N°. 7478. Zaterdag 5 Juli. A°. 1884. ^05 PRIJS DEZER COURANT PRIJS DER ADYERTENTIEN: Voor Leiden per 5 maanden 1,10. Deze Courant w ordt dagelijks, met uitzondering Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17,^ i-io. van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- Afzonderlijke Nommers 0.05. ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LESIBfiN, 4L Jolt. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd de heer F. J. N. Van Dam, geb. te Aksel (Zeeland), tot doe r in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen naar aan leiding an art. 1604 B. W."; - de heer G. L. C. Van Bossen Hoogendijk, geb. te Vlaardingen, tot doctor n de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Avis du conseil d'Etat du 30 Mars 1808, sur les cas dans lesquels la rectifica tion des Régistres de l'Erat civil par les Tribunaux n'eBt pa nécessaire, en art. 1 der wet van 16 Mei 1829 (Stbl. N°. 33)", - en de heer A. C. N. Pieren, geb. h Dordrecht, tot doctor in de rechtsweten schap, mat academisch proefschrift, get.„De diensten aan de hoofden van Java en Madura." bestaat gelegenheid tot verzending der cor respond .atie naar Noord-Amerika door middel van het stoomsc ip „Maasdam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedennacht te 12 uren bezorgd zijn. De gemeentebesturen worden op last van den minister van binnenlandsche zaken door Ged. Staten der provinciën herinnerd aan de in hot vorig jaar gegeven wenken tot wering der cholera. Eu deze ziekte van naderbij dreigt en zich lang3 de kusi der Middellandsche Zee schijnt uit te brei den, wordt met verdubbelden aandrang de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor rein heid, zoowol buiten al", in de huizeD, en voor al hotgeer noodig is om de eerste lijders aan cholera, die in eene gemeente mochten voorkomen, af te zonderen. D9 collecte ten voordeele van het fonds tot aanmo' iging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Eederlanden, heeft opgebracht teZoe- termee- f 18.96Y2 en te Zegwaard f 14.72. De oud-minister mr. J. Kappeyne Van do Coppello is gisteravond door do kiesvereeniging „Eendracht" te Haarlem met algemeene stemmen tot candidaat. voor do Tweede Kamer gesteld. De kiesvereeniging „Voomitgang" te Beverwijk heeft met algemeene stemmen mr. Gallandat Huet tot candidnat gekozen. Gisteren herdacht de oudste predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Schiedam, de heer F Haverschmïdt, den dag, waarop hij voor 25 jaren hot leeraarsambt te Foudgum en Raard aan vaardde. Vanwege een groot aantal vrienden en vereerders is hem een kostbaar geschenk aange boden, bestaande in eene bronzen pendule met can- delabres. Een sierlijk album mot de namen der gevers vergezelde dit geschenk. Bovendien ontving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling en waardeering. De Londensche correspondent der N. R. Crt. schrijft: Eaar men mij van doorgaans goed inge lichte zijde mededeelt, is het bericht in de Engolsche bladen, volgens hetwelk Engeland en Nederland van plan zouden zijn gemeenschappelijk maatregelen van geweld te beramen om de gevangen schepe lingen der „Nisero" te bevrijden, ten eenenmale onjuist. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden; de „Soera- baia", van Rotterdam naar Batavia, passeerde den 2den Juli Gibraltar; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Saez. Z. M. beefc benoemd tot notaris binnen het air. 's-Gravonhage, ter standplaats Zoetermeer, H. Van Hamers velt, candidaat-notaris aldaar- mr. E. M. Von Baumbauer, met 15 Juli a. s., benoemd tot schoolopziener in het arr. Veenwouden- voer het studiejaar 1884/85 benoemd tot rector-magni- ficus der Rijks universiteit te Utrecht, dr. N. W. P. Rauweuhoff; te Groningen dr. H. A. Kooyker- H. F. Andriessens benoemd tot burgemeester der gemeente Roermond - J. A. Ter "Wolde, eersten teekenaar bij 's Rijks werf tö Amsterdam, gedurende den cursus 1884/85 belast met het onderwijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de Polytech nische School te Delft, met vergunning voormelde werkzaamheden gelijktijdig met zijne eerstgenoemde betrekking waar te nemen - met 1 Juli jl-, bij de Rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 1ste kl. J. B. Van de Haar, H. Moll, W. R. Barueveld, H. D. Reeser, P. C. Van Dortmondt, F. H. N. Werner, F. Pijpers en J. Jeswiet, allen thans telegrafist 2de kl.- benoemd tot telegrafist 3de klasse bij de RijkstelegraafJ. C. F. Tjerks, A. Bech Jr., A. A. J. Van Tooren, H. Bameveld, mejuff. J. M. C. Huys, B. W. C. Van Rije, C. A. De Vries, M. Pot, A. M. Aaltsz, M. M. Hijlkema en B. J. Wind- sant, allen thans klerk 2de kl- met 1 Juli jl., aan J. Verdoorn, gewezen opzichter 1ste kl. bij 's Rijks waterstaat, te 's-Hertogenbosch, pensioen toegekend, ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1100 'sjaars. Gesaeiagd 1 Hedennamiddag om twoearengeraakte een meisje van ongeveer vijf jaren, genaamd K., door het struikelen in den Vliet te water. Door spoedige hulp van twee aankomende vrouwen werd het kind gered. Te Katwijk aanZeeblijftdebouwIust grooter is echter groote behoefte aan gelegenheid om badgasten logies te verschaffenmet 15 Juli a. s. is alles bezet. Dagelijks moeten nieuwe aanvragen worden afgeslagen. Alleen in het dorp zijn mis schien nog zeer enkele kamers beschikbaar. Op Vrijdag 11 Juli a. 6. zal aan deVijf- liuizcn te Haarlemmermeer een school- en volks feest worden gegeveD. Het feest wordt georgani seerd door eene vereeniging, welke geene moeite ont ziet om de schoolkinderen en die van 12 tot 16 jaren een genoeglijken dag te bezorgen. Men zegt dat de te maken kosten door do bijdragen kunnen worden bestreden. In de oranjerie van den dierentuin te 's-Gravcuhage is de volière met parkieten van wijlen den Prins van Oranje tusschen heerlijke gewassen en bloemen geplaatst. In afwachting van de bevelen van den Koning worden deze vogels door het Genootschap verzorgd, en, naar de ver zekering van het „Dbl. van Z.-H.", liet menig oog er reeds een weemoedigen blik op rusten. In het geding van het Zeebad Sche- veningen tegen de stad 's-GraveDhage is de uitspraak der scheidslieden in het nadeel der gemeente uit gevallen. Men weet dat het geschil liep over eene bepaling, rakende vergunning van spelen, door het zeebad ïd 't reglement opgenomen, welke naar mea ning van B. en Ws. aan hunne goedkeuring be hoorde te worden onderworpen. Er bestond namelijk vrees voor toelating van hazardspel. Scheidslieden waren mr. Van Stipriaan Luiscius (voor de stad), mr. Kappeyne van de Coppello (voor 't zeebad) en als derde mr. Reepmaker. Een sjouwerman, werkzaam aan de in aanbouw zijnde gasfabriek buiten de Willems poort te Amsterdam, viel gisteren van een steiger en kwam met de linkerhand terecht op een spijker, waardoor de hand in schuinsche richting geheel doorboord werd. Hij werd naar het gasthuis ver voerd. - In de Marnixstraat had denzelfden middag iemand de onvoorzichtigheid van een in beweging zijnden tram te springenhij struikelde en kreeg een der wielen over zijne hand, die hij daardoor waarschijnlijk zal moeten missen. Tot regeling der harddraver ij en, die bij gelegenheid der Internationale Landbonw- Tentoonstelling te Amsterdam znllen gehouden wor den, is eene commissie benoemd, die het uitvoerend comité behulpzaam zal zijn. De volgende harddraverijen zullen worden gehou den op het terrein der tentoonstelling; eene hard- draversbaan wordt daartoe aangelegd, dio bij eene lengte van 450 meter eene breedte van 7 meter heeft. Donderdag 4 September. - Harddraverij van Ne- derlandsche paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs f 700, lste premie f 200, 2de premie f 100. Vrijdag 5 September. - Harddraverij van Neder- landsche paarden, geboren in 1879 of later, gespan nen voor tweewielige rijtuigen, prijs f 300, lste premie f 200, 2de promie f 100. Zaterdag 6 September. - Harddraverij van alle paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen. „In ternationaal", prijs f 1000j lste premie f 300,2de premie f 100. De aangifte van deelneming moet geschieden schriftelijk vóór of op 1 September 1884 aan den secretaris van bot nitvoeiend comité P. F. L. Wal deck, te Amsterdam, met bijvoeging van 5 in leg geld voor ieder mededingend paard. Agricultura Nabij Smilde is do bliksem geslagen in eene boerenwoning, welke totaal in de asch werd gelegd. Het meeste vee was gelukkig buiten, doch verscheidene varkens zijn omgekomen. Verder is de gehoele inboedel vernield. Te Wieuwerd sloeg de bliksem in vier boeren huizingen, waarvan eene, vol pas gewonnen hooi, is afgebrand, terwijl mede een watermolen is ver nield. In het naburige Rien zijn een viertal wonin gen beschadigd. Ook te Elden werd eene boerenhofstede getroffen; zij brandde totaal uit. Te Arnhem woedde eveneens een sterk onweder, waarbij een paar gebouwen werden getroffen, echter zonder veel schade toegebracht te hebben. Ook langs do boorden van de Maas barstte het onweder los en werden in eene weide onder Osch twee koeien door den bliksem gedood. Te Alfen werd het huis van den winkelier Jb. Van Leeuwen getroffeD, zoodat het weldra in do asch lag. Ver schillende hooioppers werden geraakt, alsmede de toren der Katholieke kerk en de pastorie der Her vormde gemeente te Maasbommel, zonder dat er echter veel 6chade word aangericht. Het onweder duurde ruim twee uren en bracht na oene droogte van acht weken eindelijk den zoo lang gewenschton regen aan. Te IJselmonde woedde het onweder eveneens. De bliksem sloeg aldaar bij den predikant in de bovenkamer zonder evenwel belangrijke schade aan te richten. Een bliksemstraal raakte een dor stoom bootjes van de reederij „Maas en IJsel," splitste den mast en maakte het stuurrad onbruikbaar. Eindelijk nog sloeg de bliksem in den hoogen korenmolen, waar hij mede eenige 6chade aanrichtte. Te Amerongen ontstond er door het inslaan van den bliksem, brand in een schapenstal, die geheel in do asch werd gelegd. Te Reenen sloeg de bliksem in eene tabakschuur, die ook grootendeels vernield werd. Te Leer8nm ontstond brand door het broeien van het hooi. Twee mat hooi gevulde bergen en eene schuur werden in de asch gelegd. Ook sloeg de bliksem in oene woning te Radewijk, gem. Ambt Hardenberg, waardoor in slechts weinige

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1