7476. Donderdag 3 Juli. A0. 1884. LEIDSG PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per postr 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering: yan Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oridciëele Kennisuferingen. Adm^sie-examcns Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leidon brenger ;er kennis van belanghebbenden, dat het eerste admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jon gens, cursus 1884, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterkerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 10, 11 tn 12 Jnli a. 8. en het tweede op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 26, 27 en 28 Angnstns a. s. LQSIBIBN, 2 Jolt. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. A. Korteweg, geb. te Middelharnis, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: Versie en Extractie." Voor het eerste toelatingsexamen der Hoogere Burger-obool voor meisjes alhier hebben zich aan gemeld 32 leerlingen. Iu de maand Juni is de Kweekschool voor Zeevaart alhier met 33 jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 154. Do Staatscourant van heden bevat de ge wijzigde statuten der naamlooze vennootschap „De Noord-/uid-Hollandsche en Zeouwsche Zee- en Brandverzekering-Maatschappij" en der naamlooze vennootschap „Koninklijk© Nederlandscho Grof smederij te Leiden, welke, den 30sten Augustus 1836 opgericht onder den naam „Grofsmedo? j," cndzv .a eerstgenoemde benaming zal worden voortgc t voor den tijd van 25 jaren, met het doel be vervaardigen van aDkers, kettingeD, stoom ketels, oom- en andere werktnigen, ijzeren schepen en va HaigeD, ijzeren bruggen, do daaraau ver wante xbrikatiën en horstellingen en den handel in bed !de voorwerpen. Het kapitaal blijft bepaald op eeao som van driehonderd duizend gnldeD, daaronder begropen de vijf en twintig duizend gulden enteloos voorschot. De tegenwoordige com missar: -en P. Yan der Volden Erdbrink, P. I. De Fremery, G. F. Alscho en H. C. Hartevelt worder i hunne betrekkingen bestendigd De directie j wordt pgedragen aan een directeur, zijnde thans j de hoe, P. Yan Bleiswijk Ris. j Ei bestaat gelegenheid tot verzending der cor- j respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid- del van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 5den Juli a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. Met algemeene stemmen werd in de Raads- vorgado ing van gisteren tot gemeente-secretaris te Katwijk benoemd de beer J. Varkevisser aldaar. T: ans heeft zich opgehelderd het zonderlinge feit, wi arom tot dusver, althans gedurende de dagen dat de gelegenheid tot bezichtiging van het lijk van den Prins van Oranje was opengesteld, geen èerewacht bij het paleis van Z. K. H. was opgesteld. Zoolang het leger toch onafhankelijk van het tijd stip van ingang, den rouw voor den Prins werkelijk nog niet had aangenomen, kon van de aanbieding eener ©erewacht nog geen sprake zijn. Nu dit sedert gisteren het geval is, zal, te be ginnen met heden, dagelijks eene compagnie van het garnizoen de eerewacht voor het sterfhuis op den Kneuterdijk betrekken. Hoewel de afdrukken nog niet in den handel gebracht zijn, was het ons, zoo schrijft men ons verder uit Den Haag, vergund heden de door den photograaf Wollrabe vervaardigde afbeelding te zien van den Prins van Oraüje, den dag volgende op zijn verscheiden. De photographic is zoowel van voren als van ter zijde geoomen, doch bij het zien van de afbeel dingen wordt men getroffen door de gelijkenis van 's Prinsen gelaat met dat van onzen Koning. De indruk dien de bezichtiging van 's Prinsen aangezicht achterlaat, bevestigt geheel de mededee- ling dat de ziekte van Z. K. H. geene noemens waardige verandering van zijn uiterlijk heeft te weeggebracht. De heer Yacaresco, Rumeensch gezant, zal den koning van Rumenië vertegenwoordigen bij de plechtige teraardebestelling. Eene zeer welgeslaagde buste van wijlen den Prins zal in don handel worden gebracht door den beeld houwer Emile Bourgongon, aan den Yisschersdijk te 's-Hage. Het borstbeeld is in natuurlijke grootte en gebeeldhouwd naar het laatste portret van den afgestorvene. Hot munt uit door treffende gelijkenis en wat niet altijd bij dergelijke busten bet geval is, door artistieke behandeling en correcte opvatting. Het corps adelborsten heeft een krans, gevormd uit heliotropen, gardenea's en rozeD, op de lijkbaar van den Prins doen neerleggen. De krans heeft eene afmeting van anderhalven meter in doorsnede. Het hof te Lissahon heeft wegens het overlijden van den Prins van Oranje voor den tijd van 10 dagen den rouw aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te 's-Hage is ingekomen eene missivo van den directeur van het Kabinet des KoniDgs, houdende Zr. Ms. dankbetuiging voor het door den gemeenteraad aangeboden adres van rouwbeklag bij het afsterven van Z. K. H. Prins Alexander, Prins van Oranje. Op voorstel van den burgemeester werd onder toejuichingen besloten 's Raads welgemeenden dank te betuigen aan den inspecteur van den Rijkswater staat, den heer J. W. F. Conrad, voor de uitvoerige en zaakrijke beoordeeling van het zeehavenplan van jhr. H. Th. Hora Siccama. De Raad stemde toe in eene verhooging van het krediet toegestaan voor de herstelling van den St.- Jacobstoren en tot het verleenen van eon krediet, zoo noodig, voor reparatie van den toren der Her vormde Kerk te Scheveningen. Een der oudste en meest geachte hoofdonder wijzers te 's-Hage, de heer F. J. Pontier, hoofd der gemeenteschool in de Nieuwe Schoolstraat, vierde gisteren zijn 40 jarig jubileum als hoofd onderwijzer in die gemeente. De gymnastiekzaal van het schoolgebouw was voor hem en de zijnen tot eene nette receptiekamer ingericht. Aldaar bin nengeleid, werd hij door een feest-zangkoor begroet en ontving hij van een tal van vrienden en ver eerders, van wie wij den districts-schoolopziener Van Marken, den wethouder jhr. mr. W. Six met name noemen, in hartelijke toespraken en keurige cadeaux de blijken hunner warme belangstelling en hooge waardeering. Over eenige bijzonderheden uit de nalaten schap van Prins Alexander - waaromtrent deze, gelijk men weet, geene beschikkingen gemaakt heeft - wordt uit Den Haag aan de „N. Gron. Crt." o. a. het volgende geschreven Men weet onder anderen, dat de Prins zeer zorg vuldig de particuliere correspondentie zijner moeder en die van zijn overleden broeder heeft gerang schikt en als de kostbaarste kleinoodiën uit hunne nalatenschappen bewaard. Er moeten inderdaad documenten van groote waarde voor de geschiedenis bij zijn. Wat zal daarvan worden? Het is bekend met hoe groote geldelijke opofferingen de Prins, na zijns broeders dood, de collectie diamanten en paarlen, van Koningin Sophia afkomstig en die reeds ten dcole in handen van derden was overgegaan, teruggekocht heeft om haar ongeschonden te be houden. Men kent 's Prinsen gehechtheid aan do verzameling miniaturen, die zijne moeder naliet en die een fortuin vertegenwoordigen. Men weet welke moeite de Prins zich heeft getroost, welke enorme sommen hij besteedde om het paleis van zijn broeder geheel onveranderd te laten en hoe hij van dat paleis een museum heeft gemaakt van de kost baarste kunstwerken, deels uit 7t Huis ten Bosch afkomstig, deels erfstukken van den vorigen Kroon prins, deels door aankoop. Er zijn onder die kunst werken, om slechts iets te noemen, een Murillo, een Portaels en meer doeken van onschatbare waarde, benevens eene reeks van historische portretten, die niet gemakkelijk zou zijn te vinden in eenig ander paleis van ons land. Wat zal met dat alles gebeu ren? Zal de Koning, die reeds eenmaal het oude paleis op don Kneuterdjjk aan de gemeente verkocht en die er nu opnieuw eigenaar van wordt, het andermaal van de hand doen om te worden afge broken? Zullen '8 Prinsen collection verkocht, zijne papieren vernietigd worden Op dat alles kan voor 't oogenblik nog geen antwoord gegeven worden, maar te hopen is het, dat zeer veel uit 's Prinsen nalatenschap zal komen in handen, die bet met piëteit zullen aanvaarden en er zorg voor zullen blijven dragen. Dö hoofdcommissie uit dea Delftschon ge meenteraad heeft besloten do gedachtenisviering, naar aanleiding van een gisteren ontvangen schrij ven namens Z. M. den Koning, op 10 Juli a. s. voortgang te doen hebben. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, is de heer Von Bechtolshoin, bad-commissaris te Kissin gen, door den Koning-Groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikekrooo, - en zou het tusschen Nederland en Engeland bestaande uitle veringsverdrag worden gewijzigd. Daar in de gemeente Zuidland het roodvonk epidemisch heerschende is verklaard, heeft de mioister van oorlog bepaald dat, zoolang die epidemie blijft aanhouden, verlofgangers der militie uit die gemeente voor zoover zij verblijf houden in een huis of vaartuig, waar het roodvonk is uitgebrokea, niet onder de wapens mogen komen. Met 1 Juli zou de gelegenheid tot inschrijving voor aandeelen in de „Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij" geëindigd zijn. Naar wij vernemen, neemt men het echter niet zoo nauw met dezen termijn en zullen in de eerste dagen alle bijdragen nog welkom zijn. (D. v. N.) Yolgens het „Vad." kan omtrent den uitslag der inschrijving nog niets met zekerheid medegedeeld worden, daar de commissie eerst hedenavond ver gadert tot het nemen eener beslissing. Het schijnt evenwel dat, hoe wol de leening niet vol teekend is, er voldoende is ingeschreven om de onderneming te beginnen. Als aanstaand grootmeester-nationaal der Nederlandsche Yrijmetselaarsorde wordt nu weder door het „Weekblad voor Vrijmetselaars" de heer F. Lieftinck te Haarlem, lid der Tweede Kamer, genoemd. Reeds hebben zich zestig deelnemers uit Frankrijk en ruim dertig uit Engeland opgegeven voor de aanstaande internationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam. Naar men vorneemt, zal de gaffelschoener „Argus" eerstdaags voor den tijd van vier weken zee kiezen ter bescherming der visschersvloot. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 15 door een onbekende aan den minister van binnenlandsche zaken ten behoeve van Js Rijks schatkist ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1