LEIDSCÏÏ DAGBLAD N°. 7434, Dinsdag 13 Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaat9rnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad veordt ƒ0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 66 tot 69 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. OfTleSëelo Konnliifferia^eii. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 15 Mei 1884, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Belediging en installatie van den heer J. Groll, als lid van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (64) 3°. Idem van een Commissaris der Gasfabriek. (65) 4°. Idem van een Concierge aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (68) 5°. Verzoek van A. J. Koole, om een brug te leggen. (58 en 69) 6°. Idem van de Wed. Yan Iterson, om eene uitloozing te maken. (59) 7°. Iiern van de vereeniging »Singelschool" om een brug te leggen. (60) 8°. Idem van H. J. Westerling, om ontslag als tweede onderwijzer aan de school 3de klasse No 1. (61) 9°. Idem als voren van D. Vente, als derde onderwijzer aan bovengenoemde school. (66) 10°. Idem van W. S Trouillart Hanssen, om restitutie van schoolgeld. (62) Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. L. J. DE NIE, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Haarlemmerstraat No. 138; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 26sten Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Mei. Heden is het de 35ste gedenkdag yan de inhul diging van Koning Willem Hl. Wie die laDge reeks van jaren terugdenkt, verheugt zich ongetwijfeld in den geleidelijken en steeds vreedzamen gang van zaken hier te lande en dankt dit met ons vóór alles aan den streng constitutioneolen zin des Konings. Maar naast die verdienste, de hoogste die een KoniDg hebben kan, staat zijne belangstelling voor alles wat 's volks welzijn kon bevorderen. „De verdiensten van onzen Vorst staan boven onzen lof, zegt 't R. Nhem siert de kroon der jaren, die op een welbesteed leven terugzien, en de voldoening die hem het hart met trots moge vervullen, dat al zijne regeeriDgsdaden steeds als een opengeslagen boek voor het volk lagen en door dat volk ten allen tijde zijn gewaardeerd." Ons volk is geen volk dat aan opruiende taal het oor leent; te midden van ons leeft elke vorst veilig. Maar - Willem Hl is ook geen vorst naar wien een misdadige hand zich zou kunnen uitstrek ken, omdat hij zich nooit boven, maar steeds te midden van zijn volk heeft gesteld. Die gelukkige vereenigiog van een orde- en vredelievend volk en een rechtvaardig onbaatzuchtig Koning is 't geheim der gelukkige regeering, die nu reeds 35 jaren heeft geduurd. Enkele kleine plaatsen in ons land vieren feest. De pogingen, door een paar bladen aaDgewend, om eene algemeene feestviering op 't getouw te zetten, hadden geen gevolg. Feesten als er tien jaren geleden eene werd gevierd, kan men niet na kort tijdsverloop herhalen. Toch zal Nederland, zij het dan ook niet door groot uiterlijk vertoon, heden opnieuw het bezit waardeeren van zijn constitutioneelen Koning. Hier ter stede wappert zoowel van openbare j gebouwen als van meDige particuliere woning de j Nederlandsche driekleur. Voor het schoonmaken, invoegen en herstellen van eenige gemetselde wallen binnen en buiten de stad in 3 perceelen, waarvan de openbare aanbe steding heden ten raadhuize plaats vond, was het laagst ingeschreven voor perceel 1 990, perceel 2 f 320 en perceel 3 f 1150. Bij afmijniDg zijn aannemers geworden de heeren J. I. Planjer alhier van perceel 1 voor f 895, J. Verhoog alhier van perceel 2 voor f 295 on P. L. Neuteboom alhier van perceel 3 voor 1020. Vervolgens had de aanbe steding plaats van het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken binnen deze gemeente en langs de singels. De laagste inschrijving bedroeg f 570, terwijl het werk is afgemijnd door den heer W. H. Neuteboom voor f 540. In de Stadszaal gaf de vereenigiog „Har monie'' gisteravond voor de derde en laatste maal in dit seizoen oene uitvoering met introductie. Dit maal vermeldde hot programma: „Uitgaan", tooneel- spel in vier bedrijven door Glanor, en alsnastukje „De boezemvriend", blijspel in één bedrijf, door J. H. Grave. De voorstelling liep flink van stapel, want - hoe velen er ook voor gevreesd zullen hebben - het kan gezegd worden dat Glanors werk, voor dilet tanten, over 't algemeen en enkele tooneelen zelfs bijzonder verdienstelijk, werd weergegeven. Het nastukje bracht de aanwezigen in eene voor het bal gewenschte stemming. Niettegenstaande de vrij drukkende atmosfeer was het er toch geanimeerd. De heeren Luppes, Kloos on Van Pijpen werden tot leden van verdienste benoemcL, en de dames Boekwijt en Grentzias ontvingen voor haar spel ieder een fraaien bouquet. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,770) f 6718.09, bagage (14 ton) f 94.90, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1688 ton) f 1947.15, levende dieren en rijtui gen f 229.95, diverse ontvangsten f totale ontvangst f 8990.09. Totale ontvangst van af 1 Mei 1883/84 107,875 tegen 115,323.74, zijnde per dagkilometer 8.18 tegen f 8.77 in 1882/83. Er is dus. nu geen achteruitgang merkbaar. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de prijzen ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Omtrent de zomerdienstregeling van de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij verneemt men dat deze ongeveer op dezelfde leest i3 geschoeid als die van verleden jaar. De correspondentiën met België en Frankrijk via Rotterdam zijn deels onveranderd gebleven en deels verbeterd. De laatste trein van Rotterdam naar Leiden, welke thans om 10 u. 30 m. vertrekt, is op 11 u. 10 m. gesteld, in aansluiting op den laatsten trein van den Staatsspoorweg komende van België en van Maastricht. Do bewoners van de steden aan de lijn Leiden Rotterdam krijgen hierdoor gelegenheid op één dag heen en terug te gaan naar Brussel en naar Maas tricht. In Brussel kan men dan ongeveer 7 uren en te Maastricht ruim 4 uren verblijven. Ten gerieve van de reizigers voor Delft en Schiedam en van de reizigers 3de klasse zal on middellijk achter den exprestrein van België, welke des namiddags te 6 uren 23 m. van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, een locaaltrein volgen tot Leiden. In eenige der sneltreinen voor het locaal ver keer tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen salonrijtuigen loopen, ingericht volgens, het Ameri- kaansche systeem en voorzien van buffet en van alle mogelijke gemakken. Alleen den reizigers der lste klasse is het vergund van de salonrijtuigen, tegen betaling van eene kleine vergoeding, gebruik te maken. In eene geheime zitting van den Delftscben ge meenteraad, den 7den Maart jl. gehouden, schijnen B. en Ws. gemachtigd te zijn stappen te doen, om prins Alexanders medewerking te vragen aan de viering van den sterfdag van prins Willem I. In de raadszitting van Vrijdag 11. werd de geheimhouding opgeheven en deelde de voorzitter mede, dat namens prins Alexander door den adjudant Hojel het vol gende was geantwoord: „'s-Hage, 27 April 1884. „Aan den Gemeenteraad van Delft Met belangstelling nam Z.. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van OraDje, kennis van den inhoud van uw op 24 Maart 11. ontvangen brief. De prins betuigt gaarne ingenomenheid met uwe pogiDgen voor de plechtige herdenking van den sterfdag van prins Willem yan Oranje-Nassau, maar het doet Z. K. H.leed er bij te moeten voegen, dat het hoogst- denzelve niet wel mogelijk is daarvan door recht- 8treeksche medewerking blijk te geven. „Het zou Z. K. H. aangenaam zijn daarom, wanneer het programma der plechtigheden op den herinno- ring8dag, zonder verdere goedkeuring van H. D. af te wachten, werd opgemaakt. De aanbieding van het beschermheerschap van de tentoonstelling stelt de prins zeer op prijs, doch Z. K. II. kan zich het genoegen niet geven haar te aanvaarden. Evenzeer waardeert H. D. de uitnoodigiog om op don herin neringsdag te Delft tegenwoordig te zijn, maar kan, wegens gezondheidsredenen, niet zoolang te voren bepalen aan die u'.tnoodigiDg te zullen voldoen." De Raadscommissie, die de feestviering voorbe reidt, machtigde daarop B. en Ws. om tot den minis ter Heemskerk bet aanbod te richteü, dat door den kroonprins was afgeslagen. Ook hier slaagden zij niet geheel. „Hoezeer gevoelig" - schreef de minister - „voor de vereerende aanbieding van het beschermheerschap der eventueel te houden tentoonstelling, heb ik de eer u te berichten dat ik meen voor deze opdracht te moeten bedanken. De titel van beschermheer doet aan vorstelijken rang denken, en voegt mij niet. „Gaarne echter hoop ik, volgens de vriendelijke uitooodiging in uw schrijven, bedoelde plechtigheid op 10 Juli aanstaande bij te wonen." Op eene derde uitnoodiging, tot prof. M. De Vries gericht, om de feestrede te houden, is nog geen antwoord ontvangen. Daarentegen hebben kerkvoog den der Ned.-Herv. gemeente het gebruik van kerk en orgel toegestaan. B. en Ws. vrageD voor het feest een crediet van 3000. De minister van binnenlandsche zaken heeft lo. bepaald, dat de commissie, belast met het af nemen der examens B volgens art. 60 on C volgens artt. 6165 der wet van 2 Mei 1863, (Stbl. No. 50) voor het jasr 1884 zitting zal houden te Delft; 2o. benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: N. T. Michaëlis, directeur voor de spoorwegen, te 's-Gravenhage; tot leden: dr. G. F. W. Baehr, dr. A. C. Ondemans, E. Gugel, N. H. Henket, mr. B. H. Pekelharing, C. M. Schols, J. A. Snijders Gzn., H. A. Ravenek, dr. G. J. Legebeke, P. Van der Burg, hoogleeraren aan de Polytechnische School; A. Le Comte, J. A. Van der Kloea, dr. C. A. Schel- tema, leeraren aan de Polytechnische SchoolA. J. H. Beeloo, hoofdingenieur der marine, te 's-Gravenhage; L. C. P. W. Visser, hoofdingenieur der marine, te Amsterdam; dr. W. F. Koppeschaar, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te 's-Gravenhage; K. Van Rijn, ingenieur van den prov. waterstaat, te Utrecht; J. M. Telders, waar nemend eerstaanwezend-ingenieur bij de Staats spoorwegen, te Rbenen; C. De BruyD, ingenieur van den waterstaa1-, te Dordrecht; W. C. Metzei aar, ingenieur-architect voor de gevangenissen en rechta- gebouwen, te 's-GravenfcageW. A. M. Piepers,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1