LEIDSCH DAGBLAD N°. 7437 Vrijdag 16 Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ?»or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post......1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Conraiit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17V Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stod wordt ƒ0.10 berekend. Crificieel© X£eiinfi«arevriii&en. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van be langhebbenden, dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 1012 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1879 en voor de Zeemiliciens der lichting van 1880, verkrijgbaar zijn ter Gemeen'e-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Me: 1884. DE KANTER. LEIDEN, 15 Wei. De uit het telegraafkantoor wapperende drie kleur verkondigde hedenmorgen der goede gemeente dat daar iets niet alledaagsch plaats had. Vijf en twiutig jaren geleden werd deze stad verbonden aan het wereldtelegraafnet. Aan die her innering knoopte zich tevens vast het herdenken van 26 jaren trouwo plichtsvervulling van den besteller P. J. Van Leeuwen. Reeds in de vroegte werd bij verrast door doel matige, keurige cadeaux van het geheele personeel. Bij zijne komst tGn kantore werd hij opgewacht door alle ambtenaren en bij monde van den directeur hartelijk gelukgewenscht met zijn wel volbrachlen diensttijd, daarbij tevens de hoop uitdrukkende dat hij nog jaren lang met öenzelfdon lust en ijver eD getrouwheid als tot heden zou mogen voortgaan in de waarneming zijner betrekking. Met welgekozen woorden dankte de jubilaris voor de vele bewijzen van belangstelling, die bjj heden van allen mocht ondervinden. Hij hoopte nog langen tijd de gezondheid en kracht te behouden op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. In de bestellerskamer werd hij opgewacht door zjjne collega's, van wie namens allen de oudste hem onder gepaste bewoordingen zijne gelukwenschon aanbood en ter herinnering aan dezen schoonen dag een prachtigen leuningstoel vereerde. Zeer ingenomen met dit bewjs van kameraad- ecbappelijkhoid en genegenheid aanvaardde hij hun aangenaam souvenir en wensohte dat hunne goede verstandhouding steeds zou voortduren. Maar hoe groot was zijne verrassing toon hom vanwege een aantal van Leiden9 ingezetenen, die daartoe gaarne hunne bijdrage hadden geleverd, als een belangrijk, stoffelijk blijk van waardeering op het kantoor van den heer A. "W. Sijthoff, mede onder eenige toepasselijke woorden, een bedrag vau f 118.75 werd ter hand gesteld. Voorzeker alle wel bewijzen dat trouwe plichts vervulling op hoogen prijs wordt gesteld. Aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier werd dezer dagen, ten behoeve van het onderwijs der jongens, een geschenk aangeboden door den heer Bessonneau, fabrikant van touwwerk te Angers (Frankrijk). Het bestaat uit eene fraaie dubbele kast met glazen deuren, waarin aan de eene zijde op smaakvolle wijze zijn geëtaleerd stalen van de verechillende soorten van yzerdraad en gewoon touwwerk, en aan de andere zijde de soorten van hennep, waaruit het touwwerk is vervaardigd. Met dit practische geschenk heeft de heer Bes sonneau een bewijs van sympathie willen geven aan deze inrichting tot opleiding onzer jeugdige oorlogsmatrozen. Hij was in de gelegenheid er kennis mede te maken op de Amsterdamsche ten toonstelling, daar hij als lid der jury een oordeel moest uitspreken over de inzending van onze Kweek school voor Zeevaart. De daar gevolgde wijze van opvoeding en onderwijs, die hij te Amsterdam uit de beschrijving leerde kennen, maar waarvan hij zich later persoonlijk op de hoogte stelde bij een bezoek aan Leiden, werd toen door hem het eere-diploma waardig gekeurd. De Haageche zaügvereeniging „Excelsior" directeur de heer L. Plette, gaf gisteravond in de Stadszaal alhier de door haar aangekondigde uit voering. Het programma word, do krachten der vereeniging in aanmerking genomeD, niet onverdienstelijk uit gevoerd. Het Transvaalsche Volkslied genoot de eer gebiseerd te worden. Jammer, dat, ondanks den lagen entrée-prijs, de zaal niet zóó gevuld was, als men met recht had durven verwachteü. Wij hopen dan ook dat wanneer genoemde ver eeniging later, ter gelegener tijd, zich wederom hier mocht doen hooreD, de liefhebbers van gewijde muziek getrouwer zullen opkomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-namiddag om halfzes bezorgd zijn. Gisteren zijn te 's-Gravenhage als onderwijze ressen toegelaten de dames H. C. P. Brunings, van Noordwijk, on H. D. Van Duijn, van Katwijk aan Zee, leerlingen van de Rijksnormaalschool te Katwijk. Ook de heer L. Kruyt, reeds als geslaagd vermeld, had aan die inrichting zijne opleiding ontvangen. Met ingang 1 Augustus wordt de coutróle op de belastingen, rechten en accijnzen te 's-Gra venhage, die thans door twee controleurs gevoerd wordt, vereenigd tot eene controle. De minister van financiëa hcopt, bij de in bewerking zijede Zogolwot, T. ocrnamelijk door ver laging van zegelrecht en beperking van vrijstel lingen een hoogere opbreDgst te verkrijgen. Op vrijstelling voor bankbiljetten kan, tijdens den duur van het octrooi der Nederlandsche Bank, niet worden teruggekomen. De minister van fioanciën maakt bekend dat op 1 Mei een bedrag van twintig en een half mil- licen gulden aan schatkislpromossen in omloop was. Do Nederlandsche Bank heeft haar disconto met '/a pet. verlaagd. Men verneemt dat het dividend der „Neder- landsche Handelmaatschappij" 7 pet. zal bedragen bij groote afschrijvingen. De heer Paul Kruger is door den koniDg van Portugal in een afscheids-audientie ontvangen. De deputatie is weder naar Frankrijk afgereisd. De heer A. Do Leao Laguna te Rotterdam, b.Toepen leeraar bij de Portugeesch-l9raëlitiesche gemeente te Curasao, heeft dat beroep aangenomen. Door de predikanten der Ned.-Hervormde gemeente te Amsterdam is besloten den sterfdag van Prins Willem I, op 10 Juli a. s., kerkelijk te herdenken door het houden van één of meer gods dienstoefeningen, opzettelijk aan dit doel gewijd. Men meldt uit Brussel aan het „Vad." dat honderd en tien vereenigingen met hare baDieren zullen deelnemen aan den grooton optocht ter eere van onzen Koning en Koningin bij hun komst aldaar. Op het balcon van het stadhuis zijn de plaatsen aangewezenrechts zullen plaats nemen H.H. M.M., hun gevolg, de ministers, de gouver neur, B. en Ws. en de gemeenteraad van Brussel; links de dames, nl. de echtgenooten van de minis ters, van de leden van het dagelijksch bestuur van Brussel en van de leden van den Raad. Het zoogenaamde „Maison du Roi," tegenover het stadhuis gelegen, is voor de overige invités gereserveerd. Des avonds zal er concert zijn in het Park en zal die wandelplaats geïllumineerd worden. Zooals men weet, is het park gelegen vóór het paleis des konings. Door wijlen mej. H. De Jong te Wolvega is f 12,000 vermaakt aan het Roomsch Katholiek kerkbestuur aldaar, ouder bezwaar vau vrucht gebruik voor haren echtgenoot gedurende diens leven. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton; de „Prinses Marie" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam en de „Utrecht", van Java naar Rotter dam, vortrok van Jeddah. Z. M. heeft met 1 Juni a. s., aan mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van den Raad van State, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der af- deeÜDg van dien Raad voor de geschillen van be stuur, en tof leden dier afdeeling benoemd mr. O. J. Van Vladeracken cn jhr. mr. J. F. Van Humalda Van Eysinga, leden van genoemden Raad. G o m o ng d N l e w De dienstbode, die onlangs in de Maarsmanssteeg bij den heer v. d. B. door het vlam vatten haror kliederen zulke ernstige brandwonden bekwam, is gisteravond Da oen smartelijk lijden bezwekeD. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden P. Broekaert, schipper te Hontonisse, schuldig verklaard aan den hem teu laste gelegden moedwilligon doodslag en hem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Door eene onvoorzichtigheid had in de Frederikstraat te 's-Hage een noodlottig voor val plaats. Eene vrouw, die aan hevige hoofdpijn leed, had daarvoor een uitwendig huismiddeltje te beat genomen, doch tevens de onvoorzichtigheid gehad het fleschjo open op de tafel te laten staan. Haar kind dronk er uit, met het ongelukkig gevolg dat het dou volgenden morgen, na de hevigste pijnen geleden te hebben, stierf. Door de politie te Delft is aange houden en naar 's-Hage overgebracht D. J. v. B., handelaar in verfwaren te Delft, verdacht van valschheid in onderhandsch geschrift en desbewust gebruik maken daarvan. Hij zou namelijk op een valsch stuk f 10,000 hebben weten machtig te worden ten nadeele eener Haagsche firma. Een 10-jarige knaap is getroffen door een metselsteen, welke van de in aanbouw zijnde R.-K. school aan do Gedempte Ondegracht te Haarlem viel, waardoor hij eene belangrijke ver wonding aan het hoofd bekwam. Per brancard werd dc gekwetste naar zijne woning overgebracht. Van 7 tot 13 dezer kwamen te Rot terdam in 331 huisgezinnen nieuwe gevallen van mazelen voor. Men schrij ft aan do N. Rott. Crt.": De heeren J. Tobias van de firma D. Tobias Zn., effectenhandelaren te Amsterdam, en W. A. Tobias, assuradeur, zijn verdwenen, een belangrijk deficit achterlatende. De firma D. Tobias Zn. is daar door in staat van faillissement verklaard. SpecuA- tiën in Amerikaansche fondsen moeten de oorzaak van den val zijn. Bij deze speculatiëa was mede sterk geïnteresseerd de heer J. Martens van de firma Broms Co., die ook verdwenen is. De heer "W. A. Tobias was directeur van de vennootschap ter assurantie (zee), kapitaal f 200,000, waarop 28 pet. gestort, en vertegenwoordiger van verschillende maatschappijen. De directiëa van de maatschappijen moeten volgens gerucht reeds te Amsterdam bijeen zijn. Gistermiddag had een kruier in het hotel „Mille Colonnes", op het Rembrandtplein, te Amsterdam, het ongeluk bij het ophijschen van een koffer uit de tweede verdieping op straat te vallen zwaar gewond werd de man naar het gasthuis ge bracht. - De Wijngaardsteeg aldaar werd gisteravond in opschudding gebracht, doordien een zeeman "W. K. twist had met een viertal vrouwen. Eene daarvan sloeg met een stok en eene tweede weerde zich zoo danig met een mes, dat de zeeman verwond werd en in het gasthuis moest verbonden worden. Zijn

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1