N°. 747'1. Vrijdag 07 Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeyen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlciëele Kennia^eriugem. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat de passage op het Rapeuburg tussclien de Sclieepmakerssteeg en de bibliotheek der rijks-universiteit, van 26 Jnni ge durende drie weken voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Juni 1884- E. KIST, Secretaris. LEI&EX, 26 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10 uren bezorgd zijn. Het Provinciaal Genoofscbap voor Kunsten en "Wetenschappen heeft besloten eene geldelijke bijdrage van f 500 uit de kas des Genootschaps te verleenen aan de commissie voor de oprichting van een museum van kunstnijverheid te Utrecht, en eene gelijke bijdrage beschikbaar gesteld voor de weten schappelijke reis, door dr. C. Snouck Hurgronje van Leiden naar Djeddah te ondercemon tor bestu- deeriog van het Mahomedanisme. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zjjn bevorderd tot arts do heereu: C. W. Corts, J. D. Daubanton en J. J. V. Haak, docto randi, en L. F. Karol De Fouw, candidaat-arts. Toegelaten tot het eerste gedeelte werden de heeren J. A. Ruys, doctorandus, D. H. C. Van der Linden en M. J. L. Proot, candidaat-artsen. Blijkens mededeeling van den geneeskundigen inspecteur van Zuid-Holland aan den Geneeskun digen Raad kwamen in 1883 in 43 gemeenteD van Zuid-Holland voor 2070 gevallen van pokkeD, waarvan 597 een doodelijken afloop hadden. Het hevigst werden geteisterd de gemeenten Oud-Beierland met 620 lijders en 190 dooden, Rot terdam met 935 lijders en 262 dooden, Charlois met 48 lijders en 18 doodeD, Delftshaven met 62 lijders en 13 dooden, Katwijk met 50 lijders en 16 dooden, Kralingen met 25 lijders en 13 dooden en Leiden met 137 lijders en 41 dooden. Oud-Beierland ton opzichte der vaccinatie buiten beschouwing latende, stierven van de niet gevacci- neerden 34.6 ton honderd en van de gevaccineerden slechts 12 ten honderd. De te Sassenheim gehouden collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewaponden dienst in de Nederlanden heeft f 28 opgebracht. Gisteren is te Haarlemmermeer overleden de heer J. Van Vuuren Hzn., sedert 5 Mei 1859 lid van den Raad en sedert 4 Sept. 1860 wethouder dier gemeente. De bij de Tweede Kamer ingekomen Konink lijke Boodschap, mededeelende het overlijden van den Prins van Oranje, is van den volgenden inhoud „Mijne HeerenHet heeft den Almachtige be haagd Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins van Oranje, ODzen beminden zoon, den 21sten dezer tot zich te nemen. „Dit verlies, dat opnieuw diepen rouw over Ons en Ons Huis brengt, vervult Ons met groote droefheid. „Wij houden Ons overtuigd van uwe deelneming in Onze smart, waarin voorzeker ook geheel het Nederlandsche volk van harte deelt, en bevelen U in Godes heilige bescherming „Carlsbad, 24 Juni 1884. Willem." Het gewijzigd ontwerp-adres van rouwbeklag der Kamer luidt als volgt: „Sire! Met innig leedwezen vernam de Tweede Kamer dor Staten-Goneraal, dat het den Almachtig behaagd heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins van Oranje, Uwer Majosteits beminden Zoon, tot zichtenemeD. „Geheel onder den indruk van den zwaren slag, die in het overlijden van Uwer Majesteits eenig overgebleven Zoon het geliefde Huis van Oranje en het Vaderland getroffen heeft, gevoelt zij de be hoefte om hare oprechte deelneming te betuigen in de smart, die Uwe Majesteit en de leden van het Koninklijk Huis vervult. „Zij is zich bowu6t daarbij de tolk te zijn van het geheele Nederlandsche volk, dat door de span ning, waarin het gedurende de laatste weken de berichten van het ziekbed van den doorluchtigen lijder verbeidde, getoond heeft hoezeer het gehecht was aan den jeugdigeu Vorst, van wien voor de toekomst van land en volk veel mocht worden verwacht. „De Kamer is diep doordrongen van den ernst van het oogenblik. In het vervullen der nit dit smartelijk verlies voortvloeiende plichten hoopt zij Uwe Majesteit eensgezind en met onwankelbare trouw ter zijde te staan. „Moge de Almachtige aan Uwe Majesteit de kracht schenken, om dit groote leed met gelatenheid te dragen." Het juiste aantal personen, dat gisteren tus- schen 2 en 4 uren de lijkbaar van den Prins van Oranje passeerde, bedroeg 1457. Alvorens de rouwkamer voor het publiek werd opengesteld, hadden enkele Haagsche ingezetenen, die de Prios tijdens zijn leven vaak bij zich ont ving of tot zijne onmiddellijke omgeving behoordeD, reeds den vorstelijken doode aanschouwd. Onder hen behoorde, naar wij vernemen, de voor malige kolonel dor rijdende artillerie, vroeger gou verneur van den Prins, de heer Hooft. Met tranen in de oogen staarde hij op het stoffelijk overschot van hem, wiens eerste schreden hij geleid had, en de herioneriDg aan de dagen gedurende welke hij den jeugdigen Prins als leidsman ter zijde stond, stemde hem blijkbaar tot diepen weemoed. De heer Hooft wilde van deze droevige plek dan ook niet heengaan zonder eene laatste hulde te hebben gebracht aan zijn toenmaligen koninklijken pupil en voeger als blijk daarvan een heerlijken krans bij den stapel, rondom de lijkbaar gelegd. Ook de Leidsche studenten-vereeniging tot oefening in den wapenhandel „Pro-Patria", zond een fraaien bloemkrans als huldeblijk aan haren overleden be schermheer. Wat de begrafenis van het stoffelijk overschot betreft, verneemt men dat het in elk geval niet wel mogelijk wordt geacht, met al de voorberei dende regelingea zoo vroeg gereed te zijD, dat de plechtigheid vóór den lOden Juli zou kunnen plaats hebben. Bij den heer Couvée in de Pooten te 's-Hage is tentoongesteld eene reeks van 18 keurig uitge voerde portretten van den Kroonprins, hem voor stellende op verschillende leeftijdenhet laatste werd een paar jaar geleden gemaakt. Zij zjjn vervaardigd door den hofphotograaf M. Verveer sommige, nog vóór het vertrek van Z. K. H. naar Leiden, op het Huis ten Bosch als souvenir voor zijne moeder. Het aantrekkelijkste is wel dat waarop de jeugdige Prins zittende is voorgesteld, met een hondje bij zioh. Ook de bouquetten-tentoonstelling, die vanwege de afdeeliDg Groningen en omstreken van de Neder landsche Maatschappij voor Tuinbonw en Plantkunde tijdens de studenten-feesten zou worden gehouden, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Door den Koning zijn te Carlsbad blijken van belangstelling van bijna allo Europeesche Hoven ontvangen, die door Z. M. terstond beantwoord zijn. De aldaar aanwezige Amerikaansche en En- gelsche badgasten hebben een adres van rouwbeklag opgesteld en onderteekend, hetwelk gisteren aan Z. M. is overhandigd. Naar aanleiding van een van Koningin Emma ontvangen telegram zal Z. M. den 28sten Carlsbad verlaten en zich, overeenkomstig zijn vroeger plan, naar Krcuth en niet rechtstreeks naar 's-Gravenhage begeven. Te Kreuth zal Z. M. de Koningin ontmoeten. Z. M. moet volgens de „H. C." over de quastie der troonopvolging tot een te Carlsbad verblijf- houdenden hooggeplaatsten persoon o. a. gezegd hebben „Wanneer ik mijn dochtertje wederom ont moet, zal ik in haar de toekomstige Koningin der Nederlanden begroeten." Naar men aan het „H. Dbl." mededeelt, wordt Prinses Frederik Karei, moeder van Prinses Hen drik, heden te 's-Hage verwacht, om eenige dogen bij hare dochter door te brengen. Men seint uit Londen dat graaf YanBylandt in de laatste dagen omstandig bericht ontving van de heeren Yan der Hoeven en Yan der Wijck, over den toestand in Atjeh en de uitzichten op de vrijlating der bemanning van de „Nisero". De radjah van Tenom verlangt thans vergrootiug van het vrijhaven-gebied en een aanzienlijk losgeld. De heeren Yan der Hoeven en Yan der Wijck znllen nog eenigen tijd in Londen blijven. In de gisteren gehouden buitengewone alge meene vergadering der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is, in de plaats van den afgetreden directeur J. M. Yan der Made, als zoodanig benoemd de heer F. W. Hudig, inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst bij het departement van marine. De heer Yan der Made zal als adviseur aan de fabriek verbonden blijven. De benoeming van een Dieuwen commissaris is uitgesteld. Aan de Remonstrantsche Broederschap in Nederland is f 20,000 en aan de Romonstrantsch- Gereformeerdo gemeente in Amsterdam f 300 ver maakt door wijlen den heer H. W. Bloem,inleven hoofdonderwijzer aldaar. 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam zal van 22 Juni 1884 tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten zijn. Do luit.-magazijnmeester F. H. Hom te Wie- rickerschans wordt naar Hellevoetsluis en de lste luit.-magazijnmeester F. Hotz naar Wierickerschans overgeplaatst. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden in Griekenland zijn de schepeü, komende van Toulon, aldaar onderworpen aan eene quarantaine van 11 en die van Marseille aan eene quarantaine van 5 dagen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Mar seille; de „Prins van Oranje" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 23 Juni en zou de reis voortzetten; de „Koning Willem III", van Amsterdam naar Java, passeerde Kaap Carvoeiro. Gemengd Nieuwe. In eene herberg in deKoornbrug- steeg alhier is diefstal van geld gepleegd. Twee per sonen uit 's Gravenhage zijn deswege aangehouden. Er zal togen hen proces-verbaal worden opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1