LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7444. Maandag 126 MeL TTT35ïr Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Abonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. ledore regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incwsee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 24 Blei. Hedennamiddag ontvingen we per Fran6che mail, via Napels, de Indische bladen alleen van 28 April, zoodat die van den 17den tot en met den 22sten nog ontbreken. Wederom heeft Leiden een zijner dierbaarste panden moeten verliezen, thans door het overlijden van den heer C. H. Dee, een man, eenvoudig en minzaam in den omgang, maar voorzien van tal van uitstekende gaven. Vol gevoel voor het natuur schoon, gaf hij daarvan in ons blad menige bezie lende schets. Ook op ander gebied en met name der oude historie van Rijnland, leverde hij op ver schillende wijze kernachtige bijdragen, welke van bijzondere studie getuigden. Te veel schreef bij echter niet, maar daarom juist werd hetgeen hij met zijne pen sprak, met te meer aandacht aangehoord. Hij was een letterkundige, die zijne pen Diet meer dan hem coodig dunkte, gebruikte. Hij was een nauwgezet ambtenaar, aan wien genoemd hoogheem raadschap om de onderzoekingen naar het verledene daarvan, mede veel verplicht is. Voor kunst had hij een open oog en menige ïürichting of menig gezelschap daarmede in ver band staande, vond in hem een gewaardeerden raadgever. De door hem uitgebrachte adviezen en rapporten werden steeds op prijs gesteld, èn om het daarin heerschende gezonde oordeel èn om den pittigen, soms ook puntigen vorm en inhoud, waarin hij dit ten beste gaf. Lang heeft hij geledentoch was hij steeds vol hoop en nieuwen moed bij het wederom aanbreken der lente- en zomersche dagen. Een tijdelijk ver blijf in een buitenlandsch klimaat bleef nochtans ook zonder het zoo vurig verlangde gevolgen eindelijk ging hij heen, nog slechts in den leeftijd van 53 jaren, weemoedig nagestaard, behalve door zijne treurende familie, door eene breede schare van hem zoo dierbare vrienden. Zijn stoffelijk overschot wordt Maandag-morgen om 11 uren op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. In den aanvang van dit jaar werd door be langhebbenden, daartoe te 's-Gravenhago in eene vergadering bijeengeroepen, besloten een adres aan Z. M. den Koning te richten, waarbij verzocht werd ter bevordering van het belang, dat Rijnland heeft bij het voortdurend ook in de toekomst afdoend waterkeerend vermogen van den Noorderlekdijk, al datgene te verordenen en te doen tot standbrengen wat strekken kan tot: a. betere verdeeling van het door den Bovenrijn aangevoerde hoogopperwater b. wettelijke regeling der hoogteverhouding van de dijken der waterschappen tusschen wier grenzen de vijandelijke rivier de Lek haar loop neemt; c. krachtige voortzetting der werken voor ver snelden en verruimden afvoer onzer rivieren naar zee. De minister van waterstaat heeft na ingewonnen rapport van den hoofdinspecteur en de beide inspec teurs van den waterstaat dezer dagen aan de adressanten te kennen gegeven: ad a. dat herhaaldelijk pogingen zijn aangewend om eene betere waterverdeeling bij hooge water standen tusschen dea Nederrijn en den Gelderschen IJsel voor te bereiden, welke wegens de bezwaren, die met het oog op de belangen der IJselstreken daartegen werden ontwikkeld, tot dusver zonder gevolg zijn gebleven; dat echter de Regeering voort durend het oog op deze zaak gevestigd houdt; ad bdat wettelijke regeling van de hoogte verhoudingen der rivierdijken zooals die door adres santen wordt gevraagd, daargelaten de vraag of zij uitvoerbaar zou zijn, de thans bestaande aanspra kelijkheid der waterschapsbesturen zoowel 'tegen over het toezicht en het oppertoezicht als tegen over de ingelanden hunner committenten, voor alles wat er met den dijk gebeurt zou overbrengen op de Regeering en tevens voor deze de verplichting zou medebrengen om de nadeelen van doorbraak of beschadiging te vergoeden, hetgeen eene niet ge- wenschte afwijking van het thans geldende water staatsrecht zou opleveren ad c. dat naarmate hiervoor de gelden door de Staten Generaal worden toegestaan, de werken, die de vrije afstrooming der rivieren ten doel hebbeD, worden voortgezet. Volgens een van den gouv.-generaal van Ned.- Indië ontvangen telegram wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 873,000 pikol8. Gemengd Nieuws. Zij, die ook gisteravond in de S tad s- zaal waren - en de zaal was zoowel beneden als boven vrijgoed bezet - hebben zich van het begin tot het eind uitstekend vermaakt. Het zon zelfs zoo vreemd niet zijn als bij de volgende voorstel lingen er nog méérderen opkomeD, ook die er reeds eenmaal geweest zijn, daar èn de entreeprijs ver laagd is èn een nieuw programma zal worden op gevoerd. Een ieder profiteere dus! Voor niet al te veel geld kan men thans moeilijk een beter genot aan zijne kinderen verschaffen dan door hen een avondje door te doen brengen bij de viervoetige artisten van den heer Broekmar Gedurende deze week zijn hier ter stede nog 4 nieuwe gevallen van mazelen aangegeven, terwijl 2 lijders aan die ziekte overleden. Bovendien werd aangifte gedaan van 12 gevallen van pokken, 1 geval van typhus en 1 van roodvonk. Deze week werden op „Rhynzigt"ge nomen 466 zwembaden door heeren en 47 door dames. Do temperatuur van het water steeg gisteren tot 18° Celsius. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen H. v. ZJ. v. W. en C. S., die zich naar de woning van een kameraad hadden begeven en daar een horloge van den schoorsteen hebben ontvreemd, hetwelk daarop werd verkocht, terwijl de opbrengst broederlijk verteerd en ge deeld is. Door de politie is aangehouden een zekere niet alhier thuis behoorende F. B., die aan een ingezetene een brandbrief had geschreven. In den afgeloopen nacht is een begin van brand ontstaan in eene woning in de Koene- steeg, alwaar brandstoffen waren geborgen. Door tijdige hulp der brandweer werd verdere uitbreiding voorkomen, hetgeen gelukkig was met het oog op het naastgelegen pakhuis van brandstoffen. Het voetstuk van het gedenkteoken van Leidens ontzet heeft met goed gevolg de be ruchte omkeering8kuur ondergaan. Gi 8 t e r n a m i d d a g omstreeks zes uren had zekere W. v. d. P. het ODgeluk al spelende in den Vliet te vallen. H. Van der Waals, dit ziende, aarzelde niet den drenkeling na te springen en mocht het genoegen smaken dezen behouden op het droge te brengeD. Hedenmorgen had een zelfde ongeval plaats met het dochtertje van de wed. P. in het Levendaal. Het werd gered door Van Wijk. Naar gemeld w <fr d t, hebben de be- ruchte valsche kaartspelers ook de Vrijdagsche beestenmarkt alhier bezocht. Na eenen onnoozelen boer f 5 in eene tapperij te hebben afgezet, zijn zij, drie in getal, door de politie in hechtenis ge nomen, waarbij één hunner trachtte te ontvluchten, doch kort daarop gearresteerd werd. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Hunne namen zijn: Jan Philippus Vogelaar, oud 23 jarenSamuel Van Wien, oud 35 jaren, en Roelof Theunissen, oud 22 jaren allen te Amsterdam tehuis behoorende. De Staats- en Hollandsche Spoor- wegmaatschappijen hebben voor do deelnemers aan den grooten internationalen wedstrijd van de Leid- sche stndenten-roeivereeniging „Njord" op 8 Juni, met hunne gieken, het vervoer op hare lijnen tot de helft verlaagd. Uit Aarlanderveen schrijft men ons Een der jongste kinderen van den heer Z. geraakte, in een onbewaakt oogenblik, te water en dreef op den rug een eind weg. De moeder, die dit zag, sproDg haar kind na, maar geraakte zelve in groot levensgevaar. Aan toeschietende hulp van de buren mocht het gelukken moeder en kind te redden. Te Amsterdam is eene vrouw van de trap harer woning gevallenzij kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat twee haarspelden in het hoofd drongen en afgebroken zijn. De vrouw ver keert daardoor in bedenkelijken toestand en wordt in het gasthuis verpleegd. Op 27 dezer zal voor het gerecht s- hof te Amsterdam terechtstaan A. M., koopman, oud 33 jaren, geboren en wonende te Barneveld, ter zake van opzettelijken doodslag. Ten zijnen laste blijkt dat hij Hendrikus, geboren 14 Mei 1883, zoon van Johanna H., met wie hij 7 Sept. 1883 is gehuwd en bij welk huwelijk gemelde Hendrikus door gezegde echtelieden is erkend en gewettigd, in den laatsten tijd herhaaldelijk heeft geknepen, geslagen en op den grond heeft laten vallen, door welke met moedwil gepleegde mishandelingen, dat kind bloeduitstortingen en beenbreuken beeft ge kregen en dat hij eindelijk den 23sten Maart 1884 opzettelijk een been en de beide armen van dat kind heeft gebroken, aan de ledematen van dat kind heeft getrokken, het bij het rechteroog en achter het linkeroor en aan de keel gedrukt en het met zijn gesloten vuist een krachtigen slag op het hoofd toegebracht, door alle welke gewelddadigheden meergezegde Hendrikus dienzelfden 23sten Maart is overleden. Aan den beschuldigde is als verdediger toegevoegd de advocaat mr. F. G. Dentz Van Schaick. Naar de „Amst." verneemt, bestaat er waarschijnlijkheid dat de broeders Tobias op Zaterdag van Antwerpen naar Nieuw-York zijn vertrokken. Het blad meent te weten dat aan de overzijde van den Oceaan voor hunne ontvangst door de politie maatregelen zijn genomen. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat de Koning aan een der gebroeders Laverto, de be kende Amsterdamsche paneelzagers, op grond van ernstige ziekte, gratie heeft verleend met bevel van onmiddellijke invrijheidstelling. Uit het zijkanaal Maastricht Luik is gisteren opgehaald het lijk van den arbeider B. uit Maastricht. De ongelukkige, die te paard 's nachts langs den kanaaldijk was gekomen, schijnt van het paard en in het kanaal gevallen te zijn. Eenige dagen geleden had, in de nabijheid van Berlijn, een ernstig ongeluk plaats. Een regiment marcheerde over eene brug, ten einde er de sterkte van te beproeven, toen hot bouw werk eensklaps instortte, waardoor 19 soldaten gekwetst werdeD. „Die manier om de soliditeit van bruggen te onderzoeken," meent een FraDsch blad, „mag door en door Duitsch worden genoemd." De pachters der speelbank te Monte Carlo moeten in het laatste jaar 15 millioen fr. verdiend hebben. Dezer dagen heeft er weer een Zwitsersch doctor zich van het leven beroofd, nadat hij er zijn geheele vermogen verloren had. Men zegt dat hjj het 152ste slachtoffer in dit seizoen is.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1