strafzaken dienst te doen. Dit voorstel was ge grond op het aantal zaken in 1881 behandeld en in 1882 in vooruitzicht. Thans echter, nu het der rechtbank is gebleken dat het aantal van burger lijke, handels- en ook strafzaken steeds belangrijk blijft toenemen, en het jaar 1883 alleen voor de gevoerde instructiën in strafzaken, een lager cijfer aanwijst dan in de beide vorige jaren, wordt uit sluitend van de toevoeging van eene vierde kamer afdoende verbetering verwacht. Die kamer behoort dan, naar later vast te stellen regoleD, te worden belast met de berechting hetzij van die zaken, welke de overige kamers niet in staat zijn met bekwamen spoed af te doen, betzij van een evenredig aandeel der te behandelen zaken in het algemeen, hetzij van eene bepaalde categorie van werkzaamheden, ten gevolge waarvan de andere kamers meer dagen en langer tijd kunnen wijden aan de behandeling der eigenlijk gezegde rechtsgedingen. Naar het „Vad." meldt, is 's Konings lijfarts, dr. Yinkhuyzen, gisteren naar Carlsbad vertrokken, om Z. M. to bezoeken. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht zijn be vorderd tot militaire apothekers voor Oost-Indië de heeren J. C. Leusden, L. A. Hartlooper en M. G. C. Simons. Bij het te Utrecht gehouden arts-examen zijn geslaagdde heeren J. H. De Boer, doctorandus, G. T. W. Geill, candidaat-arts, en zijn toegelaten tot het lste gedeelte de hoeren N. Mank en J. Idzerda, candidaat-artsen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok hedenochtend van Colombo. e 22a n s Nieuws- Gedurende deze week zijn hier ter stede 2 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Boven dien werd nog aangifte gedaan van 2 gevallen vau mazelen. Eén lijder aan pokken en één aan maze len overleden. Deze week werden 0 p „R h y n z i g t" g e- nomen 509 zwembaden door heeren en 63 door dames. De temperatnur van het Rijnwater was 18° Celsius. Naar aanleiding van een door Am- sterdamsche en andere bladen medegedeeld bericht meldt men ons dat or geen marinier van de Kweek school voor Zeevaart albier vermist is on dat zijn lijk dns onmogelijk te Amsterdam kan gevonden zijn. In de heden door het gerechtshof to VGravenhage gehouden correctioneelo terechtzit ting werd in hooger beroep behandeld do vervol ging ingesteld tegen de heeren mr. T. Th. W. c. s., uitmakende den raad van administratie der Holland- sche IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, beklaagd van: lo. het als bestuurders van een spoorwegdienst dan het goederenbureel van bet station Leiden op een Zondag doen aannemen van vrachtgoeden 2o. het niet deen aanplakken in hot station eener kennisgeving van den tijd voor die aanneming bestemd. Het Openb. Min. was van oordeel dat hierdoor wees overtreden art. 55 van het algemeen reglement op de spoorwegdiensten van 1876, doch de Haag- sehe arrond.-rechtbank, die in eersten aanleg ge roepen was tot het nemon eener beslissing, meende dat niet was gehandeld in strijd met genoemd art. van het reglement en ontsloeg de beklaagden van alle rechtsvervolging. Yan die uitspraak kwam het Openb. Min. in appel, ten gevolge waarvan de zaak heden voor het hof diende. Ook nu trad als gemachtigde van bekl. op de advocaat mr. A. M. Yan Stipriaan LuÏ3cius. Adv.-gen. mr. Gregory geloofds eene beschouwing der foiten gerustelijk te kunnen achterwege laten, daar alleen diende besproken te worden de quaestie der al of niet toepasselijkheid van art. 55 van het reglement. Naar zijn gevoelen moest het artikel wol degelijk] van toepassing worden verklaard en hij wees ter rechtvaardiging daarvan op tal van arti kelen van het reglement die een verbod of gebod inhouden welker niet-naleving z. i. met straf wordt bodreigd. Adv.-gon. meende derhalve dat door de rechtbank ten onrechte een ontslag van rechtsver volging was uitgesproken en requireerde de ver nietiging van het vonm's met veroordeeliüg van ieder der bekl. wegens bet hun ten laste gelegde, tot twee boeten van f 50. Ook de gemachtigde en verd., mr. Van Stipriaan Luiscius gaf toe dat over het feitelijke: het aan het station Leiden op een Zondag doen aannemen van vrachtgoed en het niet aanplakken van den tijd voor de aanneming bestemd, geen verschil bestond, maar de vraag was alleen of het aannemen en zelfs het onbeperkt aannemen van vrachtgoed op een Zondag wel verboden is. Hij geloofde dat die vraag ontkennend moest wordon beantwoord omdat naar zijné meening het reglement slechts voorschriften bevat ter bepaling van het minimum der verplich tingen van eon spoorwegmaatschappij. Het reglement bepaalde z. i. alleen wat bestuurders niet behoe ven te doen, maar wilden zij ten gerieve van het publiek handelen en toch op Zondag goederen ver voeren of andere zaken doen verrichten, dan bon hun daarvoor geen boete worden opgelegd. Pleiter kon in art. 55 geen verboden zien en meende dat aan bestuurders de bevoegdheid is ge laten naar goedvinden te handeleD. Ten slotte was hij van oordeel dat het ten laste gelegde niet straf baar was en concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Na re- en dupliek, waarbij het Openb. Min. er nog op wees dat het reglement eene regeling van den dienst betreft ten gerieve van de Zondagsrust der mindere ambtenaren, terwijl de verdediger het beschouwde als te zijn vastgesteld ten behoeve van bet publiek, werd de uitspraak bepaald op aan staanden Zaterdag des namiddags te drie uren. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van A. A., arbeider te "Wijngaarden, beschuldigd van poging tot moord. Het hof heeft als bewezen aangenomen dat bij den besch. het doel om te dooden bestond, maar oor deelde dat niet bewezen was dat bij daartoe vooraf een plan beraamd had. Op grond daarvan word de be6ch. schuldig verklaard aan poging tot moed- willigen doodslag en veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. Even vóór middernacht werden g i s- teravond de bewoners van de Casuariestraat te 's-Hage door brandalarm gewekt. Een begin van brand bleek te zijn uitgebroken in een der werk plaatsen van de rijtuigfabriek der firma Yan den Bergh aldaar. Do vlam, welke onder- en bovenverdieping reeds in gloed zette, slceg evenwel niet naar buiten on werd met prijzenswaardigen spoed door do buren gebluscht met emmers water, zoodat de later aan gerukte brandspuiten niet behoefden te werken. De werkplaats was mot houtmaterialen voor rij tuigen en krullen gevuld, welke waarschijnlijk reeds na de sluiting der fabriek in smeulenden toestand waren en later ontvlamd zijD. Op het Kortonbosch te 's-Hage trachtte iemand zich door ophanging van het leven te be- rooven. Hij werd echter door de buren afgesneden. Als eone bijzonderheid doelt men mede dat in een tuin te Haarlem eon peroboom voor de tweede maal in bloei staat, terwijl daaraan reeds goed ontwikkelde peren voorkomen. Op bevel der Pruisische politie zijn in Pruisen al de agenturen opgeheven van de Ne- derlandsch-AmerikaaDsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam. Hedenochtend is te Amsterdam een meisje van tien jaren in de Dirk-Van-Hasseltsteeg uit het venster eener dorde verdieping gevallen, doordien een droogstok, waarop zij steunde, brak. Zij is in bedenkelijken toestand weggebracht. Op het kantoor van de Amsterdam- sebe Bior-compagnio aan den Singel aldaar, is '8 middags vermoedelijk door een der bedienden de brandkast opengebroken en daaruit eene vrij aan zienlijke geldsom weggenomen. De verdachte is voortvluchtig. Gisteren is te Amsterdam de inter- nationale hondententoonstelling geopend. Er zijn 500 exemplaren geëxposeerd van allerlei ras, in grootte variëerende tusscben kleine koeien en groote muizen. De prijzen dezer dieren loopen van f 12 tot f 12,000. Er is voor eene som van f 4000 aan medailles uitgeloofd. De gansche Plantage weer galmt van geblaf en gejank. De tentoonstelling is uitnemend geslaagd en zal groot succes hebben. Tot de bekroonde inzenders behcoren 0. a. de heeren "W. A. Van Heyst te Leiden, C Blonk te te "Waddingsveen en M. W. De Kat te Hillegom. Do vrouw van Harmen Visscher teWil- sum is gistermorgen, nadat zij haar man geholpen had om een kruiwagen met visch op den dijk te brengen, plotseling dood op den weg neergevallen. Gisteravond te ongeveer zeven uren sloeg de bliksem in den verfmolen „Do Hengst" in het Westzijder veld te Zaandam, toebehoorende aan de firma Storm, Van Bentem en Kluiver, te Koog aan de Zaan. De brand werd spoedig ge bluscht, zoodat er meer water- dan brandschade zal zijn. De groote verzendingen aardbeziën naar Holland en België uit Breda zijn reeds begon nen. Zij zijn dit jaar klein, maar buitengewoon geurig. De firma Yerzyl Co. te Venloo, groothandelaars in gebruikte postzegels, verkochten dezer dagen een gebruikten postzegel uit New-Found- land van O'Connell voor de som van 500 franken. Het Engelsche schip „Myrtle" ver trok den 16den Mei van Nieuw-York naar Fer- nambuco, mot een lading naphtha. Een aantal ma trozen waren dronken. Een hunner, Michael Walsh, ging naar de kast van James Williams en nam een flesch whisky weg. Williams nam een mes en dreigde Walsh daarmede, waarop Walsh, Williams met een bijl neervelde. Williams viel dood neer en Walsh, die inmiddels nog meer had gedronken, ging daarop het lijk te lijf, totdat het een vorm- looze massa was. Ten slotte werd hij, na een woe denden tegenstand te hebben geboden, gearresteerd. Don volgenden morgen gaf hij voor, zich niets van het gebeurde te herinneren. In het Zuid-HongaarschedorpVa- randa is eeD moordenares gevat, wier misdaden nog veel erger zijn dan die der Leidsche giftmeug- ster vrouw Yan der Linden, waaraan zij herinneren. Die vrouw heeft volgens hare eigene bekentenis hare vier echtgenooten en een paar honderd vrou wen vermoord. Zij vergiftigde hare slachtoffers met oen brandewijndrank, welke een boerin voor haar beroidde. Die vrouw en verscheidene andoren zijn ook in hechtenis genomen. Woensdag 11. is er brand ontstaan in het „East London Aquarium", waarbij een aantal wilde dieren, 0. a. bereü, leeuwen, jakhalzen, vogels en apen verbrand zijn. Alleen twee beren werden gered. Mitrofanoff, de directeur van de bank te Kaschira (prov. Tula), die failliet ging, is voor 15 jaar naar Siberië verbannen. Teleuramiaen. CHICAGO, 6 Juni. In de heden gehouden zit ting der conventie werd na vier stemmingen Blaine tot candidaat voor het presidentschap der Repu bliek gekozen. Tweede Tel.) Bij de vierde stemming verkreeg Blaine 544 stemmen, Arthur 207, Edmunds 41, Logan 7, Hawley 15 en Lincoln 2 stemmen. De conventie bood Logan de candidatuur voor het vice- presidentschap aan. Derde Tel.) De conventie heeft besloten een parig Blaine voor het presidentschap voor te dra gen en benoemde Logan tot candidaat voor de be trekking van vice-president. CAIRO, 6 Juni. Admiraal Hewott heeft den 27sten Mei een onderhoud gehad met den koning van Abessinië; zijne zending zou als geslaagd zijn te beschouwen. LONDEN, 7 Judï. Lord Granville had gisteren een langdurig onderhoud met den heer Waddington. Volgens de „Standard" wacht het Kabinet Maan dag eene belangrijke medodeeling van de zijde van het Fran8ebe gouvernement, nopens de voorstellen voor de Conferentie. HUÉ (Annam), 7 Juni. Het tractaat tueschon Annam en Frankrijk is geteekend. De provinciën Bin-Thuan en Thang-Hoa zijn teruggegeven, aan Annam dat de verantwoordelijkheid voor zijne schulden behoudt. Een douanenstelsel geljjk aan dat van Cochinchina is ingevoerd. De militaire bezetting van alle punten van Annam en Tonkin wordt aan Frankrijke goedvinden over gelaten; het permanent garnizoen uit de citadel van Hué is vertrokken. De heer Patenötre heeft verkregen dat hem het Chineesche zegel zou worden ter hand gesteld, dat de zendelingsposten schadeloosstelling zullen ver krijgen en dat aan de mandarijnen, die bij de on lusten betrokken waren, amnestie verleend zal worden. CHRIST1ANIA, 7 Juni. Naar de Afteoposten" verneemt, heeft het geheele Kabinet zijne porte feuilles ter beschikking van den koning gesteld. PARIJS, 7 Juni. De „Agence Hava9" meent te weten dat in het onderhoud, dat gisteren tusschen den heer Waddington on lord Granville heeft plaats gehad, Frankrijk en Engeland tot een overeenstem ming gekomen zijn. BERLIJN, 7 Juni. De Transvaalsche deputatie is hier hedenmorgen aangekomen. Zij werd op het

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2