Tweede Blad. N°. 7433. Maandag 12 Mei. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: V#or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd NIöuwflr Gedurende deze week is hier ter stede nog 1 nieuw geval van mazelen aangegeven, terwijl geene lijders aan die ziekte overleden. Door pokken werden 4 personen aaDgetast. Eén sterfgeval aan diphtheritis kwam voor. Het laat zich aanzien dathier ter stede de 35-jarige regeering van onzen Koning Maandag a. s. ongemerkt zal voorbijgaan indien er ook maar niet slechts gevlagd wordt. We vertrouwen dat onze stadgenooten het eerste door het laatste zullen voorkomen. In dezen tijd desjaars, waarop de tulpen in vollen bloei staan, gebeurt het niet zelden dat meoig stadsbewoner zich voor geringen prijs een kleine hoeveelheid afgesneden bloemen aanschaft. Langs de huizen loopt men er mede te koop en sommige daglooners vinden hierdoor nog eene ge ringe verdienste. Evenwel gaat men met dit verkoopen niet altoos even eerlijk te werk, of lieverhet zich aanschaffen van de koopwaar gaat soms heel vreemd. De meeste tulpenhandelaars toch plakken wel de bloeiende planten af, doch werpen ze daarna weg in sloot of op mestvaalt. Dit mag voor vele liefhebbers du jammer zijn, men doet het uitsluitend nit handels belang; zelf staat er, bij niet nakoming van dit vernietigen, eene boete op van 25 gulden. Nu gebeurt het maar al te vaak dat sommige bezitters van tulpenakkers vrijwel van de moeite verschoond kunnen blijven, om hunne bloemen van hun tooi te berooven dit is dan reeds in den nacht of vroegen morgen geschiedt, door onbekenden, die er mee stadwaart' «aan en ze daar onder den naam van rnikers verkoopen. Dat men hierbij den eigenaars veel last veroor zaakt, spreekt van zelf. Geheele bedden toch. aan gelegd om te sorteeren, worden door die onbeken den afgeplukt, en het is den bezitter niet meer mogelijk: te zeggen, wolk soort bij voor zich ziet, als hij zijne, niet door hem zelf onttooide bodden, onderbanden heeft. In het naburige Rijnsburg komt dit nu bij her haling voor en men is er van plan nauwkeurig acht te geven, wie zoo vriendelijk zijn om 's morgens vroeg eens anders akkers te bezoeken, opdat de politie zich vorder met deze bezoekers bezig kan houder. Te Leiderdorp bestonden vóór de invoering der drankwet 23 inrichtingen, waar sterke drank werd verkocht. Thans zijn er nog 13, dus één boren het maximum. Yan deze zijn er 6 met j andere winkelneringen geoombineerd. Aan vergun ningsrecht werd f 450 betaald. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren terecht de 27-jarige P. B., schipper te Hontonisse, man en vader, beschuldigd van moed- willigen doodslag. De eerste aanleiding tot deze schanddaad moet gezocht worden in een herberg toneel Een maand of acht geleden heeft de be3ch. twist gekregen mot zijn oom Yan Denderen in een herberg en gaf dezen een pak slaag. Sedert was de verstandhouding tusschen beide familiën natuurlijk niet van den besten aard. Vier maanden later, en wel in den avond van den tweeden Kerstdag, be vond zich bekl. alweder in de herberg, waar zijn com on diens twee zonen ook aanwezig waren, zoomede een andere man, J. Markus, die, aan lager wal ge raakt, veel bij de Van Donderen's aan huis kwam en van hen gaven genoot. De beschuldigde, die blijk baar steeds in angst verkeerde dat men hem zijn vroeger pak slaag betaald zou zetten, trachtte zijn oom te bewegen vrede te sluiten, maar deze wilde Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- er niets van weten. Tegen negen uren verliet be schuldigde, die door zijn vrouw met zijn kind op den arm, werd afgehaald, de herberg, vertoefde bij zijn schoonouders, en keerde omstreeks half- tien terug naar zijn huis, op korten afstand van dat van zijn oom gelegen. Hij beweert nu dat hij de deur geopend hebbende, zijn oom en twee neven met Markus zag aankomen, dat zijn oom tegen Markus is aangeloopen en deze zijn vrouw in huis omverwierp, ja „haar voorover op den grond stampte." Daarover zou hij zoo ver toornd zijn geworden, dat hij naar binnen is gegaan, op een stoel in zijn woonkamer is geklommen, een geladen tweeloops jachtgeweer van een balk aan den zolder hoeft afgenomen en dat geweer heeft afgeschoten op Markus, die met de anderen vlak voor zijn deur stond. Vast staat dat Markus door dit schot doodelijk ia getroffen, en na eenige stap pen te hebben gedaan, is ineengezakt en na een kwartier overleden. De verklaringen der getuigen komen met deze voorstelling der zaak echter volstrekt niet overeen. De Van Donderen's verzekeren dat Markus in hun woning was, dat hij die verlaten heeft om een be zoeker een eiodweegs voor te lichten met een lan taarn, dat zij, kort daarop geschreeuw hoorende, naar buiten zijn gegaan en toen gezien hebben dat de besch. de denr opende en met een geweer ver scheen, dat Markus op den weg staande (dus niet vlak bil de deur) hem toevoegde: „schande dat je met een geweer buitenkomt 1" waarop de besch. onder het uitspreken van de woorden: „verrader, jij bent de schuld van al de ruzie!" op hem schoot en daarop, met een vloek, zelfs liet volgen: „Nu nog een schot voor den Koning!" Intusschen heeft hij het tweede schot niet gelost. Ook verklaren al deze getuigen, zoomede een overbuurman van den beschuldigde, dat er licht in huis van beschuldigde brandde en Markus een brandende lantaarn bij zich had, terwijl de beschul digde steeds blijft volhouden dat er geen licht hoegenaamd brandde en alles in het donker voorviel. De adv.-genöraal Gregory eischte schuldigver klaring on veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 10 jaren. De verdediger, mr. J. Van Gigcb, trachtte aan ts toonen dat de beschuldigde alleen uit zelfverde diging tegen den onwettigen nachtelijken aanval binnen zijn eigen erf de daad bedreef, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak a. s. Donderdag te 10 uren. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement is de soldaat W. J., van do 1ste comp., 2de bat., 4do reg. inf., schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, en te dier zake ver oordeeld tot een jaar militaire gevangenis, met ont zegging van het recht om bij de gewapende macht enz. te dienen voor den tijd van vijf jaren. Een Araster darasch collectant, die uitgezonden was met een collectebus voor een lief dadig doel, werd door eenige voorbijgangers er op betrapt, dat hij de bus zoodanig wist te houden, dat het geld er niet geheel in viel, maar vooraan in de spleet bleef liggen, waarna het er door hem weer werd uit gelicht. De politie arresteerde den behendigen, maar oneerlijken collectant. Te dier stede zijn valsche guldens in omloop. Door do recherche der politie werd te Amsterdam gistermorgen op de Prins-Hendrik kade de hand gelegd op een 19 jarig meisje nit Groningen, die met een gehuwd persoon mede al daar woonachtig, heden naar Amerika wilde ver trekken. Beide personen haddeD reeds plaats be sproken op de Amerikaansche boot. Onder toe zicht der polïtio is zij naar de ouderlijke woning teruggebracht. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekond. In de gemeente Beusichem zijn twee paarden en een veulen, wegens kwaden droes, ont eigend, afgemaakt en begraven. Bij gelegenheid van de zilverenbrui- loft van den heer H., aan de Burgerslootbrug te Zjjpe, had een droevig ongeval plaats. Terwijl, om ruimte te winnen, een biljart op zijn kant tegen den muur was gezet, speelden een paar kinderen in de onmiddellijke Dabijheid daarvan. Plotseling viel het biljart om, dat neerkwam op het hoofd en den rug van een zesjarigen knaap. Het kind was terstond dood. Te Woudrichem is een kind geboren met 6 vingers aan de rechterhand; daarbij waren 2 daimen. Een dezer is afgezet. Gisternacht werden bij een la n d- bouwer te Groesbeek door middel van braak een zilveren horloge, een gonden ketting met slot en andere gouden en zilveren sieraden gestolen. Uit den schoorsteen werd daarenboven al het daarin geborgen vleescb, spek en de worst ontvreemd. Men heeft vermoeden op een jeugdigen Duitscher, bleek en tenger van gestalte, gekleed met pilouw pak. Do politie doet onderzoek. De oude schouwburg in de Kijk in 't Jatstraat te Groningen wordt te koop aangeboden. Te Bedra, e e n d o r p g e 1 o g e n o p d e n weg van Haneguine en Medeli naar Bagdad, in Mesopotamië, is de pest uitgebroken. Dientengevolge zijn door de Ottomanische regeering, op voordracht van den gezondheidsraad, de vereischte voorzorgs maatregelen genomen. Te Derendorf, dicht bij Dusseldorf, zijn drie kinderen, waarvan 't oudste 6 jaren telde, bij een brand omgekomen. De moeder had de drie kleinen alleen thuis gelaten. In Hongarije is het hoofd van een roo- verbende gepakt, terwijl hij onder r boom sliep. De bende had een aantal moorden op haar geweten. Over de vraag: „Verstand of instinct dor dieren is ten allen tijde veel gestreden. Zeer interessant over het verstand der honden is de beschrijving van den hond „Help", den Eogelschen spoorweghond, welke beschrijving mot vindt in hot tijdschrift „The brittish Workman." Dit dier van het echte Schotsche zwarte ras, is het eigendom van do vereeniging der Engelsche spoor weg wachters. Zijn werk is het inzamelen van giften voor weduwen en weezen van spoorbeambten, en dat hij zijne taak steeds goed volbrengt, getui gen de groote sommen gelds, welke hij telkens bij den kashouder dier vereeniging stort. Edol en zacht moedig als hij is, heeft hij zich alras tot een lieve ling gemaakt zijner vele vrienden en beschermers, lederen wachter, dien hij eenige malen gezien heeft, vergezelt hij op de baan; de kinderen halen hem aan en vinden een vroolijken speelmakker in hem. Het denkbeeld om zulk een hond als collectant voor het weduwen- en weezenfonds van bovenge noemde vereeniging te gebruiken, is van zekeren John Climp8on, wachter van den nachttrein Londen- Brighton, welke op do Londensche booten correspon deert. Hij had er eenige onkosten voor over en verschafte zich van dat ras een hond, welke evenwel spoedig wegliep, evenals zijn opvolger. Door de heeren J. S. Virtue Co., uitgevers te Londen, en eenige hunner vrienden werd hem nu een derde gegeven, welke, zooals uit het bovenstaande blijkt, geheel aan het doel beantwoordt. En geen wonder! Stelt u voor het dier aan het eene of andere station voor u te zien, n aanziende alsof hij uw aandacht wil doen vestigen op het goldbusje, dat met de woorden „I am help" aan zijn hals hangt. Zoudt gij dan, de oorzaak er van vernemende, niet eene kleinigheid voor het goede doel willen afzonderen? Voorwaar, een flinke collectant! LEIDSCH DAGBLAD,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1