LEIDSOÏÏ DAGBLAD. Maandag 12 Mei. N°. 7433. A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Attooderl^'ke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ3 DEE ASVERTEHTlElfl ▼ai 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17V Grootere letten naar plaatsruimte. Voer het incaasee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Aan hot strand te Scheveningen zijn proeven genomen met het vuurpijltoestel van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. De trein van Rotterdam, die gister- middag te 1 uur 48 minuten te 's-Hage aan het station van den Hollandschen Spoorweg aankwam, heeft een oponthoud gehad van ongeveer 12 min., veroorzaakt door het warmloopen van het post- rijtuig in dien trein. Met behulp van het spoor wegpersoneel werd het rijtuig ontruimd en ver volgens uit den trein genomen Een derde-klasse rijtuig deed voor de verdere reis naar Amsterdam dienst als spoorwegpostkantoor. Bij het opgraven der straat voor het leggen eener nieuwe gasbuis op de Nieuwmarkt te Amsterdam, kwam men, naar „De Tijd" mede deelt, tot de merkwaardige ontdekking dat ver scheidene bewoners er sedert jaar en dag gas hebben gebrand nit de Eogelsche fabriek, zonder dat zij dit wisten. Wel waren hunne meters van De Bruin en betaalden zij ook geregeld het door hen verbruikte gas aan de Hollandsche fabriek, maar toch waren hun verbindingspijpen aan de Engelsche hoofdbuis aangesloten. Hfjt spreekt van zelf dat hier slechts aan een vergissing te denken valthoe deze zich echter zoo lang en zoo her haaldelijk heeft kunnen voordoen, behoort tot de geheimen der gasfitterskunst. Te G i e s s e n - N i e n w k e r k heeft een geweldige brand gewoed, ontstaan doordien een loodgieter, die aan de dakgoot der sigarenfabriek van den heer A. Van Golverdingen eenige repa ration had to verrichten, daarbij niet met de noodige behoedzaamheid /te werk ging. Althans het dak vatte vlam en deze breidde zich zóó snel uit dat weldra het geheelo perceel in brand stond, en de vlammen zich ook mededeelden aan eene aangren zende broodbakkerij, eene kuiperij en twee manu factuurwinkels, welke vijf paoden allen door het vuur vernield zijn, terwijl men alleen de inboedels hoeft kunnen bergen. Met behulp der brandspuit nit de gemeente en die van Giessen-Ondekerk en Peursum heeft men ten laatste den brand bedwongen en den verderen voortgang gestuit, daar ook de daken van een paar boerderijen reeds vuur hadden gevat. Met uitzondering van de sigarenfabriek waren al de huizen verzekerd. Uit Gorkum wordt medegedeeld dat aldaar in den laten avond de heer N., die zich huiswaarts begaf, verraderlijk in de Achterstraat is aangevallen en met een scherp voorworp ge stoken. De aangevallene werd den volgenden mor gen gevonden en huiswaarts gebracht, waarna onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen werd. Men meent den dader op het spoor te zijn. Red Fish Lake, een bergmeer in het Noord-Amerikaansche territoir Idaho, dat zeer diep en verscheidene mijlen lang was, is plotseling droog- geloopen, en de millioenen roode visschon, welke er in rondzwommen, zijn onnaspeurlijk verdwenen. Het meer lag ongeveer 3300 meter boven de opper vlakte der zee, te midden van dichte bosschen. De rotsen bestaan er uit graniet en kalksteen, en er is een gapende afgrond ontstaan. Te Héri8son heeft z ekere Marie Bar u- tal, oud 26 jaren, hare 80-jarige grootmoeder dood geslagen met hare klompen. De oude vrouw was reeds lang kindsch. De moordenares is in hechtenis genomen. J3èn vader te Ziilpich was dezer dagen door de brutaliteit van zijn zoon zoozeer in woede ontstoken dat hij hem met eene geladen revolver dreigde. Zijne bedoeling was nochtans niet om te vuren, maar helaas! hot schot ging af en de jonk man viel als lijk voor zijns vaders voeten. In het dep. Tarn-et-Garonne heeft een loteling zich dicht bij zijn huis opgehangen. Een welgekleed heer vervoegt zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand met eenige papieren en de mededeeling dat hij wenscht te trouwen. „Met wie?" vraagt de ambtenaar. „Wel, met eene vrouw!" „Ja, dat spreekt vanzelf." „Neen, mijnheer, dat spreekt niet vanzelf; want ik heb een zuster en die is getrouwd meteen man." KOLONIËN. BATAVIA, 4 April. Omtrent het bekende, den 21 sten Maart gehou den ernstige gevecht wordt nader uit Atjeh ge meld dat we daar 9 dooden en 53 gewonden had den, waarvan reeds 6 overleden. Drie soldaten vielen levend in handen van den talrijken (8000) en ver woeden vijand en werden in het gezicht van onze troepen getjintjangd (met ontelbare klewanghouwen toegetakeld). Op het oogenblik zat het om Glé- Kambing zoo vol vijanden dat de communicatie alleen nog maar bestond in het wisselen van seinen met de optische telegraaf. Zij hadden daar evenwel voor een maand vivres, rapporteerden dagelijks per seintoestel: „alles wel" en zouden binnenkort weer wat munitie en proviand ontvangen met eene dek king van pl. m. 1200 man. En dat kon do heer Pruys Van der Hoeven wel af met zijne politiedie naren O schandelijke spot, o menschelijke dwaling De gouverneur Laging Tobias heeft overplaatsing gevraagd. Hij is te ijverig ambtenaar om een be trekking te vervullen, die hem eigenlijk geen werk verschaft, want in de militaire zaken mengt hij zich volstrekt niet, en voor werkelijk civiel bestuur valt er niets belangrijks te doen. Men zegt dat ook bij het bezoek van den nieuwen gouverneur deze overplaatsing is ter sprake gebracht en de heer Tobias niet tot aanblijven is te bewegen. (D. v. N.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ben oemd: Tot 2de onderw. Bakker; tot voorzitter van den Landraad te Patjitan Mac Lean; tot lid van den Justitieraad te Padaog Lorch; tot auditeur-militair te Willem I Schuijten; tot substitant-offle. van justitie te Makassar Pool; tot adj.-comm. bij den post- en telegraafdienst: P. Krajjoe, K. H. Van Leijen, K. A. Simon; f. L. Van Olden en J. H. Manz; zij worden geplaatst: de eerste, tweede en vierde te Weltevreden, de derde te Cheribon en de vijfde te Soerabaia. Verleond: Een 2-jarig verlof aan Van Schmid, kapt.; id. aan Sandt Van Nooteü, onderwijzeres; id. aan Lommeü, 1ste luit.-kwartierm.; id. aan Kranss, comm. bij het haven-depart. te Batavia. Goedgekeurd: De benoeming tot vicc-consnl van Groot- Britannië te Soerabaii van den heer Warren. Overgeplaatst: Naar Malaog de majoor Van de Pol; bij den dienst van de post- en telegraaf: van Weltevreden naar PadaDg de comm. 2de kl. G. C. P. F. De Rochebrnne; van idem Daar Cheribon dc comm. 3de kl. K. L. F. Hagenaar van het hoofdbureau mede naar Cheribon de comm. 3de kl. J. N. Van Loon. Bepaald is, dat, op plaatsen waar geen gouvernements telegraafkantoor gevestigd is, telephoonkantoren opgericht en met het guuvernements-telegraafnet verbonden kunnen worden. Eervol ontslagen: Krommenhoek, dokmeester. INGEZONDEN. Tramlijn-Havendienst. Mijnheer de Redacteur Ofschoon niet geheel juist, blijkt het toch dat het vermoeden van een Haarlemmerst rater niet ODgegrond was, toen hij in uw geacht blad be weerde dat er pogingen waren aangewend om den zomerdienst op de Havenlijn te beperken tot 4 maandeD, nl. van 1 Juni tot 1 October, omdat de Tramonderneming zulke slechte za ken maakt. Naar aanleiding van een voorstel van Burg. en Wethouders is er nu eene commissie uit den Raad benoemd, om de fioantiëele resultaten van die onderneming te onderzoeken en daarover haar rap port uit te brengen. Maar waartoe zal dat onder zoek leiden? Ia de eerste plaats tot uitstel, zooals nu reeds het geval isin de tweede plaats tot een allertreurigst rapport, en eidelijk dat de Raad zich gelijk blijft, en het besluit van hot voorgaand jaar handhaaft, óf tot toegeven aan hot verlangen van de Tramonderneming. Evenals het voorgaand jaar zal de Raad weder worden gesteld voor een alternatief, nl. óf de Havenlijn buiten werking laten, óf dat de onder neming den heelen boel in den steek laat. Het zal hier niet zijn „la bourse on la vie", maar dood eenvoudig: „als ik mijn zin niet krijg dan trek ik er uit." Yan haar standpunt genomen, kan die onder neming niet anders handelen; want de zaken zijn en kunnen hier niet anders dan zeer ongunstig zijn. Waarom? Omdat in Leiden een Tramonderneming geen reden van bestaan heeit; daarvoor is er te weinig handel en te weinig verkeer voor zoo'n kostbare onderneming. Dat springt al dadelijk in het oog als men be denkt dat van eene bevolking van meer dan 40,000 zielen, er maar 300 inwoners zijn, van wie men kan zeggen dat zij geregeld gebruik maken van den Tramdienst, - en dat zal er niet beter op worden, maar veel slechter, want het nieuwtje is or af, en het gedurig heen en weer rijden met den Tram wordt altijd een kostbare zaak voor burgermenschen, die, behalve de fabrieksarbeiders, het hoofdbestand deel van Leidens bevolking uitmaken. Nu zullen er onder die 300 geregelde Tram passagiers wel zijn, die zeggen: „Wat geef ik om de Havenlijn als ik die van de Plantage maar be houd: ik heb liever een half ei dan een leegen dop." Dat is een practische redeneeriDg voor egoïsten of voor menschen die geheel om zich zelf denken, en wien het onverschillig is hoe het een ander gaat. Maar in maatschappelijken zin dient toch te worden gevraagd of dat „half ei" mag worden verkregen met opoffering van de belangen van anderen. Om in casü op die vraag een juist en bepaald antwoord te kunnen geven, dient men te overwegen dat in deze gemeente meer dan 5300 personen zijn, die bijdragen aan de inkomstenbelasting, doch dat er ook maar 300 ingezetenen zijn die van den Tramdienst een geregeld gebruik malton. Gaat het nu aan om die 5000 ingezetenen te laten bijdragen voor datgeen waarvan 300 personen genieten? Immers al wil men het nog zoo onbeteekenend doen voorkomen, het lijdt toch geen twijfel - en een ieder zal het moeten erkennen - dat aan de exploi tatie van genoemde onderneming onvermijdelijke onkosten voor de gemeente zijn verbonden, waaraan alle belastingschuldige burgers, ieder naar zijn ver mogen, moeten bijdragen. Hot is van den Raad een zeer humaan denk beeld zich onledig te houden met het onderzoek naar de finantiöele uitkomsten van de Tramonder neming en het is werkelijk een bemoedigend voor uitzicht voor ieder, die voor de gemeente eenig werk aanneemt of verplichtingen aangaat, want bij weet nn dat, als hij zich misrekend heeft of als zijne zaak verkeerd uitloopt en hij zonder schade niet aan zijne verplichtingen kan voldoen, hij zich dan maar tot den Raad heeft te wenden, ten einde óók een onderzoek naar de finantiëele uitkomsten van zijne onderneming te vragen, hetgeen hom dan ook billijkerwijze niet kan geweigerd worden. Slechts een eventueel voorbeeld tot opheldering. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1