Dit is voor genoemd blad eene gedachte die be rusting en hoop op de toekomst geeft. Moge in de jonge Prinses haar Vader en ons Volk troost vinden over den dood van den Kroonprins, wien het leven zoo weinig geluk bracht en dien we diep verslagen ter ruste gaan brengen aan de zijde der moeder, die hij zoo innig liefhad. LEIDEN, 33 Jnnl. De kapitein P. J. J. Vervenne van het 4de regiment infanterie alhier heeft non-activiteit aan gevraagd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 34, 18, ƒ3.60 en 1.80; de laagste 34, 17.50, ƒ3.60 en 1.80. Vóór eenige dagen werd de boekhouder der Spaarbank „Oude-Wetering, Leimuiden en Rijneater- woude" op zeer aangename wijze herinnerd aan de ongeveer 30-jarige vervulling zijner betrekking, toen geheel onverwacht het geheele bestuur met den adjunct-boekhouder zich ten zijnen huize vervoegde, waarbij de president, de heer P. Van Schravendijk, hem in de hartelijkste bewoordingen gelnkwenschte met het voorrecht hem ten deel gevallen zoo lang in die betrekking - eerst als adjunct, belast met de administratie - werkzaam te zijn geweest, en de adjunct-boekhouder hem het besluit des bestuurs mededeelde, waarbij hem onder meer voor hem en zijne vrouw een paar prachtige gemakstoelen en hem persoolijk een niet minder prachtig, ja kostbaar gouden remontoir-horloge met daarbij passenden ketting werden toegekend en tegelijkertijd overhandigd. De zoo hartelijke als verrassende wijze waarop een en ander geschiedde, verdubbelde de waarde dezer onderscheiding. Na een paar uren van aller genoeglijkst samenzijn scheidden de vriendeD, met den wensch dat allen te zamen zich nog lang in den bloei der geliefde inrichting mogen verblijden. De Deputatie der Zuid-Afrikaansche Republiek heeft vóór haar vertrek een „Groene-Boek" laten gereed maken, waarin opgenomen zijn alle officiëele bescheiden, gewisseld met de Engelsche regeering in zake de op 27 Febr. jl. gesloten Conventie van Londen, de schuldregeling enz. Alle stukken, van de Deputatie gedurende den loop der langdurige onderhandelingen uitgegaan, zijn in dit „Groene-Boek" opgenomen zooals zij door de Deputatie oorspronkelijk in de Hollandsche taal zijn opgesteld, terwijl de brieven van lord Derby en andere Engelsche regeeringspersonen, in antwoord daarop, in de Engelsche taal met eene daarnaast gevoegde Hollandsche vertaling zijn afgedrukt. Deze verzameling geeft een duidelijk beeld van den loop der onderhandelingen, het standpunt waarop beide partijen zich plaatsten, en de overwegingen, welke van weerszijden tot de bepalingen in de Conventie hebben geleid. Ter verduidelijking van het geheel zijn er mede in opgenomen: lo. het Zandriviertractaat van 16 Januari 18522o. de Pretoria-Conventie van 3 Augustus 1881, en 3o. een groote kaart in kleuren druk, waarop de verschillende lijnen der wester- grenszooals a. die door lord Derby voorgesteld, b. die door de Deputatie gewenscht, en c. die bij de Conventie aangenomen, zijn aangegeven. Het geheel vormt een fraai uitgevoerd werk van 13'/, vel druks, in folio formaat, op Hollandsch papier. Ofschoon deze bundel hoofdzakelijk beBtemd is ter voorlichting van de regeering, de wetgeving en het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft toch de Deputatie een klein aantal exemplaren voor belangstellenden in Nederland beschikbaar gesteld, die a 2 bij den uitgever J. H. Kruyt te Amsterdam verkrijgbaar zijn. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen schrijven is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp", onder bevel van den kapt. ter zee P. Ten Bosch, adj. van wiilen Z. K. H. den Prins van Oranje, den 17den Moi jl. van Suriname vertrok ken, den 24sten daaraanvolgende te Curafao aan gekomen. Het voornemen bestond den 7den of 8aten Juni van daar de terugreis naar Nederland aan te nemen en op dien terugkeer te San-Domingo en te Haïti de vlag te vertoonen. Aan boord was alles wel. Blijkens bij hot departement van marine inge komen bericht van den minister van oorlog, zal op 20 en 25 Juli a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, voor officieren van de Nederlandsche zeemacht gelegenheid bestaan tot het bezichtigen van eenige sterkten in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, met name de for ten bij Asperen, en aan de Nieuwe Steeg en de batterij aan den Diefdijk. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag aanst. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het leger in Nederlandsch- Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) W. J. Hubers van Assonraad en W. J. Portengen; - aan mr. J. P. Amersfoordt op daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger te Haarlemmermeer. Gemengd Nieuws. Te Sassenheim zijn Vr ij dag-avond, door de gemeentepolitie aldaar, aangehouden en naar hun garnizoen teruggebracht twee jeugdige soldaten, J. W. en F. D., behoorende tot het 4de regiment infanterie te Leiden. Daar zij geen ver lofpas bij zich haddeD, bleek spoedig dat zij waren gedeserteerd. Enkele dagen geleden is een Utrecht- sche praam, groot 9 ton, geladen met zand, in de Ringvaart der gemeente Haarlemmermeer nabij Bennebroek door de overslaande golf van de sleep boot „Kenau Hasselaar", varende tussehen Haarlem- Leiden, gezonken. De opvarenden, A. v. d. Wijden, van Heemstede, en een meisje van elf jaar zijn er, met behulp van planken van andere schippers, met een paar natte voeten afgekomen. Het vaartuig is tot heden niet gelicht, omdat niemand zich de zaak schijnt aan te trekken, waardoor de schipper zonder verdiensten is. Schipper G. v. d. H., wonende te Vin- keveen en liggende met zijn schip in de gemeente Haarlemmermeer, kreeg gisternamiddag met zijn jongeren broeder, die bij hem als knecht vaart, eene woordenwisseling, waardoor de jongste, in woede ontstoken, een mes nam en zijn ouderen broeder een gevaarlijke wond toebracht in de linkerdij. Het hevige bloedverlies maakte onmiddellijk heelkundige hulp noodzakelijk, welke verleend werd door den genees heer J. Kimmel te Oude-Wetering, die constateerde dat de wond, hoewel gevaarlijk, onder strenge rust geen ongunstige gevolgen zal hebben. Men schrijft ons: De resultaten van de haringvisscherij zijn tot nog toe zeer slecht. Volgens berichten van den eersten jager, loopende tot 15 dezer, was er nog geen enkele ton gevan gen. Zelfs de bommen, welke in den loop der maand Mei reeds vertrokken zijn, hebben nog geen haring gezien en de kolvisscherij (kabeljauw) heeft ook volstrekt niets opgeleverd. De vooruitzichten zijn voor de haringvisscherij, zoolang de hooge winden blijven, zeer ongunstig. De Schotsche haring is tot nog toe van niet meer dan voldoende, en niet zooals men van nieuwe haring mag verwachten, van uitstekende qualiteit. Er is overigens nog voldoende hoeveelheid beste oude Hollandsche haring tot matige prijzen te bekomen. Van de nieuwe Hollandsche haring mag men omtrent de qualiteit wegens het koude voorjaar geen hooge verwachting hebben. Hot zal den talrijken wandelaars, die zich in de bosschen van Bloemendaal komen ver lustigen, zeker aangenaam zijn, te vernemen, dat er in het Bloemendaalsche Park eene gelegenheid is geopend om op weinig kostbare wijze van de lange wandeling uit te rusten. Een der kiosken, waarin op de internationale tentoonstelling te Am sterdam door den Volksbond bier werd verkocht, is uit de hoofdstad derwaarts overgebracht en in genoemd park onder de schaduw van het schoone geboomte geplaatst. Een invalide biedt daar bier en mineraal-water te koop aan. [Jl. C In de afgeloopen week zijn te Rot terdam 26 personen aan mazelen overleden. Sedert Woensdag 21 Mei is uit Gro ningen heimelijk verdwenen, zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld, de persoon H. J. v. A., agent der maatsohappij tot levering van plaats vervangers en nummerverwisselaars „Eendracht" te 's-Hage. Het „N. v. d. D." meldt dat de stoom boot „Laurens Jauszoon Coster", van de Neder landsche stoombootreederij, beladen met stnkgoed en versche vruchten en eenige passagiers, op de hoogte van Orsoy in Pruisen is gezonken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Edam i s g i s t e r o c h t e n d een f el le brand uitgebroken in de kaaspakhuizen van Gebr. Groot en F. Groot, staande op het Marken aan de Nieuwe Haven. Drie groote pakhuizen brandden geheel uit. Ofschoon er veel kaas kon gered worden, ging toch eene aanzienlijke partij verloren. De brand weer kon weinig uitrichten, maar bewees goede diensten bij de achtergelegen lijnbaan van de wed. Van der Voort, die ongedeerd bleef. De oorzaak is ook nu onbekend. Nabij de Fransche gemeente Ambórieu heeft men de volgende zonderlinge vondBt gedaan, nl. twee vrouwenhanden, twee blauwe oogen en een zwarte haarvlecht, alles gewikkeld in een oud servet, met bloed bevlekt en met rood katoen gemerkt P. O. Naast dat geheimzinnige pakje lagen twaalf nieuwe servetten, gemerkt met dezelfde letterB, omgeven door een rooden rand. Terwijl de persoon, die deze voorwerpen had gevonden, met de bezichtiging daar van bezig was, naderde een onbekende, maakte zich van alles meester en verdween er mede. Bij de justitie is aangifte van een en ander gedaan, tevens met meedeeling van het signalement en de kleeding van den onbekende. Mevr. Fides De Vries heeft met denim presario Manriee Strakosch een overeenkomst ge- teekend om voor 500,000 fr. in Amerika 50-maal op te treden, van 1 December 1885 tot 1 Mei 1886. Te Uxbridge zond mrs. Scott een 18-jarig kindermeisje, Perry genaamd, met hare drie kinderen uit. 't Jongste kind, 2 jaar oud, zat in een duwwagentje. Een poos later kwamen de twee oudste kinderen schreiend thuis en men vond het jongste door een zakdoek om den hals geworgd in het wagentje, niet ver van het ouderlijke hnis. Het kindermeisje was weggeloopen, maar gaf zich zelf later bij de politie aan. Zij zal weldra terecht staan. Het vreemdst van de zaak is, dat zij veel van de kinderen scheen te houden. Te Casabianca schoot de cipier Agostini op twee gevangenen, die uit de gevan genis waren gevluchteen dezer werd gewond en viel dood neer. Een 1 3 - j arige knaap t e Darmstadt heeft een zijner makkers met een messteek in de borst gedoodhij is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. De heer des huizeB is voor zaken op reis gegaan, zijne eehtgenoote alleen thuis latende. Daar deze het vervelend vindt alleen het middag maal te gebruiken, komt zij op het zonderlinge denkbeeld hare keukenmeid bij zich aan tafel te noodigen. Nauwelijks is de keukenprinses gezeten, of zij staat weer op, gaat naar de ramen en trekt de gordijnen dicht. Door hare meesteres naar de reden van die handelwijze gevraagd, geeft zij ten antwoord: „Ik wil niet dat de buren mij aan tafel zien met mevrouw, want dan zouden zij ongetwijfeld zeggen: nu, dat is er ook eene, die niet trotschis; zij eet met hare meesters!" Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 22 Juni. De iradé, welke het plan voor de conversie der Tnrksche schuld sanetionneert, is geteekendde minister van finan ciën wordt gemachtigd, te dien einde gedelegeerden naar Europa te zenden. CAIRO, 22 Juni. Er zijn nog eenige gewapende booten aangewezen om op den Nijl tussehen Wadi Haiti en Assoeau dienst te doen. In officiëele telegrammen wordt bij gerucht mede gedeeld dat de opstandelingen tegen KoroBko op trekken. In eene vergadering van bondholders, te Alexandria gehouden, is besloten een missive te richten tot de groote mogendheden, waarin wordt gezegd dat ver mindering van rente of van het voor amortisatie aangegeven fonds onnoodig is. Door mindere uit gaven en verhooging der ontvangsten is daarentegen een overschot te wachten. Geveilde perccelea. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 21 Juni, ten overstaan van den notaris A. J. RijshouwerDe buitenplaats genaamd „Bjj- stad" aan den Heerenweg nabij de Doezabrug onder de gemeente Zoeterwoude, geteekend F, No. 113, Sectie A, No. 3532, kooper I. Imans voor 7050; een dito naast het voorgaande, F, No. 112a, Sectie A, No. 3533, kooper M. B. Tukker q.q. voor 3510. Leiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2