LEIDSCH dÉfc DAGBLAD, Eerste Blad. jy\ 7444. Maandag 26 Mei. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ?«or Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. öfflciöele KenEiisfferlnseB. Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1859 eQ, voor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1850—1858) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feest dagen uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 10 en 4 uren, terwijl op den lstcn Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. Keuro manie. Niet eens kan men den roem verwerven van een scherpzinnig opmerker te zijn, door te verzekeren dat het niet mogelijk is, het ieder naar den zin te maken. Deze waarheid geldt op elk gebied, ook op dat der gemeentelijke wetgeving. Ziet oons - zuo nooren we vaat Deweren - hoezeer in onze dagen de burgers in hun bewe gingen worden belemmerd. Alle plaatselijke be sturen schijnen geen gewichtiger arbeid te kennen, dan het netwerk van „verordeningen" en bij voor keur van die tegen welker overtreding straf wordt bedreigd, zoo dicht mogelijk te maken. In den goeden ouden tijd kon men een aantal dingen onge hinderd doen, die u thans aan een politie-vervolging blootstellende handhavers der openbare veiligheid mogen wel een geheugen van ijzer hebben, willen zij al de op den index geplaatste verrichtingen onthouden, en het gevaar ontloopen dat zij berispt of misschien wel beboet worden wegens niet-bekeuring. Het gevolg daarvan is een zondvloed van processen- verbaal, die den kantonrechter het hoofd doen rooken, en tot welker samenstelling een talrijk politieper soneel noodig is. Maar wat nog erger is, er worden boeten opgelegd bij de vleet, met subsidiaire gevan genisstraf, welke laatste de mindere man heel trouw hartig ondergaat, zonder dat iemand het hem tot schande rekent dat hij de „kast" of de „nor" in geweest is. Langs dien weg verliest de gevangenis hare verschrikkingen en wordt het zedelijk peil der lagere volksklasse verlaagd, - dat alles ten gevolge van de „keuromanie" der gemeentebesturen. Er is, wij willen het toegeven, eenige waarheid in deze redeneering. Ook kan niet van alle plaat selijke verbodsbepalingen gezegd worden, dat zij den toets der critiek zegevierend kunnen doorstaan. Doch de billijkheid eischt dat wij ook de keerzijde der medaille even bekijken, - hetgeen wij doen willen zonder ons te verdiepen in de vraag of het stelsel van subsidiaire gevangenisstraf niet door iets beters kan worden vervangen. Men zegt: de beschaving kan zich slechts ont wikkelen in de richting der vrijheid; en het toe nemend aantal beperkingen, die aan de individueele vrijheid worden opgelegd, schijnen met deze stelling niet overeen te stemmeD. 13 dat wel juist? Voorheen had men minder verbodsbepalingen, dus ook minder overtredingen doch leefde men daarom vrijer? Niet het belang, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. of, zoo men wil, het welbehagen van het individu moet in de eerste plaats in aanmerking komen, maar dat van de collectieve eenheid, hetzij deze Staat heote of Gemeente. En nu wordt dit belang het moest benadeeld door de handelingen van enkelen, wier gevoel van recht, van billijkheid, van betame lijkheid niet bijzonder levendig is. Er is een tijd geweest, dat niemand het den burger kwalijk nam als hij voor zijn deur een mesthoop verzamelde of een varkouskweekerij nahieldwie echter minder gesteld was op het genot van de geuren, door die hoogst nuttige inrichtingen verspreid, moest ze niettemin dulden. Onwelvoeglijke handelingen had den ongehinderd op de openbare straat plaats; of als iemand in het hart van den nacht voor andermans- huisdeur zijn longen wilde oefenen en zijn vocale krachten meten, het kon hem niet belet worden. Is het toelaten van die onhebbelijkheden dan het criterium der persoonlijke vrijheid? Er zyn lui die het vervelend vinden dat zij op straat niet dronken mogen zijQ, dat zij de grachten niet mogen bezigen tot een reservoir van onreinhedener zijn hands laars die de overheid het recht zouden willen be twisten, toezicht te houden op do qualiteit van eet- en drinkwaren; er zijn slagers die het minst aan lokkelijk gedeelte hunner industrie vlak aau de straat zouden willen uitoefenen. Maar die allen begrijpen niet dat hun vrijheid voor anderen een ondraaglijke last wordt. Indien het getal „keuren" toeneemt, - aan wie de schuld? Niet aan hen, die bij hetgeen zij doen in de eerste plaats de vraag stellen, of zij ook hinder veroorzaken aan anderen. U/>; maar ee]) 0nke, voorbeeld te noemen: wij kennen iemand, die geen stap uit den weg zou gaan als daar ginds een Hercules met een knuppel gewapend op hom stond te wachten, doch eerbiediglijk de overzijde der straat zal houden of wel oen grachtje omloopen, wanneer een vrouw tegen een boom haar vloer- kleeden staat uit to kloppen. De man heeft, vinden we, gelijkde gevaren, verbonden aan het inademen van de stof, misschien van slaapkamers waar zieken worden verpleegd, zijn niet gering. Wanneer nu alle menschen wijs genoeg waren, - en, voegen wij er bij, menschlievend genoeg, - om dien noodzake lijken uitkloppingsarbeid alleen te verrichten op een oogenblik dat er geen voorbijgangers zijn, - dan zou het overbodig zija eenige verbodsbepaling op dat punt in het leven te roepen. Maar een groot aantal vrouwtjes tijgen aan den arbeid liefst op eon tijd dat de straat wemelt van schoolgaande kin deren: is het dan wel te verwonderen dat het ge meentebestuur daar een kleine wijziging in tracht te breDgen? Onze vaderen hadden minder begrip van de eischen der openbare gezondheid dan wijmoeten wij nu hen gelukkig prijzen omdat hun veroorloofd was wat ons wordt verboden, hot verontreinigen van bodem, water en lucht? Vóór een paar honderd jaar vertoonde hot verkeer op de straton een geheel ander karakter dan heden, nu allerlei voertuigen tot omzichtigheid aanmanen: kan men nu den ge meentebesturen de beschuldiging naar het hoofd werpen dat zij zich te buiten gaan aan „keuromanie", wanneer zij bijv. verbieden den gemeenschappelijken grond in beslag te nemen door uitstallingen, klee- ren drogerij en, kippenhokken, enz.? Wil men met eenig recht beweren dat er te veel plaatselijke verordeningen worden vastgesteld, men bewijze dan eerst dat één daarvan overbodig is. Misschien zal de tijd komen dat er af en toe een zekere hoeveelheid van buiten werking kan worden gesteld, namelijk als ieder burger zich uit eigen beweging onthoudt van onbetamelijke dingen. Zoo lang dit niet het geval is, zijn de plaatselijke be sturen verplicht op te komen voor de rechten der PRIJS DER ADYERTENT1EN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lellcrs naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. niet-overtredende bargers, tegenover hen die meenen dat zjj gerust alles mogen doen wat niet direct onder de rubriek van stelen, moorden of brand stichten is te rangschikken. LEIilEN, 24 Mei. Tot onderdirecteur van het Militair Detentie huis bij Leiden is benoemd de adjudant-onderofficier Koen, van de grenadiers, op een salaris van f 1200. Den laten Juli zal deze betrekking door hem aan vaard worden. De lste lnit. W. B. Slotboom van het depot- escadron 3de reg. huzaren te Leiden en de 2de luit. A. W. J. Snouck Hurgronje van het 3de escadron van voornoemd regiment te 's-Hage, ver- wissolon den lsten Juni a. 8. van garnizoen. Het is thans zomeraan alles in de natuur ziet men het en uit alles blijkt het: ook nit de aankondigingen der muziekuitvoeringen in de open lucht. Eene voorname plaats, zoo niet de eerste, blijven daaronder bekleeden die op Zomerzorg van leden der koninklijke militaire kapel onder leiding van den heer Yöllmar. Het eerste der achtzomer- concerten zal a. s. Dinsdag plaats hobbeD. Het programma, in dit nommer voorkomende, doet reeds veel verwachten. Moge het blijken dat de deel neming niet minder is dan in andere jaren. De tuin begint er bovendien weer in zijn vollen luister te prijken. Voor het op hem uitgebracht beroep tot pre dikant bij de Christ.-Gereformeeerde gemeente (Hooigracht) alhier is door den hoer K. Yan Goor te Almkcrk a/d. Nienwendijk bedankt. Op eene bijeenkomst der theologische studen ten ainrer is uwoiuiou w. u»,. - aan de Synode der Ned.-Herv. Kerk om de vigee- rende proponentsformule te handhaven. Uit het bijvoegsel tot den beschrijvingsbrief van de 39ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap blijkt dat als plaatsen voor de volgende vergadering zijn opgegeven Arnhem en Leiden- Aan het onder steuningsfonds wil het hoofdbestuur een subsidie van f 400 verleenen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4258 volwassen personen en van 26 kinderen. Voor het examen in de nuttige handwerken, dat vanwege het bestuur der Arnhemsche Industrie school voor meisjes was uitgeschreven, is toege laten mej. II. Yan Walsem uit Alfen a/d Rijn. Ook te Renkam en Heelsum is ds. G. Ring- nalda, pred. te Oldebroek, beroepen. De minister van marine brengt, ter kennis van belanghebbenden dat de mast, verbonden aan een wrak, ter hoogte van Zandvoort, in de Noord zee, zoodanig met steen is belast, dat daaruit geen gevaar meer voor de visschersvaartuigen kan voort spruiten. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en let terkunde aan het Pro-Gymnasinm te Gouda is be noemd de heer M. J. Yan Dugteren, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Middelburg. Iu het Hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Graven- hage is gisteravond aangekomen baron A. De Braun, geheimraad en chef van het kabinet van den keizer van Oostenrijk mot familie. De zoon van dezen hoogen Oostenrijkschen staatsdienaar baron C. De Braun is in de residentie als attaché bij de Oos- tenrijksch-Hongaareche legatie werkzaam. De minister van waterstaat heeft aan de Tweede Kamer bericht dat het aanhangige wets ontwerp tot onteigening voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede gedeelte van de Oude Vecht te Nichtevecht tot de sluis tot scheiding van Vecht en Vaartechen Rijn, bewesten Utrecht, door hem wordt teruggenomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1