Een koopman te Brussel bemerkte dat nit zijne brandkast eeDe waarde van 40,000 fr. aan papteren geld verdwenen was. Een 19-jarige neef, die werkzaam was op hot kantoor van den bestolene, was na dit ongeval nergens meer te vinden en men vond het dus verre van onwaar schijnlijk dat deze met de belangrijke som ontvlucht zou zijn. Maar waar hem te vinden Men herinnerde zich dat hij veel had gesproken over de „Folies- Bergères" te Parijs, in welke plaats hij korten tijd geleden een paar dagen vertoefd had, en dat hij daar buitengewoon veel genoegen had gehad. Men besloot eens te gaan kijken, en werkelijk, des avonds om twaalf uren zat hij met een vriend, ook een verdwenen jongeling uit Brussel, en in gezel schap van twee jeugdige Parisiennes in den tuin van zijne geliefkoosde inrichting, waar hij het zich zoo gezellig en aaDgenaam mogelijk scheen te maken. Men gebruikte een heerlijk souper, waaraan de schuimende champagne niet ontbrak, en men scheen zich over het algemeen uitstekend te amuseeren. Jammer dat het gezellig samenzijn word gestoord door oom, in gezelsohap van den Parijschen inspec teur van politie, die beide heeren in verzekerde bewaring bracht. In drie dagen tijds hadden de jongelui bijna 10,000 fr. verbrast. Een jong meisje, miss Prettyman, die met haar vader, kolonel Prettyman, in het „Grand Hotel" te Parijs verblijf houdt, is door typhus aangetast. In een onbewaakt oogenblik sprong ze het bed uit, op de vensterbank en van daar het raam uit. Ze viel drie verdiepingen diep, en zou zeker gedood zijn, ware ze niet juist op een paard gevallen dat geroskamd werd, De schok heeft hare ziekte verergerd, doch haar geen ander letsel toegebracht. Uit Weenen wordt gemeld dat de anarchist Stellmacher op alle punten schuldig ver klaard is en ter dood veroordeeld. Stellmacher heeft nl. den 25sten Jan. jl. den politic» agent Blöch op straat doodgeschoten. Een vijftal kogels waren hem in het lijf gedrongen. De moord geschiedde 's morgens tusschen 7 en 8 uren. De moordenaar, die zich eerst nog de moeite gaf het lijk nader te beschouwen en de revolver mot het horloge van den verslagene mede nam, loste op zijn vlucht nog een schot op een arbeider, zekere Meloun, die hem wilde tegenhouden, en wondde hem aan don voet. Toen men hem vatte, wierp hij een blikken doos weg, die met dynamiet gevuld was. Zij ont plofte gelukkig niet. Bij de instructie dezer zaak bleek dat Stellmacher ook betrokken was bij den moordaanslag op de familie Eisert, eenigen tijd geleden gepleegd. Bij de behandeling der zaak heeft Stellmacher herhaaldelijk getracht zich te verontschuldigen door te wijzen op den nood en de ellende van de arbei dende klasse en den moord op den agent voorge steld als eene wraakneming wegens de maatregelen tegen den werkman genomen. Hij loochende deze daad niet, wèl den moordaanslag op de familie Eisert. Op beide punten en tevens wegens poging tot moord op Meloun en wegens diefstal, geploegd op het lijk van den verslagenen Blöch, is hij echter schuldig bevonden. BUITENLAND. Groot-Britannië. In het Lagerhuis zeide gisteren de hoer Fitz- Maurice dat de regeering heeft bewilligd in het voorstel der Porte, om Chrestovitch tot gouverneur- generaal van Oost-Rumelië te benoemen. Verder deelde hij mede dat aan de Amerikaansche regeering vertoogen zijn gezonden betreffende de dynamiet-aanslagen. Van admiraal Hewett is bericht ontvangen dat hij op 27 Mei een onderhoud heeft gehad met den koning van Abessinië. De uitslag was van zeer bevredigenden aard. De admiraal was voornemens, op 1 Juli de terugreis te aanvaarden. De heer Gladstone deelde mede dat het gerucht onwaar is, als zou Engeland aan Turkije hebben voorgesteld, om troepen naar Egypte of Soedan te zenden. (Toejuichingen.) Alleen heeft de Regeering met Turkije van gedachten gewisseld over de quaestie der bezetting van zekere havens aan de Roode Zee, gelijk reeds in het openbaar gemaakt Blauw boek is gemeld, maar daarmede is verder geene vordering gemaakt. Bij de artikelsgewijze behandeling der kieswet stelde de heer Woodall als amendement voor, om aan de vrouw het stemrecht te verleenen. De heer Gladstone verklaarde zich nadrukkelijk tegen dit amendement en zeide dat, indien het wierd aangenomen, de regeering de verantwoordelijkheid voor het ontwerp niet op zich wilde nemen. Het debat werd daarop tot morgen, Donderdag, verdaagd. De bereids onder de telegrammen medege deelde diplomatieke correspondentie betreffende de „NiseroM-zaak is in het Lagerhuis rondgedeeld, waarin Granville opnieuw aandringt om de bemidde ling te aanvaarden en gelooft dat, indien Nederland de belemmeringen, die den handel in de havens van Atjeh ondervindt, uit den weg ruimde, de ge vangenen zouden worden vrijgelaten. De Engelsche minister besluit met er op te wijzen dat de politiek, door Nederland in Atjeh gevolgd, niet overeenkomt met den geest van het verdrag van 1824, aangenomen zelfs, dat zij niet neerkomt op schending van een belangrijk artikel van dat tractaat. Hij vertrouwt dan ook dat de Nederlandsche regeering zal weten te antwoorden op de vriend schappelijke voorstellen van Engeland om de ge schillen tusschen Nederland en Atjeh op vrede lievende en eervolle wijze te beslechten en daardoor de voor Engeland zoo schadelijke gevolgen dier ge schillen te doen ophouden. Te Londen zijn geruchten in omloop betref fende eene ontbinding van het Parlement. België. Bij de gisteren te Brussel gehouden verkiezingen werden 2102 stemmen uitgebracht. De katholieke meerderheid is 1317 stemmen. De liberalen verliezen 26 stemmen in de Kamer, waar zij tot dusver eene meerderheid van 20 stemmen hadden. In de nienwe Kamer zullen de katholieken eene meerderheid van 32 stemmen hebben. Er heerschte aldaar gedurende den geheelen avond groote opgewondenheid in de voornaamste wijken der stad. Eene drukke menigte doorkruiste de straten, zingende en kreten aanheffende. Op ver scheidene punten zijn vechtpartijen ontstaan. De politie en de burgerwacht kwamen tusschenbeiden en herstelden de orde. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de katholieken aldaar de nederlaag hebben geleden. Al de beslist liberale candidaten, welke men wilde verwijderen, zijn er herkozen. Op het platteland en in Esch zijn er do liberalen bij eerste stemming eveneens met groote meerderheid gekozen. De candidaten der katholieken zijn te Antwerpen met 1492 stemmen meerderheid gekozen. '31' 1 e ir a sa nra n. WASHINGTON, 10 Juni. Het Juni-rapport van het Landbouwkundig Bureau alhier geeft de met katoen beplante oppervlakte aan als met 4 pet. vermeerderd te zijD. Zware regens hebben in het Zuidwesten groote verwoestingen aangericht, waardoor het noodzakelijk wordt den aanplant opnieuw te beginnen. De plant is over het algemeen krachtig maar klein. Eenige weken goed weer zal een uitstekenden invloed uit oefenen. De gemiddelde toestand van den oogst is 87 pet. De vergrootiDg van de met voorjaarstarwe be plante oppervlakte is 9 pet. De gemiddelde toestand is 101. De toestand der wintertarwe is 93, van do haver 98, der rogge 97 en van de gerst 98. PARIJS, 10 Juni. De diplomatieke agent van Servië heeft Sophia dezen morgen verlaten. De secretaris van het agentschap is gebleven. BRUSSEL, 11 Juni. De „Chronique" bericht uit echte bron dat dezen morgen een Kabinetsraad zal gehouden worden. Het ministerie heeft besloten af te treden. Naar alle waarschijnlijkheid zal heden avond zijne aanvraag om ontslag in handen van den koning zijn. BERLIJN, 11 Juni. (Part. Tel.) De onlangs in armoede overleden dr. Stroussberg won zooeven in tweede instantie het proces tegen den Pruisischen fiscus, waardoor hem zeven millioen mark van vroe gere spoorwegwerken wordt toegewezen. CARLSBAD, 11 Juni. (Pari. Tel.) Alle geruchten omtrent den zorgwekkenden toestand van den Koning der Nederlanden zijn ongegrond. Z. M. heeft zelf aan den koning van België, die herhaal delijk per telegraaf informeerde, geschreven dat hij zich zeer wel bevindt. Z. M. neemt een streng diëet in aoht en staat reeds 's morgens om vijf uren op. BERLIJN, 11 Juni (Part. Tel.) Bij het gisteren plaats gehad hebbende banket, door de Vereeni- ging voor Duitsche kolonisatie den Transvaalschen afgevaardigden aargeboden, bevatten alle inge stelde toosten hartelijke wenschen voor de toene ming der Daitsche emigratie naar Zuid-Afrika. De heer Kruger dronk op den Duitschen keizer an het Duitsche volk, wier sympathie voor de Trans vaal zoowel in vreugde als in nood even sterk ge bleven was. De heer Du Toit sprak onder luide toejuichingen in het Duitsch in gelijken geest. Generaal Smit dankte namens den TransvaaUchen Volksraad, die in de Deputatie geëerd werd. De redevoeringen en toosten der Transvalers werden enthusiastisch ont vangen. Namens de Dnitschers zeide Merer, bi dat de Transvalers, die wij goed gezind zijn, hier wor den gevierd omdat zij dappere strijders zijn,-ook om den waarborg voor de toekomst en de cultuur van Afrika. De Duitsche consul Roghe dronk op de Transvaal, welke een trouw en betrouwbaar tweede vaderland voor Duitsehers worden kan. KONSTANTINOPEL, 10 Juni. De Porte weigert een gedelegeerde ter conferentie te zenden, tenzij de geheele Egyptische quaestie behandeld worde, of eene voorloopige overeenkomst tusschen Engeland en Tarkije over de Egyptische quaestie lot stand gebracht werde. LEIDEN, 11 Juni. De verwachting voor morgen isoostenwind, goed, droog weer. De Tweede Kamer heeft heden het algemeen debat over de Indische begrooting aangevangen. Daarin werd de verkoop der Javaspoorwegen aan particulieren aanbevolen door den heer Kops, doch bestreden door de heeren Gratama en Keuchenius. Laatstgenoemde vroeg inlichtingen krachtens welk besluit de havens der Westkust van Atjeh waren gesloten. De heer Rutgers bestree^de onderhand- sche aanbesteding van het Droogdok aaD een En- gelschman. De houding der Regeering in zake de benoeming van den landvoogd en den minister van koloniën werd verdedigd door do heeren Van der Hoeven en Van Gennep. Tegen de be grooting zou de heer Keuchenius stemmen, daar hij de plannen van den minister afkeurde. Hedenmorgen om 9 u. 33 m. is de Trans- vaalsche Deputatie uit Berlijn te Amsterdam terug gekeerd, waar ze weer haar intrek in het Amstel- Hotel heeft genomen. In hofrijtuigeo waren de afgevaardigden gister avond naar het station te Berlijn gebracht, waar zij in de keizerlijke wachtkamers den trein af wachtten. Bij hun vertrek waren de vertegenwoordiger van het ministerie van buiteolandsche zaken en ver schillende autoriteiten aanwezig. BURGERLIJKE STAND VAN LEUffiN, van 5 Juni tot en met 11 Juni. BEVALLEN: J. J. C. v. Steen geb. Rietbergen D. A. v. d. Mee geb. Nieuwechuizen D. H. P. Bontje geb. Kooien Z. C. v. d. Steen geb. Koet Z. M. M. De Brain geb. Koren hof Z. G. Sasburg geb. Larrewijn D. M. lie Vos geb. Kastcelen D. H. C. P. v. d. Zeeuw geb. Moonen Z. J. A. P. Sonders geb. Paddenburg D. L. Chandron geb. Kret Z. M. v. Tongeren geb. v. d. Berg Z. C. Rl.v.d. Lelie geb. Galjaard D. M. C. v. Gessel geb. Piket Z. en D. S. W. Boterman geb. Borgie Z. C. Collee geb. v. d. Klas- horst D. J. Starre geb. Geebeu Z. M. M. La Lnn geb. Neukirchen U. A. Nieuwenbarg geb. Horrc Z. M. M. Hnver geb. Khrescu D. M. Vilders geb. Briejer D. S. v. d. Huizen geb. Bolstier D. G. Brinks geb. v. Vliet Z. M. E. Oostveen geb. Ddo D. J. Viele geb. Kret D. J. De Vlaam geb. verduin D. - J. M. De Vroede geb. Cor net Z. J. C. Brittijn geb. Poeliejoe Z. G. J. Eradee geb. v. Buuren Z. GEHUWD: J. Evers jm. en C. C. Boügenaar jd. W. Christiaanse jm. en A. M. Hoos jd. J. Van den Berg jm. en M. P. Stoute jd. P. Zwaan jm. en C. Favier jd. H. P. Aniba jm. en J. H. Van Rooij jd. A. Veratraaten jm. en C. De Cler jd. G. M. J. Van Daalen jm. en M. J. Weijtenburg jd. M. C. Dingjan jm. en J. A. Castien jd. P. C. Breebaart jm. en A. C. Mnlder jd. OVERLEDEN: J. De Vos M. 43 j. J. A. Van der Poel Z. 3 m. J. T. Nijasen Z. 10 m. H. Van den Arend Z. 30 j. P. Teske Z. 4 j. A. De Haas W. 86 j. M. Wijnnobel D. 2 w. H. J. L. Figelet Z. 1 D. E. N_ Van der Horn M. 74 j. L. Visser geb. Gilliéron V. 37 j. H. J. TooreDs Z. 39 j. M. C. Matlaar geb. Van der Lunr V. 76 j. F. Kuit Z. 5 d. S. Van der Zee M. 44 j. M. Hannaart D. 60 j. F. Karreman W. 76 j. H. J. Nijsseu 2 j. M. Sol geb. Bonten W. 56 j H. G. De Groot M. 54 j. Programma's van Jluxlckutt voeringen, Musis Sacrum. Donderdag 12 Juni 1884 des avonds te halfacht door het Muziekcorps der dd. Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher, met medewerking van den heer F. Endlich,. solo-clarinettist van het Parkschouwburg-orkest te Amsterdam, Eerate afd.No. 1. Marsch, Trenkler; 2. Ouverture „Banditep- streiche", Suppé; 3. „Boccacio", Walzer, Strauss; 4. Fautaisie über Webers „Enryanthe", iustr. C. G. Locher; 5. Concert- Arie aus „Giralda", Adam, (voor te dragen door den heer F. Eod- lïch). 2de afd.: No. 6. Onvertnre „le Maijon", Auber; 7. Fan- taisie aus „Martha", Flotow; 8. Fantaiaie aus „Rigoletto", An- gelini, (voor te dragen door den heer F. Endlich); 9. Prager» Polka, Pehel. Londen, 11 Jtuü- Friesche Boter S7/-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2