noloog te behalen. Eene ongesteldheid, die zich in den beginne volstrekt niet ernstig liet aanzieo, was oorzaak dat hjj Woensdag jl. nog voor een gedeelte aan het eindexamen deelnam, doch verder van het overige deel moest afzien. De ziekte nam echter in korten tijd dermate toe, dat de lijder, nadat zijne betrekkingen te Dordrecht waren ver wittigd, Vrijdag-morgen in de armen zijner moeder den geest gaf. Behalve een tweetal geneesheeren, te Delft woonachtig, werd ook nog een geneesheer uit 's-Hage ontboden, die alles deden wat de kunst vermocht, doch helaasEen fraaie krans met het opschrift „namens het Delftsche Studentencorps" zal naar wij vernemen als eene laatste hulde van het corps, waartoe de overledene behoorde, op het lijkkleed gehecht worden. (Delftsche Crt.) In de gisteren door het Britsche Lagerhuis gehouden zitting antwoordde lord E. Fitz-Maurice op eene vraag van den heer Storey, het volgende: „Tot haar leedwezen moet de Regeering melding maken van een telegram, haar gezonden door den gouverneur der Straits Settlements, dd. 27 Juni. In dit telegram wordt gemeld dat, volgens brieven van 26 Mei, drie schepelingen der „Nisero" overleden zijn. Naar het schijnt is onder de bemanning eene ziekte uitgebroken, welke de kenteekenen van cholera vertoont en waardoor allen zijn aangetast. De minister van buitenlandsche zaken betreurt deze sterfgevallen zeer en erkent den plicht der regee ring om alles voor de invrijheidstelling der be manning te doen. Over dit onderwerp wordt met de Nederlandsche regeering ijverig van gedachten gewisseld, maar de Britsche regeering kan daarover in geene bijzonderheden treden, omdat de onder handeling van vertrouwelijken aard is." De heer Storey deelde daarop mede dat hij heden (Dinsdag) verdere vragen zou stellen. In eene andere depeche wordt uit Londen gemeld De gedachtenwisseling tusschen graaf Van Bylandt en do Britsche regeering ten opzichte van de „Nisero", wordt voortgezet. Op bevel der admiraliteit heeft het oorlogsschip „Pegasus" verleden Vrijdag Singapore verlaten om naar Atjeh te vertrekken, met levensmiddelen en kleedingstukken voor de overblijvenden der „Nisero." De Londensche dagbladen bevatten naar aanlei ding der bovengenoemde sterfgevallen een uitvoerig protest van de eigenaren der „Nisero" tegen de gevangenhouding der bemanning. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. 1884 de betrekking van leeraar in wiskunde aan de R. H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Middelburg, in de hoogere klassen, te vervullen is. Jaarwedde f 2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Juli a. s. aan te melden bij den hoogleeraar inspec teur van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Hage. De Tran8vaal8che leening is niet volteekend. De „Haagsche Courant" verneemt dat thans met zekerheid kan worden verwacht dat de begra fenis van wijlen den Prins van Oranje den 18den of 19den Juli zal plaats hebben. Prinses Hendrik is voornemens den 20sten Juli naar het buitenland te vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 3 en van den minister van marine op 4 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft lo. benoemd tot lsten klerk bij de topographische inrichting, den tijdelijken graveur bij die inrichting P. J. Van Dijk; 2o. benoemd tot adjunct-commies bij de topographische inrichting, de lste klerken bij die inrichting W. Yan Es en J. W. P. Vrijman, een en ander met ingang van 1 Juli a. s.- aan mr. J. A. M. Yan Haaften, op verzoek, met 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als referendaris bij het departement van justitie, onder dankbetuiging voor de in zijne betrekking be wezen diensten. CORRESPONDENTIE. - Het ingezonden stuk geteekend P. moest tot een volgend nommer blijven liggen. Gemengd Nieuws. Indien het studentencorps over don dood van den Kroonprins niet in den rouw was, had men hier gisteravond van een triumftocht ge tuige kunnen zijn. Met den trein van 9 u. 4 m. arriveerden toch de leden van „Njord", die bij den bij Yerviers gehouden internationalen roeiwedstnjd een prijs en eene premie behaalden en alzoo den naam der vereeniging weer hoog hadden gehouden. Thans werden ze aan het station opgewacht door eenige medeleden en twee rijtuigen, met het vaandel, waaraan een nieuwe lauwerkrans werd bevestigd. Na een toer door de stad, maar zonder muziek en zonder fakkellicht, kwamen de overwinnaars op de sociëteit „Minerva" aan, waar een luid aangeheven „Io vivat" hen verwelkomde. Wegens diefstal van wol is heden door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen de personen J. A. J. R. en D. Y.laatst genoemde echter deelde van de opbrengst van den verkoop daarvan mede. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt tegen J. W. A. v. d. Y., die zich aan diefstal van een kanarie vogel uit eeo kooi in eene tapperij schuldig maakte. Gisteravond tegen zeven u r o n had een knaapje aan de Langegracht het ongeluk te water te geraken. Niettegenstaande de jeugdige drenkeling spoedig in de diepte verdwenen was, slaagde een persoon, die het ongeval bemerkte, er toch in hem nog bijtijds uit de diepte op te duiken en behouden aan wal te brengen. Sedert het begin der ziekte zijn hier tot en met 28 Juni in het geheel 252 lijders aan pokken aangegeven. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat in den tuin van den heer L. Yan Santen te Stompwijk een pereboom voor de tweede maal in dit jaar in bloei staat en zoo te gelijk met vrucht en bloesem prijkt. Gedurende de afgeloopen week zijn in Zuid-Holland door de pokziekte nog aangetast te Aarlanderveen 1, te Voorschoten 2enteZoeter- woude 1 persoon. Door het springen van eene spiritus- lamp, waarmede een verver bezig was, ontstond van morgen omstreeks 10 uren te Leiderdorp brand in een paardenstal, aangebracht onder den hooiberg van den landbouwer Jb. Yan Leeuwen. Hoewel de geheele inrichting onmiddellijk in vlam stond, was de hulp vao de brandspuit uit Doeswijk vol doende om het vuur te blusschen. De overige spuiten van de gemeente en die door de firma Sillevis en Rutten tot hulp gezonden, behoefden geen dienst te doeü. In de V eenestraat aan den Leid- schendam is gisteravond om halfnegen een negen jarig knaapje door een voertuig van Yan G. zoo danig aaugereden en gekwetst, dat men voor het behoud van zija hand vreest. Reeds meermalen moet men genoemden voerman gewaarschuwd hebben niet zoo hard in deze nauwe straat te rijden. Te Geisteren (Limburg) is de jongste zoon van den Baron De Weichs de Wenne met het zwemmen in de Maas verdronken. Men ver onderstelt dat hij door een hond, welke met hem overzwom, bemoeilijkt is en daardoor den dood heeft gevonden. De overledene, ongeveer 23 jaren oud, was candidaat in de rechten aan de universiteit te Leiden en was pas thuis gekomen, om een familie feest bij te wonen. Na een paar uur visschen en zoeken heeft men het lijk gevonden. Zaterdagmiddag ontstond er brand bij den bakker O. te Wetering, gemeente Steenwijker- wolde. Aangewakkerd door den stevigen bries, die er waaide, sloegen de vonken over de vaart en deelden zich aan andere huizen mede, die meest alle met riet gedekt zijn. In minder dan een uur tyds lagen zeven boerenhuizen en twee arbeiders- huizen in de asch. De groote droogte en het gemis van alle bluschmiddelen maakte dezen brand zoo verschrikkelijk. Verscheidene van de huizen en in boedels waren tegen brandschade verzekerd. Een ouderpaar te 's-Hertogenbosch wachtte tevergeefs hun kind uit de bewaarschool te huis. Na eenige uren, in angst overal zoekende, kwamen zij p. m. te 9ys uur op het denkbeeld bij de schooljuffrouw te informeereD, met den geluk kigen uitslag, dat ze hun kind aldaar vonden. De juffrouw had het kind met eene berisping in een hok opgesloten envergeten het er uit te halen. Door een spoorwegwachter te Wijlre is in een korenveld gevonden een omstreeks twee jarig meisje, dat aldaar te vondeling was gelegd. Het is de politie nog niet mogen gelukken de moeder op te sporen. Eene vrouw te Helder, die buiten s- huis eenige boodschappen te verrichten hebbende, haar jeugdig kind alleen in de wieg had achter gelaten, vond bij hare thuiskomst het arme wicht in een deerniswaardigen toestand terug. Aan teenen, handen en andere plaatsen aan het lichaam toch was het vleesch tot op de beenderen afgeknaagd, welke gruweldaad alleen door ratten kan zijn ver richt, die zich blijkbaar door een openstaand ven ster in de woning hadden gedrongen. De cholera te Toulon. -Het meeste belang werd door de bladen gehecht aan het rap port van dr. Rochard, hoofdinspecteur van gezond heid der marine, die naar Toulon gezonden was. Uittreksels uit zijn rapport werden in verscheidene bladen opgenomeD, tot Zondag de geneesheer ver klaarde dat deze alle verzonnen waren. Gisteren is het rapport in de „Temps" opge nomen, en dr. Rochard verklaart daarin dat de vrij geruststellende berichten, door de doctoren I rouardel en Proust, iederen dag getelegrafeerd, met zijne medewerking opgesteld waren. Sedert zijne aankomst te Toulon is de ziekte stationair gebleven; het aantal slachtoffers is 8 tot 10 daags, bot aantal sterfgevallen bedraagt tot heden 45, waarvan 14 van de marine en 31 uit de stad. Het aantal lijders in de maritieme hospitalen te Toulon en te Saint- Mandrier bedraagt nog 62. Zaterdag was, bij on draaglijke warmte, de ziekte te Toulon verergerd. Onder het personeel der hospitalen, de omgeving der zieken, ook in de dorpen waar eenige zieken heengegaan en gestorven zijn, had nog geen geval van besmetting plaats, zoodat alle hoop dat de ziekte uit locale invloeden ontstaan is en tot de plaats beperkt zal kunnen blijven, nog Diet behoeft te worden opgegeven. Dat de „Sarthe", of een der andere transportschepen, de cholera uit Toukii medegebracht hebben, achten de doctoren geheel onwaar. Intusschon verhuizen de inwoners van Toulon in menigte. De winkeliers, die het einde der maand afgewacht hebben om hun boek af te sluiten, ver laten heden voor het meerendeel hun wiokels. Van all9 reizigers wordt do reisroute opgegeven, er gingen er naar Parijs Zaterdag 12, naar Marseille 441, naar Lyon 28, die men zeker allen met schrik heeft zien aankomen. Te Marseille waren Zondag weer twee gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. De temperatuur is er 80 gradendaarbij hebben zwermen muskieten zich over do stad verspreid. Er zijn groote vuren aangelegd om ze te verjageD. Ook daar zijn kam pementen ingericht voor de bewoners der armere wijkende scholen worden gesloten en de visschers- bevolking van de kust is naar een ander punt uitgeweken. Men spreekt ook van besmetting van Dragingnan, hoofdstad van Yar, eene volkrijke fabriekstad, in een dal ten noordoosten van Toulon. Aan de „Times" wordt uit Toulon het gerucht gemeld, dat de commandant van de „Sarthe" zelf moord zou gepleegd hebben uit wroeging, dat hij het transportschip, met cholera besmet, ondanks het krachtig protest zijner officieren van gezondheid, te Toulon had doen binnenloopen. Indien het gerucht waarheid bevat, behoeft men niet meer aan hot Aziatisch karakter der cholera te twijfelen. BUITENLAND. FiraakpJJli. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde gisteren over het ontwerp der grondwetsherziening. De tegenontwerpen van de heeren Pelman Pel- letan en Laforge werden verworpen. De minister-president, de heer Jules Ferry, zeide dat de regeering ernstig de grondwetsherziening wil, en zich niet bij de verwerping van hare wets- voordracht zal neerleggen. Hij besloot zijne rede met eene uitnoodiging tot de voorstanders der grondwetsherziening om elke andere formule dan het regeeringsontwerp aan de hand geeft, te ver werpen, on stelde de quaestio van vertrouwen. Bij dé jongste trekking van de Parijscbe loten trok de kok van de hertogin van Chevreuse te Sabré 100,000 fr. Gri*oot-JESritaiiiiïë. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsontwerp tot conversie der staatsschuld, bij derde lezing aan genomen. In de door het Lagerhuis gehouden zitting ver klaarde de heer Gladstone dat de regeering aan het Parlement de bekrachtiging zal vragen der be sluiten, welke door de Egyptische conferentie mochten genomen worden. De heer Childers merkte op, dat do conferentie geen dag voor hare volgende zitting had bepaald. De heer Gladstone stelde voor, om het votum vao afkeuring over de houding der rogeering in de Egyptische aangelegenheden, vóór allo andere quaos- tiën aan do orde van den dag te stellen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2