LEIDSCH &S& DAGBLAD. NT0. 7436. Donderdag 15 MeL A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: V»or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ïncassee- rcn buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofllciëele Kennisgeringen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste alinea, der wet van den 28sten Juni 1881 (Staatsblad No 97); Brengen ter algemeene kennis dat door MAïtINUS JACOBUS SPAARGAREN, alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Yrouwensteeg (Wijk IV) No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Nel. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Andries, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Aanteekoningen op art. 1197 B. W." Morgen, 15 Mei, zal het 25 jaren geleden zijn dat deze gemeente in hef telegraafnet opge nomen en hier ter plaatse een Rijkskantoor voor het algemeen verkeer geopend werd, onder het beheer van wijlen den heer J. F. Krieger, terwijl P. J. Yan Leeuwen bij die gelegenheid als besteller in dienst trad. Zooals velen zich zullen herinneren, werd het kantoor geplaatst op de Breestraat, nabij de Waal- sche kerk. Toen in 1863 deze lokalen benoodigd waren voor den aanbouw eener school voor jongejuffrou wen, moest de Telegraaf die plaats ruimen, om haren zetel te vestigen op de Aalmarkt No. 7. De ruimte liet daar al zeer spoedig te wenschen over, waarom in 1879 door eenige veranderingen getracht werd, daarin zooveel mogelijk te voorzien. Hopen wij dat ook in don tegenwoordigen toestand verbetering zal komen. In onze verbeelding zien wij reeds een sierlijk, ruim en doelmatig ingericht gebouw op een goeden stand tot dat einde verrijzen. Yan 1859 tot 1861 kon de dienst wordeD waar genomen door één ambtenaar, van 1862 tot 1866 twee, van 1867 tot 1868 drie, van 1869 tot 1874 vier, van 1875 tot 1882 vijf. In 1883 werd het getal gebracht op zes ambtenaren. De heer J. F. Krieger vervulde zijne betrekking eervol tot zijn dood, die einde 1869 plaats had. Als directeur werd hij opgevolgd door den tegen woordigen titularis, den heer W. Yruggink, die om zijne welwillendheid en voorkomendheid tegenover het publiek met zijne ambtenaren op de verworven achting der burgerij mag aanspraak maken. De besteller P. J. Van Leeuwen verricht nog zijn dienst, en maakt door zjjne vlugheid in be weging menig jeugdiger persoon beschaamd. Langzamerhand werd het bestellend personeel uitgebreid: thans zijn er vier vaste bestellers. In drukke tijden worden betrouwbare mannen tijdelijk als hulpbestellers in dienst gesteld. Gedurende 1859 werden behandeld 1500 telegr. n 1860 klom het aantal tot 5102 1865 14160 1870 v v v i) 39306 1875 45793 1880 66310 v 1883 673*0 Zoo langzamerhand schijnt men het maximum der telegrammen te zullen bereiken. Stellen wij ons een oogenblik den tijd eens voor, toen de Telegraaf nog niet uitgevonden of onze oude sleutelstad althans nog niet in het ijzeren wereldnet was opgenomen! Met het oog op bovenstaande cijfers zou men tevergeefs trachten, zich van dien toestand eene voorstelling te maken. En toch is dit morgen eerst 25 jaren geleden In de gisternamiddag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Maatschappij „Noord- wijk'' tot exploitatie van Duingronden te Noordwijk, werd door den voorzitter, den heer Pické, het ver slag uitgebracht over do veelzijdige verrichtingen, gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleken tevens de bevredigende vooruitzichten der jonge onderneming. Nadat het terrein door tusschenkomst van de ge- mesnte Noordwijk was gekocht, werd met den aanleg onder leiding van den tuinarchitect D. Yan Hatten ta Bussnm begonnenhet werd met wegen doorsneden. De heer J. A. Bientjes, directeur, vestigde zich den lsten Mei te Noordwijk. Voor het grootste gedeelte is de weg bestraat. Onder leiding van den heer A. R. Freem, architect te Arnhem, werden een rustieke brug gebouwd, twee opzicbterswoDingen en een laiterie. Plannen voor de verdere exploitatie zijn gereed. Midden in het duin is een weide aangelegd, die goed gelukt is. De aannemingssom der wegen en andere werken heeft 55,000 bedragen. De Maat schappij bezit thans drie ontwerpen voor een knrhaus met hotel, ten gevolge van de daartoe door prof. Gagel gedane uitschrijving. Een project voor een stoomtram in aansluiting met den Rijnlandschen stoomtram is mede gereed en bij het college van Gedeputeerde Staten ter goedkeuring. De Hollandsche IJzeren-Spoor weg maatschappij zal de exploitatie op zich nemen op aannemelijke voorwaarden, zoodat het uitzicht be staat op voldoende communicatie voor de badplaats. Yan de machtiging der algemeene vergadering om het restant van het aandelenkapitaal in eens door bankiersbemiddeling te plaatsen, werd geen gebruik gemaakt. De opoffering, welke daardoor van de Maatschappij gevorderd zon worden, scheen het bestuur te groot toe. Het heeft daarom de onderhandelingen, welke gevoerd werden, afgebroken. De Maatschappij kreeg een blijk van te waardeeren belangstelling van de gemeente Noordwijk, die voor 100,000 van het aandeden-kapitaal deelnam, op voorwaarde dat binnen een jaar dat kapitaal zou besteed zijn voor den bonw van een kurhaus met hotel en voor den aanleg van een stoomtram. Het besluit van den gemeenteraad werd door Gedep. Staten goedgekeurd. In het najaar werd de deelneming in het restant van het kapitaal voor het publiek opengesteld, en bij de bekende over productie op het gebied der naamlooze vennoot schappen is het niet te verwonderen dat toen weinig geplaatst werd. Dit ongunstig resultaat is ook daaraan toe te schrijven, dat het doel der Maatschappij niet vol doende wordt begrepen. Het is haar toch om den verkoop der perceelen, niet om de exploitatie der badplaats te doen. En mot genoegen constateert het bestuur de oprichting eener naamlooze ven nootschap uitsluitend met het laatste doel. De naam van het door deze te stichten hotel zal zijn: „Huis ten Dain." Yoorts werd medegedeeld dat de eerste villa gebouwd wordt, bestemd om bewoond te worden door den commissaris der Maatschappij den heer H. Graaf van Limburg Stirum. Er werden verleden jaar 6200 meter grond verkocht voor een bedrag vam 9300. Daar de onkosten op het terrein val lende 107/10 cent per meter geweest zijn, was de netto winst hierop f 8000. Yolgens de winst- en verliesrekening hebben de winsten bedragen: diversen 495.50, terrein rekening 8636.32, waartegenover wordt aange wezen voor afschrijving op gebouwen 2307.63, onkosten 2299.31, directie 1583.27, interest- rekening 427.09, zoodat een saldo winst blijft om te brengen op de balans van 2514.521/2. Volgens de balans is van het aandeelenkapitaal van 500,000 nog voor 397,000 ongeplaatst. Onder de activa is de Kasvereeniging met 10,325.34, diverse crediteuren met 7337.33. De terreinen staan met 93,599, de gebouwen met ƒ20,665.13 op de balans. Nadat de vergadering de balans en de winst- en verliesrekening had vastgesteld en het dividend op 2 pet. bepaald, deelde de voorzitter nog mede dat tot directeur benoemd was jhr. Heemskerk van Beest, op een salaris van f 1200. Na gehouden vergelijkend examen zijn aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem o. a. toegelaten als intern kweekeling mej. A. Wijn, van Hazerswoude, en H. B. Van Konijnenburg, van Noordwijk. Op de voordracht voor de benoeming aan het Progymnasium te Gouda voor leeraar in de Ned. taal en letterkunde zijn geplaatst de heeron M. J. Van Dugteren te Middelburg en C. G. Kakebeen te Noordwijk. Zooals bekend is, werd op 1 Maart 11. te Amsterdam de eerste algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche Pensioenvereoniging voor werklieden. De statuten voor zoo ver zij nog niet waren goedgekeurd, werden toen vastgesteld en een definitief bestuur werd gekozen. Met genoegen kunnen wij na mededeelen dat de voorbereidende werkzaamheden zoo ver gevorderd zijn, dat alle hoop bestaat dit jaar tot uitvoering van het hoogst nuttige doel der vereeniging te komen. Gezegde Vereeniging zal daartoe twee fond sen oprichteD, nl. een werkliedenfonds en een waar borgfonds. Bij het werkliedenfonds zullen de werk lieden zich kunnen verzekeren, hetzij voor een pen sioen op den ouden dag, hetzij voor eene nitkoering bij overlijden, terwijl het waarborgfonds zal dienen om do aan te gane verbintenissen tegenover de verzekerden te waarborgen. Naar wij vernemen, worden nu reeds, terwijl de verzekering nog niet eens openstaat en bij de min dere standen de zaak nog grootendeels onbekend is, reeds zeer vele aanvragen om verzekeringen te sluiten, gedaan, zoodat de behoefte aan eene in stelling als de Nederlandsche Pensioenvereeniging nog grooter blijkt te zijn dan menigeen misschien vroeger gedacht heeft. De eenige moeilijkheid die nu nog wel zal be staan, is het bijeenbrengen van een voldoend waar borgfonds, dat natuurlijk uit vrijwillige bijdragen moet worden gevormd. De krachtige steun, dien het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen voorstelt aan de jeugdige vereeniging te verleenen en de toezeggingen die reeds tot heden zijn gedaan, zullen het bestnnr ongetwijfeld in staaf stellen om in 't najaar een zeker aantal verzeke ringen aan te nemenmaar zal de vereeniging in derdaad eene echt nationale zijn, die voor den ge- heelen werkenden stand openstaat, dan zal de steun van het meer welgestelde deel der Nederlandsche Datie daarvoor onvermijdelijk zijn. Een beroep daartoe zal eerlang op het Nederlandsche volk worden ge daan en wij spreken de stellige verwachting uit dat dit beroep niet tevergeefs zal zijn, te meer daar de steun onder andere wijzen ook op eene zoodanige kan verleend worden, dat geldelijke offers waar schijnlijk niet noodig zullen zijn. Zoolang nl. de verzekering geen verlies oplevert, behoudt men bij het nemen van een aandeel in het waarborgfonds zijn recht op 4 pet. rente, en de verliezen kuDnen altijd gemakkelijk binnen zekere perken gehouden worden door wijziging der tarieven voor later toe- tredenden. Ook bij de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij treedt de zomerdienst den 20sten Mei a. s. in werking. Volgens bericht uit Curasao van 24 April was hot Nederlandsche stoomschip „Oraoje-Naasan", van den „Konmklijken West-Indischen Maildienst", aldaar den vorigen dag aangekomen. De komst van dezen bodem veroorzaakte buiten-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1