Openbare Vrijwillige Yerkoopïng, Vervolg der Advertentiën. Imshondelijke Bijeenkomst VAN DER AA SCHMIDT CoT Stoombierbrouwerij ,,Het Scheepje" BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen is er een inventaris van de Nationale Bibliotheek te Parijs opgemaakt, waaruit gebleken is dat het getal deeleD, welke in de ontelbare zalen en gangen van het gebouw aanwezig zijn, het reus achtig cijfer van twee milloen vijfmaal honderd dui zend bedraagt. De afdeeling der manuscripten bevat twee en negentig duizend deelen, gebonden en gebrocheerd of in portefeuilles, en verder honderd vier en veertig duizend Fransche en buitenlandsche munten en pen ningen uit alle tijdperken. De collectie plaatwerken omvat meer dan twee millioen stuks, die in veertien duizend vijfhonderd bundels en vier duizend portefeuilles bewaard wer den. In de reserve-galerij worden de kostbaarste boeken gevonden, die ten getale van tachtig duizend stuks aanwezig zijn. Er zijn onder de laatstgenoemde boeken ongeveer drie duizend exemplaren, die, zoogoed als zeker, eenig zijn. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Tirard gisteren de interpellatie van den heer Soubeyran beantwoord. De minister verdedigde de conventie over de Tuneesche schuld en stelde voor dat de Kamer tot do eenvoudige orde van den dag zou overgaan. Hiertoe werd met 327 tegen 144 stommen besloten. De Kamer heeft het regeringsontwerp betreffende eene nieuwe overeenkomst met de Compagnie des Allumettes aangenomen. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de heer Jules Ferry heden het ontwerp tot grond wetsherziening bij de Kamer zou indienen. Verder werd medegedeeld dat de contractanten over de Tuneesche conversie zijn: Rothschild, het Comptoir d'Escompte en het Crédit Industrie!, die zich zullen toevoegen: de Banque de Paris, het Crédit Lyonnais en de Socïété générale et Mar seillaise. Zij zullen belast worden met den dienst der coupons, maar de Staat behoudt zich het recht voor, dien terug te nemen. De operatiën zullen op 1 October afgeloopen moeten zijn315,000 obligatiën zullen worden ingewisseld tegen schuldbrieven ter waarde van 500 fr., tegen den koers van uitgifte van 462 en rentende 4 pet. In een brief van den heer Morton aan den minister Jules Ferry wordt het bericht tegenge sproken dat do Kamer te "Washington het wetsont werp, waarbij het recht op kunstvoorwerpen met 10 pet. wordt verminderd, had verworpen. Er was alleen een motie verworpen, strekkende tot schorsing van het reglement der Kamer, ten einde onmiddellijk te kunnen beraadslagen. Ter voldoening aan de wenschen van ver scheidene departementale raden heeft de Noorder spoorwegmaatschappij besloten, bij wijze van proef neming, eene vermindering van 50 pet. voor het vervoer toe te staan aan de landbouwarbeiders, gedurende den tijd van den oogst en der groote akkerwerkzaamheden, mits de af te leggen afstand minstens 150 kilometers zij. De heer Lanessan heeft aan den minister van koophandel, den heer Hérisson, geschreven dat hij hem zou interpelleeren, zoo de commissie voor het verbieden van den aanvoer van gezouten vleesch uit Amerika niet spoedig haar rapport inleverde. Bij de Kamer is 780,000 fr. aangevraagd voor de zending van De Brazza in Afrika, o. a. 30,000 fr. voor geschenken aan inlandsche hoofden. Gr root-Brit annië. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Fitz-Maurice mede dat eene nadere vertrouwelijke boodschap aan generaal Gordon is gezonden. De moedir (gouverneur) van Dongola is te Khartoem aangekomen, maar kan niet verder gaan. De Mahdi bevindt zich te El-Rahat nabij Kordofan; zijne aanhangers beletten hem naar den "Witten Nijl op te rukken. De heer Gladstone zeide dat de berichten uit Berber en Dongola van geruststellender aard zijn, maar geen definitieve resultaten melden. Bij de artikelsgewijze behandeling der wet tot uitbreiding van het kiesrecht verwierp het Huis, met 276 tegen 182 stemmen, een door den heer Stanley aangeboden en door de regeering bestre den amendement op art. 2, volgens hetwelk de wet niet in werking zou treden vóérdat men met de nieuwe indeeling der kiesdistricten gereed zou zijn. Bij de laatste algemeene verkiezingen waren er in Engeland 29,600, in Ierland 5300, in Schotland 200 kiezers, die niet lezen en schrijven konden. Het Hoogerhnis heeft met 66 tegen 44 stem men eene motie van lord De Ros aangenomen, waarbij verklaard werd dat het veelbesproken, om zijne leelijkbeid algemeen veroordeelde standbeeld van den hertog van Wellington, dat aan Hydepark Corner staat, toch niet moest worden weggenomen eer het Londensche publiek in de gelegenheid is gesteld om te zien, welk standbeeld er voor in de plaats komen zal. Tevens werd in de motie ver klaard dat, nu men beter op de hoogte is van den uitersten wil van den hertog van Wellington om trent dat standbeeld, het in het geheel niet nit Londen verwijderd moet worden. De „Times" merkt in een artikel, geschreven naar aanleiding van het bezoek dat de KoniDg van Nederland aan België heeft gebracht, op, dat Neder land en België, ofechoon men op geographische gronden meenen zou dat zij één Rijk moesten zijn, nu eenmaal door tal van omstandigheden van elkander zijn gescheiden. Het blad ziet dan ook in hot bezoek eene erkenning van dien toestand, waarin ieder der landen zijn eigen bijzonderen aard en zijne instel lingen behoudt, terwijl zij elkander met eerbied en hartelijke vriendschap beschouwen en bejegenen. Aan hetzelfde blad wordt uit Durban geseind dat de Transvaalsche regeering eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij aan de Boeren onder strenge straf verboden wordt, zich in de zaken van Zoeloe- land te mengen. Efifypte- Het bericht dat Cuzzi, de Engelsche agent te Berber (volgens sommigen was bij eenvoudig in dienst van Gordon om boodschappen over te bren gen) door Arabieren is gepakt, wordt bevestigd. Dit geschiedde op 2'/2 dag reis van Berber te Sherig. Cuzzi wilde eerst tegenstand bieden, maar op raad van Hassan Kalifa zag hij daarvan af. De Arabieren vertoonden hem een brief van den vizier van den Mahdi, die gelastte dat alle gemeenschap tusschen Berber en Korosko zou worden verhinderd. Uit Soeakin wordt van den 19den dezer aan de „Times" gemeld dat de stad gedurende den nacht door de Arabieren beschoten is. De kogels gingen over de huizen en de schepen heen, zonder schade aan te richten. Yan de Engelsche schepen landde een detachement soldaten, ten einde een eventueelen aanval af te slaan. Hiertoe zijn de vijanden niet overgegaan. De bevolking van de stad bleef rustig. Den vorigen dag hadden de opstande lingen een duizendtal nabij de stad weidende schapen weggevoerd. Eene afdeeling cavalerie werd te hunner vervolging afgezonden, maar kon hen niet bereiken. Zuid-Af rika. De Kaapsche mail bracht wederom berichten aan, nn loopende tot 30 April. De „Volksstem" had van gooderhand vernomen dat de post van Britsch resident te Pretoria zou opgeheven worden. De heer Hudson zou waarschijn lijk te Pretoria blijven tot de ratificatie der nieuwe conventie door den Volksraad. De heer Rutherfoord zon daarna de functies waarnemen van den ambte naar, bedoeld in art. 3 der nieuwe Conventie, en wel tot 1 Maart 1835, wanneer er nieuwe schik kingen zouden getroffen worden. De pokken zijn in het district Pretoria, op de plaats Leeuwkraal, van den heer G. Erasmus, in de kralen van den Kafferkapitein Jan Kikaan uit gebroken. Alle kralen - drie in getal - zijn onder strenge quarantaine geplaatst. De wegen, welke naar de plaats leiden, worden door Kaffers bewaakt, en ieder, die zich in de kralen begeeft, mag ze niet weer verlaten. Aan het Portugeesche Consulaat te Pretoria was een telegram ontvangen, berichtende dat het minis terie van koloniën te Lissabon majoor Machado gemachtigd had de opmeting van den spoorweg te voltooien. Een aantal gouddelvers, uit de Kaapkolonie en van elders afkomstig, zijn door Pretoria getrokken op reis naar de Kaapsche velden. Intusschen hebben de werklieden in vier mijnen op de Diamantvelden het werk gestaakt en zij bedreigden degenen, die nog aan den arbeid zijn gebleven. Talrijke volks vergaderingen waren bijeengeroepen en de grève- makers hadden zelfs reeds getracht brand te stich ten in de kantoren van de Centrale en Fransche mijncompagnieëndaarbij ontstond een hevig ge vecht. De aanvoerder van de werkstakors werd door een geëmployeerde van de Fransche maat schappij doodgeschoten en nog zes andere blanken werden gedood, terwijl velen zware kwetsuren bekwamen. De onrust was zeer groot op do Diamant- I veldenalle winkels waren er gesloten 4000 man nen trokken met hot lijk van den aanvoerder de straten door; de politie was belangrijk versterkt. Van den 17den April wordt uit Bloemfontein (OraDje-Vrijstaat) gemold dat aan de opperhoofden Jonathan en Joël eene schikking betreffende de grensregeling is voorgesteld, die door beide par tpen aangenomen is. Tevens wordt raedegedeeeld dat kolonel Clarke weldra te Bloemfontein aan komen en van daar spoedig naar Kaapstad ver trekken zon. Uit Pretoria wordt van 22 April gemeld dat dr. Jorissen en familie dien dag aldaar werden terugverwacht van hun uitstapje naar Europa. Eenige vrienden waren hun daags te voren reeds tegemoet- gegaaD, en anderen gingen nog. van de Burgerzangvcrcenlging Oefening baart Kunst, op Maandag-avond den 26sicn Mei a. s. in de Stadszaal No. 3. IntroducHekaartcn verkrijgbaar bij het Bestuur. Aanvang te ACHT uren. Namons het Bestuur, Gr. S. POPP, President. C. COLPA, Secretaris. TE HAARLEM. Leveren Franco Kelder Leiden, alle soorten PRINSESSENBIEREN; BIEREN voor de Pomp op Beiersch fust, alsmede OUD, FARO en OUD-GERSTE^ tegen concurreerende prijzen. Prijscouranten zijn te verkrijgen en bestellingen worden aangenomen bij de Beurtschippers op Haarlem: P. V,VV DEK TELDE»', Oude Vest bij de 55. CATKEM.i, Mare 9. [Mare 53. JT. STOL, Langegracht bij de Mare. 4t. 'VMMEPEIIEII&MMAPOTHEKERS ZEIST.i (VERKRIJGBAAR meAPOTHEKEN,.;ETU! hSOisSOC.j in het Heeren-Logement aan den Burg te Leidenbij opbod Zaterdag 7 Juni, bij afslag Zaterdag 14 Juni 1884, des avonds te half achtten over staan van Mr. L. M. J. H. IvERSTENS, Notaris te Leidenvan Een hecht en sterk, goed onderhouden HUIS met TUIN, gelegen te Leidenaan de oostzijde van de Hoerengracht, Straatnummer 63, Kadas traal bekend Sectie C, No. 1056, groot 1 are, 34 centiaren, waarin sinds 44 jaren met het beste succes eene Huis- en Scheepssmederij en sinds eenige jaren een Handel in houtskool- en steenkoolbriqnetten wordt uitgeoefend. Dit perceel bevat benedenruim Lokaal, inge richt tot Smederij, met Kelder, Tuin met Welwa- terput, Plaatsje met Regenbak, daarachter Berg plaats met Kelder en Zolder; boven: Voorkamer met marmeren Schoorsteenmantel, daaraangrenzend Alkoof en Achterkamer, voorts Overloop met "Welwatorpomp en Keukentje; daarboven: Voor kamer en twee Achterkamertjes, met Zolder en Vliering. De meeste Kamers zijn behangen, geplafonneerd en van Stookplaatsen en vele kasten voorzien. De onlangs bijna geheel vernieuwde Bovenwo ning heeft een afzonderlijken opgang. Het perceel is voorzien van Gasleiding. Te zien: Dinsdag en Donderdag van iedere week tusschen 12 en 4 uren. Aanvaarding op 1 September 1884 of des- verkiezende eerder, na de betaling der koop penningen. Meerdere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Heerengracht No. 65, alwaar tusschen de veiling en den afslag, op alle werkdagen van 9—3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2