Onder begunstiging van het voor- treffehjkste weder werden gisteren te Nymogen in goede orde de wedloopen gehouden en door een ontzaglijke volksmenigte) van heinde en verre toe gestroomd, bijgewoond. De stad, op verzoek van den burgemeester der gemeente met vlaggen ge tooid, had een reoht feestelijk aanzieD, dat nog werd verhoogd door tallooze prachtige toiletten der dames en de aanwezigheid van tallooze equipages. Slechts weinig buitenland sohe renners waren aanwezig. Een gevallen jockey, Akon "Winkler, aan wien de eerste geneeskundige hulp werd toegebracht door dr. J. Yan Driel te Nijmegen, is per rader- baar naar het ziekenhuis vervoerd, doch zijn toe stand verwekt vooralsog geen bezordgheid. Anders zijn voor zooverre men verneemt geen ongevallen te betreuren. Met verschillende extra en gewone treinen wer den ruim 6000 bezoekers aangebracht. Bij de Betuwe Stakes voor Nederlandsche gentle man-riders won de „Chronometer" van luit. Meteler- kamp den prijs van 400. KOLONIËN. BATAVIA, 28 April. Een door den gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, onder dagteekening van 20 dezer, verzonden telegram luidt als volgt: Gisteren gevochten bij Biloel. Onzerzijds één mindc-r militair gesneuveld; kapitein Piekkaartmet 18 minderen gewond. Yan de laatsten overleed één kort daarna. Kapt. Piekkaart schot in het been boven de knie. Vijand werd eerst verdreven, doch beschoot bij den terug tocht de troepen op een afstand van 800 tot 1200 passen. Ook onze bondgenooten tegen Gedoug waren niet gelukkig. 9 April verloren zij door verraad van volk van Samakoeroek in een gevecht in Gedong 9 dooden en 42 gewonden, behalve een 20-tal, die door brand in een gedeelte der munitie ernstige brandwon den kregen. Toch namen zij twee bentings van do Godon- gers en hielden zich daarin staande. Onder de ge sneuvelden in Gedong is de broeder van den Radja van Tjoenda. Deze laatste en de overige bondge nooten zijn zeer verlangend om wraak te nemen over het door Samakoeroek gepleegd verraad. Do strijd wordt dan ook krachtig doorgezet. JavCt.) Yau Gorontalo word het bericht ontvangen dat den 22sten Januari jl. de waterstand in de Bone-rivier 2h meter boven peil was, waardoor de Boegineesche kamp aldaar veel had geleden. Een gedeelte van den wal der gracht van het fort was weggeslagen, benevens een huis met 9 be woners, waarvan slechts 5 lieden gered konden worden. Volgens mededeeling van den postagent te Pe- nangis bet stoomschip „Radja Brooke" door aanva ring op de reedo van PenaDg gezonken en daarbij de Javapost voor de oorlogschepen te Atjeh verlo ren gegaan. Hot Klein-ambtoöaars examen werd te Batavia afgenomen op 16, 17, 18 en 19 dezer. Aangemeld hadden zich 55, niet opgekomen waren 5, geëxami neerd zijn 50 en geslaagd 23 candidaten, waarvan met „uitmuntend": J. J. Frölich, met „goed": R. Wilson, L. G. J. Baert, L. C. Juliien, Ch. B. Berlauwt, G. J. Tempelman Plat, Ch. I. G. Tehupeiorij, P. B. Reenen, M. I. E. Kriens, en met „voldoende": F. G. Scheere, G. W. Bcbr, W. Eilbracht, A. Olive, W. Van Ham, P. I. De Raadt, L. E. Vemer, P. Van der Weide, M. Struick, Ch. II. T. Lapré, Th. J. De Grave, Ch. Binder, Zecha en G. W. L. Vermaesen. De gouverneur-gereraal is van zins al het moge lijke te doen, om de Algemeene Secretarie vau haar massa werk te ontheffen, en heeft daartoe de tusschenkomst van de hoofden van Algemeen Bestuur ingeroepen. De kapitein van het Nederlandsche leger P. Vinkhuyzen zal binnenkort naar het vaderland terugkeeren. De kapitein Beunk zal voorloopig niet naar Nederland vertrekken, doch in Indië in eene goede betrekking geplaatst worden. De majoor der inf. Van Marion zal binnen kort in activiteit en naar Atjeh overgeplaatst worden. Men meldt ons dat de Regeering heeft afge zien van eene definitieve regeling van de vaccine in de zelfbestuur bezittende rijken op hot eiland Bali. Daarentegen zullen fondsen worden toegestaan ter belooning van personen, voor de invoering van de vaccine in die rijken. Java-Bode In Holland moet het toch gek klinken als men hoort dat bij bandjir het erf van het hospi taal geheel blank kan staan. En dat in een streek waar moeraskoorts veel voorkomt. IndV Door den goavernear-generaal van Ned.-Indië t\jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den as9 -res. van Ambarawa (Sama- rang) jhr. J. J. G. O. S. Van Schmidt Anf Altenstadt. Een 2-jarig verlof n. Earopa, w. ziekte, aan den ass.-res. van Batang (PekaloDgan), W. J. T. Vosmaer. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den coDtr. eerste kl. bij het binnenl. bcstunr op de bez. buiten Java en Madnra A. H. Moorrees. Ingetrokken: De benoeming van den voorz. der land raden te Tjiandjoer en Soekaboemi (Preanger Regentschappen) mr. W. C. Berkhout, tot voorz. der landr. te Magelang en Temang- goeng (Kedoe) en van den voorz. dezer landr. rar. V. A. Van den Bossche tot voorz. der landr. te Tjiandjoer en Soekaboemi. Benoemd: Tot ass.-res. van Tangerang (Batavia) C. A. "Wilkens. Tot vice-pres. van het hoog-gerechtshof van Ned -Indie, mr. W. De Gelder. Tot ass.-res. van Ambarawa (Samarang) tevens vendumeester aldaar J. II. W. Graaf Van den Bosch. Bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, tot stationschef lste bl. J. H. Israel; tot idem 2de kl. L. J. Burgemeester, W. De Zwaan en C. P. Domingo; tot opzichter lste kl. op den voet van staatsblad 1884 No. 2 de fpz. 1 «te kl. op den voet van staatsblad 1878 No 234 F. I. Breuer; tot machinist lste kl. P. C. H. Versigny. Tot onderwijzeres 2de kl. bij het op. lager ond. voor Ear. en met dezen ge'ijkgestelden, de halponderwijzeressen J. J. C. Nagel geb. Bouman en A. J. Rosskopf. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan W. Bay9 eener akte van toelating tot uitoefening der artsenij-bereidkunst als apothekersbediende in Ned.-Indie. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 's lands dienst, *de rechterl. ambtenaar tijdelijk gesteld ter beschikking van den pres. van den raad van justitie te Batavia jhr. M. A. J. Van den Bergh. Aangesteld: Tot makelaar te Soerabaia L. Kalff. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lste lagere school te Djokjakarta, de benoemde onderwijzer 3de kl. G. Gorter; aan do op. lste lagere school A te Samarang, de tijdelijk werk zaam gestelde hulponderwijzer J. F. Yonng. V erplaatst: Van Ambarawa, res. Samarang, n. Pekalcngan, de landmeter lste kl. H A. F. Freydanck en de adjunct-landmeters 3de kl. L. C. F. Polderman en A. P. Boerenbeker; met bepaling dat eerstgenoemde belast wordt met de leiding der kadastrale werkzaamheden en gerekend van Juni 1SS4 met de uitoefening der fanctie'n van gonvernements-lanilmeter in de res. Pekalongan. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol en met behoud van recht op pensioen uit Zr. Ms. mil. dienst w. lichara. ongeschiktheid voor alle mil. diensten de lste lnit. der inf. J. C. P. Brack en w. volbrachten diensttijd de kapt. der inf. G. J. A. Beunkop verzoek, w. volbr. diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Zr. Ms. mil. dienst, ue kapt. der inf. H. W. F. Tramhurg. Overgeplaatst: De lste luit. der genie L. G. Krol Van der Hoek naar Batavia en de 2de lnit. der genie C. De Waal naar Willem I. De majoor der inf. H. F. Weijchardt naar Malang; de lste luits. adjudant der inf. F. A. Le Grand naar Pading en II. G. L. Frackers naar Atjeh; de kapt. der inf. W. Van den Bos naar Meester-Cornelis; de lste luit. der inf. A. Van Veen naar SamaraDg. Ingetrokken: De overplaatsing naar Malang van den majoor A H. Van de Pol; hij blijft geplaatst in Atjeh. Afgelost van Atjeh: De kapt magazijn mee-, ter der genie C. Den Hengst. Hersteld: In activiteit hij het wapen der inf. de majoor op non-act. N. Vau Marion. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan deu off. van gez. 2de kl. J. Godefroij. Benoemd: Bij den geneeskundigen dienst, tot dirig. off. van gez. lste kl. J. De Koningh; tot dirig. off. van gez. 2de kl. A. Ten Bosch. Departement van Marine. Overgeplaatst: VaD Zr. Ms. st. „Makassar" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee 2de kl. Z. J. H. Rietberg; vao Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. 9t. „Makassar" de luit. ter zee 2de kl. A. A. Flaes. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 31 Mei, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Eon huis met tuin aan den Marendijk onder de gemeente Oestgeost, No. 33, Sectie C, No. 1069, alsmede een schuur met erf, gelegen als voren, Sectie C, No. 1068, en nog twee huizen en erven daarnevens, gemerkt No. 34b, Sectie C, No. 1067 en No. 34«, Sectie C, No. 1066, gecombineerd, kooper I. J. Van Hoeken q.q. te Oestgeest, voor 5800; bet huis en erf aan de zuidzijde van de Haverstraat, No. 15, Sectie E, No. 606, kooper A. v. d. Heyden voor f 1064; het huis en erf a3n de westzijde van do Mirakel- steeg, No. 41, Sectie H, No. 1177, koopör J. Van Zijp voor 460; het huis en erf inde Hazenpoort, No. 1, in de Paradijssteeg, Sectie H, No. 1413, kooper P. C. v. Boozen voor f 257tweo huizen en erven in de Daniëlspoort, Nos. 10 en 12 aan het Levendaal, Sectie E, Nos. 885 en 883, gecom bineerd, kooper H. Filippo Hzn. voor 621. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis en erf aan de zuidzijde van de Kloksteeg, No. 11, Sectie G, No. 556, kooper H. Bouter voor 1800; het huis en erf aan de westzijde van de Heerensteeg, No. 5, Sectie G, No. 582, kooper J. Sloos voor 1700; het huis en erf aan de oost zijde van de Gedempte Volmolengracht aan don hoek van de Marendorpscho Achtergracht, Nos. 36 en 46, Sectie II, No. 1335, kooper J. Sloos voor ƒ2050; het hais en erf aan de zuidzijde van hot Leven- daal tusschen de Kraaier- en Rijnstraten, No. 139, Sectie D, No. 573, kooper J. P. Sloos voor 1650 het huis en erf aan de zuidzijde van de 3de Groene- steeg om den hoek der Vestestraat, No. 47, Sectie I, No. 1031, kooper D. Teske voor 782; het huis en erf aan de noordzijde van de 3de Groene- steeg aan den hoek der Vestestraat, No. 62, Sectie I, No. 2116, kooper J. P. Sloos voor 2700; het hnis en erf aan de zuidzijde van de 5de Groenesteeg op den hoek der OraDjegracht, No. 79, Sectie C, No. 547, kooper J. P. Sloos voor 1800; het huis en erf aan de oostzijde van de Oranjegracht tus schen de Kerkstraat en de Groenesteeg, No. 75, Sectie C, No. 517, koopers H. De la Rie en W. A. F. Marijt voor 1633; het huis en erf aan de zuidzijde van de Korte Raamsteog omtrent de Zijd gracht, No. 83, Sectie E, No. 344, kooper C. Van Berkel q.q. voor 1385; het huis en erf aan de zuidzijde van do Bakkersteeg tnsschen de Kaiser- straat en den Delftschen Vliet, No. 16, Sectie F, No. 618, kooper J. P. Sloos voor 1200; het huis en erf aan den hoek van do 3de Gortestraat, No. 20, Sectie D, No. 687, kooper J. Bij voor 795; het huis en erf aan de zuidzijde van de Zegerstoeg, No. 14, Sectio F, No. 833, kooper B. J. v. d. Nat voor 620. J5tJIrF^N3LA.rvjï>. Frankiljk. Bij de herstemming voor oen lid dor Kamer van Afgevaardigden, in het district Espalion, departe ment Aveyron, is de heer Denayrouze, republikein, gekozen tegenover den heer De Benoit, monarchaal. In do Zaterdag dcor den Senaat gehonden zitting wilde de heer Gavardie de regeering over de Egyptische zaken interpelleeren. De heer Jules Ferry verklaarde dat het onmogelijk was dit onder werp thans te behandelen. Niettemin hield de heer Gavardie vol, doch hij werd tot de orde geroepen, met toepassing der censuur. Gr r oot> t aniiië. De „Times" bevat een schrijven van Gladstones particulieren secretaris, den heer Seymour, verkla rende, op last van Gladstone, dat de premier hoe genaamd niet do hand heeft gehad in eon met de letter G. geteekend artikel inde „Fortnightly Review" en dat hij daarvan geheel onkundig was, alvorens hij er in de „Times" melding van gemaakt zag. Het bewuste artikel handelt over Engelands buitenlaudsche politiek en trekt in Engeland in hooge mate de aandacht. Ofschoon het artikel met een onmiskenbaren toon van autoriteit is geschreven en menige behartigingswaardige opmerkiüg bevat, was de onderstelling van de „Times" dat do heer Gladstone zich achter de initiaal G. zou verbergen. Het artikel betoogt dat Eogeland in de laatste jaren voor den Dultschen Rijkskanselier de kastan jes uit het vuur heeft gehaald; zulk eene voor stelling zou echter zeker allerminst passen in den moud van den premier, wien het ncch aan zelfver trouwen, noch aan geloof aan de deugdelijkheid zijner zaak ontbreekt. Do conclusie van het artikel is, dat Engeland, door af to wijken van de politiek van „non inter vention", zich zelf moer kwaad dan goed zal doen. De regeering heeft gisteren in don namiddag vau deu heer Egerton uit Caïro eon depocho ont vangen, waarin de ontvangst gemeld wordt van een tolegrara uit Soeakim, volgens hetwelk een uit Ber ber gezonden bode door Osman Dïgna is gevangen genomen. Boden, door Osman Digna naar Soeakim gezonden, brachten het bericht dat Berber in de handen der opstandelingen gevallen was. (Dit bericht wordt in nadere telegrammen weer tegengesproken.) Turltije. Uit Candia wordt gemeld dat de Porte heeft verworpen de schikking in de quaestie der Vakoef- goederon, door de Christen -afgevaardigden ter alge meene vergadering voorgesteld, en aandrong op de jaarlijkscbe betaling van 5000 Turksche ponden, uitsluitend tot onderhoud van de moskeeën. De Christenen weigerden op hun beurt in dit voorstel te treden, en dreigden noch de Vakoef-belasting, noch andere tienden te zullen betalen. De gouverneur- generaal nam daarop zijn ontslag. Er heerscht groote spanning op het eiland. Teiegrammen. SOEAKIM, 1 Juni. Een algemeene aanval is dezon nacht van de forten teruggeslagen. BELGRADO, 2 Juni. De regeering heeft baren agent te Sophia gelast waarborgen te vragen te gen invallen in Servië van Servische vluchtelin gen. De kanselarij zal zich geheel en al naar So-r phia verplaatsen, als het antwoord niot voldoende isi

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2