toestand is echter niet gevaarlijk. De politie heeft zich deze zaak aangetrokken. - Gisternacht kreeg er een meisje, J. S. genaamd, aan de Geldersche Kade twist met haar minnaar. Uit wanhoop sprong ze te water. „Haar vriend" liet haar liggen, doch haar vader, die inmiddels was toegeschoten, trok haar met veel moeite tegen den wal op. - Eene joffrouw, die er des nachts bij een zieke had ge waakt, vond, toen zij den volgenden dag in hare woning kwam, bare chiffonnière geopend en daaruit verdwenen een bedrag van ongeveer f 50 en een spaarbankboekje ten bedrage van ruim f 200. Tot heden is het nog niet gelukt den dader te ontdekken. Een pakket, inhoudende f 644 en eenige centen, per expeditie Van Gend Loos van Haarlem naar Amsterdam gebracht, om verder naar Antwerpen te worden getransporteerd, is plotseling verdwenen. Het boek van den conducteur B., waarin het behoorlijk stond ingeschreven, is eveneens verdwenen. Politienieuws Bij het onweder, dat ook over het noordelijk deel van Limburg woedde, trof een blik semstraal den 22-jarigen Eduard Aszelberg te "Wansum, die op zijne slaapkamer onmiddellijk dood bleef. In dit huis richtte de bliksem verder geen schade aan. Alleen een spiegel, die in dezelfde kamer was, werd verbrijzeld. Te Zuid-Beierland heeft, naar men aan het „D. v. N." mededeelt, het volgende voor val plaats gehad. Bij den veerman werd in het holst van den nacht aanhoudend op de deur geklopt; daar hij dien Dacht volk moest overzetten en meende dat men hem om die reden opklopte, deed de vrouw des huizes de deur open. Er was echter niemand. Nauwelijks had zij de deur weder gesloten of het kloppen werd herhaald. Nogmaals opende zij de deur en zag toen een persoon staan, die dadelijk twist begon te zoeken. Daar zij nog vier personen zag aankomen, sloot zij do deur weder, waarop de vijf personen gezamenlijk storm begonnen te loopen tegen de deur, welke spoedig bezweek. De veerman en zijne vrouw, benevens het achtjarige kind, werden door de indringers deerlijk mishandeld. Er is proces verbaal opgemaakt. Naar men zegt, is broodnijd de oorzaak van die daad. De burgemeester van Alfon (N. - B.), die zich onlangs van zijne standplaats verwijderd heeft, heeft van den gemeenteraad eervol ontslag bekomen als secretaris en zich thans bij adres tot den KoniDg gewend om eervol ontslag als burgemeester. Te Duistervoorde (Twelloo)iseen huis, door vier gezinnen bewoond, met al wat er in was verbrand. Eenige schuurtjes en drie geiten werden mede een prooi der vlammen. Een oud man werd met moeite gered. Het huis was vorzokerd. De looierij van den heer M. Kluysen, in de wijk Goorke te Tilburg, is tot den grond afgebrand. De woning van genoemden heer en de in de nabijheid staande stoom-wollenstoffon-fabriek van den heer Ch. Mommers zijn behouden gebleven. Eon treurig ongeval hadji. Dinsdag aan don Purmerenderweg in de Beemster plaats. Een meisje van 5 jaar, dat zich buiten de poort der speelplaats van de school bevond, werd het slachtoffer van de dikwijls onbesuisde aardigheid der marktbezoekers, om elkander te willen voor bijrijden. Ofschoon de wegen in den Beemster breed genoeg zijn, moest, naar gemeld wordt, gebruik gemaakt worden van don grasrand en raakte het kind onder den wagen. De gelukkige eigenaar van het flinke paard reed door, maar het meisje schijnt aan hoofd, schouderblad en borstbeen zwaar gekneusd te zijn. Wordt ook de eisch van den vader tot schadevergoeding ingewilligd, het kind heeft kans, voor altijd gebrekkig te zijn. Nabij Deventer is na het gebruik van het middagmaal eene familie, bestaande uit man, vrouw eu drie kinderen, ernstig ongesteld gewordeD. Bij onderzoek bleek dat zij spijzen ge geten hadden, die met azijn in een koperen pan waren toebereid. Door spoedig ingeroepen genees kundige hulp zijn verdere onheilen voorkomen. Te Parijs is een echtpaar in hechtenis genomen, dat zich reeds oen jaar lang bezig hield met het maken en uitgeven van valsche bankbiljetten. In de dynamietfabriek van Ablon had eene ontploffing plaats, waardoor 3 mannen en 2 vrouwen werden gedood en 5 personen worden gewond. De schade is zeer aanzienlijk. Een 60-jarige man heeft zich wegens huiselijk verdriet op den spoorweg geworpen, toen de trein van Nimes naar Montpellier daarover reed. De man werd verbrijzeld. Victor Martin heeft te Parijs eenewed denschap aangegaan, dat hij in vijftig dagen tijds van Parijs naar Home en terug zal wandelen, een afstand van 4612 kilometer. Hij is verleden Zondag te halfdrie van het Observatorinmplein vertrokken,, waar hij den 30sten Jnni zal moeten terugkomen De weddenschap bedraagt 10,000 fr. Op den Noorder-spoorweg bij St.- Dénis heeft Dinsdag-avond een ongel ok plaats gehad. Door den verkeerden stand van een wissel reed de trein, welke nit Bonlogne kwam, tegen een anderen trein aan. De machinist werd gedood en 31 personen, waaronder 26 reizigers, werden gekwetst. Nagenoeg alle gewonden hebben de reis kunnen voortzetten. BUITENLAND. Frankrjfk. De prins van Wale6, terugkomende uit Berlijn, heeft den president Gróvy op het Elysée een bezoek gebracht. De president ontviDg dienzelfden dag ook het nieuwe Japansche gezantschap. Een secretaris van Ruiz Zorilla is te Parijs bij zijne aankomst aan het station gearresteerd. Hij had revolutionnaire manifesten bij zicb, die in Spanje moesten uitgedeeld worden. De Fransche regeering heeft hem over de grenzen doen zetten. Belgic. In de zitting, gisteren door de Kamer van Ver tegenwoordigers gehoudeu, werd door den heer Jan- son een wetsontwerp voorgesteld en toegelicht, strek kende tot schrapping van art. 4 der schoolwet, waarbij aan de geestelijkheid de bevoegdheid wordt gelaten om in de scholen godsdienst-onderwijs te goven. De Kamer besloot dit voorstel in overweging te nemen. Op eene interpellatie over de cholera antwoordde de minister van binnenlandscho zaken dat de toe stand geenezins zorgwekkend is en dat maatregelen zijn genomen om op alles voorbereid te zijn. De Brussolsche senator Do Vadder heeft zich om het leven gebracht; bij de vaart van Molenbeek schoot hij zich met een pistool door het hoofd en viel toen achterover in het water. De Vadder had in den laatsten tijd veel geld verloren en in ano nieme brieven was hij belasterd geworden. Het schijnt dat dit hem tot deze wanhopige daad dreef. De Vadder was algemeen geacht; hij was senator sedert 1870, vroeger schepen van Brussol en officier van de Leopoldsorde. GJ-root-Sritaniiië. Valentine Baker en sir Samuel Baker zijn te LoDden aangekomen. Valentine werd aan het station te Charingcross warm toegejuicht. Het Lagerhuis verwierp gisteren, met 222 tegen 84 stemmen, het door de regeering bestreden wetsontwerp betreffende den aanleg van een kanaal tunnel. Het debat duurde verscheidene uren. Ejrypte. De Engelsche regeering heeft het zenden van Egyptische troepen naar Wady-Halva verboden. De gouverneur van Dongola blijft aandringen op het zeDden van versterking, of althans van wapenen en ammunitie. Men gelooft dat daaraan geen gevolg zal gegeven worden, in verband met het karakter der troepen. De opstand breidt zich inmiddels met snelheid tot Dongola uit. De commissie voor de rechterlijke hervorming zal beden bijeenkomen. De Engelsche gedelegeerden hebben in last ontvangen, om te stemmen in den geest van den Franschen diplomatieken agent. De Engelsche regeering, zonder in beginsel te antwoorden op het verzoek van Egypte om ter conferentie vertegenwoordigd te worden, heeft doen opmerken dat zij de afwezigheid van Nubar-pacha uit Egypte niet. voegzaam achtte. Telegrammen. NIEUW-YORK, 14 Mei. De „Metropolitan Nati onal-Bank" heeft hare betalingen gestaakt. De fondsenbeurs was heden in hevige opge wondenheid. Drie fondsenmakelaars staakten hunne betalingen. De prijzen vielen van óéu tot 53/4 pet. tegen de slotkoersen van gisteren. De toestand is gespannen. De heer Folger, thans to Nieuw-York, tele- grapheert naar Washington eene regeling voor dade lijke aflossing van de 127ste 6erie obligatiën, die den 20sten Juni zullen vervallen. Zoo noodig zal hij maatregelen treffen voor de aflossing van nog tien millioen dollars obligatiën, en hij zal verder al zoodanige stappen deen als noodig zullen blijken om hulp te brengen in den tegenwoordigen finan- tiëelen toestand. BUCHAREST, 15 Mei. Ia den Senaat is de regeering geïnterpelleerd over hetgeen in den nacht van Zaterdag is voorgevallen. Bratiano heeft geantwoord dat de re^eering5 onderricht van het plan der oppositie, om in den nacht van Zaterdag op den openbaren weg een manifestatie op touw te zetten, het voor ha^r plicht heeft geacht de noodigo maatregelen te nemen om wanordelijkheden te beletten. De Senaat heeft eenparig een motie aangeno men, waarin vertrouwen in de regeering wordt be tuigd. MADRID, 15 Mei. Al de gevangoneD, die deel hebben uitgemaakt van de bende van Mangado, zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. LEIDEN, 15 Mei. De verwachting voor morgen is: westelijke wind, buiig weer. In de bedennamiddag gehouden gemeecteraads- zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Hartevelt, Groll, Bredius, Juta, Wilhelmy Damstë, Zaayer, Yan Dissel, Land, Le Poole, Yerster, Yan der Hoeven, Knappert, De Geus, Zaalberg, De Goeje, Was en Driessen. Afwezig met kennis geving de heeren Bool, wegens ongesteldheid, en De Fremory, wegens sterfgeval in de familie. Nadat de heer Groll als nieuw inkomend lid de bij de Wet voorgeschreven eeden bad afgelegd, werd hij door den Yoorzitter met zijne benoeming geluk gewenscht en met het vertrouwen door de burgerij in hem gesteld, tevens de verwachting uitsprekende dat ook zijne werkzaamheden mogen strekken tot welzijn onzer gemeente. Ingekomen waren missives der heeren Van der Zweep en De Clercq dat zij wegens vertrek uit de gemeente, de eerste naar Amsterdam en de tweede naar Voorschoten, opbonden jid van den Raad te zijn, met dankbetuiging voor de ondervonden sym pathie hunner medeleden, namens wie de Yoorzitter het leedwezen over hun vertrek uitsprak met net oog op de gewichtige diensten door hen aan de gemeente bcwezeD, in het bijzonder door den heer Van der Zweep. Met den wensch dat het hun verder wèl moge gaan, vereenigde de Raad zich bij applaus. Benoemd werden: tot leeraar in de wiskunde aan de Iloogere Burgerschool voor jongens de heer Th. B. Van Wettum, leeraar in de wiskunde en cosraographie aan do H. B.-S. te Deventer met 15 stemmen (op dr. G. Schouteu te Kampen waren 3 stemmen uitgebracht); tot commissaris der sted. gas fabriek de heer J. Groll met 16 stemmen (de hee ren De Goeje en Zaaijer verkregen ieder 1 stem), tot concierge aan de H. B.-S. voor jongens W. F. N. Koster, timmerman alhier, met algemoene stemmen. Op het verzoek van den heer A. J. Koole om de bestaande beweegbare brug over de Derde Binnenvestgracht te mogen vernieuwen en tegelij kertijd verbreeden, om in die gracht langs zijn ter rein eene scboeiïng te mogen maken en het daar door ingenomen water aan te plempeD, tegen een koopprijs van f 14 [niet f 40, zooals abusievelijk in het rapport der commissie van fabricage stond] werd zonder hoofdelijke stemming gunstig beschikt. Tevens werd, naar aanleiding der opmerking van den heer Driessen dienaangaande, aan de gestelde voorwaar den der bepaling toegevoegd dat adressant tot eene behoorlijke bediening wat betreft hot openen en sluiten der brug, verplicht zal zijn. Evenzoo werden bij acclamatie goedgekeurd of toegestaan het verzoek van de vereeniging „Sin- gelschool" om een brug te leggen, (de tegen woordige hulpbrug was gelegd onder 's Raads nadere approbatie); dat van H. J. Westerling om eervol ontslag als tweede onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1een zelfde verzoek van D. Vente als derde onderwijzer aan genoemde school, en het verzoek van W. S. Trouillart Hansson om restitutie van schoolgeld. Daarentegen werd mot algemeene stemmon af wijzend beschikt op het verzoek van de wed. Van Iterson om eene uitloozing te mogen maken in de Zijlsingelsloot tot afvoer van haar werkwater, nadat vooraf door den heer Bredius de vraag was gedaan of men nu eigenlijk niet op dit verzoek gunstig moest beslissen daar toch indertijd aan haren buur man vergunning moet zijn gegeven tot het dempen van de sloot vóór zijn perceel, waardoor haar pri vaat- en kolk waterriool is gestremd geworden, op welke vraag door den Voorzitter word geantwoord

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2