog gehouden, gadegeslagen en met raad en daad geholpen. Evenals in het buitenland, waar de verpleging van weezen in gezinnen op grooter schaal wordt aangetroffen, hier en daar, als in Schotland, zelfs uitsluitend, deed men bij ons do ervaring op, dat er steeds, uit allerlei stand, ge zinnen te vinden waren, die zich met liefde aan de opvoeding van één of meer weezen wilden wijden en de Maatschappij mocht dan ook hun streven met uitnemende resultaten bekroond zien. - Merkwaardig is bet, hierover hare jaarverslagen te raadplegen. 1S9 wcezeu, van alle gezindten en richtingen, wer den gedurende haar tienjarig bestaan door de Maat schappij opgenomen en 55 daarvan hebben zich reeds een onafhankelijk bestaan verworven. Natuur lijk ondervond de Maatschappij nu en dan tegenspoed; teleurstelling over pleegouders en kinderen bleef niet altijd uit, maar hoofdzaak is, dat verreweg do meeste kinderen het uitstekend maken, en dat het 't meerendeel van hen goed gaat. Voortdurend echter heeft de Maatschappij met een groot bezwaar te kampeD, nl. gebrek aan mid delen. Verscheidene kinderen moetön geweigerd worden omdat er geen corporatie of personen zijn, die de geheele of gedeeltelijke bekostiging van de opvoeding dier weezen op zich willen nomen en omdat de finantiëele krachten van de Maatschappij - die geene kinderen wil opnemen, als zij geene zeker heid heeft dat zij de opvoeding van een eens op genomen kind geheel zal kunnen voltooien - omdat die krachten maar al te dikwerf te kort schieten. Daarom heeft de Maatschappij geld noodig, hetzij door giften ineens, hetzij door jaarlijksche bijdragen van leden en begunstigers, resp. van minstens f 5 of f 2. Is men niet in srtaat om op deze wijze bij te dragen voor het goede doel, dan staat nog de ge legenheid open om deel te nemen aan eene rente- looze leeniog, die, voor korten tijd, door de Maat schappij is uitgeschreven; de aandeelen zijn f 10 groot. Do heer Scheltema eindigde met eene opwekking van de Leidsehe burgerij, om de oprichters van het comité Leiden en Omstreken haren steun niet te ont houden. Gaarne verklaarde hij zich bereid ora mondeling of schriftelijk nadere inlichtingen aan alle belangstellenden te geven en verwees voorts naar het bestuur van het Leidsehe comité, dat gaarne gelijke inlichtingen zal verschaffen. U hartelijk dankzeggende, Mijnheer de Redac teur, voor de verleende plaatsruimte, blijf ik, na mij aanbevolen te hebben bij uwe lezers voor nadere bespreking dezer zaak met belangstellenden onder hen, terwijl ik ook gaarne jaarverslagen en statuten der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin aan een ieder wil toezenden, Hoogachtend, Uw dw. Dr., Th. M. Verster. Secretaris Comité Leiden en Omstreken. Het bestuur van het comité Leiden en Omstreken bestaat uit de heeren dr. H. v. d. Hoeven, dr. G. D. L. Huet, Mr. C. P. Tiele, dr. A. Rutgers Van der Loefl, dr. W. P. Weebers, T. J. Van 't Hooft, Th. M. Verster, Steenschuur No. 8. TOULON, 4 Juli. Sedert hedenmorgen zijn zeven personen aan cholera bezwekeD. Het cijfer in de laatste 24 uren bedraagt dus twaalf. Ook zijn heden in de verschillende hospitalen twaalf personen als aaDgeta9t, binnengebracht. CHRISTIANIA, 4 Juli. Het besluit in het vorige Storthing aangenomen nopens uitbreiding van het

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2