LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Dinsdag 3 Juni. N°. 7450. A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Fnaoo per post1.40. AStooderltjke Nommers.B 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER ADVERTENTIE»: fan 18 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.17|d Grootere lettert naar plaatarnimte. Voer kat incarne ren buiten de stad wordt 0.10 berekeid. BUITENLAND. Frankrjjk. De Senaat heeft met 160 tegen 119 stemmen het voorstel-Naquet aaügenomen, houdende afschaffing der wet van 1816, waarbij de echtscheiding nit het wetboek wordt vervallen verklaard. In eene depeche van den gouvernenr van Saigon, dd. gistereD, wordt gemeld dat te Carabodga op 28 dezer een brand heeft gewoed, waardoor een geheele wijk in de asch is gelegd. De Fransche inrichtingen hebben daarbij geen schade geleden. In het geheel zijn 105 huizen vernield, benevens verscheidene eigendommen, den koning toebehoorende. De schade wordt op 1,400,000 fr. geschat. Een der afgevaardigden van het dep. Nord, de 60 jarige Debucby, van Tourcoing, die gedurende de zitting zijn intrek nam in een Parijsch hotel, werd 's nachts dood gevonden bij een bank op den boulevard Montparnasse. Hij had een beroerte ge kregen en was op straat dood gebleven. De „Temps" verneemt van zijn correspondent te "Weenen, dat het Congo-tractaat ten gevolge van hot protest van Nederland, Frankrijk en Duitsch- land, door de beide contracteerende partijeD, Enge land en Portugal, reeds vernietigd zou zijn. Volgens een bericht der „Epoca" zou het kabinet van Lissabon een anderen uitweg gezocht hebben, door aan de protesteerende mogendheden gelijke rechten op den Congo aan te bieden, als Portugal aan Engeland heeft afgestaan, daaronder begrepen het recht om deel uit te maken van eene gemengde commissie. In dit geval zouden, volgens de „Epoca", bij eene eventueele conferentie, Duitschland en Nederland gehouden zijn om Portugals aanspraken te steuneD. De „Figaro" beweert thans dat prins Victor het besluit genomen heeft om op zich zelf te gaan wonen nadat een onbekende hem door tusschenkomst van een lid dor Kamer van een jaarlijksch inkomen van 40,000 fr. heeft verzekerd. Genoemd blad geeft te verstaan dat de onbekende niemand anders is dan de ex-keizerin Eugénie. Duitschland. De „Kreuzzeitung" meldt dat de uitnoodigingen tot bijwoning van het leggen van den eersten steen van het nieuwe paleis voor den Rijksdag verleden Woensdag verzonden zijn. Het blad verneemt dat de keizer bij die gelegenheid eene korte rede houden zal en over het algemeen in de vaststelling van het programma der plechtigheid levendig be lang stolt. Do Rijksdag zal den lOden Juni zijne zit tingen hervatten. Dien dag zijn eenige door ver schillende leden ingediende wetsontwerpen aan de orde. De commissie voor het ontwerp, strekkende ter verzekering der arbeiders in geval van onge lukken, komt den 7den Juni wederom bijeen, ten einde over het door den heer Von Hertling opge stelde schriftelijk rapport der debatten te beraad slagen. Daar deze beraadslaging spoedig eindigen kan, is de tweede lezing van het ontwerp in den Rijksdag spoedig te verwachten. Groot-Britannië. Te Londen hebben gisteravond even na negen uren op St.-James Square, bij de bureelen der „Pall Mall Gazette", drie ontploffingen plaats gehad, waarschijnlijk door dynamiet. De vensters van de Army-Club, de Junior Carlton (oppositie)Club en der woning van Watkin Wynn, lid van het Parlement, werden verbrijzeld. Naar men meent, is hier niemand gewond. Eene groote menigte was spoedig op de plek der ontploffing bijeen. Er heerscht groote ontsteltenis. Eene andere ontploffing had plaats tegen halftien in Scotland Yard, het hoofdbnreel van politie te Londen. Yersoheidene vensters werden daar ver brijzeld en eenige personen gekwetst. De voormalige gouvernenr van Bombay, zoo mede van Kaapland, de heer Bartle Frère, is overleden. Hij was in 1815 geboren. Hij bekleedde verschil lende betrekkingen in Britsch-Indië en ging in 1872 als Engelsch commissaris naar Oost-Afrika om een tractaat te sluiten met den sultan van Zanzibar. In 1877 werd hij benoemd tot gouverneur van de Kaap. Drie maanden nadat Gladstone minister was geworden, werd hij teruggeroepen en sedert dien bekleedde hij geen ambt meer. Egypte. Een correspondent van de „Times" te Caïro be vestigt het bericht dat de (gouv.) van Dongola de opstandelingen in de nabijheid der stad volkomen geslagen heeft. Zijne Egyptische troepen hebben dapper gestreden en stand gehouden tegen de aan vallen van de hen in aantal overtreffende opstande lingen. Dank zij de uitrauotende leiding van het gevecht door den Moedir, is ten slotte de overwinning aan de zijde der Egyptenaren gebleven. De opstan delingen hebben zich onderworpen en beloofd} dubbele belasting te zullen betalen. De Moedir heeft tevens geseind, dat een nieuwe Mahdi is opgestaan, die beweert dat Mahomed-Ahmed slechts eon van zijoe derwischen is. Dit bericht is echter - zegt de correspondent - weinig geloofwaardig. Hij deelt ten slotte mede, dat het bericht, dat Slaten-bey, gouverneur van Darfoer, zou gekapituleerd hebbeD, op zijn minst voorbarig is. Nubar pacha brengt een memorandum aan de groote mogendheden in gereedheid. Hij stelt zich daarin voor om te betoogen dat Egypte niet in staat is de tegenwoordige belastingen te dragen. De grondbelasting gaat, in verscheidene gevallen, ver de bruto-opbrengst van den oogst te boven. Nog twee bataljons van het Egyptische leger hebben bevel gekregen om zich gereed te houden, ten einde naar Opper-Egypte te gaan. Het voorstel is gedaan, om de garnizoenen van Kirosko en Wadi- Halfa op de sterkte van ééa bataljon in elke stad te brengen. KOLONIËN. CURAQAO, 25 April. De „Oranje-Nassau", het eerste stoomschip van den Koninklijken W.-Indischen Maildienst, werd Woensdag, 23 April, bij het binnenstoomen dezer baven feestelijk begroet. Al de forten en de schepen in de haven hebben gevlagd en de kapel van het garDizoen speelde het „Wicn Neerlandsch Bloed" op het bastion van het fort Amsterdam. In den namiddag werd het schip door den gouverneur der kolonie en bijbebbend gezelschap en den volgenden dag door een aantal ingezetenen, waaronder vele dames, bezocht. Bij beide gelegenheden werden door de kapel van het garnizoen muziekstukken aan boord uitgevoerd. De „Cura$ao8che Crt." nit, bij het mededeelen dezer bijzonderheden, de hoop dat de nieuwe onder neming moge slagen en dienen om den handel tus- schen de kolonie en het moederland te verlevendigen en meer en meer te doen toenemen. PARAMARIBO, 8 Mei. De heer K. M. Van Pesch is eervol ontheven van de functiën van ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht in Nickerie; als zoodanig is nn benoemd de heer G. F. G. Yan Doornum. De uitvoer van goud over het lste kwartaal dezes jaars bedroeg 154,169 KG., vertegenwoor digende eene waarde van f 207,966; gedurende de maand April 71,555 KG., vertegenwoordigende eene waarde van f 96,602. Den 6den Mei werd ten bljjke van waardee ring door Suriname's ingezetenen met betrekkiDg tot het tot stand komen van den K. W.-I. Mail dienst in de Buitensociëteit te Paramaribo een feest gegeven. In eene door den gouvernenr ingediende ont werp-verordening betreffende het toezicht op den omloop binnen de kolonie en op den uitvoer van goud wordt aan de heffing van het uitvoerrecht op 't goud vooralsnog de voorkeur gegeven boven eene belasting op het alhier gevonden goud, doch maatregelen voorgeschreven om den uitvoer van dit metaal op meer afdoende wijze te controleeren. Tevens kan daardoor beter 't oog worden gehouden op onwettige exploitatie van aan anderen uitgegeven of geheel onuitgegeven domein- of particuliere gron den en daarbij tevens, op meer doeltreffende wijze dan thans kan plaats vinden, de verkoop van onwettig verkregen goud worden bemoeilijkt. INGEZONDEN. Hoe is de wind? Als men bovenstaande vraag doet aan iemand, die bij of in den omtrek van de Zijlpoort woont, zal hij n antwoordenDe wind is Noorden, N. ten Oosten of N.-N.-O., al waait het ook een storm uit het zuiden of uit eene andere windstreek. In vroeger jaren waren de windwijzers op de torens of boven de poorten om aan te wijzen van welke zijde de wind kwam; tegenwoordig schijnt dat met den Leeuw van de Zijlpoort niet meer het geval te zijn, want hij beweegt zich slechts bij uitzondering, en dan nog maar van het N. tot het N.-N.-O. en omgekeerd; met de andere 29 wind streken bemoeit hij zich niet, alsof er maar 3 in plaats van 32 windstreken op het compas waren. Wel staat hij nog altijd even fier met het zwaard in den klauw, maar de wind laat hem onverschillig, en hij staart onveranderlijk naar édn punt, alsof bij niet anders te doen had dan nit te kijken of er nog Spanjaarden van den kant van Haarlem in aantocht waren. Zon zoo'n Leeuw ook te oud worden? Toen ik nog schoolging, heeft de meester (het waren toen nog meesters en geen mijnheeren) ons wel eens verteld dat als de leeuwen oud worden, zij dan geheel hun fieren en moedigen aard verliezen en dat zij dan zoo sufferig en onverschillig worden als oude schapen. Zon dat met den Leeuw van de Zijlpoort ook het geval zijn Of zon hij misschien in betrekking staan tot de stoomsleepbooten Want als de schippers met een gestreken mast de stad verlaten, kijken zij gewoonlijk naar den Leeuw, die als windwijzer moest dienen, en die geeft tegenwoordig altijd die windstreek aan welke het noodzakelijk maakt op den Zijl te moeten sleepen. Wel zien zjj dan later dat zij zijn misleid, maar dit geeft dikwijls oponthoud en vertraging. Een windwijzer is noodig of hij is het niet. In het eerste geval moet hij goed zijn, zoodat hij kan dienen tot het doel waarvoor hij geplaatst is, en als hij niet goed is, moet hij worden hersteld of gerepareerd; in het tweede geval moet hij worden weggenomen, maar niet dienen tot een punt van misleiding. Hoe verschillend sommige opvattingen ook mogen zijn tu8schen het voorgeslacht en het tegenwoordige, in geen geval kan men denken dat hetgeen het eerste heeft daargesteld met een goed doel, om te dieoen als gids of richtsnoer voor de schippers, door het tweede zal worden gebezigd om de schippers te misleiden. Leiden, 31 Mei 1884. Een oud-Schipper,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1