9 mishandeld en met de hand een glasruit verbrijzeld, wat hem den polsader afsneed. De man i9 volstrekt niet buiten gevaar. Onder de gemeente Maasniel, in het gehucht Asenray, heeft men Dinsdag-ochtend den paardenkoopman M. Peeters doodgeschoten aan den weg gevonden, in de nabijheid zijner woning. Alge meen vermoedt men dat hier een moord gepleegd is. De justitie doet onderzoek. Bij een brand in de stallen van de tramwegmaatschappij te Glasgow zijn 150 paarden verbrand. De schade wordt op 15,000 pd. st., d. i. f 180,000, geschat. Zekere Goujon, een Parijsche zaak waarnemer, die reeds sedert 6 maanden door de politie was gezocht, is gearresteerd. Goujon had ongeveer anderhalf millioen fr. van zijne cliënten verduisterd. Dr. Reinsch heeft, naar een bericht in de „Frankforter Zeitung1', na langdurige en scherpe onderzoekingen gevonden dat halve markstukken, welke lang in omloop zjjn geweest, met tal van bacteriën en fungi zijn bezet. Het afschrapsel, in gedistilleerd water opgelost, wees ze, bij zeer sterke vergrooting, in groote hoeveelheid aan. Er is geen twijfel aan, of hetzelfde zal bij alle veel in omloop zijnde munten, van allo volken, het geval zijn. Eene soda-oplossing is echter voldoende om aldus be smette muntstukken van de onwelkome gasten, die zij herbergen, te ontdoen. Te Rennes heeft een jong sergoant- majoor zich in de kazerne doodgeschoten, omdat hij g6ld had verduisterd; te Bergerac schoot zich een kapitein van de marine-infanterie, ridder van het Legioen van Eer, op het kerkhof dood. Bij eene overstrooming, verleden Zaterdag-avond door eene wolkbreuk te Yisalia, in Oalifornië, veroorzaakt is een huis weggeslagen en zijn zes personen verdronken. Van 15 Juli zal te Stockholm een internationaal doofstommen-congres gehouden wor den. Reeds hebben 200 personen onder deze 30 uit het buitenland zich aangemeld, om daaraan deel te nemen. Eene verschrikkelijke jachtpart ij. - Zekere heer X., in Duitschland, had een zieken hond, dien hij uit zijn lijden wilde helpen, maar hij zag er verschrikkelijk tegen op om het trouwe dier eigenhandig ter dood te brengen en besprak de zaak dus met een mijnwerker, wien hij voor stelde om het beest een steen om den nek te doen en het daarna in het water te werpen. ,.Maar mijnheer", sprak de man, „ik weet vrij wat beters! "Waarvoor hebben wij tegenwoordig dynamietpatronen Zoo'n diüg 6laat alles aan dig gelen en uw hond zal, als ik hem daarmede be handel, niet eens bemerken dat hij dood gaat; laat u mij maar eens begaan." Den volgenden morgen ging het drietal op weg; voorop wandelde de mijnwerker, daarop volgde de bodroetde honden-eigenaar en de trouwe niets kwaads vermoedende Nero sloot den stoet. Bij een ouden paal gekomen, maakte men halt, de hond werd er aan vastgebonden, de patroon werd op zijn rug vastgehecht en de lont aangestoken. „Maak u je maar niet benauwd", zeide de mijn werker, „ik weet wel met die zaken om te springen laten wij nu op een afstand gaan staan, dan zult ge over vijf minuten zien dat het beest zoo goed als spoorloos verdwijnt." Zoo gezegd zoo gedaan, maar de trouwe Nero nam daar geen genoegen mede en rukte en sjorde precies zoo lang, dat de vermolmde paal afbrak, waardoor hij, luid blaffende van pleizier, op zijn baas kon toesnellen. „Ik sta voor niets meer in", schreeuwde de mijn werker, „de patroon kan ieder oogenblik ontploffen, het beest is van den duivel bezeten!" Tegelijkertijd holde hij als een razende weg, welk voorbeeld onmiddellijk door den heer gevolgd werd, die het zóó hard op een loopen zette, dat hij eene hinde zoude hebben ingehaald, terwijl de trouwe Nero, die in de overtuiging verkeerde dat zijn baas grapjes met hem verkocht, al zijn best deed om hem bij te houden en telkens tegen hem opsprong, waardoor de brandende lont allerlei gevaarlijke kabriolen maakte. De jacht ging door dik en dun en over stok en steen, de heer X. steunde en zuchtte als de locomo tief van een goederentrein, het zweet liep hem in stroomen langs het gelaat en zijne haren stonden ten berge, want ieder oogenblik kon de ontploffiog vol gen, maar de doodangst gaf hem vleugelen en hij ijlde voort, terwijl Nero, ten hoogste in zijn schik, zijn baas op de hielen bleef volgen. Eindelijk werd eene schutting bereikt en het ge lukte onzen vriend om, geholpen door de kracht en de behendigheid, die slechts de wanhoop verleenen kan, er over heen te springen, waarna hij ademloos bleef staan. Reeds nam Nero een aanloop om den sprong na te volgen, toen er een verschrikkelijke knal gehoord werd, die den heer X. van pure benauwdheid als een zoutzak op den grond deed vallen. De mijnwerker vond hem daar bezwijmd liggen; van den trouwen Nero, die een spoedigen dood had gehad, was niets meer te vinden, en zijn baas was half dood van schrik, zoodat hij op den terugweg naar huis niet in staat was een enkel woord te spreken. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Mei. Het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van en met 6 tot en met 20 April jl., bevat o. a. de volgende berichten In het tijdvak, waarover dit verslag loopt, hiel den de vijandelijke benden zich voornamelijk op in de XXn Moekims en wel in het gedeelte tusschen de posten Anagaloong en Glé Karabing. De vivres- transporton van do eene versterking naar de andere werden dan ook telkens beschoten. Ook op andere transporten werden af en toe schoten gelost. Overigens hadden geene ontmoetingen met den vijand plaats. De te Glé Praboe achtergebleven gevolmachtigde van Tengkoo Di Toeroe, genaamd Tengkoe Kliboet, werd, zooals de controleur der XXII Moekims vernam, den 15den April, toen bij het beschieten van het transport Anagaloen—Glé Kambiog, onze posten "dit vuur met granaatvuur beantwoordden, door een granaatscherf gedood. Omtrent den persoon van Njaq Baroen, die her haaldelijk gepoogd had de verschillende Radja's ter Noord- en Oostkust tot 'den heiligen oorlog tegen ons op te zetten, werd vernomen dat bij naar Gedong was getrokken om de Gedongers in hun strijd tegen onze bondgenooten bij te staan. Ter Westkust brak in het landschapje Lagen een oorlog uit tusschen het hoofd Toekoe Brahim en zekeren Toekoe Nja Kauma. Den 6den April kwam de Kedjoeroean van Kroeng Sabel (Ketapaüg Pasir) in persoon te Mala- boeh, om de opheffing der blokkade voor zijn land te verzoeken. Hem werd wederom geantwoord dat hij vooraf naar Kotta Radja moest opkomen en den gouverneur om vergiffenis vragen. De cholera, die onder de vijandige benden te Glé Praboe eu omstreken heerscht, heeft zich ook onder het garnizoen te Anagaloeng vertoond. Aldaar kwamen eenige gevallen met doodelijken afloop voor. Volgens berichten zou die ziekte ook in het westelijk gedeelte der Noordkust heerschen. Te Samalangan, anders een der ongezondste posten, was de gezondheidstoestand daarentegen bijzonder gunstig. De toestand der gewonden, in het hospitaal ver pleegd wordende, kon over het algemeen bevredi gend worden genoemd. Van de op 21 Maart gewonde militairen waren tot dusver twee overleden. De westmoesson begon door te komen. De water stand was laag. JavCrt.) De kapitein der genie De Vries is overge plaatst als eerstaanwezend genie-officier in de Z.- en O.-afdeeling van Borneo, ter vervanging van den kapitein Kloesmeijer, die met verlof naar Nederland vertrekt. Uit Malang is een particulier telegram ont vangen, waarbij wordt medegedeeld dat do regent van Malang hedennacht is overleden. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is ingetrokken artikel 1 van het besluit van 29 April 1883, houdende bepaling dat de van staatswege opgerichte en bekostigde inrich tingen van middelbaar onderwijs niet toegankelijk zijn voor vreemde oosterlingen. Door den goaverneur-generaal van Ned.-Indië tijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij den post- en telegraaf dienst, tot commies 2de kl. G. F. Smeets, laatstelijk dien rang bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en H. J. A Sesinkclee, thans tijdelijk dien rang bckleedende; tot tijdelijk commies 2de kl., de commies 3de kl. A. M. N. F. Pieloor. Tot hulponderwijzeres S. Wartena, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Geplaatst: Te Gemoeh (afd. Kendal), de controleur 2de kl. C. Mac Gillavry; te Grobogan, de adspirant-controleur J. Dunnewold. Overgeplaatst: Van Kallianda (Lampongschedistricten) naar Tandjong-Priok (Batavia) de hoofdopzichter K. Burm. BUITENLAND. Frankrhk. De commissie der Kamer van Afgevaardigden, belast met het onderzoek van het ontwerp op den invoer van vleesch enz., heeft haar rapport opge maakt. Zij komt tot de slotsom dat de invoer van pekelspek slechts geoorloofd is wanneer uit een onderzoek de deugdzaamheid blijkt, maar dat de invoer van versch vleesch en varkens uit landen waar de trichine-ziekte heerscht, moet verboden worden. Het rapport zal heden worden ingediend. In de couloirs der Kamer werd gisteren ge meld dat de commissie voor het ontwerp der grond wetsherziening alle amendementen heeft verworpeü, met uitzondering van één, strekkende om ingeval van ontbinding de oproeping der kiezers te be spoedigen. De commissie heeft haren rapporteur benoemd. Men zegt dat Grévy bij gelegenheid van den 14den Juli o. a. gratie zal verleonen aan Louise Michel en Krapotkine. Een aantal Ieren te Parijs verdedigden in do „Matin" de dynamïetaanslagen te Londen. Zij zeggen dat Ierland strijdt voor zijne onafhanke lijkheid en geen andere middelen heeft om Enge land te bekampen; ook roepen zij den steun der Fran8chen in. Duitschland. Na het bijwonen der gala-opera-voorstelling te Berlijn nam de keizerin van Rusland gisteravond afscheid van keizer "Wilhelm en vertrok zij om 5 min. voor halftwaalf naar St.-Petersburg. Het beroemde koninklijke domkoor to Berlijn, grootendeels beslaande uit knapen, benevens eenige t9nor- en baszangers, is voornemens in den loop van dezen zomer eene kunstreis door Nederland te maken en in de grootste steden concerten van ge wijde muziek te geven. Het koor is een zestigtal leden sterk. Het programma voor hot leggen van den eer sten steon van het nieuwe paleis voor den Rijks dag is verschenen. De keizer, de kroonprins en zijne gemalin en vele leden van het keizerlijk huis zullen de plechtigheid bijwonen. Ter rechter- en linkerzijde van de keizerlijke familie zullen zich de Rijks-kan selier, de vertegenwoordigers van het leger en eenige andere autoriteiten scharentegenover hen hebben de leden van den Rijksdag hunne plaats. Vervolgens worden tot bijwoning der plechtigheid de generaliteit, de staatsraden, het corps-diploma tique en vele anderen uitgenoodigd. Groot-Britannië. Op Pinkster-Maandag is de internationale hygiëni sche tentoonstelling te Londen door 54,679 personen bezocht, d. i. 11,000 meer dan verleden jaar op dienzelfden dag de visscherij tentoonstelling kwamen zien, die toch over het algemeen zoozeer de aan dacht trok. De Transvaalsche Volksraad komt op 28 Juli bijeen. Volgeos bericht uit Durban aan de „Times" heeft de secretaris van het bewind in Stellaland officiëel het bericht tegengesproken dat het plaat selijk bestuur of het volk het oppergezag van koDiogin Victoria zouden erkend hebben. Naar men zegt, is sir Henry Bulwer als gouver neur van Natal afgetreden. Bij Cork is een pachter, John Creed, dood geschoten. De moord heeft een agrarisch karakter, want Creed had twist gehad over grond in het district Kuocknagree. Het lijk van majoor Turner, die in den Nijl verdronk, is beneden Keneh gevonden. Telegrammen. HAMBURG, 4 Judi. (A.) Verscheiden honderden werklieden uit eene spijkerfabriek in de nabijheid van Friedrichsruhe verzamelden zich op Pinkster- Maandag voor het huis van Vod Bismarck: zij hieven daar kreten aan, sisten en scholden. Gen darmes dreven, met de hulp van de door Von Bismarck afgezonden bediendeD, de samenscholing uiteen. Verscheiden personen werden gewondzeven werden in hechtenis genomen. Men houdt het er voor dat de zaak op touw was gezet als eene manifestatie tegen de voorgestelde belasting-ont werpen. LONDEN, 4 Juni. Uit de Bank van Engeland is heden 100,000 pd. st. voor Nieuw-York genomen. LONDEN, 5 Juni. (H.) De leden der liberale partij

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2