DAGBLAD. Zaterdag 14- Juni. K°. 7460. A0. 1884. LEIDSOÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. OfSciëele Konnlaarevio^ea- Kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat de Kaasmarkt gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September zal aan vangen des voormiddags te acht uren op de wagens en te halfnegcn in de "Waag en gedurende de overige maanden des voormiddags te hal/tien, alsmede dat voor de wagens, waarop men de kaas wenscht te verkoopen, als stand plaats wordt aangewezen de Warraoesmarkt onder de hoo rnen bij de Koornbeurs. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. 13 «lanl. Heden is aan de universiteit alhier de heer AV. A. J. Van Davelaar, geb. te Rembang, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap met aca demisch proefschrift, get.: „Hot strafproces in zake van misdrijf op de terechtzitting van de landraden op Java en Madara, vergeleken met de Nederlandsch en Nederlandsch-Indische strafvordering." Aan don gemeenteraad is overgelegd een staat, vermeldende do namen van eenige aangeslagoDen in de plaatselijke directe belasting over 1S83, die gedurende den loop van dat jaar do gemeente hebben verlaten of overleden zijn, met voorstel om aan die personen gedeeltelijke afschrijving of restitutie te verleenen. Wat betreft de reclame tegon den aanslag ia de plaatselijke directe belasting, dienst 1883, van P. Spaanderman, handelaar in aardappelen alhier, meenen B. en Ws. in overweging te moeten geven dat verzoek buiten beschikking te laten, aangezien het aanslagbiljet den 20sten Juni 1883 aan den belastingschuldige is uitgereikt, terwijl het adres bij hun college is ingekomen 1 April 1881, en alzoo niet is gereclameerd binnen den bij de wet gestelden termijn van drie maanden. Bovendien zou het ver zoek voor geen gunstige beschikking vatbaar zijn op grond dat door reclamant geen voldoende in lichtingen worden verstrekt ten bewijze dat zijne opgaven juist zijn. De commissie van financiën bericht dat het onderzoek der in hare handen gestelde rekening en verantwoording van do Stadsbank van Leenicg over 1883 tot geene bedenkingen heeft geleid. Zij stelt daarom voor die rekening goed te keuren in ont vangst ad f 196,892.68, in uitgaaf ad f 162,536.25, alzoo opleverende een saldo van f 34,356.43, waarvan in de eerstvolgende rekening door commissarissen verantwoording zal behooren te worden gedaan. Wat het dividend betreft, dat blijkens de rekening f 2229.43 bedraagt, stelt de commissie voor dit bedrag in de gemeentekas te doen storten. Dezelfde commissie heeft geene bedenkingen op de ter onderzoek in hare handen gestelde snppletoire begrootingen en staten van af- en over schrijving van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis en Armbestuur, dienst 1883, en stelt derhalve voor ook die goed te keuren. Nog heeft die commissie de rekeningen van de stedelijke gasfabriek over 1883 onderzocht en aan gezien dat onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, stelt zij voor dio rekeningen eveneens goed te keuren: de exploitatie-rekening in ontvangst tot een som van f 304,555.15l/2, in uitgaaf tot een bedrag van f 277,593.40 en alzoo sluitende met een saldo van f 26,961.75*/^, - en de rekening van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds in ont vangst tot oen bedrag van f 62,935.25'/2, in uitgaaf tot een bedrag van 5S,996.05, en dus sluitende mot een saldo van f 3939.20*^, onder bepaling dat commissarissen gehouden zijn deze beide saldo's in hunne respectieve eerstvolgende rekeningen te ver- autwoorden. Wat het batig saldo betreft, dat vol gens do rekeniDg f 63,830.54 bedraagt, stelt zij voor dat bedrag te doen storten insgelijks in de gemeentekas en daarmede te handelen zooals bo- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt-ƒ0.10 berekend. paald is in de raadszitting van den 26sten Oct. 1882, waarin de begrooting voor 1883 is vastgesteld. Dr. Chr. Snouok Hurgronje, leeraar aan de Gemeente instelling alhier voor de opleiding van Oost Indische ambtenaren, heeft in overleg met den heer J. A. Krnyt, consul-generaal der Neder landen te Djiddah, het plan gevormd eener weten schappelijke reis naar laatstgemelde havenstad om daar gegevens te verzamelen ter vermeerdering onzer kennis van den Islam in het algemeen en in het bijzonder van den Islam in onze Oost-Indische bezittingen en van den invloed, dien de Mekkaan - sche bedevaarten daarop oefenen, welke onderzoe kingen aan bet door hem alhier onderwezen vak zeer ten goede zullen komen. Aangezien hij, om dit plan to kunnen uitvoeren, zich reeds vóór het einde der aanstaande zomervacantie voor geruimen tijd naar Arabië zou moeten begeven, verzoek hij den gemeenteraad hem verlof te verleenen om ge durende don voor bedoeld wetenschappelijk onder zoek vereischten tijd zijne betrekking aan de Gemeente-inrichting te doen waarnemen door een, door hem aan te wijzen en naar het oordeel van B. en Ws. daartoe bevoegd persoon. Na overleg met het Curatorium der Gemeente- instelling bestaat er bij B. en Ws. geen bezwaar tegen het verleenen van zulk een verlof, op grond dat gebleken is dat in het onderwijs op voldoende wijze kan worden voorzien. Tot predikant bij de Christ.-Geref. gemeente alhier (Hooigracht) is beroepen de heer J. Yan Andel, thans te Leeuwarden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van M. E. Chavannes geven B. en Ws. in over weging aan adressant, die zich met 1 Juni jl. in deze gemeente heeft gevestigd, restitutie te ver leenen vau schoolgeld, betaald voor vier kinderen, leerlingen der jongensschool lste klasse, over de maanden Mei en Juni dezes jaars, tot een be drag van f 30. Aangezien de heer Bool, wethouder en amb tenaar van den Burgerlijken Stand, om gezond heidsredenen, vermoedelijk voor geruimen tijd, de gemeente heeft moeten verlaten, achten B. en Ws. het, met het oog op eventueele afwezigheid van een of meer andere leden van hun college, wen- schelijk dat aan een der leden van den gemeente raad tijdelijk de betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand worde opgedragen. Zij geven uit dien hoofde in overweging tot de benoeming te willen overgaan. Na overleg met deD voorzitter der commissie van fabricage geven zij tevens in overweging aan W. Yan Gasteren vergunning te verleenen tot het leggen van eene stoep vóór zijn huis op de Oude Vest No. 131, volgens de aan te wijzen rooiing. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is beroepen ds. A. H. De Bel te Har- lingec. De Tweede Kamer behandelde heden in comité generaal de Atjeh-zaak. Mr. J. H. Andries heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Het Nederlandsche hoofdcomité der interna tionale tentoonstelling te Londen, Crystal Palace, bericht ons dat volgens officiëele mededeeling van den heer G. Collins Levey, executor commissioner, door de jury de volgende onderscheidingen zijn toe gewezen aan de inzenders in de Nederlandsche af- doeling van schoone kunsteneerediploma: W. Roe- lofs; - gouden medaille: J. Israels, H. W. Mesdag;- zilveren medaille: Thérèso Schwartze, F. Stracké, Ph. Sadée, A. G. Van Rappard, Joh. J. Paling, H. J. Haverman, J. W. Van Borselen, H. Valken burg; - bronzen medaille: De Haan, mej. G. J. Van de Sacde Bakhuyzon, W. Hamel, Sara Hen driks, M. Heyl, J. C. Van Hulsteijn, J. H. B. Koekkook, E. Van der Meer, mevr. Mesdag—Van Houten, D. Oijens, H. J. Van der Werle en L. W. B. Wenckebach. - Ofschoon de jury grootendeels uit vreemdelingen bestond zijn naar verhouding in de Nederlandsche afdeeling de mee9te bekroningen toe gewezen, zoodat de vaderlandsche kunst te Londen weder met eere uit den strijd kwam. Ter 9l8te algemeene vergadering der Ver- eeniging van en voor Nederlandsche Indastriëelen deelde de waarn. voorzitter mede dat bericht was ingekomen vanwege den voorzitter der Vereeniging, den heer A. H. Eigeman, dat hij wegens aanhou dende lichaamezwakte zich verplicht ziet de Ver eeniging te verlaten. Het bestuur heeft reeds vroeger pogingen aangewend om den heer Eigeman van dit voornemen terug te breDgen, doch meent thans in de omstandigheden te moeten berusten en aan de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel dienaangaande te moeten onderwerpen. Het daarna door den secretaris uitgebrachte driemaandelij k- sche overzicht gaf tot verschillende besprekingen aanleiding. De vergadering bleef tot zeer laat bijeen. Het aan de Staten-Generaal aangeboden wets ontwerp tot goedkeuring van het handelstractaat mot Frankrijk, benevens van de daarbij gevoegde verklaringen ter voorloopige regeling van do be scherming der fabrieks- en handelsmerken, van die van letterkundigen en kunst-eigendom, alsmede van de bevoegdheid der consuls in de twee Staten, is thans gedrukt. De Regeering vertrouwt dat deze voorloopige overeenkomst voor bet oogenblik de wen- schen van handel en nijverheid zal bevredigen. Thans is, gelijk reeds gemeld, de geheimhou ding opgeheven van de aan de Tweedo Kamer medegedeelde „Nisero"-stukkon. Nieuw is het ver slag van het gesprek tusschen graaf Van Bylandt en lord Granville bij de overhandiging der nota op 9 Mei gevoerd. Daarin werd de onaannemelijk heid van het aanbod tot inmeDging vooropgesteld als in de hoogste mate schadelijk voor het prestige van ons gezag in geheel Indië, en verwondering betuigd dat eene groote koloniale mogendheid als Engeland dit voorbij zag. Voorts werd gewezen op de overschatting der schade, die de oorlog op Atjeh op den Engelschen handel oefende, daar die schade algemeen was en ook Nederland trof, terwijl daar entegen de handel tusschen de Straits en Atjeh sedert 1871 zeer was toegenomen. Het hoofddoel van het tractaat vau 1871 wa3 echter niet geweest uitbreiding van dien handel, maar afstand en over dracht van de Goudkust aan Engeland, waartegen dit zich verbond zich te onthouden van elke inmenging in odzg politieke betrekkingen met de Atjekers. Zoolang Engeland de Goudkust behield, was het aan die onthouding gebonden. Voorts werd aangetoond dat de radjah van Tenom nooit zulke hooge eïschen zou gesteld hebben, indien de Britecbe autoriteiten zich van den beginne af van elke inmen ging hadden onthouden en dat in elk geval het recht van blokkade tegenover rebellen in eigen grondgebied en souvereiniteit een recht is, dat door geen derde mogendheid betwist kon worden. Lord Granville kon toen zijne teleurstelling niet onderdrukken dat het voorstel van bemiddeling niet was aangenomen en het afscheid was min of meer koel. Nu meldt men ook aan de „Haarl. Crt." uit Carlsbad „De KoniDg bevindt zich alhier zeer naar zijn genoegen, gelijk hij zelf in een brief aan koning Leopold van België heeft verklaard. Hij neemt de voorschriften, die kem door zijn geneesheer, dr. Lon den, gesteld zijn, nauwgezet in acht. Hij staat 's mor gens te 5 uren op, werkt tot zeven uren en bezoekt daarna de bron, waar hem het water in een zil veren beker wordt aangebodea. Vervolgens maakt

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1