Vervolg der Advertcntiën. Scheikundig Heronderzoek. Stout, Eere-Oiploma. Inventaris-Koffiehuis. BUITENLAND. Frankr(fk. De regeering heeft; een wetsontwerp ingediend tot het verleenen yan een krediet van 80,000 fr. voor de onkosten voor inzendingen ter Landbouw tentoonstelling te Amsterdam. De volgende sommen zijn daarin uitgetrokken: prijzen voor vee 35,000 fr.voor landbouwpro ducten en werktuigen 25,000 fr.correspondentie ©n advertentie-kosten 10,000 fr.uitgaven van de tentoonstellings-commissie 10,000 fr. Volgens de „République Fran^aise" is het bericht omtrent eene aanranding van den oud- khed've Ismaïl-pacha onjuist, immers werd deze wel lastig gevallen door een Italiaan wegens eene schuldvordering tegen eon zijDer voormalige secre tarissen, maar word hij niet aangeraakt. Slechts kwam hij, daar zijn eigen stok hom tusschen de beenen geraakte, te vallen. De secretaris, die hem vergezelde, meenende dat Ismaïl werd aangevallen, schoot op den Italiaan toe en werd een oogenblik met dezen handgemeen, terwijl zijn heer rustig verder ging. De vraag, uit welke bron priGS Victor de middelen put om op zich zelf behoorlijk te kunnen lever., houdt nog steeds de pennen gaande en Bchijot nog lang niet uitgemaakt te zijn. Thans beweert de te Rome gevestigde berichtgever der Belgische „Indépendance" weder, dat die middelen den prins verstrekt worden door zijne moeder, prinses Clotilde, daartoe in staat gesteld door de mildheid van haren broeder koning Humbert. De zaak, voegt de berichtgever er eenigszins naïef bij, „wordt diep geheim gehouden," daar de koning niet den schijn zou willen hebben van pretendenten op den Franechen troon te steunen. Groot-Brïtannië. In het Lagerhuis verklaarde de heer Courtney gisteren dat het gerucht betreffende eene nederlaag van den Britschen resident in Zoeloeland onge grond is. De heer Fitz-Maurice zeide dat geene bevestiging is ontvangen van het gerucht, als zou de Mahdi naar Khartoem opgerukt zijn. De berichten, van admiraal Ilewett ontvangen, zijn van bevredigenden aard. Hij meldt uit Adowa van 18 Mei, dat zijne zending bij den koning van Abessinië goed werdt opgenomen. Hij verwachtte ©p 20 Mei ontvangen te worden door den koning, clie tot dusver daarin door ongesteldheid was ver hinderd. De admiraal gelooft, dat do onderhande lingen goede vruchten zullen dragen en het hem gelukken zal het ontzet van Kassala te verkrijgen. De regeeriDg heeft geen bericht ontvangen dat generaal Gordon Khartoem zou verlaten hebben. Het Huis heeft, met 117 tegen 31 stemmen, het wetsontwerp betreffende de conversie der consols bij tweede leziDg aangenomen. De „Times" ontving den 31sten Mei een tele gram uit Durban, waarin verzekerd werd dat het opperhoofd der boeren in Zoeloe-land te Pieter- Maritzburg zou zijn aangekomen om met den gou verneur van Natal eene samenkomst te hebben. Het doel dier bespreking zou zijn samenwerking met de Eogelscho autoriteiten tot herstel der orde op het gereserveerd gebied. Blijkens een gisteren door hetzelfde blad mede uit Durban ontvangen depeche, zou de gouverneur van Natal het onder houd inderdaad geweigerd hebben. Reden voor die weigering werd niet opgegeven. De koning der Maoris heeft met zijn gevolg de voornaamste punten van Londen bezien. Voor- loopig is bepaald dat hij twee maanden in Enge land zal blijven. Vereeuigde Staten. De „New-York Herald" zegt, naar aanleiding van de dynamiet-ontploffingen te Londen, dat, in dien de daders niet onder de uitleveringswet vallen, zulks niet de schuld is van Amerika, aangezien «üfc reeds lang bereid is geweest om de bepalingen Van het tractaat uit te breiden. De „New-York Times" noemt de ontploffingen een roekeloos en duivelachtig bedrijf. De Ierscho Home-Rulers", die zulke pogingen om Engeland schrik aan te jagen, goedkeuren, doen hun best, ze^t het blad, om het menschdom een afkeer in te boezemen van hunne zaak, en levoren het bewijs, dat de Ieren voor burgerlijk zelfbestuur, ja, voor persoonlijke vrijheid ongeschikt zijn. Zulk een uitgebreid en wel overlegd plan van uitvoering schijnt de meening te wettigen, dat de panickverwekkors eene organisatie en aanvoerders hebbon", zogt do „Tribune". „Londen heeft daarom reden om zich ernstiger bezorgd te maken dan op eenig vroeger tijdstip van dezen verfoeielijken oorlog tegen de beschaving." Het blad vertrouwt echter dat de zelfbeheersching van het publiek en het gezond verstand der Engelsche pors deze even domme als schandelijke wanbedrijven tot het peil van individuëelo boosaardigheid zullen terugbrengen. O'Donovan Rossa verklaart dat al watEngelsch is, ook het kasteel te Windsor, moet worden verdelgd. Turkjje. De Porte heeft besloten om do bestaande tarie ven met de mogendheden, welker handelsverdragen zijn afgeloopen, te behouden, totdat nieuwe schik kingen zullen getroffen zijn. Uit Creta komen weder geruststellende be richten. De saltan heeft het ontslag van den gou verneur Pkotiades Boy niet aangenomen en het geschil nopens de Vakoufs-quaestie geregeld naar den W6csch der Christenen op het eiland. Een bedrag van 1500 pd. st. uit de gewone belastingen zal worden aangowezen voor het onderhoud der moskeeën. Het bezoek van den nieuwbenoemden gouver neur vau Oost-Rumclië, aan den sultan te brengeD, koD, naar het schijnt, niet langer uitgesteld worden. Donderdag is Christovitch te Konstantinopel aan gekomen. huize om als liefdezuster den Prins te verplegen, zal vermoedelijk bedankt worden. Herhaalde malen daags en ook gisteren deed de Prins zijnen secretaris aan het ziekbed ontbieden tot bespreking van eenige loopende zaken. De ziekenkamer van Z. K. H. maakt deel nit van 5 kamers en snïte met elkaar in gemeenschap en die tot gewoon verblijf van Z. K. H. dienen. In alle het ziekenvertrek omgevende apartementen zijn de vensters geopend tot het binnenlaten van de fri8sche buitenlucht. Nadat zijne ongesteldheid van ernstigen aard is gewordeD, zijn 's Prinsen lievelingen, papegaaien, parkieten, fraaie vogels nit zijne kamer en belen dende vertrekken verwijderdterwijl ook de prach tige gitzwarte poedel, die des nachts voor het bed van zijn meester gewoon was te waken, tijdelijk oen ander verblijf heeft betrokken. Volgens de „Haagsche Crt." vond dr. Vinkhuyzen gisternamiddag om halfvijf den Prins van Oranje rustende en heeft bij daarom Z. K. II. niet gestoord. Togen den avond begon de koorts weder in kracht toe te nomeD. Het voormiddag-bulletin van heden (11 u. 30 m.) luidt: Z. K. H. bracht den nacht wakende door. Hedenmorgen bestond er eenige koortsverheffiDg. Overigens is de toestand dezelfde. Even vóór het porse gaan van zijn nummer van gisteravond ontving het „Haagsclie Dagblad" de volgende mededeoling omtrent don toestand van den Prins van Oranje: „Na een zeer onrustigen nacht met koorts verheffing en vermeerderde inge wandsverschijnselen volgde een dag van meer ont spanning; hoewel geen bepaalde verkwikkende slaap door Z. K. H. werd genoteü, was de hooge lijder rustig, en daalde zelfs de koorts eonigszins. Groote tegenzin in voedsel, zelfs in melk, blijft voortduren. Zulk een dag van betrekkolijkon stilstand in het ziekteproces is echter van onschatbare waarde, waar het geldt een uit den aard der zaak langdurig ziekteverloop van „febris typhoïdea" door te makeD." Naar het „Vad." meldt, waren de diarrheo en de innorlijke pijnen minder hevig en daardoor kon Z. K. H. van tijd tot tijd eenige rust genieten. Omtrent de ziekte van den Prins en diens ge neeskundige behandeling worden ook ons van zeer betrouwbaren kant de volgonde mededeelingen verstrekt Sedert het laatst van deze week overnachten de hofmaarschalk-adjudant en de tweede adjudant van den Prins beurtelings ten paleize, alwaar een groot gedeelte van het dienstpersoneel des nachts in functie is. In het paleis, vroeger bewoond docr 's Prinsen broeder, zijn logeervertrekken ten be hoeve van oen der adjudanten beschikbaar gesteld. De ziekte van Z. K. H. eischt haar gewonen ont- wikkelingstijd en vertoont het gewone ziekteverloop. Kritiek blijft de toestand nog steeds, daar het gevaar voor het intreden van perforatie gansch niet is geweken. Heeft zich deze complicatie bij een lijder vertoond, dan beschouweu de genees- heeren zijn toestand in den regel hopeloos. De geneesheeren van den Prins meenen echter met grond te mogen hopen dat Z. K. H. dit gevaar zal te boven komen. De diarrhee, waaraan de Prins lijdende was, heeft sedert gisteren opgehouden, ongetwijfeld een niet ongunstig verschijnsel. Zooals reeds werd medegedeeld, gebruikt de Prins weinig voedsel, hetgeen geen bijzondere be zorgdheid behoeft te wekken omdat bij de ziekte, waaraan Z. K. H. lijdende is, het voedingsproces altoos stoornis ondergaat. Men maakt zich bovendien in dit opzicht niet ongerust, in de eerste plaats omdat het lichaam van den Prins alsnog tegen tijdelijke onthouding van voedsel bestand is en voorts verkwikkings middelen als de ezelinneraelk, gelei van hartshoom e. a., welke de Prins geregeld gebruikt, genoeg zame voediDgsbestanddeelen leveren. Overigens neemt Z. K. H. geregeld de voorgeschreven geneesmid delen in. Hoewel de ziekte zijne krachten aanmerkelijk deed afnemen, voelde de Prins zich weinige dagen geleden nog sterk genoeg om uit eigen beweging en zonder steun het bed voor enkele oogenblikken te verlaten. Van zijne kamerdienaars ontvangt Z. K. H. eone voortreffelijke verpleging. Voor hot even edelmoedige als zelfopofferende aanbod van eenigo Haagsche dames van hoogen Bij het steeds toenemend gebrnik van BIER, wordt ook meer do aandacht op dezen gezonden drank gevestigd en meermalen is de wensch geuit, dat het ook iu ons land Volksdrank moge worden; maar dan is het ook noodig, dat het den naam Vtln gezonden drank volkomen verdient, dat wil zeggeD, dat het geene voor do gezondheid schadelijke bestanddeel^ bevat, iets wat meermalen voorkomt, en alleen een .nauwkeurig scheikundig onderzoek kan daaromtrent beslissen. Het is daarom, dat^ndergeteokonden zich gewend hebben tot hunnen gear'hten Stadgenoot, den Weled. Zeergel. Heer Dr. D. ÉE LOOS, met verzoek de Biersoorten, in hunne Brouwerij bereid, aan een nauwkeurig Chemisch onderzoek te willen onder werpen, waaraan door ZEd. -welwillend werd voldaan Zij zijn zoo vrij het gunsf/gT^ resultaat hier te laten volgen: „De ondergeteekonde verklaart scheikundig onder zocht to hebben de drie volgende Biersoorten, Gerstebier, Lagerbier en Pilsener, dotor hem eigen handig genomen uit de Bierbrouwerij v^n de Heeron JAPIKSE SCHALKWIJK, alhier. 'Het Bier is volkomen helder, frisch van smaak, schuimt sterk, is tevens schuimhoudend en bevat geer? schadelijke bestanddeolen. De ondergeteekende aarzelt dan ook niet, het aan te bevelen. (Was. get.) Dr. D. DE LOOS. Leiden, 17 Mei 1884. De gunstige quantatieve analyse ligt steeds bij ZEd. on de ondergoteekenden voor belangstellen den ter inzage. Zich minzaam aanbevelende, JAPIKSE !c SCHALKWIJK. PRIJSCOURANT DER BIERENj. Dubbel Gerstebier10 Cts. per liter. j| Lagerbier .12 Cts. liter. J Pilsener15 Cts. liter. J L1 Inferieure soorten Gerstebier tegen concurreerenils prijzen en in alle soorten ook verkrijgbaar gebotte 'ld en bij elke hoeveelheid vrij aan hnis. Prijscouranten zijn aan het kantoor der Bronwerjj op aanvrag'9 gratis verkrijgbaar. Wederverkoopers genieten rabat. De ondergeteekende beeft de eer te berichten dat hij van de Firma VAAJ VOLLEXHOTEIV <1 C'. een schrijven heeft ontvangen dat hnn STOUT bekroond is met den Hoogsten Prijs op de Expo sition Internationale te Wiee ln FrankrUk. Alleen echt bij D. BILK. Aanbevelend. Te koop aangebodeneen goed onderhouden Biljart, een Blerpomp, een overdekte Opstand voor Kegelbaan 20 meter lang, en een Toonbank met en zonder opstand. Te bevragen bij J. DU PON Hz., Hooigracht 56.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2