N°. 7472. Zaterdag 28 Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADYERTENTIEN: Voor Leiden per 5 maaDden 1,10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Fraüco per post n 1.40. vau Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- Afzonderlijke Nommers 0.03. ren buiten de stad vrordt 0.10 berekend. L.EI83EW, 27 Jfanl. Het bij koninklijk besluit aan dr. C. G. Cobet verleend eervol ontslag als hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te LeideD, gaat in met 16 Sept. a. s. en gaat vergezeld met oeno dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. Mej. R. J. Alers te Rotterdam is benoemd tot 1ste onderwijzeres aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. te Leiden. De Indische mail per stoomschip „Prins Hen drik" wordt morgen alhier verwacht. De classikale vergadering van Leiden der Nederl. Herv. Kerk heeft herkozen: de aftredende leden en secundi ds. N. Osti te Warmond, de. S-H. J. De Wolff te Leiden, ds. J. D. Sigal te Lisse en ds. J. G. Verhoeff te Bodegrave, zoomede de ouderlin gen L. Van der Plas on N. Van der Toorn te Katwijk, alsmede verkozen tot praeses ds. A. Keers te Hazerswonde, in plaats van ds. J. Drost, die geeno herkiezing verlangdetot leden dd. A. C. J. Van Maasdijk en J. W. Unger te Katwijk en tot secundi dd. J. Kromsigt te Leiderdorp, L. Ten Bosch te Oestgeest en H. Van Druten te Rjjnsburg. Op de gisteren to Amsterdam gehouden ver- kooping van fondsartikelen en kopijen van dGn heer H. A. M. Roelants te Schiedam, werden o. a. de wei kou van Dickens door de heeren Gobr. E. M. Cohen te Arnhem en Nijmegen voor ƒ29,278.62; de historische werken van P. Lonwerse door den heer C Henri Sijthoff te Leiden voor f 7082.80 en de rken van Erckmann-Chatrian door den heer D. Bolle te Rotterdam voor f 6731.91 aangekocht. Tot secretaris der gemeente Ter-Aar is benoemd de heer F. H. Van Wichen, waarnemend secretaris te Pannerden. Door de heeren Gratama c. 8. is voorgesteld om aan art. 1 van het ontwerp tot intrekking der bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grond belasting voor gebouwde eigendommen toe te voegen een tweede artikel, luidende; „Zij blijven echter bestaan voor gebouwen bedoeld in de artt. 26 en 27 dier wet, voor zoover en zoolang deze dienen tot landbouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijverheid om den ontgonnen of droog- gemaakten grond zelf vruchten te doen afwerpen. Priases Hendrik wachtte gisteravond met de dames en heeren barer hofhouding, in het hofsalon van het Rijnspoorstation te 's-Hage prinses Fredorik Karei, hare moeder, die te ruim tien uren met oen klein gevolg aldaar aangekomen is. De ontmoeting tusschcu moeder en dochter was recht hartelijk. De Pruisische vorstin biedt eene sprekende gelijkenis met Prinses Hendrik. Men zou der prinses-moeder, levendig als men haar in een vlug reiskostuum zag bewegen, Diet de 47 jaren geven, die zij telt. Ze was zeer voorkomend en vriendelijk tegenover de haar voorgestelde aanwezigen, waaronder ook de Duitsche gezant Von Alvenslebeu met de heeren der legatie. De beide prinsessen reden in een rijtuig naar het paleis in het Voorhout. Het Groot Oosten van België heeft besloten dat eene deputatie van vrijmetselaars de lijkplech- tigheict van Prins AleKaDder zal gaan bijwonen en, in naam der Belgische vrijmetselarij, een bloemen krans op de kist zal neerleggen. Ook de zeil- en roeiwedstrijd, die 5 Juli a. s. vanwege de vereeniging „Hollandia" op de Brase- mermeer onder Oudshooru zou gehouden wordeD, is wegens het overlijden uitgesteld. De collecte op het 11. te Boekenrode gehouden zondingsfeest heeft opgebracht do som van circa 1150 guldon. Graaf Van Bylandt, onze gezant te Londen, heeft gisteren aan den minister Granville een uit voerig schrijven omtrent do „Nisero"-zaak over handigd, door hem, in overleg met de heeren Van dor Wijck en Pruys Vaü dor Hoeven, opgesteld. Meu leest in het R. N.: Wanneer ons het bericht niet van zéér ernstige zijde werd medege deeld, van eene zijde die bij ons in te hoog ver trouwen staat om aan eonigerloi opzettelijke mis leiding te kunnen denken, zonden wij het niet melden; toch echter, uit den aard der zaak onder alle reserve, deelen wij mede, dat ons verzekerd wordt, dat onze Koningin in gezegende omstandig heden verkeert, en dat de officiëele mededeeling van dit feit betrekkelijk reeds spoedig kan tegemoet gezien worden. Het stoomschip „Prins Alexander," van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Mar seille; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southamptonde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren to Southampton; de „Noord-Brabant,"van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Snez; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Batavia; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag te Frioul (Marseille). j Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Rome, zijn in Italië, mot het ccg op de cholera, 3trengo quarantaine-maatregelen voorgeschreven voor do schepen afkomstig uit de Franscho havecs aan do Middellandsche Zee. Zr. Ms. in8truetieschip „Marnix", onder bevel van den kapit.ein-luitecant ter zee C. A. Le Bron De Yexela en Zr. Ms. instructiebrik „Castor", onder bevel van don luitenant ter zee lste kl. Z. J. Cambier, zijn den 26sten dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, tot het doen van een oefenings- tocht in de Noordzee. Z. M. heeft benoemd met 1 Sept. tot directeur en leeraar aan de Rijks- hoogere burgorschool te Middelburg, J. Vermeulen, thaDs leeraar aan die school- den telegrafist der lste kl. bij de Rijks telegraaf L. F. Van Heumen, met. 1 Juli uit's Rijks dienst ontslagen- den heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen, met 1 Juli, belast met het hoofdbestuur van den dienst der Rijkstelegraaf; - met 1 Juli a. s., den civiel-ingenieur A. E. R. Collette, thaDS opzichter der 2de kl. bij de Rijks telegraaf, bevorderd tot opzichter der lste kl.; - aan F. J. Van den Berg, met 1 Sept. a. 8., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Polytechnische School, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Gomen^d iX iea w*. Twee'onbekende personenkwamengis- ternamiddag om halfdrie in de tapperij van De R. in de Koornburgsteeg en bestelden een „borrel". Daarna werd een tweede besteld, terwijl een hunner ook een glas water vroeg, waartoe des kasteleins dochtertje, hetwelk in de gelagkamer was, naar binnen moest. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt om de toonbanklade te bestelen, althans de jeugdige dochter zag, boven komende, dat een hunner over de toonbank lag en iets verborg in zijn boe zeroen. Nadat beide personen onmiddellijk vertrok ken waren, ontdekte zij dat het geldbakje met den inhoud daarvan verdwenen was, waarop zij en hare moeder de onbekenden nagingen, die dood bedaard over de Vischmarkt liepen. Op haar geroep van „hei!" zetten de dieven het op de vlucht, hard loopende door de Kapelstraat, Maarsmanssteeg, Koor- steeg en vervolgens laDgs de Langebrug, steeds gevolgd, op het geroep van „houdt den dief!", door vele menschen en een politie* agent, totdat zij, weder op de Breestraat gekomen, door de politie werden aangehouden. Het vermiste bedrag werd bij een hunner gevonden, en wel gedeeltelijk tnsschen dienB boezeroen, terwijl het gekaapte bakje kort daarop door de politie in de Stadhuispoort werd gevonden. Hoewel beiden ontkennen schuldig aan het feit te zijn, zullen zij toch ter beschikking der justitie gesteld worden. Zij zijn genaamd J. J. en C. H. N. en belmoren te 's-Gravenhage thuis. Reeds ondersohei- deöe veroordeelingen hebben zij ondergaan. Onmiddellijk nahet maken van brand alarm door Loiden8 straten begaven zich gister avond even over tienen duizenden menschen naar de plaats des onheils. Ditmaal was de brand uit gebroken op een zolder van den broodbakker Do la Bije op den OudeD Singel, hoek Oostdwarsgraoht. Do vlammen stegen weldra fier in het luchtruim, zoodat een en ander werkelijk een dreigend aanzien kreeg, doch dank zij het vroege uur waarop het onheil plaats had en men zich nog niet ter ruste had begeveD, waren in een oogwenk enkele brand spuiten aan het werk. Eén er van mocht zelfs het genoegen smaken het vernielende element in zijn voortgang te stuiten en met vereende krachten mocht men er vervolgens in slagen den brand weldra geheel en al meester te worden. De inmiddels aan gerukte stoomspuit behoefde, evenals nog eenige handspuiten, daardoor geen dienst te doen. De twee compagnieën schutterij waren mede onder de wapens. Oorzaak, zooals gewoonlijk, onbekend. Door de opening der sectie Lei d- schendam (Veur)„Wijkerbrug" van den IJsel- stoomtram bestaat er eene goede gelegenheid om van bovenstaande uitspanningsplaats gebruik te maken. Niet alleen volwassenen kunnen er van alles wat het buitenleven biedt, genieten, doch voor kinderen is er in den omtrek moeilijk betere speelplaats te vinden, zoodat een bezoek aan de „Wijkerbrug" aanbeveling verdient. Men schrijft ons: Het veld is tegen- wcordig is vollen zomerdos. De laatste dagen heb ben door hunüe hoogere temperatuur een weldadi- gen invloed geoefend op al wat daar leeft. De landlieden, die bij de velerlei behoeften wel altijd klaagtonen kunnen aanheffen over het een of het ander, zijn over het geheel goed voldaan over den stand hunner gewassen. De tarweakkers laten hier en daar nog wel iets te wenschen over. Het stroo blijft kort en vele stukken hebben door de koude nachten geleden. Ook ziet men hier en daar wel een stukje haver staan, dat veel boter kon wezen, maar boonen, koolzaad, rogge, garst, bieten en vlas geven ge gronde hoop op een goed beschot. Het hooi is voor een belangrijk deel reeds binnen en over de opbrengst is men zeer tevreden. Het vee kon zich flink voeden bij een woligen grasgroei. Ook de klaverlanden brengen veel voe der op. De regeD, die voor drie weken viel, was onbe taalbaar. In sommige streken van Gelderland, waar het sedert 17 April niet van belang geregend heeft, klagen de landbouwers zeer over het uitdrogen van den bodem. De gezondheidstoestand van den veestapel liet in de Haarlemmermeer weinig te wenschen over en de verkregen hoeveelheid zuivelproducten was meer dan middelmatig. Ook op de tuinvruchten was de warmt© zeer gunstig. Groenten zullen er spoedig in overvloed voorhanden zijn. De boomvruchten kunnen niet

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1