daarvan. De Raad heeft den gereqnireerde alsnog aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en, uit overweging dat geen nadeel was toegebracht, hem veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en twee boeten van f 50. Dat werkelijk goede voortbreng selen onzer Nederlandsche industrie ook in het buitenland gewaardeerd worden, is wederom ge bleken op de internationale tentoonstelling te Nice. Het hier te lande zoo gunstig bekende Stout uit de bierbrouwerij „De Gekroonde Valk" der heeren Van Vollenhoven Co., te Amsterdam, dat ook hoe langer hoe meer in Frankrijk burgerrecht ver krijgt, is op genoemde tentoonstelling bekroond met den hoogsten prijs: een eere-diploma. Tusschen de stations Hilversum en Bu8suui is de vrouw van een werkman, wonende te Laren, door een sneltrein overreden. Zij klom over hot rasterwerk op den spoorweg juist toen de trein aankwam. De machinist stopte, doch kon het ongeval niet voorkomen. De vrouw was dan ook terstond een lijk. Te Gronau, nabij Enschedee, is de stoomkatoenspinnerij der heeren Julius Stroink Co. afgebrand. Deze fabriek was een der oudste spinnerijen in die streek. De brand moet op de bovenverdieping ontstaan zijn. 150 arbe:ders zjn door dat onheil buiten werk geraakt. Te Baltimore is een pakhuis inge stort, waarbij zes personen omkwamen en vier ge kwetst werden. Aan de Londensche „Standard" wordt uit Teheran gemeld dat op het eiland Kishin, in de Golf van Perzië, eene hevige aardbeving heeft plaats gehad, waarbij 12 dorpen verniold, 200 menscheu omgekomen en velen gekwetst zijn. Een postduivenliefhebber, de heer Famarge te Parijs, zag dezer dagen in zijn hok een duif terugkeeren, die den 2den Sept. 1883, toen het hevig stormde, to Oron, Zwitserland, was opgelaten en sedert werd vermist. De duif, die aan zekere teekens aan zijn veeren herkend werd, is eon blauwe doffer en in October 1882 geboren. De teruggekeerde heeft zijn oude plaats op het oude rek weer ingenomen na een gevecht met de duif, die hem vervangen had. In de Rue dos Vers teBrussel woonde een arm huisgezin, dat bij hun stoffolijken nood nog druk ruzie maakte. De mau, Guillaume Forton, kwam dezer dagen om twee uren in den middag thuis en vroeg aan zijne vrouw een halven frank, om, zooals hij zeide, brood to koopeD. Het was echter duidelijk merkbaar dat hij troost in het wijnglas had gezocht, in zoo greote mate zelfs dat hij niet in staat was zich rechtop te houden. De vrouw weigerde. „Het leven verveelt mij", zeide ze, „ik ga mij van kant maken." Op hetzelfde oogenblik haalde zij een groot mes te voorschijn, dat zij tot aan het heft in de borst stiet. Zij viel op don grond en op hetzelfde oogenblik blies de arme vrouw den laatsten adem uit. Forton, die overigens een goede kerel is, die zelfs geen vlieg kwaad zou deen, is gearresteerd, omdat men grond heeft te gelooven dat hij de moordenaar zijner vrouw is. Hij vertelt echter dat het drama zich heeft voorgedaan zooals het hier vermeld is. De „Figaro" voorspelt voor Juni 16 dagen mooi en 9 dagen leelijk weervoor Juli 18 dagen mooi en 7 dagen leelijk weervoor Augustus 15 dagen mooi en 8 dagen leelijk weer; voor September 13 dagen mooi en 9 dagen leelijk weer; voor October 13 dagen mooi en 12 dagen leelijk weer. Goede uitvlucht. - Eene vrouw had zulk eene overmacht over haren echtgenoot, dat zij hem nu en dan op stokslagen onthaalde. Op zekeren dag had zij hem met opgeheven bezem in een hoek gedreven, toen er bezoek kwam. „Lieve Marie", zei de man zeer gevat, „hou nu op met dat eeuwige afstoffen, ge ziet immers dat wij visite krijgen." BUITENLAND. Frankrijk. Ia de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de commissie voor de grondwetsherziening het voorstel-Barodet met 17 tegen 3 stemmen verworpen heeft. De befaamde „omnibuszaak" te Marseille heefc eindelijk voor het hof van assises te Aix gediend. Er stonden vier personen terecht, waar onder de gewezen adjunct-burgemeester en oud- kapt. ter zee Garnier, die evenals de anderen be schuldigd werd van p douceurs" te hebben aange nomen voor het helpen verleenen van concessiën van omnibuslijnen. Garnier en zekere Arnoux zijn tot 2, Rolland, oud-inspecteur der voertuigen, tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien is aan de beide eeraten eene boete van 500 fr. op gelegd en zijn beiden voor 10 jaar, Rolland voor 5 jaar van hunne burgerrechten vervallen verklaard. De vierde beschuldigde is vrijgesproken. Ten be hoeve der overigen heeft de jury een verzoek om gratie onderteekend. Duit^chiand. De Rijksdag-commissie voor het verzekerings- oatwerp tegen ongelukken heeft hare zitting, aan vankelijk op 7 dezer bepaald, tot 10 dezer uit gesteld. De Duitsch-Nederlandsche letterkundige con ventie vindt bij den Bondsraad instemming. Daarbij wordt vastgesteld de wederkeerige bescherming van werken over letterkunde en kunst, benovens van dramatische en dramatisch-muzikale voortbrengselen, onverschillig of ze al dan niet openbaar zijn ge maakt. Ten behoeve van schoolgebruik en ter wetenschappelijke leering mogen geschriften van geringer omvang, zoomede gedeelten van grootore werken, onder opgave der bron, overgedrukt worden. Yan deze bepaling zijn echter uitgezonderd de muzi kale composition in bundels voor muziekscholen. Het nadrukken van politieke dagbladartikelen staat vrij. Daarentegen is het nadrukken van feuilletons, romans en artikelen van technischon aard verbo den, indien ze den naam des schrijvers dragen. Evenzeer is verboden hot nadrukken van grootere artikelen, wanneer de dagbladen daaraan een bij zonder merkteeken geveD. Do conventie duurt zes jaar en is na verloop van dien tijd elk jaar opzegbaar. Uit Darmstadt bericht men dat van goed onderrichte zijde wordt gemeld dat mevrouw Van Kolemine dezer dagen te Berlijn, ook van hare zijde, een „Entsagungaacte" heeft ondertoekend, zoodat nu haar morganatisch huwelijk met den groothertog van Hessen voorgoed is ontbonden. GJ-jroot-Srltaiinië. Men zegt dat de Engelsche regeering van plan is 10,000 pd. st. uit te loven voor de arrestatie van de schuldigen aan do jongste ontploffingen te Londen en een nota zal zenden aan de Ameri- kaansche regeering, waarin deze dringend wordt verzocht het vertrok van dynamieters naar Engeland te verhinderen. Tot dusver is nog niemand gearresteerd. De politie ontviDg wel beschrijvingen van ver dachte personen; instructies zijn naar de havens gezonden om alle vertrekkende schepen goed in het oog to houdeü. De Amerikaansche Ieren jubelen over de ont ploffing. O'Donovan Rosea schrijft dat bij die ver wacht had en hij er alles van wist; verder dat men het er niet bij laten zal en desnoods geheel Londen in do asch zal leggen. Hij beroomt er zich op, dat het hoofdkwartier van de politie in de lucht sprong en dat geen der daders werd gepakt. Het „Emergency Fund" van de „Irish World" bedraagt 11,000 dollars; in den laatsten tijd vloeiden de bijdragen slechts schraal toe, maar men ver wacht dat de ontploffingen de „goede zaak" zeer zullen bevorderen. Spanje. De „Epoca" denkt dat bij de aanstaande begroo ting van fiuanciëu de minister niet zal genoodzaakt zyn tot vlottende schuld zijne toevlucht te netnen, alhoewel de tegenwoordige begrooting hem daartoe het recht geeft. Het blad hoopt dat de ontvangsten zullen toenemen zonder dat het noodïg zal zijn de belastingen te verhoogen. De bladen bevatten een artikel van Marcoarto, dat zeer besproken wordt, waarin hij den tarief oorlog tusschen Spanje en Engeland afkeurt, terwijl hij als voorbeeld aanhaalt dat de handel van Spanje toeneemt met alle landen behalve Engeland. Men gelooft dat het budget met 9 millioen piasters zal worden verminderd door middel van bezuinigingen en uitstel van amortisatie. Telegramtu e«. BERLIJN, 4 Juni. (Part. Tel.) De keizer teekende heden de benoeming van den kroonprins tot voor zitter van den Raad van State en van Von Bismarck tot plaatsvervangend voorzitter. De officieuze tegenspraak dat Duitschland geen ovorzeesche strafkoloniën wil stichten, dient ter opheffing van de desbetreffende vrees van de Britsche regeering voor Zuid-Afrika. SOPHIA, 3 Juni. De regoering wij6t de klacht van Servië, betreffende invallen van Servische vluchtelingen op Servisch grondgebied, als van grond ontbloot, af. Bulgarije verzoekt de opheffing van den Ser- vischen post op Bulgaarsch grondgebied te Deca Timok. BERLIJN, 4 Juni. De keizerin van Rusland is dezen middag hier aangekomen; zij is door den keizer, al de prinsen en de kroonprinses aan het station ontvangen, hartelijk begroet en naar het hotel der Russische ambassade geleid. De czarina en de keizer werden door de bevol king met geestdrift begroet. PORT-SAID, 4 Juni. Hedenmorgen zijn 250 sol daten van de marine-infanterie op de Engelsche advies-boot „Iris" ingescheept met bevel om on middellijk naar Soeakim te gaan. PARIJS, 4 Mei. (A.) Gisteren is de ex-khedive, Ismaël-pacha, bij zijne wandeling in den tuin van het Palais-Royal door een onbekende aangegrepen en duchtig geslagen. Men vermoedt dat de aanvaller, die zich uit de voeten heeft gemaakt, een ontslagen beambte van het ItaliauDsche consulaat is. LEIDEN, 4 Juni. De verwachting voor morgen is: noordenwind. Hedennamiddag even na vijf uren vermaakten zich eenige knapen met het vischjes scheppen buiten de voorm. Marepoort. De een gaf den ander een duw, zoodat een zevenjarige K. Y. in het water viel. Zijne kameraden slaagden er in hem weer spoedig op het droge te brengen. Indien geen buitengewone omstandigheden den terugkeer vervroegen, worden do Koning en de Koningin tegen het einde der volgende maand op het Loo van hun buiteDlandsche reis terug verwacht. Prinses Hendrik is hedenochtend per Rijnspoor uit Duitschland in de resideutie teruggekeerd. Ia de heden gehouden zittiDg der Tweede Kamer is het voorstel van den heer Van Eek tot wijziging van bet reglement van orde ingetrokken na vorwerpitig met 29 tegen 22 stemmmen van het voorstel tot invoeriog van commission met zelfstandige rapporteurs. - Morgen komt de suiker- accijns en Maandag om 1 uur de „Nisero"-inter- pellatie aan de ordedaarna de Indische begrooting en de klassenbelasting. In tegenwoordigheid eener breede schare be langstellenden, waaronder men opmerkte onder scheidene leden der Tweede Kamer van de anti revolutionaire richting, van hoofden van Christelijk- nationale scholen en van tal van onderwijzers aan die bijzondere inrichtingen, werd gisternamiddag op do begraafplaats „Ter Navolging" nabij Scheve- ningen, ter gelegenheid van de algemeene vorgade- ring der vereenigiDg van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Hage gehouden, op hoogst plechtige wijze een monument onthuld, aldaar ge plaatst ter gedachtenis aan mr. G. Groen Yan Prinsterer en diens echtgenoote vrouwe E. M. M. Yan der Hoop. Nadat door ds. Gerth. Van Wijk een krachtig gebed was uitgesproken, werden zoo vóór als na de ont hulling treffende toespraken gehouden door de heeren O. baron Yan Wassenaer Van Catwijck, jhr. mr. P. J. Elout Van Soeterwoude, dr. L. R. Beyenen, ds. P. Van Son, voorzitter der Vereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs, A. Meyer, voorzitter der Vereeniging van Christelijke onder wijzers en onderwijzerossen in Nederland, J. P. Schaberg eo mr. L. W. C. Keuchenius, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Allen brachten hulde aan den hoogvereerden staatsman en diens gado, zoomede aan de opvoeders der jeugd door wier bemiddeling de fraaie gedenk steen van wit carrarisch marmer met toepasselijk opschrift in gouden letteren en rustende op een blauw voetstuk, was verrezen. De plechtigheid werd door een gemeenschappelijk gezang afgewisseld en besloten. Met toestemming der familie is door den hof- photograaf C. P. Wollrabe Sr. van het monument eene zeer juiste photographie vervaardigd, welke in den handel zal worden verkrijgbaar gesteld. Tot directeur van het garnizoens-kleeding- magazijn te 's-Hago is benoemd de lste luitenant- administrateur van kleeding, M. Sluys. Wessels, de knecht van den smid IJzerman uit Den Haag, is aan de gevolgen van een val in de brandweerkazerne te Amsterdam bij de proef neming met een reddingtoostel overledeD. Do justitie heeft zich het geval aangetrokken en doet oen ge-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2