DAGBLAD. K°. 7449. Saterdag 31 Mei, A0. 1884. ■MM PRIJS DEZER COURANTS ?«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers. G.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.111. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Wcgecs het Pinksterfeest zal Sïaandag a. s. geen courant warden uitgegeven. JLjügö&JK, .30 Wei. De nieuwbenoemde hoogleeraar dr. Jan Ten Brink zal zijn ambt aan do universiteit alhier aan vaarden cp Woensdag den llden Juni a. 8., met het houuon eener rede in het groot auditorium. Kef reeds voor een paar dagen door ons en andore bladen medegedeelde bericht dat cs. G. Ringnalda te Oldebroek voor het beroep naar Leiden heeft bedankt, was wel voorbarig, maar.toch waar. Men verzoekt ons immers te melden dat eerst heden bij den president van den Kerkeraad van den beroepeue zelf bericht vaD zijn bedanken isontvangeö. Een eigenaardig feest werd dezer dagen alhier gevierd in de kerk O. L. V. Onbevlekte Ontvan genis. De heeren W. C. L. Franken, B. P. Ver hoeven en H. J. C. Van Dommelen vierden den dag, waarop zij vijftig jaren geleden aan deze kerk verbon dei werden, de beide eersten als zaDgers in het koor. de laatste als organist. De kerk was bij deze gelegenheid fraai versierd. Uit Leipzig schrijft men aan de Haarl. Ct. Bij de jaarlijksche „Prüfungen" van het Conser vatorium alhier, waarbij steeds de beste leerlingen van deze inrichting optreden, hebben dit jaar weder twee Noderlanders, de pianisten Egbert D. Kun&t uit Loiden en Henri W. J. Ruifrok uit Haarlem, zich mot zeer gunstig gevolg laten hooren. Het koninklijk gezin heeft, naar ons van daar wordt gemeld, heden „Oranje-Nassau's-oord" ver laten, vit. Frankfort de reis aannemende de Koningin naar Kissingen en de Koning naar Carlsbad. In het laatst van de volgende maand worden HH. MM. op het Loo terugverwacht. Heden is 's Konings rijtuigmateriëel uit „OraDje-Nassau" te 's-Hage teruggebracht. Do faculteit van letteren en wijsbegeerte der rijksuniversiteit te Groningen wenscht den schrijver der verhandeling betreffonde de epistula Sapphns, die tot motto kcos de woorden van Cic. de off. II 13, 45„Simul acfavetur", eene eervolle ver melding toe te kennen. Om die reden wordt de schrijver van genoemde verhandeling nitgenoodigd zich bekend te maken en verlof te geven tot het openen yan zijn naambriefje. De koningin van Zweden vertrok hedenmorgen te 8 u. 53 m. per Rijnspoor van Amsterdam naar Neuwiod. Yan daar aanvaardt H. M. de reis naar Stokholm. Naar men verneemt, heeft do „Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij" het nood- roer, waarmede onlangs kapitein Slierendrecht het stoomschip „Leerdam" behouden heeft, aan de marine afgestaan, en zal dit werktuig in het Instituut voor de Adelborsten geplaatst worden. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, bepalende dat de gezegelde briefomslagen van 5 en 12'/, cents zullen worden verkrijgbaar gesteld voor 10y2 en 251/, cents de twee stuks van iedere soort, met ingang van het tijdstip, door den minister van waterstaat enz. te bepalen. Do minister van biDnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat met 1 Sep tember a. s. de betrekking van leoraar in de aardrijkskunde, de Hoogduitsche taal en het schoon schrijven aan de R. H. B.-school met 3-jarigen cursus te Zalt-Bommel to vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king ven ach en te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Juni a. s. aan te melden bij den hoogl.- inspecteur van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Hage. Dezelfde minister brengt mede ter kennis dat met 1 September 1884 aanvankelijk voor eon jaar aan do Rijks H. B.-school met vijfjarigen cursus te Groningen de betrekking van leeraar in de handelswetenschappen en hot boekhouden te ver vullen is. Aanmelding ook uiterlijk op 15 Juni a. s., doch bij den inspecteur van het M. O., dr. A. T. Yan Aken te 's-Hage. Door den minister van koloniën zijn de heeren B. Logjes, C. Punt en L. B. Yan 't Hoff, afkom stig van de etablissementen der Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Fijenoord, ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok hed9n vau Suez. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee H. Dyserinck, op reis uit Oost-Iodië naar Nederland, in den morgen van 29 dezer te Falmouth binnengeloopen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren J. Van Praet, miuister van het huis van den koning der Belgen; Th. graaf Van der Straten-Ponthoz, opper hofmaarschalk van den koning der Belgen, en G. graaf De Launoy, grootmeester van het huis van de koningin dor Belgen; - met ingang van den 16den Juni a. s. den telegrafist der lBte klasse G. L. Crietée benoemd tot directeur van een der Rijks- telegraafkantoren; - benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Lopik, N. F. Cambier Yan JSooten, cand.-notaris aldaar. Hel vaandelfcest Tan „Nïjord". De sohoone dos, waarin reeds de natuur den tuin van Zomerzorg heeft getooid, was gisteren nog niet voldoende geacht ter gelegenheid van het feest van „Njord". Bij het binnenkomen werd het oog onmiddellijk verrast door de menigte vlaggen en wimpels van allerhande kleuren waarmede het terrein overal was opgesierd. De maziekkiosk was in een feesttempel herschapen en aan het einde van don vijver prijkte een tropee van dundoek der faculteitskleuren, met eene imitatie van het corps vaandel en blauw en wit geverfde roeispanen. De tuin was door een vrij talrijk publiek, zoowel dames als heeren, bezet. Het feest werd ingeleid door een concert van de stafmuziek van het vierde regiment infanterie, onder leiding van den heer Grentzius, die had zorg gedragen voor een op wekkend programma, welks uitvoering met genoegen aangehoord en dat bovendien met nog eenigenum mers aangevuld werd. Onder de tonen van het „Piet Hein'' werden omstreeks negen uren eindelijk de deuren der groote zaal geopend. Eindelijk!.... want daar zou de voor de vereeniging zoo gedenkwaardige aanbieding van het vaandel plaats hebben, dat eenige Leidsche dames haar wenschten te vereeren. Alles stroomde naar binnen, doch weldra bleek dat de zaal, om de pilaren met groen, aan de ramen met draperieën en op het orkest met deze beide versieringen voor zin, te klein was. Yele dames zelfs moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Toen het aanbïedings-comité, gevormd uit de dames Kolff, Darling, Heynsius, Humme en De Bruyn Kops, ieder van een fraaien bouquet voorzien, onder hot uit den tuin klinkende „Io vivat" met de be stuursleden van „Njord" op het platform hadden plaats genomen, gaf eerstgenoemde in eene korte, maar schoone en kernachtige toespraak te kennen wat de dames er toe had geleid der vereeniging het geschenk aan te bieden, dat nu nog door den sluier, die het bedekte, onzichtbaar was. Wie toch, die Nederlander, die Leidenaar is, heeft geen eer bied voor onze Academie, die sedert eeuwen beroemd is! Tal van jongelieden bekwamen zich hier in de studiën. Maar ook uitspanningen zijn noodig tot ontspanning van den geest en tot ontwikkeling van het lichaam. Onder de vele daartoe opgerichte ge zelschappen bekleedt de studenten-roeivereeniging „Njord" eene voorname plaats. Bij haar nu tienjarig bestaan wenschten meergenoemde dames een bewijs van de steeds toenemende belangstelling in haar to gevenen zij dachten dit niet beter te kunnen doen dan iu den vorm van een banier, - waarvan nu opeens het omhulsel viel, hetgeen met een daverend, bijna niet eindigend hoezee werd beantwoord. Het thans voor ieder zichtbare, werkelijk schoone vaandel vertoonde eene witte baan, welke schuins het lichtblanwe veld doorsnijdt. In de twee blauwe driehoekige vakken vertoonen zioh twee zilveren zwanen, terwijl in de schuine witte baan de naam „Njord", zoomede de jaartallen 1874 en 1884 staan. Nadat de stormachtige toejuichingen tot bedaren waren gekomen, nam mej. A. Kolff nog even het woord om den wensch uit te spreken dat deze banier de leden nog tot menige vreedzame over winning moge voeren! Een nogmaals alles overweldigend hoezee eindigde eerst toen de hoer P. H. Demsté als praeses van het gezelschap behoefte gevoelde èn voor het ge schenk èu voor de gesproken woorden 2ijn innigen dank to betuigen. De geschiedenis der vereeniging wilde hij hier niet in herinnering brengen, maar constateeren kon hij toch dat door den moed en de volhardiog der vroegere leden, trots veler mis kenning, eindelijk „Njord" word wat ze nu is, dat ze zelve steeds meer in bloei (het ledental was in het afgeloopen jaar b. v. van 103 tot 176 gestegen), maar dat daarentegen de kleuren van hare vlag in zwakte toenamen, zoodat het „Njordlied" lang zamerhand niet meer op haar van toepassing werd. Daarin is thans voorzien. Binnenkort zal er weer een strijd worden aangebonden en het nieuwo vaandel zal dan een nieuwe spoorslag zijn tot inspauning van alle krachtenimmers deze banier zal doen denken aan de Leidsche dames, van wie de roeiers overtuigd kunnen zijn dat ze met heur schoone oogen op het pad der overwinning worden gevolgd. Een opnieuw daverend applaus on hot Io vivat volgden ook op deze woorden, waarna de banier in optocht door zaal en tuin werd rondgedragen, terwijl de leden, die zich achter het bestuur hadden aangesloten, onder begeleiding der muziek hun „Njordlied" zongen De hand aan de riemen, gij zonen van Njord! Snel klieve de giek door den vloed! Laat niets u bekommroD, want als er iets schort: Het oog van uw stuurman is goed. Weest trouw aan uw kleurenhet wit en het blauw l Als 't wit blijven helder uw daan; En 't blauw is de kleur van de eeuwige trouw, Die gij zwoert aan God Njord on zijn zwaan. Omhoog, o gij mannen van Njord, uw banier! Laat spelen den wind in het doek! Verheft u, o zwanen, zoo statig en fier, Zoo vlekkeloos wit en zoo kloek. Sinds Brouwer, de Njordman, het klemde inde hand, En 't zwaaide op roemvolle baan, Sinds zijn wij verbonden door ijzeren band En strijden voor Njord en zijn zwaan! Inmiddels was nu behalve de gas-, ook de ge kleurde lampions- en ballons verlichting ontstoken, zoodat de tuin een inderdaad eigenaardig schouw spel aanbood, te meer toen eindelijk ook eeno menigte dansluchtige paren over het houten plan- cier, op het plein tusschen de muziektent en den vijver opgeslagen, zweefden, terwijl de muziek bij voortduring hare tonen deed hooren en langs den vijver vuurwerk werd afgelaten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1