LEIDSCH DAGBLAD. IN0. 7456. Dinsdag IC Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LBUBM, Jool. In verband met haar tienjarig bestaan had de Leidsche studeDten-roeivereeniging „Njord" tegen gisteren een internationalen wedstrijd uitgeschreven. Behalve Leiden zelf, waren daarop vertegenwoor digd Amsterdam, Delft, Rotterdam en Utrecht; van het buitenland alleen Brussel. Gent bleef weg. Lang reeds voordat de wedstrijd een aanvang nam, waren tal van belangstellenden met hunue dames op het met dundoek van allerlei kleuren getooide „Rhynzigt" tegenwoordig om van dit waterfeest in dubbelen ziü, getnige te zijn. Io de biljartzaal prijkte het vaandel van „Njord", te midden van eenige fraaie prijzeu. Spoedig was ook de voor deze gelegenheid opge slagen tribune vol, waar men vele dames opmerkte, die zich met de kleuren van „Njord" hadden ge tooid. Ook waren de gastbeeren niet in gebreke gebleven elke dame een bouquetje aan te bieden. Aan de overzijde van den Rijn lagen een aantal boeiers en andere vaartuigen, welke met hunne menigte vlaggen en vlaggetjes aan het geheel een levendig en opwekkend aanzien gaven. Yele wan delaars hadden zich ook aldaar op een land en laDgs den Yinkweg vereenigd om vaD een en ander te profiteered De wedstrijd van gisteren onderscheidde zich met de vroegere races, dat er nu „piket'' werd geroeid. Het getal gieken, dat aan den wedstrijd deelnam, was nl. te groot voor de breedte van het water. Alzoo waren de ponten van afvaart ver schillend voor do in het strijdperk tredende booten. Daardoor echter was het ook èn voor de roeiers zelf èn voor het publiek moeilijk gedurende den strijd de verhouding tnsschen de kampioenen voor- loopig na te gaan. Minder eigenaardig zag men nu elke giek op zich zelve. Nadat de stafmuziek van het 4de regimenteeni gen tijd zijne vroolijke tonen had doen hooren, werden de roeiers, die aan het eerste nommer van het programma zouden deelnemen, door een hoorn signaal uitgenoodigd zich naar hunne piketten te begeven. Omstreeks kwart vóór éénen kondigde het neer halen der seinvlag en een onmiddellijk daarop vol gend schot aan, dat de strijd begon. De wedstrijd nam een aanvang met de vierriems- gieken (ouderen) om een prijs van f 200 of een voorwerp van die waarde en 5 zilveren medailles; als premie golden de inleggelden. De uitslag was dat de Leidsche giek „Saus Nom" van „Njord", geroeid door de heeren P. Damstó, Pels RijkeD, Yreede en R. Damstó (stuurman A. Humme) de overwinning behaalde. De baan van 3200 M. werd door haar afgelegd in 13 min. 53 sec. De premie viel aan „Prins Hendrik" (van Maas te Rotterdam) ten deel, in 14 min. 22 sec. De „Formosa" van Bra6sel gaf den wed strijd op. Achtereenvolgens werden nu de volgende nummers van het programma geroeid YierriemsgiekeQ (jongeren): „Juste" (van Laga te Delft) prijs, in 14 m. 30 sec. „Fortuna" (van Fortuna te Amsterdam) premie, 15 m. 15 sec. „Hoop" (van De Hoop id.) 15 m. 39 sec. Het roer van de „Sans Nom" van Leiden geraakte onklaar, zoodat ze in het midden den strijd moest staken. Het edelmoedige aanbod van „Laga" om over te roeien, werd afgeslagen. Hierop volgde eene schoone overwinning in de tweeriemsgieken (seniores) van de Leidsche „Piet Hein", (16 m. 9 sec.); „Djim" (van Laga te Delft) kreeg de premie in 16 m. 18 8.; „Don Degommez" (van de Brusselsche „Cercle des Régates") kwam aan in 16 m. 32 s.„Zephyr" (van Maas te Rotterdam) in 17 m. De beide gieken „Piet Hein" van de Maas en Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Groolere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. do „Amsterdam" van Fortuna trokken zich terug. De uitslag van den wedstrijd tnsschen de twee riemsgieken (janiores) is als volgt: „Fortuna" (van Fortuna te Amsterdam) prijs 16 m. 38'/j s.„Piet Hein" (van Njord te Leiden) premie 16 m. 44 8.; „L" (van Jriton te Utrecht) 17 ra. 10 8. De „Piet Hein" (van A/aas te Rotterdam) deed, ofschoon ingeschreven, hieraan niet mee. Nadat er twee nommers van het programma ten einde waren, kwam er een hevige stortbui, waardoor velen op de reeds zoo sterk bezette tribune een good heenkomen zochten, met het gevolg, dat deze gedeeltelijk inzakte, waarhij echter niemand eenig letsel bekwam. Ook de jeugdige Janmaats die er een schuilplaats onder gezocht hadden, kwamen er tot veler verwondering go9d af. Een algemeene verwarring en schrik vooral onder de dames, van wie er enkele zich verwijderden, waren de eenige kortstondige gevolgen. Yóór het laatste nommer roeiden in drie sloepen de leerlingen van de Kweekschool voor Zeevaart alhier. De eerste sloep legde het lange watervlak af in 6 min. 27 sec., de tweede in 7 min. en de derde in 7 min. 12 sec.; ook deze strijd was das vinnig. De winnaars van den prijs, bestaande uit ƒ35, werden door den president van „Njord" - na een woord van dank aan hun directeur, den luitenant ter zee 2de kl. C. H. De Goeje, voor den opnieuw ondervonden steun en medewerking bij het organi- seeren van het feest - op hartelijke wijze toege sproken en geluk gewenscht met de verdedigde eer van hun sloep, in de verwachting dat wanneer zij later mochten worden opgeroepen tot handhaving der eer van ons vaderland, zij zich niet minder dapper zullen betoonen. Een toepasselijk woord van den heer De Goeje, een algemeen hoezee en de uitreiking aan iederen jongen matroos van een sigarenkoker als souvenir aan dezen dag besloot het gesprokene. Daarna begaven zich de leden van „Njord" en anderen met muziek voorop en onder het de vorige week gekregen vaandel in optocht door de stad. Het vaandel was versierd met 4 kransen, drie ge schonken door „Triton", „Arena Studiosorum" en door het Collegium Ac. Lugd. Bat. Supr., terwijl de vierde krans door de Leidsche jonge dames aan de „oude vierriemsgïekers" geschonken was, een huldeblijk, dat alleszins verdiend was door de flinke krachtige roeiers die zooeven de beste ploeg van België geslagen hadden. Na den optocht werden allen op de Sociëteit Minerva door het bestuur daarvan gerecipieerd, dat hen in een Fransche rede welkom heette. Na een weinig uitgerust te hebbeD, spoedde men zich naar den gemeen9chappelijken maaltijd, die tot onge veer halftien duurde, waarna de prijsuitdeeling plaats had. Het eind-examen van het Gymnasinm alhier zal plaats hebben op 28 en 30 Juni, 1 en 2 Juli. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn o. a. de volgende gecommitteerden aangewezen, te wier overstaan de eindexamens der gymnasia zullen worden afgenomeD, te wetenbij de eind examens der gymnasia te Arnhem, Zatfen en Amers foort dr. A. Kuenen en dr. P. L. Mnllerbij de eindexamens der gymnasia te Haarlem, Leiden en Delftdr. J. J. Cornelissen, dr. C. P. Tiele en dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen bij het eindexamen van het gymnasia te Amsterdam: dr. P. Van Geer; bij de eindexamens der gymnasia te Sneek, Leeuwar den, Kampen en Deventerdr. D. Bierens De Haan en dr. J. P. N. Landallen hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 34, f 17.50, f 3.60 en f 1.80. Dr. Jan Ten Brinks intreerede bij het aan vaarden van het hoogleeraarsambt alhier op Woens dag a. s., 's namiddags te twee uren, zal bij den heer Charles Ewings te 's-Hage het licht zien. Voor de beroeping van een predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Rotterdam is de volgende (alphabetische) nominatie opgemaaktJ. H. Boeke, te Wormerveer; dr. Johs. Dyserink, teVlissingon; J. Van Gilse, te GroningenW. Jesse, te Zaan dam; Y. Loosjes, te Blokzijl; LE. Wm. Wijbrands, te Leiden. De heer Legrand, gezant der FraDsche Repu bliek, is na een kortstondig buitenlandsch verblijf te 's-Hage teruggekeerd. Dr. H. J. Vinkhuyzen, lijfarts des Konings, is eerst gisteren om 3 uren per Rijnspoor van Den Haag vertrokken tot het ondernemen van eene bui- tenlandscho reis met zijne familieleden. Met het stoomschip „Prins Alexander", van de maatschappij „Nederland", hetwelk 14 Juni a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal naar Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Dinsdag 24 Juni a. s., met den trein van 5.20 'savouds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Marseille, eene tweede verzending naar Atjeh geschieden. Naar men verneemt, zal in het najaar weder een nieuwe bundel van Justus Van Maurik Jr. bij den uitgever Tj. Van Holkema het licht zien. De 15de algemeene vergadering der Neder- landsche Juristen-Vereeniging zal te Haarlem ge houden worden van 2830 Augustus a. s. onder leiding van mr. J. Heemskerk Azn., voorzitter van het bestuur. Volgens de inlichtingen van het „Vad." zijn de Berlijnsche correspondenten, die beweren dat graaf Von Herbert Bismarck nog niet zou benoemd zijn tot gezaDt te 's-Hage en zijne komst aldaar in elk. geval nog geruimen tijd zou nitblij ven, slecht onder richt. Het Vad." kan mededeelen dat graaf Von Bis marck reeds deze maand als Duitsch gezant in onze residentie aankomt. De gewoüe audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomaobip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Southampton; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok dien dag van Suez; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok denzelfden dag van PadaDg; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Dover; de „Suma tra", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag te Frioul (Marseille) aangekomen. Z. M. heeft aan jhr. mr. W. M. De Brauw op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der Administratie van het wedu- wenfonds voor do geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, zulks met dankbetuiging voor de diensten als zoodanig bewezen. Gemengd IN ieu ws. Te Wassenaar zullen 54 runderen worden onteigend en afgemaakt, omdat bij een van hen een geval van longziekte was geconsta teerd. Deze runderen zijn het eigendom van den prins Von Wied. Bij het jongste onweer is de bliksem geslagen in een boom, staande in het zuideinde van Aarlanderveen (dorp), welke op de benedenhelft geheel van den bast werd ontdaan, waarbij diepe scheuren ontstonden, terwijl de splinters tot op een afstand van 5 a 6 meters werden verspreid. Vooraf werd eeDe hagelbui in dat gedeelte van het dorp waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1