N°. 7479. Maandag 7 Juli. A0. 1884. Eerste Blad. LEIDSG PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17-J. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Dit nonimer bestaat uit TWEE BLADEN. OiRciöole Hennis^eTingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de passage over dc brng over den Rijn hij de Zijlpoort, ge naamd Sclirijvershrug, te beginnen op Maandag 30 Juni a. s.j gedurende den tijd van vijf weken voor rij en voertuigen zal zijn afgesloten, terwijl in de passage voor voetgangers, 'door middel van eeiie overhaalschouw zal worden voorziem. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. J. VAN DIJK, alhier, hou dende verzoek orn vergunning tot uitbreiding zijner smederij door de plaatsing van een locomobilein de Van der Werf- straat No. 17; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 19den Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad- huisj gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juli 18S4. E. KIST, Secretaris. LEIBES, 5 Juli. Heden zijn aan de universiteit; alhier bevorderd: de heer G. C. Huyssen Van Kattendijke, geb. te VGravenhage, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Kwijtschelding, art. 14741479 B. W."; - de heer A. J. Olivier, geb. te Leiden, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift get.: „Sclerodermic", - en de heer Dingeman Van der Vliet, geb. te Zieriksee, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Dolus en Culpa bij overtredingen." In OD8 vorig nommer deelden wij den uitslag van het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen mede, met aanwijzing aan welke der beide instellingen voor onderwijs in de land-, taal- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië de candidaten, die het examen met goed gevolg aflegden, hunne opleiding hadden ontvangen. Wij laten hieronder nog eenige opgaven volgen, waaruit blijken zal dat onze instelling, zoo zij al quantitatief bij hare Delftsche zuster achterstaat, daarentegen qualitatief hare meerdere is. In het geheel legden 49 candidaten het examen af. Van dezen slaagden 31 en werden 18 afgewezeB. Van de 49 heeft één zijne studiën te Batavia gemaakt. De beide instellingen te Delft en Leiden leidden derhalve te zamen 48 candidaten op. Van deze waren 43 te Delft en slechts 5 te Lelden. Van de 30 die aan het examen voldeden, kwamen 26 van Delft en 4 van Leiden of met andere woorden, van de Delftsche inrichting slaagde bijna 65 pet. en van de Leidsche 80 pet., zoodat ook weder dit jaar de uitslag van het gehouden examen, de deug delijkheid van onze instelling op schitterende wijze heeft bewezen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3755 volwassen personen en van 2—3 kinderen, Ook de groothertog van Saksen is voor nemens tegenwoordig te zijn bij het bijzetten van het stoffelijk overschot van Prins Alexander in den grafkelder te Delft. Door het „Collogium Civ. Acad. Lugd.Bat. Supre- mum" is gisteren, namens het Leidsch Studenten corps, een prachtige krans van levende bloemen op de lijkbaar van den Prïns nedergelegd, als eene hulde aan hun voormaligen medestudent. Men schrijft ons nit Noordwijk, dd. 2 Juli: Noordwijk kan er roem op dragen de bakermat te zijn der 3de afdeeling van de Algomeme Olympia- Vereeniging, wier streven - het brengen van even wicht tusschen geestes- en lichaamsoefening bij de Nederlandsche jeugd - ook daar zeer gewaardeerden steun vindt. Op initiatief van een der oprichters der Ver- eeniging, den heer J. A. Bientjes, heeft zich gisteren eene afdeeling Noordwjjk en omstreken geconsti tueerd; deze afdeeling telt 16 leden en thans reeds gaven meerdere personen hun wensch tot toelating te kennen. Het voorloopig bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren J. A. Bientjes, voorzitter, L. R. T. Van Maanen, secretaris, en Th. Tulleken, penningmeester. Overeenkomstig de beginselen der Algemeene Olympia-Vereeniging zullen de leden der nieuwe afdeeling zich minstens eenmaal 's weeks vereenigen om zich te oefenen in het schieten naar de schijf en ander doelwitandere middelon ter bevordering van het doel der Vereeniging zullen weldra in behandeling komen. Heden werden we in de gelegenheid gesteld keonis te maken met de „Eerste Vacantie-inrichting te Noord wijk", door den heer O. P. Waller Zeper in het leven geroepen. De Maatschappij „Noord wyk" heeft een flink terrein ter dispositie gesteld van den heer Zeper, die er een uitstekend gebrsik van heeft weten te maken. Ten noorden van hot dorp Noordwijk aan Zee, in een door de duinen gevormd dal, is de „speel tuin"; - daar vindt de jeugd alles wat ze voor nuttige en aangename spelen behoeft: cricketspel, kegelbaan, schommel enz. enz. - Eene flinke tent noodigt vriendelijk tot rusten sa de vermoeienissen van het spel en eene pomp geeft heerlijk zuiver duinwater. - Onder behoorlijk toezicht wordt ge legenheid gegeven om zieh met „scheepjes" aan het strand der Noordzee te vermaken. Tot het nemen van zeebaden is eene overeen komst getroffen welke de meeste waarborgen voor veiligheid aanbiedt. De jeugd, die nog in waarheid jong en lustig is, zal het er „dol prettig" vinden. - De heer en mevr. Zeper zijn als voor de zaak geknipt; dit wordt te duidelyker wanneer men zich begeeft naar de ruimö i woning der familie te Noordwijk-binnen, waar de jeugdige logés zich bij ongunstig weer zullen op- honden en de nachtrust genieten. Daar heerschte orde en netheid en een goede, welwillende, beschaafde toon: een familieleven sooals men dat overal zou wenschen. We wenschen ons land gelnk met de inrichting en den heer Zeper - die gaarne alle inlichtingen verstrekt - het meest mogelijke succes. Gisteren maakten een 60-tal leerlingen van den heer W. Visser, hoofd der school te Lisse, en een 30-tal van den heer L. Kieviet, hoofd der school in de Lisserbroek, gemeente Haarlemmermeer, een pleiziertocht per stoomboot „Lisse" naar Am sterdam, alwaar ze „Artis" bezochten en het mid dagmaal gebruikten in een der volksgaarkeukens, terwijl voor do grootste afstanden door de onderwijzers was gezorgd voor de noodige tramwagens van de Omnibus-maatschappij. De kosten werden ruimschoots gedekt door bij dragen van de ouders en andere gemeentenareD, die daardoor toonden dat het pogen van hot hoofd der school om de kinderen een prettigen dag te verschaffen, zeer op prijs wordt gesteld, hetgeen hem zeker zal aansporen om dit jaarlijks te her halen, zooals dit door den heer Kieviet reeds eenige malen met veel suoces is gedaan. Ten behoeve van het Badhuis voor Minver mogenden te Zandvoort is dezer dagen bij ds. L; Heldring ingekomen eene gift van f 200. Toezegging van beroep naar de Ned.-Herv# gemeente te Aarlanderveen is gedaan aan ds. D. H. BooDstra te Wanswerd. Uit het verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, betreffende de wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs, is het volgende ontleend: Al verklaarde men zich alge meen bereid, om tot wegneming van gegronde be zwaren tegen die wet mede te werken, toch werd aan de voorgestelde wijzigingen weinig waarde ge hecht. De meerderheid verklaarde zich geneigd het voorstel aan te nemen, al hadden ook enkelo leden eene geheele afscheiding tusschen rijks- en go*- meen te financiën en eene grootere bezuiniging ge- wenscht, door aanneming 5f van het voorstel der heeren Mackay c. s., 5f van dat der Rogeering. Men meende toch, dat door aanneming van dit wetsont werp althans eene verlichting voor de schatkist za^ worden verkregen, zonder dat de gemeenten in even redigheid merkbaar zwaarder zullen worden gedrukt» Bovendien zag men met instemming eenige verbete ringen in de wet aangebracht. Naar aanleiding van haar bezoek, onlangs aan het Diaconie Oude-Mannen- en Vrouwenhuis in Den Haag gebracht, zijn de oudjes voor rekening van prinses Hendrik ODthaald. Onder den titel: „Begrijpt de Nederlandsche Regeering haar plicht, zij zende de Tweede Kamer der Staten-Generaal door ontbinding naar huis", schrijft „een liberaal man, die zijn land lief hoeft bovenal", aan het „Vad." o. a. het volgende, met betrekking tot de verwerping der klassenbelasting düor de Tweede Kamer: Wijion de heer De Bosch Kemper verklaarde 16 jaren geleden eene inkomstenbelasting onvermijdelijk, zoodra de Indische baten zonden hebben opgehouden te vloeien en zich in Nederland de tekorten op te korten hadden gestapeld. De afgestorven staatsman Jan Jacob Rochussen onderschreef in 1868 de wen- schelijkheid, om de finantiëole draagkracht des I Nederlandschen volks door eene heffing op alle in komsten evenuedig te makeü. De Tweede Kamer, niet of slechts ten deele acht gevende op de donkere wolken, dio onzen toestand in zijn geheel kenmerken, heeft alzoo haar plicht verzaakt en daardoor een treffend bewijs gegeven, dat zij niet de afspiegeling is van den geest en don wil de9 volks. En daarom roept schrijver aan de Nederl. Regee ring met volle vrijheid en met diepe overtuiging toe: „Adviseer don Koning gebruik to maken van „artikel 70 der Grondwet, en zend door ontbinding „met een beroep op do natie de Tweede Kamer „der Staten-Generaal naar huis: want gij gouver nement! al dweept men niet met uwe samenstel ling, moogt de portefeuilles niet ter beschikking „stellen. Het is nw plicht te blijven, maar om te „kunnen blijven en te kunnen bestaren, behoeft gij „eene andere Volksvertegenwoordiging dan de tegen woordige, die het besturen niet mogelijk meer „doet zijn." De Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft in het afgeloopen boekjaar ontvangen 46,618.99. De uitgaven zijn geweest 54,815.18V,, nadeelig saldo 8196.19'/,. De ontbrekende golden zijn gevonden van op prolon-' gatie uitgezette gelden en uit den verkoop van effecten. De ontvangsten over het loopende boekjaar zijn geraamd, met inbegrip van aflossing der hypotheek en verschillende renten, ƒ58,875; uitgaven ƒ59,&L5;

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1