Snoek in de Scheyeningsche boscbjes moedwillig een pistoolschot zon hebben gericht, voor dit feit vrijgesproken, maar schuldig verklaard aan den, na de worsteling, tegen de politiebeambten gepleeg- den weerstand en hem te dier zake tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 15 dagen veroordeeld. Het is thans gebleken dat de voort- vluchtige gebroeders Tobias uit Amsterdam te Hamburg plaats genomen hebben naar Brazilië, waar zij bij aankomst hoogst waarschijnlijk in handen der justitie zullen vallen, aangezien een assurantie-maatschappij te Havre, waarvan de jongste Tobias agent was, aldaar een agentschap heeft en niets onbeproefd zal laten om de voortvluchtigen in handen te krijgen. Een welgekleed heer, mot zwarten baard en gouden bril, naar men zegt uit Amster dam (R.), heeft zich in het plantsoen bij het Hie- ronymusplein te Utrecht den hals afgesneden. Zwaar gekwetst werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. In een herberg te Rouvoen kwam oen poldergast om te ontbijten, en gebruikte, behalve 2 borrels en voor 5 cent noten 39 rauwe kip- «ieren. Een metworst, die hjj aan een en ander nog wenschte toe te voegen, werd hem geweigerd. Een gruwelijke moord werd te Soutli- wark (Londen) gepleegd. Zekere Norris, die kort geleden uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij wegens inbraak 6 maanden had gezeten, zou op zijne twee kinderen - een meisje van 3 jaren en een jongetje van 15 maanden - passen, terwijl zijne vrouw uit schoonmaken ging. Kort nadat zij was heengegaan, gaf Norris zich zeiven aan bij de politie hij had zijne beide kinderen met een houten rol op het hoofd geslagen en daarna hen met een groot mos de keel afgesneden. Norris zegt dat hij de kin deren vermoordde omdat hij geen werk kon krijgen en het niet kon aanzien dat zij gebrek leden. In de telegrammen uit Durban wordt melding gemaakt van noodlottige overstroomingen op Mauritius. Door het spoorwegongeluk bij Connes- ville zijn 14 personen gedood en 12 gewond. Yier jonge kinderen speelden bij de vaart te Saint-Nicolas-Du Port bij Nancy. Het jongste, de 3-jarige Victor Blanchet, gleed uit en zakte in het water; zijn 7-jarig broertje wilde hem redden, maar tevergeefs. De moeder kwam toeschieten en verdween insgelijks in de diepte. De vader, een werkman, blijft nu achter met twee zeer jonge kinderen. BUITENLAND. De zitting van den Landdag is gisteravond ge sloten met eene koninklijke boodschap, welke door den minister Von Puttkamer werd voorgelezen. Aan de „Nordd. Allg. Zeitung" wordt uit Parijs gemeld dat tot opvolger van Li-Fong-Pao als Chineesch gezant voor Berlijn, Rome, 's-Hage en Parijs Shut-Sin-Tsching benoemd is. Hij zal te Berlijn resideeren en te Parijs door een gevol machtigde vertegenwoordigd worden. Groot-Brïtannië. Volgens bericht uit Stellaland is, met bewilliging van den Volksraad en onder openbaar feestbetoon, de Britsche vlag te Vrijburg geheschen. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde de heer Gladstone dat de Britsche regeering vasthoudt aan de door haar verkondigde grondslagen voor de Egyptische conferentie. Frank rijk verlangde inlichtingen over Engelands stelling in Egypte. Zoodra de gedachtenwisseling is afge- loopen, zullen Frankrijk en Engeland de overige mogendheden raadplegen. De regeering heeft dezer dagen het besluit genomen tot het aanknoopen van onderhandelingen om perpetuëele pensioenen af te koopen. Naar som mige bladen verzekeren, is een begin gemaakt met de familiën Marlborough en Penn. Eerstgenoemde familie zou voor 4000 pd. st., die zij jaarlijks ont ving, 107,000 pd. st. ontvangen hebben en de familie Penn, ook voor 4000 pd. st., slechts 67,000 pd. st. HO LONIEIV. BATAVIA, 16 April. De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden telographeert, onder dagteekening van 6 dezer, het volgende Toekoe Moeda Daoed van Selimoon ter hoofdplaats aangekomen. De welbekende Toekoe Ibrahim, die een jaar geleden van Toengboep verdwenen, doch wiens terugkomst steeds verwacht was, heeft zich weder bij het bestuur aangemeld. Op militair gebied niets bijzonders voorgevallen. Onze bondgenooten hebben de Gedongers, die een uitval uit hunne versterkingen deden, met groot verlies teruggeslagen. Acht gesneuvelde Gedongers bleven in handen onzer bondgenooten, die zelve drie gesneuvolden kregen, waaronder kamponghoofd van Baijoe. In een partic. corresp. van de „Java-Bode" uit Kotta-Radja, dd. 6 April, lezen wij dat na de geleverde gevechten op den 21sten Maart jl., er in dit tijdvak weinig meldenswaardigs te Atjeh is voorgevallen. De zelfmoord van een cavalerist op Pondetie en het met de bajonet doorsteken van een inlandsch faselier van het 10de bataljon door een zijner kameraden, naar aanleiding eener twist over een eetketel, zijn gebeurtenissen van een soort waar mede de krijgsraad aldaar maar al te dikwijls wordt lastig gevallen. Ook het wegloopen van twee dwangarbeiders van den post Tjot-Bassatoel is iets, wat op Atjeh nogal eens voorkomt. De luitenants Drijber en Gijssen, van wie de eerste een schot in het achterhoofd, de tweede een beenwond bekwam bij gelegenheid der boven aan gehaalde gevechten, maken het naar omstandig heden zeer goed. Reeds zijn er twee bij die gelegenheid gewonde mindere militairen, in het hospitaal te Panteh-Perak, aan hunne wonden overleden, doch overigens is de toestand der gewonden uitstekend. Uit Nederland wordt gemeld dat de lste lui tenant d9r infanterie Christan, wegens zijn man moedig gedrag in de Z - en O.-afdeeling van Borneo zal worden begiftigd met de eeresabel. Van de residenten van Cheribon, Samarang en Krawang komen berichten in van aldaar gewoed hebbende hevige bandjirs, waardoor de bevolking uit verschillende dessa's vluchtte. De op de velden veroorzaakte schade van den aanplant is groot. Uit Bali bericht men aan het „Soer. Hdbl." dat de vorsten van Bangli en Gianjar elkander beoorlogen. De handel staat in beide rijken geheel stil. Het stoomschip „Rosa," dat te Lebie lading moest innemeD, vertrok onverrichter zake, daar geen koelie was te vinden, om de goederen langs zij te brengen. Het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 10 tot en met 23 Maart jl., bevat niet veel bijzonders. Van eenig aanbelang is slechts de mededeeling dat men veilig kan aannemen, dat op enkele uitzonde ringen na, de gebeele bevolking der XXII Moe- kims, zoo al niet openlijk dan toch in het geheim de partij van Teogkoe di Tiroe gekozen hoeft en dat enkele mindere hoofden den controleur hebben verzocht, om in het belang hunner veiligheid, zich naar de kuststaten te mogen begeven, dan wel zich in de nabijheid onzer versterkingen te mogen vestigen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dé vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer 3de kl. bij het open baar lager onderwijs L. G. Gerhard. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den opzichter 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken K. I- Prakkey. Benoemd: Tot aas.-rea. der Oosterdistricten van het gouv. Celebes en Onderhoorigheden, tevens vendnmeeater aldaar, J. Van Nicuwkuyk; tot secretaris van den Raad van Ned -Indie, A. L. Van Hasselt. Tot ^lgcmeenen secretaris van liet gouvernement van Neder- landsch-Indië de hoofdambtenaar 'op non-activiteit mr. J. H. Bergsma, laatstelijk raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.- Indie. Bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura: tot con troleur I»te kl. J. A. "Wijnmalen; tot controleur 2de kl. A. J. C. Schmidt; tot aspirant controleur J. Dunnewold. Ter algemeene secretarie: tot referendaris, B. A. M. Ver meulen; tót hoofdcommies mr. C. P. Nederburgh; tot eersten commies K. Th. Bonman en jhr. mr. J. E. De Sturler. Met ingang van 6 Mei 1884, tot assistent-opzichter bij de sluis-, kunst- en waterwerken in de res. Soerabaia, H. F. Th. Boesch. Ontslagen: Op zijn verzoek, eervol, uit 'slands dienst de aas.-rea. van Tangerang (Batavia) P. Ph. Dn Cloux. Departement van Oorlog. Geplaatst: De lste luit. der inf. G. F. Van Muiken te Atjeh en de 2de luit. der inf. P. W. Scheffelaar te Soerabaia. Overgeplaatst: De 2de luit. kwartierm. G. F. Interna naar Soerabaia; de lste luit. kwartierm. G. J. G. Van Goor naar Makassar; de 2de laits.-kwartierm. J. J. Verwijnen naar Batavia en G. J. Speltie naar Bandjermassin. De lste luit. der inf. G. J. Feith, naar Willem I; de kapt. bij den gen. staf G. W. Beeger naar Batavia; de kapte, der art. J. G. Van Geel naar Samarang en J. E. Dormaar naar Banjoe Biroe; de lete luit. der art. P. J. Dibbetz naar Tjilatjap. Ontslagen: Op verzoek, w. volbrachten diensttijd, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, met bebond van recht op pensioen, de kapt.-kwartierm. bij de mil. adm. J. J. H. Swijser. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de gouvernements-marine P. N. Boon en J. W. J. Rotteveel. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" op Zr. Ms. st. „Rionw" de adjunct-administra teur K. A. De Josselin De Jong; van Zr. Ms. st. „Salak" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de oiï. van adm. 2de kl. J. A. C. Bouraan en zulks met intrekking zijner plaatsing op Zr. Mj. st. „Rionw." Telegrammen. NIEUW-VORK, 19 Mei. Aandeel en zjjn lager ten gevolge van realisaties en van het zich terugtrekken van den steun, dien de Engelsche markt verleende. De markt sloot echter vast. Geld is buitengewoon gemakkelijk. LONDEN, 20 Mei. In het Lagerhuis heeft de minister Chamberlain in eene zeer uitgewerkte en toelichtende redevoering voorgesteld tot de tweede lezing van de wet betreffende de koopvaardijvloot over te gaan. Hij kondigde eenige gewichtige con cessies aan, bij amendement aan de reeders toe te staan. Het hoofddoel der wet is om te beletten dat de assurantie-premie de werkelijke waarde van het verzekerde zal te boven gaan. Mac Iver heeft voorgesteld de wet te verwer pen. Het debat is tot heden verdaagd. BERLIJN, 20 Mei. De „Nordd. Allg. Zeit." vestigt, het vervolg van het consulair verslag uit Rotterdam mededeelende, de aandacht op de nog steeds ontbrekende gelegenheid tot het vervoer van kolen voor zeeschepen. Zij beveelt aan om over Rotterdam de kolen naar de Oostzee te vervoereü. BRUSSEL, 20 Mei. Geheel de stad is sohitterend getooid. Tal van vreomdelingen zijn aangekomen. De stad levert een buitengewonen lovendigen aan blik op. De lucht is betrokken. De Koning en de Koningin der Nederlanden, met een speoialen trein te 1 u. 5 m. uit Antwerpen alhier aangekomen, werden aan het station ont vangen door de Koningin, den graaf en gravin van Vlaanderen, prins Boudewijn, de ministers, het corps diplomatique, den burgemeester en alle bur gerlijke en militaire autoriteiten. De Koning der Nederlanden drukte de koningin van België, den graaf en de gravin van Vlaanderen hartelijk de hand. De Koning hield daarna eene revue over het eerebataillon der grenadiers. Onder levendige toejuichingen speelde de muziek der troepen de Nederlandsche volksliederen. Het station was luisterrijk versierd met do Neder landsche en Belgische vlaggen. HH. MM. werden bij het verlaten van het station met veel geestdrift toegejuicht. Langs den weg van het station tot het paleis waren tienduizend man troepen geschaardvooral waar de koninklijke stoet passeerde gingen luide kreten op, de menigte wuifde met de zakdoeken. De vorstelijke personen begaven zich naar het paleis om te dejeuneeren; ora drie uren zal do receptie op het Stadhuis plaats hebbeD. Te Antwerpen waren de Koning en Koningin der Nederlanden door koning Leopold en de bur gerlijke en militaire autoriteiten ontvangen. De beide Koningen omhelsden er elkaar; aan de Koningin werd door de „Hollandsche Clnb" een bonqnet aangeboden. De menigte was er ontelbaar, de geestdrift onbe schrijfelijk. LEIDEN, 20 Ittei. De verwachting voor morgen is buiig, verander lijk weer. Mej. C. Boekhoudt te Rotterdam heeft be dankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Leiden. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging der telegraafwet. Na discussie over het adres-Mooren, waarbij den directeur van het telegraafkantoor zich beklaagt over 's ministers verbod tot het schrijven in nieuws bladen, zijn de conclusiën der meerderheid en min derheid verworpen, doch werd aangenomen met 42 tegen 29 stemmen het voorstel-Haffmans om te verklaren dat art. 2 van het reglement op den telegraafdienst herziening eischt. De discussie is aangevangen over het ontwerp tot het nemen van voorloopige maatregelen tot behoud van de vicariegoederen. Morgen voortzetting. De Koning en de Koningin zijn hedenochtend om 8 uren van het landgoed „Oranje-Nassau" naar het station Arnhem vertrokken en hebben van daar omstreeks 8 uren 45 min. met een extra-trein de reis naar Brussel aanvaard. Te Arnhem werden HH. MM. ontvangen door den Belgischen gezant, baron D'Anethan, die van koning Leopold de uit- noodiging heeft ontvangen a. 8. Donderdag aan het diner ten paloize te Brussel deel te nemen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2