LSIDEV, 23 Jani. In verband met eene aanschrijving van den Commissaris des Konings blijven op last van den burgemeester de openbare vermakelijkheden alhier wegeDS het overlijden van den Prins van Oranje, gesloten tot en met den 28sten dezer maand en op den dag der teraardebestelling. De treurmare van het overlijden was hier nog slechts bij enkelen bekend of reeds zag men in het hoofdmagazijn van heerenkleeding van den heer M. Cahen op den Nieuwen Rijn aanstalten maken voor eene rouw-étalage, evenals dit geschied is bij het overlijden van wijlen Koningin Sophia, Prins Hendrik, den vorigen Prins van Oranje en Prins Frederik. Een ieder kan gerust worden aangeraden deze groote étalage te gaan bezichtigen, welke met smaak in zwaren rouw is opgericht. In het midden bevindt zich eene kleine verhevenheid met de beel tenis van nu wijlen den Prins. Ook de heeren Gebroeders Mastenbroek geven met eene nette rouw-étalage in de winkelkast aan de Breestraat, van hunne deelneming in het verlies dat Koning en Vaderland getroffen heeft, blijk. In de kerkgebouwen van de verschillende ge zindten zoowel hier als elders werd gisteren van den kansel dien slag mede herdacht.. In afwachting van nadere bevelen des Konings, is bepaald dat bij het uitrukken der troepen van de garnizoenen geen trom geslagen, hoorn of trom pet geblazeD, noch muziek gemaakt mag worden. Het landhuishoudkundig congres te Amersfoort is vier weken uitgesteld. De openingedag is be paald op 22 Juli a. s. Ook de Groningschen studentenfeest*n zijn uit gesteld. Evenals het Leidsche, heeft ook dit corps vo r drie weken den rouw aangenomen. In ons tweede blad vindt men eenige nadere bijzonderheden omtrent 's Prinsen laatste levensuren. Hoewel er tot dusver geene verandering is ge bracht in 'a Konings reisplan om den 28sten dezer Carlsbad te verlaten om te Kreut bij Inspruck de gezondheidskuur voort te zetteD, vernomen wij intusschen dat Z. M. in ieder geval véér de begra fenis van den Prins van Oranje in de residentie zal aankomen. Z. M. heeft bepaald dat het Hof voor den tijd van drie maanden den rouw zal aannemeo, te weten 4 weken zwaren, 4 weken middelbaren en 4 weken lichten rouw. Hot rouwbetoon is in de residentie schier alge meen. Doorwandelt men het Voorhout, dan ont waart men dat in deze aristocratische wijk de woningen huis aan huis gesloten zijn. In de hoofd straten zijn de rouw-étalages en halfstoks gehe- schen vlaggen met zwarten wimpel of crêpe-om- hulsel als bewijs van deelneming aangebracht. Voor het Paleis van den doode zag men giste ren bijna onafgebroken groepjes menscben staar, wier oogen met weemoed op het sterfhuis staarden. Zooals in ons tweede blad wordt gemeld, heeft gisteren de autopsie plaats gehad. Deze lijkschou wing werd met bijzondere nauwkeurigheid verricht door de heeren doctoren van Z. K. H., dr. Vink- huyzen en Van Wieringhen Borski, alsmede door den hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Leiden dr. Th. H. Mee Gillavry, bijgestaan door een amanuensis der hoo- ge-chcol. Het lijk werd gebalsemd en in een looden kist, door een eikenhouten omsloten, neergelegd, welke la'er in een mahoniehouten omkleedsel, rustende op zilveren leeuwenklauwen zal worden gevat en waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de firma P. Mouton Zo., architecten te 's-Hage. Het stoffelijk overschot van den Prins i6 uit het slaapvertrek op do eerste verdieping naar de vroe gere beneden-eetzaal aan de tuinzijde overgebracht, welke van rouwteekenen is voorzien. Hoogstwaarschijnlijk zal voor het publiek de geleDgenbeid worden opengesteld in deze rouwkamer een blik op het gelaat van deu overleden Kroonprins te werpen. Graf- en lijkkransen zijn reeds rijkelijk toege vloeid en zijn bij de lijkbaar neergelegd. De hertogin van Meckelenburg-Schwerin, geboren Prinses van Pruisen, liet een prachtigen krans van witte rozen en camelias bij het lijk nederleggen. Ook 's Prinsen adjudanten, zoomede vele instel lingen en notabelen hebben in den vorm van frisso'ie bloemenkransen dergelijke blijken van hul Je aan geboden. Het heeft den K-miog behaagd de heeren Uojel en Beyerman volmacht te verleenen tot het treffen van alle maatregelen, welke onder deze treurige omstandigheden vereischt worden. Ingevolge opdracht des Konings hebben de m'nis- tors van buitenlandsche zaken en justitie zich heden- namiddag om halfdrie naar het stadhuis begeven ten einde aangifte te doen van het overlijden van Z. K. H. en als getuigen bij de inschrijving der doodakte tegenwoordig te zijn. Omtrent het luiden der klokken zijn tot dusver van hoogerhand geene bevelen ontvaügen. De collecte voor den gewapendei dienst in de 'Nederlanden heeft te Warmond f 15.25 opgebracht. Voor het aanstaand notarieel examen hebben zich aangemeld: voor het eerste gedeelte 421; eerste en tweede gedeelte 26; eerste, tweede en derde gedeelte 13; tweede gedeelte 33; tweedeen derde gedeelte 57, en derde gedeelte 90 adspiranten. Volgens telegram uit Lerwick is de eerste haringjager Vnjdag vm. 20 Juni van daar naar Ylaardingen vertrokken en kan deze dus spoedig met do nieuwe haring worden verwacht. Het stoomschip „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag-namiddag Wight de „Zuid Holland," van Rotterdam naar Java, ver trok dien raiddag van Marseille; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Juni te Padang; de „Conrad," van Amsterdam naar Bata via, vertrok gisteren van Port-Saïdde „Koning Willem III," van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Paillacde „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok gisterochtend van Marseillq; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, arri veerde heden te Southampton. Bij koninklijk besluit zijn bij het departe ment van financiën benoemd tot adjunct-commies K. C. A. Willemse, thans eerste klerk, en mr. H. E. E. Lagerwey, doctor in de rechten, thans te Amersfoort. BUITENLAND. Frankiifk. De Senaat heeft bet krediet van SO,000 fr. voor de internationale landbouwtentoonstelling te Am sterdam aangenomen. De Fransche commissie voor de expositie kwam Zaterdag aan het ministerie van landbouw bijeen, onder voorzitterschap van den lieer Meline, en nam verschillende besluiten betreffende de besteding van genoemd bedrag. De Kamer van Afgevaardigden heeft na een levendig debat de laatste artikelen van het wets ontwerp op den militairen dieost goedgekeurd, en vervolgens het ontwerp in zijn geheel met 401 tegen 110 stemmen aangenomen. De minister-president Ferry deelde in den Kabinetsraad medo, dat de conferentie in zake de Egyptische aangelegenheden den 2Ssten Juni te Londen zal plaats hebben. Havas merkt op, dat het verdrag van den 17den met Karabodja eenvoudig een aanvulling is van het protectoraat, dat sinds 1863 bestaat. De autoriteiten van Kambodja blijven de provin ciën beheeren, onder czmtióle van Fransche gevol machtigden. Er is echter eeoe uitzondering gemaakt voor de belastingen, de douanen en de openbare werken. Groot- Kritanuië. De „Pali Mall Gazette" zegt dat de Engelsch— Fransche overeenkomst aangaande Egypte geen gevolg zal hebben, indien de Conferentie weigert het Engelsche voorstel aan te nemen betreffende de verlaging van den interest der coupon en het voorschieten aan Egypte van 8 milliocn pd. 6t. Het „status quo" zou dan hersteld worden. Koningin Victoria is thans het -18ste jaar van hare regeeriüg ingetreden. Slechts drie Engel sche vorsten bleven langer op den troon (Hendrik III, Eduard III en George III). Telegram m e n. MADRID, 21 Juni. VolgeDs de „Correo" zou Canovas verklaard hebben dat de regeering niet voornemens is eene leening voor Cuba aan te gaau. BERLIJN, 21 Juni. De Rijksdag heeft de wet tot verzekering van arbeiders tegen ongevallen in tweede lezing aangenomen. Zoogoed als geheel is zij vastgesteld in overeenstemming met de voorstellen der commissie. BRUSSEL, 23 Juni. De graaf van V aa ideren zal de koninklijke familio van België vertegenwoor digen bij de begrafenis van den Prins van Oranje. LONDEN, 23 Juni. De „Times" bespreekt do qnaestie der troonopvolging in Nederland en komt tot de conclusie dal het voor Europa niet onver schillig kan zijn, w e tot regent in Nederland be noemd wordt. „De Staten-Generaal zul'en er zeker aan denken," eindigt het blad, „dat hun candidaat niet alleen eeno persoonlijkheid moet zijn, die voor de Nederlanders aannemelijk is, maar ook wier keus geen gevoelens van wantrouwen in r'e naburige landen kan wekken. Deze over wegingen doen de benoeming van koningiu Emma als de meest pas sende voorkomen." Volgens de „Titnes" heeft de Engelsche re geering, terwijl zij de hoofdpunten der Fransche voorstellen goedkeurde, ook belangrijke cooce3siën verkregen. Frankrijk zal het afschaffen der dubbele coDtróle formeel erkennen en zich verbinden om van alle militaire interventie in Egypte af te ziep, tenzij op uitnoodiging van Engeland. Gladstone zal in de verklaring van heden het finantiëele ontwerp der Engelsche regseriog niet aanroeren; naar de „Times" verneemt, omvat dit. eene rentevermindor'mg van 1/2 percent op de geunificeeide schuld; ra de minister ëele verklaring zal heden geen formeel debat volder». KOLONI 10 N BATAVIA, 14 17 Mei. (Hollandschc mail.) Uit den staat, gevoegd bij het kort overzicht van den stand der veeziekte in de residentie R-- dangsche Bovenlanden (gouvernement Sumatra-'s Westkust), van 11 Maart tot en met 10 April jl., blijkt dat sedert hot begin der ziekte gestorven zijn 4215 karbouwen en 4418 djawi'sdat het aan tal 2iek verbleven karbouwen en djawi's op 11 Maart respectievelijk 545 en 513 bedroeg en eindelijk dat op 10 April slechts 16 karbouwen en 16 djawi's als nog niet hersteld of overleden onder behande ling bleven; zoodat men kan aannemen dat de veeziekte in bedoelde residentie zoogoed als ge weken is. Riouw. Uit do afdoeling Lingga werd het bericht ontvangen dat in den nacht van 8 op D April jl. eenige gewapende Chineezen de woning van het Soengeihoofd van die natie te Koenggoe waren binnengedrongen, en allo goederen van waarde geroofd en een der bewoners vermoord en een andere verwond hadden. De vennoedelijko daders, 5 in gefal, allen koelies uit de nabij Koenggoe gelegen gambir- en peper tuinen, bevonden zich reeds in banden der politie, terwijl een deel der ontvreemde goederen bij Ucn was achterhaald. (Jav. Crt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndie zijn de vol dode beschikkingen genomen Civiel TJeparlement. V c r l e e n d Een 2-;arig verlof n. Nederland, w ziekte, aan den onderw. 2de kl. bij het op. lager ond. A Schouteu. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, ain den commies 2de ki. bij den post- en telegraafdienst J. F. Fredriks en aan deu opzichter 3de kl. bij deu dienst der staatesj oorwegen op Java N, O. Frohn. Ontslagen: Op verzoek, w. ziekte, eervol uit zijDe be trekking, de 2de commies op het bureel van den gouverneur van Atjeh en Ondcrhoorigheden A V. Snackey. Eervol uit 's lands dienst de ambteoaar op non-act. H. Cra-cer. Benoemd: Tot 2den commies op liet bureel van den gou verneur vau Atjeh en Ouderhoorightden A. D. T. T. Bontmij tot 3den commies op het bureel van deu res. van Groot-Atjeh, gonveriement Atjeh en Ooderhoorigheden, A. W. Kneefel. Tot secr. van de res. Bezoeki, de scr. der res. Japara J. A. Van Kossem: tot secr. van de rca. Japara C. R. Van der Meer. Bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, tot lsten com mies C. G. Gillen; tol boekhouder. J. J. G. Frojea. Tot havenmeester teven» ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Banjoewangi, W. F. Verstcegh; tct idem te Soemenep, G 1). SaDgstcrtot idein te Bcnkoelea, H. Van Dorp; tot havcnmee&'er te Riouw, H. Ter Foorter. Ill'KGERL'.JKE STAND VAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 22 Juni. J. Frölïch jm. 24 j. en J. Olivier jd. 20 j. W. Duyverman jm. 21 j. en M. A. Keereweer jd. 24 j. E. Horsman jm. 31 j. on C. Van der Meel jT '-6j- Officieel© Kennisjferin^eü. Vergadering vau tien Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 26 Juni 1884, des namiddags te '.wee uren. Punten (er behandeling 1°. Voordracht tot indiening van een adres van rouwbe- beklag aan Z M den Koning en H. M de Koningin. 2°. Verzoek van J. C. Vieweg, om restitutie van school geld. (07) 3°. Suppleh'ire slaat vau begrooting en slaat van af- en overschrijving op do begrooting dienst 1SS3, van het Neder 1. Israclietisch Armbestuur (98). 4°. Verzoek van de firma J. en A. Le Poole, om eemduik* r te leggen van de Garenmarkl naar den Wit'en Singel (99). 5". Rekening der Stadsbank van l.eenmg over 1S83. (Si). G". Idem van de Stedelijke Gasfabriek (91). De verwachting voor morgen isweinig ver andering.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2