ce ke A0. 7432. Donderdag 5 Juni. A0. 1884. LEIDSOH DAGBLAD. KGi i cti PRIJS DEZER COURANT I ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren huiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofilciëele Kennligevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, [(Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrijgenden, als 1°. aan F. W. VAN HOOGSTRATEN, tot oprichting van •eene UJceurstoJcetij in het perceel aan den Ouden Rijn No. 57 L 2°. aan W. L. J. DE NIE, tot oprichting van eene sine- derij in het perceel in de Haarlemmerstraat No. 138; 3°. aan C. H. TIMMERMANN, tot oprichting van eene metaalsmeUerij enz. in het perceel aan den Ouden Rijn No. 149. Burgemeester en "Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. L.SÏBEW, 4k Juni. Het tweede der acht zomerconcerten kenmerkte zich gisteravond door gunstiger omstandigheden dan het eerste, zoowel wat het weder als wat de samenstelling van het programma betreft. Wederom was de tuin van Zomerzorg zeer goed bezet; doch het publiek bleef nu niet in dubbel opzicht koud. Menigmaal toch gaf het na de uitvoering van ver schillende Bommer8 blijken van ingenomenheid en waardeering. Al kreeg men geen bis-nommer, men vroeg het toch. Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg eene ofschoon eenvoudige, toch in drukwekkende plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van onzen algemeen geachten stadgenoot den he3r A. Tielemau werd aldaar aan de aarde toevertrouwd. Reeds vroegtijdig had er zich eene aanzienlijke schare uit allen rang en stand ver- eenigd om een laatste hulde te brengen. Nadat al de kinderen en de kleinkinderen om de groeve waren geschaard, richtte ds. J. EigemaD, van Dordrecht, in het bijzonder tot hen het woord, om er aan te herinneren wat zij in hem als vader verloren en besloot met de uitnoodiging tot het zingen van Psalm 89 vers 8. De hoer J. H. Donner alhier bracht uit naam der Christelijk Gereformeerde gemeente hulde aan den diepbetreurden vriend voor al hetgeen deze niet alleen voor dit kerkgenootschap had gedaan, maar ook voor de armen, die evenals verschillende christelijke inrichtingen, voor welke hij steeds een open oor en hart had, vooral insgelijks veel in hem verliezen. Toen ook prof. Bruramelkamp in een kort maar kernachtig woord, dat blijkbaar een bijzonderen indruk op de aanwezigen maakte, den overledene had herdacht, was een der knechts van de fabriek de tolk zijner metgezellen toen hij onder woorden van warme waardeering en dankbare hulde een immortellenkrans op de kist legde. Hierop nam ds. V. J. Koningsbergen, van Utrecht, het woord en verzocht hij de schare met hem aan te heffen het 48ste vers van Gezang 46. Toen de laatste plechtige tonen hiervan hadden geklonken, dankte de oudste zoon, de heer C. C. TielemaD, namens de familie, diep geroerd voor de zoovele bewijzen van belangstelling aan zijn diepbetrourdeu vader bewezen. Allen verlieten nu den doodenakker, stil met het besef dat wederom een edele weldoener was heen gegaan. In de gisteren te Kampen gehouden verga dering van de Vereeniging tót beoefening van Overijselsch Recht en Geschiedenis zijn als nieuwe leden aangenomen de heeren mr. O. F. Greven, commies ter provinciale grilfie te Zwolle, dr. J. M. VorstmaD, predikant te Enschedee, mr. W. J. baron Van Dedem te Nieuwleusen, mr. J. A. F. baron De Vos Van Steenwjjk Yan Essen, ambtenaar van het O. M. te Zwolle, prof. Comelissen te Leiden en Van Velsen Coster te Zwolle. De volgende ver gadering zal te Enschedee plaats hebben. Mr. J. I. Van Doorninck is als bestuurslid herkozen. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben ten raadhuize aanbesteed het leveren en stellen van eenigo meubelen ten dienste der school voor minvermogenden aan de Verlengde Badhuis straat te ScheveniDgen. Minste ioschrijver was de heer C. Alkemade te Noordwijk voor 2240. Bedankt is voor het beroep naar Noordwijker- hout en Werkhoven door den cand. Van Endt en beroepen is te Geervliet ds. J. Van Doesburgh G.R.Dz., pred. te Zwammerdam. In het Oranje-Hotel te Scheveningen is aan gekomen prinses Dolgoroucky, eenmaal door een morganatisch huwelijk verboüden met den vorigen Russischen keizer. De Ooatenrijksche gezant graaf Von Mulinen is Maandag uit het buitenland te 's-Hage terugge komen. Een wetsontwerp, strekkende tot het aangaan eener nieuwe geldleeniog, kan dezer dagen bij de Tweede Kamer worden ingewacht. De leening zou groot zijn f 60,000,000 ad 4 pet. Blijkens de toelichting van het ingekomen wets ontwerp, houdende bepalingen tot inwerkingtreding van het Wetboek van Strafrecht met 1 Jan. 1885, zullen spoedig na dien datum de 2200 cellen aan wezig zijn, die voor de invoering van hot nieuwe strafstelsel vereischt worden. Het wetsontwerp bevat o. a. eene bepaling, waardoor de algemeene maat regelen van in wend g bestuur, die strafbepalingen inhouden, zonder gebaseerd to zijn op een wet, toe 1 Januari 1887 worden gehandhaafd. Het wetsont werp is in zes paragrafen en 52 artikelen verdeeld. Men meldt uit Delft dat de adjudant van den Prins van OraDje, de heer Hojel, behalve twee kransen op de lijkkist van Koningin Sophia, ook een krans op die van Hds. broeder neerlegde. Het bezoek der Transvaalsche Deputatie aan Haarlem ging ook met veel plechtigheid en feeste lijkheid gepaard. Na een langdurig lijden is te Amsterdam over leden de bekende historieschilder H. Hollander Czn. Naar men nu weer verneemt, zal de Trans vaalsche Deputatie waarschijnlijk eenigen tijd haar vertrek naar haar vaderland uitatellen, ten einde zich toch nog eerst naar Berlijn te begeven. Den lsten Juni 1.1. was het 12,/2 jaar geleden dat de heer Fock optrad als Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hollaüd. De dag ging niet onopgemerkt voorbij. Bij deze gelegenheid wer den hem van verschillende zijden blijken van welge meende belangstelling en hoogachting toegezonden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, volgens art. 65 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 2), dit jaar in de maand Aug. zullen worden afgenomen. Dezelfde minister brengt ter kennis dat de com missie, belast met het afnemen van de practieche examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Vrijdag 6 Juni a. s. en volgende dagen, te Amsterdam. De gewone audientiën van de ministers van financiën en van oorlog op 5 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Port-Said; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisternacht Lizard. Gemengd Nieu1 Gedurende de maan.fi Mei zijn per Leidschen paardenspoor 22,301 personen vervoerd, Tusschen Leiden en Haarlem zijn per Noord-Zuid Hollandschen stoomtram gedurende de beide Pinksterdagen vervoerd 10,505 passagiers. In de vorige week kwamen te Zoeter- woude twee en te Rotterdam een geval van pok ken voor. Uit den brand van het schip mot petroleum van U. G. Hazewindus op den 30sten Maart 1.1. nabij Kage, is gevonden een tabaksdoos, waarin ongeveer f 700 aan verkoolde bankbiljetten. Deze doos is met den inhoud indertijd opgezonden aan de directie der Nederlandsche Bank. Twee bankbiljetten, déa van f 200 en ddu van ƒ100, zijn daaruit herkend, waarvoor aan Hazewindus f 300 zullen worden uitgekeerd, welke gelden hem zeer ten goede zullen komen, ook met het oog op de groote schado door hem met dien brand geleden. In de afgeloopen week zijn aan de Vijfhuizen (Gaarlemmermeer) eenige mensohen onge steld geworden, mon vermoedt door het gebruik van worst van vleesch, afkomstig van een ziek rund. Gedurende de beide Pinksterdagen werden aan de plaatsbureelen te 's-Hage van den Holl. Spoorweg 5419 biljetten afgegeven. Bij de halte Anna-Paulownastraat van de tramwoglijn Haag—Scheveningen brak Maandag de as van een der groote wagens met imperiaal, waardoor het zeer drukke verkeer eene groote vertraging ondervond. Maandag-avondisop denOuden Scheve- ningschen weg een 9-jarig knaapje door een met een paard bespannen wagen van de melkinrichting over een zijner been en gereden. Wederom is te Schiedam een geval yan longziekte voorgekomen, thans op den onbe- smetten Stal Yan de veehouders Gebroeders Hoek. Een Fransch koopvaardijmatroos, met name Toussaint, heeft in den avond van Zatef~ dag op Zondag jl., na in een speelhuis op den Zeedijk te Amsterdam een tweeden stuurman met zijne gewezeno minnares aan den dans te hebben gezien, dezen des nachts in zijne woning opgezocht en met een mes in de hand verraderlijk aangeval len. De aangevallene, een inboorling van hot eiland Mauritius, heeft het aan zijne sterke vuisten, maar niet het allerminst aan do tijdige en onverschrok ken tusschenkomst van een politie agent te dankeD, dat bij er slechts met eene geringe verwonding af gekomen is. Do dader bevindt zich in hechtenis. Naar het „Vad." verneemt, is errechts- ingang met dagvaarding in persoon verleend tegen den heer Tobias te Amsterdam, den vader van do beide voortvluchtige Amsterdammers. Gisternamiddag om vijf uren had te Amsterdam een werkman der Hullsche boot het ongeluk uit den mast te vallen, met het droevig gevolg dat zijne armen en beenen gebroken zijn. Meer dood dan levend werd hij per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Door een twist met hare stiefmoeder sprong gisteren een meisje te Rotterdam van den steiger in het water. Na lang zoeken werd zij be wusteloos opgehaald, doch dr. Leon wokte de levens geesten op. Bij den wedren te Nijmegen op de vlakke baan voor jacht-, rij- en dienstpaarden van vier jaar en ouder, toebehoorende aan Nederlanders en gereden door Nederlandsche gentlemen-riders, in uniform of kleureD, werd de eereprijs ter waarde van f 200 behaald door „Nul", ook van luit. Bij een gisteren door den Hoogen Raad gewezen arrest is op het beroep van den prccnreur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch vernietigd een arrest van dat waarbij E. J. is vrijgesproken van IfÜ»^aeid in oen onder- handsch geschrift J,?i desbewnst gebruik maken

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1