N°. 7477. Vrijdag A JuHa A0. 1884. LEIDSG PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeYen. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. L03I2&E», 3 Jolt. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: de heer J. L. Berns, geb. te SpankereD, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het landrecht van Yeluwe en Yelnwezoom in 1593, opnieuw uitgegeven en van aanteekeningen voorzien"; - de heer J. A. De Yicq, geb. te Hoorn, tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De Donauquaestie"- de heer R. A. Vogelsang, geb. te Leerdam, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het stemrecht in onze waterschappen", - en de heer F. J. Gr. Van Tricht, geb. te Steenderen, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get „De rechtstoestand der Stichtingen." Door tusschenkomst van den heer J. W. Van der Horst, onderhaven- en dokmeester te Amster dam, is door den heer G. Bona, gezagvoerder van het Nederlandsch barkschip „Catharina", aan het Rijk ter plaatsing in hot Ethnographisch Musenm te Leiden, ten geschenke aangeboden een boog met zes pijlen van Ternate. Aan den schenker is daar voor de dank der Regeering betuigd. In de „Mannen van Beteekenis" geeft prof. L. De Hartog eeDe levensschets van wijlen den Leidschen hoogleeraar Dozy. Beroepen is te 's-Gravenland ds. P. Bartstra, te Wassenaar. Door het gemeentebestuur van Katwijk is, zoowel te Katwijk aan den Rijn als te Katwijk aan Zee, dagelijks het gebruik van duinwater uit de standpijpen gratis voor een elk toegestaan. Veelvuldig wordt er reeds gebruik van gemaakt, daar het water uit de putten over het algemeen slecht is. Den lsten Juli vierde de gemeente Hazers- wondo, en wel het gedeelte aan den Rijn gelegen, het zilveren feest van den heer J. C. Isken, hoofd der openbare school aldaar. Voor de schooljeugd was het dus een ware feestdag. Vanwege de ge meente, zcomede van oud-leerlingen, leerlingen en vrienden werden den jubilaris prachtige en gepaste cadeaux aangeboden. Dat het hem gegeven zij nog vele jaren tot heil der jeugd aldaar werkzaam te mogen zijo, is aller wensch. Aangenomen is het beroep naar Raamsdonk door ds. B. Lutge, pred. te Ter-Aa. De 3de klerk ter secretarie te Haarlemmer meer, H. J. Meulemans, is benoemd tot klerk ter secretarie te Hilversum, op eene jaarwedde van ƒ400. Het „Vad." ontvaDgt mededeeling van den oorspronkelijken brief, door den radja van Tenom ge schreven aan den assistent-resident te Melaboeh, welke door onze RegeeriDg is opgevraagd en waaruit duidelijk blijkt dat de radja niets eischte dan be taling der peperschuld. Ka de gewone inleiding luidt de brief: „Voorts deel ik mijn heer en vriend mede, dat, wat de quaestie betreft van de menschen, die u van mij verlangt, ik hen niet aanhoud en ik hen ook zal terugzenden. Verder als u dat wil, laat dan den Nachoda Tempo zijn ringgits (i. e. dollars) voor de peper aan de menschen van Pangah zelf brengen. „Laat mijn vriend die ringgits niet aanhouden en zoodra die ringgits voor de menschen van Pangah zullen zijn gekomen, zal ik u die menschen terug zenden, of naar Teloek Rigas, 6f zooals u 't zal goedvinden, en geef ik u voorts kennis, dat ik in niets tegen het Gouvernement zal veranderen, zooals ik aan den Gouverneur heb bezworen, toen ik naar I Atjeh ben geweest." Geschreven den 22sten dag der maand Moeharam 1300. In de Sophia-stichting te Scheveoingen worden op dit oogenblik verpleegd 57 knapen en meisjes, waarvan 30 uit Den Haag, 10 uit Rotterdam, 6 uit Amsterdam, 4 uit Nijmegen en uit Delft, Breda, Wageningen, Serooskerken, Utrecht, Ubbergen en Leiden elk één. Voor rekening van het Bazaar fonds zijn opgenomen 3 kinderen van Den Haag en 2 van Rotterdam. Een aantal kindereD, voor wie reeds opneming verzocht werd, worden in den loop dezer maand verwacht. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren: J. A. Fijnvandraat, W. G. Van Dagteren, E. Wiersma en J. J. De Blécourt, doctorandi, en den heer A. G. Th. Becking, candidaat-arts. De gemeenteraad van Haarlem heeft benoemd tot hoofd der nieuwe kostelooze school den heer K. K. A. Valken te ScheveniDgen, nummer 4 van de voordracht. Door den bisschop van Haarlem werd gisteren in de Hypolituskerk te Delft een plechtige dienst gehouden, waarna op het met vlaggen en groen getooide terrein de eerste steen voor de nieuwe kerk werd gelegd. In de gisteren gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders der „Hil- versumsche Stoomspinnerij en Weverij", is besloten tot liquidatie der venDOotschap, en zijn de directeu ren gemachtigd de gebouwen en vaste goederen der Maatschappij, hetzij uit de hand, hetzij in het openbaar in perceelen of in combinatie te verkoopen. Kaar het „D. v. K." verneemt, zou dr. Max Weber, hoogleeraar aan de Universiteit te Amster dam, voornemens zijn om zich eerlang voor eenigen tijd naar Vardö te begeven. Zijne reis heeft dier en ontleedkundige onderzoekingen ten doel. De echtgonoote van den wakkeren onderzoeker zal hem vergezellen. De 1ste luit. Oudshoorn, van het 2de reg. inf., die bestemd was voor vijf jaren te worden gedetacheerd bij het leger in O.-I., heeft om redenen van gezondheid verzocht van zijne detacheering te worden ontslageD. De Leeswijzer Ko. 4 bevat een gedicht op den Kroonprins door G. L. Toekamp Lammers, het slot van Goslers „Een gevonnist dichter", „Ons letterkundig tractaat", „Eene tentoonstelling vaD kunst", een feuilleton (naar het Zweedsch), berichten, nieuwe uitgaven enz. Het gedicht van den heer Toekamp Lammers is ook afzonderlijk, fraai gedrukt met een rouwrand, verschenen. Te Keerbosch zal weder een Weeshuis voor 100 kinderen gebouwd wordeD. Reeds is f 2542 toegezegd, waarbij een gift van f 1000. Duitsche bladen gelieven van tijd tot tijd to vertellen, dat ons Indisch leger eigenlijk zoowat geheel op de Duitsche werving drijft. Wat daarvan is, toonen de volgende cijfers aan: in Juni zijn naar O.-I. vertrokken 214 militairen, waaronder 165 Kederlanders, 1 Zwitser, 39 Duitschers, 7 Belgen en 2 Oostenrijkers. (H. Dbl.) Kaar de „Limburger Courier" uit alleszins geloofwaardige bron verneemt, is de koningin van België voornemens, in den loop van dezen zomer oenige Limburgsche plaatsen te bezoekeD. In een te Kreuznach verschijnend dagblad werd na 't vernemen der droevige tijding van 't over lijden van onzen Kroonprins, door eenige Neder- landscho badgasten eene oproeping gedaan tot hunne aldaar vertoevende landgenooten, ten einde eene vergadering te beleggen om de middelen te be spreken, waardoor zij van hunne deelneming zouden doen blijken. Men kwam getrouw op en zond een telegram van rouwbeklag aan Z. M. den Koning, en besloot om gedurende zes weken het volgende rouwteeken te drageneen rozetje van onze natio nale kleuren onder zwarte crêpe, in 't midden be vestigd door oen oranje knopje. De Chineesche gezant wordt te VHage uit Berlijn verwacht, ten einde zijn souverein bij de begrafenisplechtigheid te vertegenwoordigen. Met het stoomschip „Utrecht" zal 5 Juli a. 8., 's morgens te 10 uren, een brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De dienst der pakketpost tusschen het vaste land van Italië en de eilanden Sardinië en Sicilië is volgens eene mededeeling van de Italiaansche postadministratie tijdelijk gestaakt. Voor het overige gedeelte van Italië vindt uit Nederland alléén eene verzending van pakketten plaats over Duitschland en Zwitserland. Do luit. ter zee 2de kl. J. H. Commijs wordt met 1 Aug. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis. Door den minister van marine is de adelborst 2de kl., lste afd., bij het Koninkl. Inst. voor de marine te Willemsoord Z. T. De Jongh Van Arkel, op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen. De gewone audiënties van den minister van koloniën op 4 en van binnenlandsche zaken op 5 Jnli a8. zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Aden; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren kaap St.-Vincent. Z. M. heeft de volgende pensioenen ten laste van den Staat verleend, als: J. Meyer, hoofd der openbare lagere school te Medda, gem. Winterswijk (Gelderland), f 507II. Bakkes, id. te Pernis (Zuid- Holland), f 948; J. J. Claessen, id. te Hulst (Zee land), f 767; J. C. Nieuwenhuis, id. te Degleer- broek, gem. Holten (Overijsel), f 534; J. P. A. Knops, id. te Mheer (Limbnrg), f 216 en J. Rulkens, id. te Herkenbosch (Limburg), f 389. Gemengd Nieuws. Wegens de hooge temperatuur ver boven de S0 graden Fahrenheit bleven heden middag enkele scholen gesloten of werden de kin deren naar huis gestuurd. Men is reeds heden op do Ruïne be- gonnen met de werkzaamheden tot het opslaan van den circus Oscar Carré. De 38-jarige stok er H. Van D ij 1die in den namiddag van 6 Juni 11. op de steenbakkerij buiten de Morschpoort oen houten beschot van den ovenmuur aan het teeren was, door het breken van een haak ter hoogte van ongeveer 40 voet naar beneden stortte en dientengevolge een zijner beenen brak, dat in het academisch ziekenhuis alhier verder moest worden afgezet, is gisteren aan de gevolgen overledon. De ongelukkige moet eene weduwe achterlaten met zes kinderen, die meeren- deels het verlies van hunnen vader nog niet kunnen beseffen. Het dochtertje van De J. had gister- avond omstreeks halfnegen aan de Boisotkade het ongeluk door onvoorzichtigheid aldaar te water te geraken. Een paar voorbijkomende jongelui mochten het genoegen smaken de jeugdige dronkelinge be houden op het droge to brengen. Eene vrouw aan den Kruisweg in de Haarlemmermeer is zoodanig door een wagon over reden dat heelkundige hulp n\oost word'en ingeroepen. De vrouw van A. Arend se te Hoof d- dorp, die gisteren ter hoogte van den Vijfhuizer-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1