IV°. 7475. Wosnsd&g 2 Juli. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADYERTENTEEN Voor Leiden per 3 maanden 1,10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Franco per post 1.40. van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grootere letters naar plaatsruimte Voor het incassee- Afzonderlijke Nommers 0.05. ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. €>JÏ3.ciö©io Keau isj^eTia^eiL Ko^rloo?.e vaccinatie en revaccinatle. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegen]) id bestaat tot kosteloos vaccinatie en revac- cinatic .oor onvermogenden op Woensdag\an elke week, des n middags te één uur in een der lokalen van de Stadsw aag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaa op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. Mooiere Burgerschool voor Meisjes. Bur meester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het eerste toelatings- examr oor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal aanvangen op Vrijdag 11 Juli e. k., des voormiddags te 9 uren, in het schoolgebouw aan de Garenmarkl. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Juli i884. E. KIST, Secretaris. LsenMsis, Juii. Hedoo is aan de universiteit alhier de heer F. O. Yan der Dussen, geb. te Kampen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, mot academisch proefschrift, get.: „Art. 1129 B. W." Morgen is het vijf en twintig jaar geleden dat de heer G. Zaalberg tot medicinao doctor ge promoveerd werd. Moge zijn leven nog iang gespaard blijve 'Q hot belang van zijne patiënten, het gemeen tebestuur en den kring zijner familie en vrienden! Yoor den aanstaandon cursus der Hoogere Burg-.: -hooi voor jongens zijn ingeschreven 43 nieuwe leerlingen. Bij gelegenheid dat do heer A. J. Fcnteijn, koster der Israëlietische gemeente alhier, zijn dubbel feest vierde (immers hij was tachtig jaren oud en tevenwas het vijftig jaren geleden dat hij in functie trad), was de synagoge met bloemen en gewassen als overdekt; de lichten waren, als gold het een rituëe- len feestdag, alle ontstoken en de kerkzang daarmede in overeenstemming. Een uur voor den ingang van den Sr.bbat werd de jubilaris door het dagelijksch bestuur per rijtuig van zijne woDing afgehaald en vervolgens in de vergaderkamer van den kerkersad door den voorzitter hartelijk toegesproken. Het kerkb -uur maakte zich tot tolk van de gemeen teleden, toen het hem dankte voor zijn exemplairen ijver gedurende een halve eeuw en inzonderheid voor de trouwhartige wijze, waarop hij zijn invloed onder alle wisselende omstandigheden ten dienste der gomeente heeft aangewend. Als aanschouwelijk blijk dier hulde stelde het hem den volgenden dag ten zijnen huize een pracb- tigeD zilveren beker - een van de symbolen zijner bediening - ter hand, voorzien van toepasselijke inscription, geleverd door den heer Wolf, goud- en zilvorhandelaar alhier, en vervaardigd in de bekende fabric: van de heeren J. M. Yan Kempen Zonen te Voorschoten. Yan heinde en verre, waaronder van de profes soren BereDstein, De Hartog enz., stroomden hem van vrienden en bekenden bewijzen van belangstel ling en vereering toe. Aan het Kijk zijn, ter plaatsing in het Ethno- grapbisch Museum te Leiden, ten geschenke aan geboden: door mr. J. M. Brooahooft, laatstelijk voorzitter van den landraad te Grissee, thans m9t verlof 'nier te lande, modellen van op Java gebruikt wordende keukengereedschappen door mr. W. baron Van Goltstein te 's-Hage, een fraai met snijwerk en beschildering versierde kano van Nieuw-Guinea, met daarbij behoorend matten zeil aan een met snij werk versierden mast, en door Z. H. Sjarief Yoesoef, sultan van Pontianak, verschillende kleedingstuk- ken. (Sts.-Grt.) Bij het 3de bataljon van het regiment grena diers en jagers is tot adjndant-onderofficier benoemd de sergeant-majoor Tilly van dat bataljon. Hij vervangt den adjudant-onderofficier Koen, aan wien met ingang van 1 Juli pensioen is toegekend, in verband met zijne benoeming tot ondercommandant in de militaire strafgevangenis te Oestgeost bij Leiden. De directie der Nederl. Rijnspoorweg-Maat schappij bracht gistermiddag in de algemeene ver gadering van aandeelhouders haar verslag uit over het boekjaar, eindigende 30 April jl. De ontvangsten brachten ditmaal meer op dan ten vorigen jare f 53,990.58. Daaronder zijn ook nu wel weder begrepen do opbrengsten der stoom- tramlijnen HaagSchevenigen en Ede—Wageüin- gen; maar niet die van den spoorweg Leiden Woerden. De balans over het boekjaar 1883/84 werd goed gekeurd en het bedrag der 17£ pet. van de over winsten boven de 5 pet. 'sjaars over het gestorte kapitaal vastgesteld op f 70,632.981/2. Voorts werd besloten aan de deelhebbers uit to keeren f 5 50 per aandeel van f 240, f 2.20 per aandeel van f 96 en f 0.82'/j per aandeel van f 36 gestort kapitaal. De aftredende commissarissen mr. J. C. Reep maker, jkr. mr. H. G. C. L. Janssens, mr. C. Tb. graaf Vau Lijnden Van Sandenbnrg, mr. H. L. M. LudeD, Richard Potter en sir Tbom Brassey werden herkozeD. Ter voorziening in de bestaande vacature werd benoemd tot commissaris de heer Cottingham Edwards Mos8. Tot president der directie werd benoemd mr. H. Ameshoff en tot vice president de heer J. Staats Forbes. De spoorweg LeidenWeerden bracht bruto op f 118,973.40. Zijn aandeel in de exploitatiekosten bedroeg f 53,981.67. Er bleef das netto over f 64,991.87. Voor vergoeding wegens rollend mate rieel was daarvan nog af te trekken f 18,463.50. Het saldo der exploitatie-rekening werd daarmede teruggebracht op f 46,528.33. Om te komen tot het gewaarborgd bedrag van f 135,040, moest dit saldo worden aangevuld met f 88,511.67, ten laste der rekening van toekomstige baten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal hield gisteren weer avondzitting ter hervatting harer werkzaamheden. Na het lezen der notulen liet de voorzitter voor lezing doen van de Koninklijke Boodschap mede- deelende het overlijden van den Prins van Oranje. Deze voorlezing werd staande aangehoord door de ministers, die bijna allen tegenwoordig wareD, de leden en het bureau. Na die voorlezing zeide de voorzitter: „Mijne HeerenGewis zjjt gij allen met mij diep doordrongen van de pijnlijke en ver uitziende be- teekenis van deze voorgelezen Koninklijke Bood schap. De Staatscourant, deze treurmare mededee- Iende, voegde er aan toe: „Het Koninklijk Hui3 en het geheele Vaderland zijn door het treffend verlies in diepen rouw gedompeld." Zeker, treffend is het verlies. Treffend in den vol- sten zin van hot woord. De tijding verbreidde zich over het Vaderland en daarbuiten dat de PriDS van OraDje lijdende was aan eeue ernstige ongesteldheid. Met zorg en vrees werden iederen dag de be richten tegemoet gezien. Hoe verheugde men zich toen de raededeeling werd ontvangen dat de ziekte haar hoogste punt had bereikt en de Vorstelijke lijder het tijdperk van herstel was ingetreden. Doch, Hoogere Wijsheid had het anders beschikt. De krachten hadden te veel geleden, zij waren ondermijnd en onverwachts werd aan het blijde vooruitzicht dat men zich voorstelde, de bodem ingeslagen. De zware slag, een der zwaarste slagen die Ne derland kon treffen, viel. Helaas! hoeveel hoop en verwachting dalen met dezen Vorstenzoon in het sombere graf. God spare nog lang den Koning voor ons dier baar Vaderland." Op voorstel van den Voorzitter werd besloten de Koninkiijke Boodschap met een adres vaa rouw beklag te beantwoorden. Ingekomen waren de berichten van het overlijden van mr. J. A. Philipse, oud-Voorzitter der Kamer, en L. F. H. Boerenbroek, lid der Kamer. De Voorzitter zeide: Twee aanzienlijke en hoogst achtenswaardige mannen, waarvan één lange jaren den Voorzittersstoel met eere bekleedde en de ander door zijn edele hoedanigheden hoogge waardeerd werd, zijn aan hnnne betrekkingen en het Vaderland ontvallen. Hadden beiden een hoogen leeftijd bereikt, toch is hun dood een groot verlies. Reeds heb ik aan de familiebetrekkingen van beiden een brief van rouwbeklag namens de Kamer toe gezonden. (Applaus). Ingekomen was een missive van den minister van koloniën ten geleide van twee exemplaren eener Nota omtrent den toestand in Atjeh om ter griffie neder to loggen ter inzage voor de leden, onder voorwaarde van geheimhouding. De voorzitter stelde voor de beide exemplaren ter griffie neder te leggen tor inzage voor de leden onder geheimhouding. De heer Van Akerlaken wenschte daarentegen voor te stellen de Regeering uit te noodigen in comité-generaal dezelfde mededeelingen aan deze Kamer te doen die aan de Tweede Kamer zijn verstrekt. Dit voorstel lokte eenige discussie uit, waarin de minister van koloniën verklaarde dat dezelfde mededeelingen als aan de Tweede Kamer gedaan in de Nota zijn verstrekt, doch dat de Regeering zich beroid verklaart alle gewenschte nadere inlichtingen te geven. De heer Van Aker laken bleef niettemin ten sterkte aandringen op comité-generaal ten einde gelegenheid te geven tot debat over de „Nisero"-qnaestie. Hij verklaarde zich echter ten slotte bereid zich neder te leggen bij een uitstel van de beslissing over zijn voorstel. Na modedeeling dat ingekomen waren: de ge loofsbrieven van den heer Magnee, die in handen eener commissie werden gesteld, de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen en enkele regeeringsbescheideD, werden do afdeeltDgen opnieuw samengesteld. De zitting werd daarna gesloten. Het college van groot-officieren der Neder- landscho Vrijmetselarij heeft en corps een bezoek gebracht aan de rouwkamer in het paleis aan den Kneuterdijk. Als een blijk van hulde aan den over leden Grootmeester Nationaal zal het Groot Oosten een krans op de lijkbaar van Prins Alexander nederleggen en zich bij de teraardebestelling doen vertegenwoordigen. De uitslag van het eindexamen der Poly technische School te Delft heoft voorzeker menigeen gelukkig gemaakt. Als eene schrille tegenstelling daarvan moeten wij melding maken van een in hooge mate diep treffend en voor de betrekkingen hoogst treurig sterfgeval dat te Delft plaats vond. Do heer Joh. Veth, een jongmensch van 20 jaren, student aan de Pol. School, hoopte na eene wel volbrachte stadie Zaterdag het diploma van tech-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1