LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7446. Woensdag 28 MeL A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT t Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDEN, 27 Mei. Onder overlegging van de betrekkelijke stukken geven B. en Ws. den gemeenteraad in overwoging den daarbij omschreven grond langs de Haarlem mertrekvaart in eigendom af te staan aan H. Den Haan en aan het bestuur van den Broeker- en Simontjespolder onder de voorgestelde voorwaarden. Insgelijks adviseeren zij gunstig op het verzoek van F. Den Hertog te Zwammerdam om twee duikers te leggen door het Utrechtsche Jaagpad tot wederopzeggons, mede onder de door de Com missie van Fabricage voorgestelde voorwaarden. Tot kerkelijk ontvanger en boekhouder bij het beheer der kerkelijke fondsen van de Ned.- Hervormde gemeente alhier is benoemd de heer P. Essers, boekhouder alhier. De heer C. H. Dee, commies ter secretarie van het Hoogheemraadschap van Rijnland, dezer dagen overleden, was ook lid der Maatschappy van Nederlandsche Letterkunde en sinds jaren mede-arbeider aan het "Woordenboek der Neder- landsche taal. Ter verbetering van een bericht, als zou dr. Jan Ten Brink op 1 September a. s. het profes soraat alhier aanvaarden, kan worden medegedeeld dat zijn ontslag als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te 's-Gravonhage nltimo Augustus a. s. ingaat en dat dus de officiëele datum van de aanvaar ding zijner betrekking als professor wellicht eerder zal zijn. Yan de waarheid dat oefening kunst baart leverde de burgerzangvereeniging, welke deze woor den tot ziüspreuk heeft gekozen, weer een klaar bewijs. Het gezelschap is nog betrekkelijk jong, maar de heer De Goey heeft de krachten, waarover hij te beschikken had, reeds zoodanig weten te ontwikkelen dat het een genoegen mag genoemd worden eene uitvoering van het gezelschap bij te wonen. Zoo ook gisteravond in het bovenlokaal der Stadszaal. Het programma, voor koren, soli, duo's enz., liep flink van stapel, en niemand die zich in de goed bezette zaal bevond, zal onvoldaan zijn huiswaarts gekeerd. De eenvoudige liederen zoowel als de meer uitgebreide toonwerken van binnen- en buitenlandsche bekende meesters, werden over 't algemeen op bijzonder verdienstelijke wijze ten ge hoor© gebracht. Men ga zoo voort! Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: De Dames Specht Grijp, Amerongenmej. Kers hof, Amsterdam Louis Van Dijk, BussumG. Ver hoog, wed. Van Berkel, 's-Gravenhage; H. Klames, J. Verbeek, J. M. Sorhen, Haarlem; N. Mosterd, Kortendijk; mej. C. Krofft, L. Verlie, Leidon; A. De Gijzel, Steenbergen, J. Duym, Rotterdam; G. Den Burger, WoerdenN. Cornielje, niet vermeld. - Briefkaarten H. Wijting, Amsterdammej. J. Van Doorne, Arnhem; G. v. d. Laan, Rotterdam; A. Bles, Willem Kruit, mevr. J. Pb. v. Batenburg, niet vermeld. Verzonden geweest naar Dnitschland: Petzold, Dresden; H. O. Graaf Van Limburg Stirum, Wies- baden. - Engeland: Miss Edwards, Dundee. - Zwit serland: F. Hemmen, Zurich. Beroepen is bij de Ned.-Herv. gem. te Dintel- oord c. a. de heer J. Kromsigt, te Leiderdorp. De heer C. G. Kakebeen, te Noordwijk, wordt ter benoeming tot leeraar (voor één jaar) in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool voor jongens met 3-jarigen cursus te's-Hage voorgedragen. Ds. J. H. Wonsinck te Aarlaüderveen heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Neer- langbroek aangonomoD. Aan den heer G. Werdos is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als onderwijzer lste kl. aan de openbare burgerschool (lste soort) aan den Zuid wal te 's-Hage. Bij burg. en weths. der residentie is thans ingekomen het rapport van den inspecteur van 's rjjks waterstaat den heer J. F. W. Conrad, mot daarbij behoorende teekeningen, omtrent het zee havenplan van jhr. Hora Siccama. Deze stukken zullen worden gedrukt en aan de raadsleden rond gedeeld. Onze Koning zal het volgende jaar tijdens de tentoonstelling een bezoek brengen aan Antwerpen. De Koning en de Koningin vertrekken Vrij dag-ochtend te 7 uren van „Oranje-Nassau's-cord" naar het station te Oosterbeek en zullen daar met een extra-trein te 7 u. 30 m. de reis naar Carlsbad aanvaarden. Mr. A. J. H. Van Baar, lid der Tweede Kamer, woonde gisteren voor het eerst na zijne langdurige ongesteldheid, de zitting der Kamer weder bij. Zooals reeds voor eenige dagen werd aange kondigd, hebben de heereD Mhckay c. s. op het regeeringsvoorstel tot wijziging der onderwijswet thans amendementen voorgesteld, die overeenkomen met het door hen ingediend wetoontwerp. Alleen in het gewijzigd art. 24 (verplicht aantal onderwijzers) hebben de voorstellers het getal 90, in plaats van 100 aangenomen, zoodat dientenge volge het hoofd der school zou worden bijgestaan door ten minste twee onderwijzers, als het aantal schoolgaande kinderen meer dan 90 bedraagt. Zij vertrouwen dat de Kamer genogen zal zijn de behandeling van deze amendementen bij het regeeringsontworp toe te laten. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 2G0, door een onbekende onder het postmerk 's-Hertogenbosch van 24 dezer tot voldoening van te weinig betaald successierecht ingezonden. In November a. s. zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de be trekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling zijn openge steld. De adspiranten behooren zich vóór 1 October a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wendeD. Jhr. mr. Beolaerts Van Blokland, lid der Tweede Kamer, die de Transvaalsche deputatie naar Portugal vergezelde, is in de residentie terug gekeerd. Naar de Haagsche Crt. verneemt, wordt met de regeering der Vereenigde Staten van Amerika onderhandeld over het sluiten van een nieuw uit leveringsverdrag. Het isj volgens het „Frankf. Journal nog twijfelachtig, of graaf Herbert Von Bismarck wel als gezant naar 's-Gravenhage zal gaan. Omtrent de verbouwing van het Groot Bad huis te Scheveningen verneemt het „Vad." dat de plannen door het gemeentebestuur zijn goedgekeurd en thans de détailteekeningen in bewerking zijn. Van het bestaande gebouw zullen alleen de beide uiterste gedeelten kurzaal en eetzaal behou den worden, al het overige wordt geamoveerd. De aanbesteding van het nieuwe badhotel zal waarschijn lijk reeds 1 Juli a. s. plaats hebben. Door den heer Samuel Cbatwood, directeur van de Lancashire Safe and Loskworks te Bolton, is aan de Ned. Regeering ten geschenke aange boden een brandkast voor de bewaring van den Nederlandschen standaardmeter van copïëeu van den meter, thermometers en andere hulptoestellen, welke bij de verificatie van maten en gewichten te pas komen. De heer Chatwood heeft volgens de aanwijzingen van den voorzitter der commissie voor de vervaar diging van copiëen van den platina iridium-meter dr. J. Bosscha te Dolft, dit kostbaar on voortreffelijk werkstuk doen vervaardigen, hetwelk door de Neder landsche Regeering aanvaard en in de afdeeling „meten en wegen" van de Polytechnische School geplaatst is, ter bewarÏDg van den standaardmeter en de daarbij behoorende stukken. Voor deze schenking is den heer Chatwood namens de Nederlandsche Regeering dank betuigd. (St.- Crt.) De keizerin van Oostenrijk, vergezeld van eene hofdame, heeft Zondag de residentie bezocht en vertrok 's avonds weder naar Zandvoort. Volgens bet Haagsche Dagblad vertrok H. M. 's middags om 12 uren te voet van Zandvoort, vergezeld van eene jeugdige hofdame en een kamerdienaar, en bereikte zij, laDgs het strand wandelende, te 7l/k oren Scheveningen, waar de heeren Scbrouder en "Wijsman, de pachters van het Badhois, niet weinig verrast waren door het hooge bezoek. Niettemin kon reeds vijf minuten na de aankomst aan do onvermoeide toeriste een krachtige maaltijd worden aangeboden. De kamerdienaar waa blijkbaar door de groote wandeling zeer vermoeid; uc hofdame had een gedeelte van den weg in een wagen kuun'Mi afleggendoch de keizerin, die den geheelen tocht te voet had gedaan, scheen van geen vermoeidheid te weten en was dan ook na een oogenblik op eene canapé te hebben gerust, spoedig geheel gerestaureerd. Te Amsterdam is overleden de heer J. C. GroenewegeD, hortulanus van den Plantentuin aldaar. Hij werd algemeen gewaardeerd om zijne hulpvaardigheid en groote practische kennis. De verzendingen van brieven en andere stuk ken naar CuraQao, langs den weg van Nieuw- York, zullen tot de helft van Ang. a. s. plaats vinden op 6, 20 en 30 Juni, 11 en 25 Juli en 4 en 15 Aug. a. 8. Volgens de „Standaard" waren de leden der Transvaalsche deputatie voornemens, hedenochtend naar Berlijn te gaan, keeren zij waarschijnlijk Zaterdag-ochtend van daar terug, blijven dan nog tot Donderdag van de volgende week in Neder land en zullen den 13den Juni aan boord van de „Drummond Castle" do teragreis naar Afrika aan vaarden. Het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is Zondag aldaar aangekomen; de „Oranje-Nassau", van Suriname naar Amsterdam, passeerde gistermorgen te 2 uren Dungeness; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille. Z. M. heeft benoemd, met 1 Juli a. s.tot president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. F. T. Van Valkenburg, thans vice-president van dat gerechtshoftot vice-president van het gerechts hof te Amsterdam, mr. P. S. Noyon, thans raads heer in dat gerechtshof; tot raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam, mr. R. Van de Werk, thans substituut-officier van justitie bij do arron dissement-rechtbank te Rotterdam; - met 1 Juni a. s., benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Nijmegen, C. A. E. Courbois, cand.- notaris aldaartot notaris binnen het arr. Amster dam, standplaats Laren, W. Van Diepen JrzD., cand.-notaris te Utrecht- met 1 September a. s.. aan W. Van Keeken, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Zalt- Bommel- aan P. C. Hendrickx, op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Alfen en Riel, en het aan hem, op verzoek, verleend eervol ontslag als secretarie dier gemeer^ goedgekeurdt

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1