Tot lid van den gemeenteraad van Aarlan- derveen is bij eerste stemming gekozen de heer W. Yan Egmond Sr. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer H. J. Westrik te Schiedam; dat van Zuid-Holland de heeren J. Eriüga en J. Hoek, en dat van Zeeland den heer P. F. Yan den Nieuwenhuizen, cand. van de hoogeschool te Utrecht. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is de tegen woordige minister van marine niet voornemens Zr. Ms. onleiding88chip ^Admiraal Yan Wassenaer" buiten dieust te stellen. Ia de niet volteekeade leening, uitgeschreven door de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, was door de groothertogin van Saksea-Weimar voor f 32,000 ingeschreven. De minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen des Konings medegedeeld, dat, vol gens bericht van den Duitschen gezant te 's-Graven- hage, ingevolge een overleg met de Regeeringen der tot de druifluis conventie toegetreden Rijken, de bloembollen voortaan tot het vrij verkeer zullen worden toegelaten en dat zij zoowel in Duitschland als in de andere tot de Conventie toegetreden Rijken zonder overlegging van verklaringen kunnen worden in- en doorgevoerd. Door den minister van koloniën zijn de hee ren H. Kleyn Yan do Poll, oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en vol kenkunde van Nederl.-Indië, te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter - en tot lid en secretaris - der commissie welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen. De salonwagens tusschen Amsterdam en Rot terdam op de lijn der Hollandsche Spoor, waarvan vroeger werd melding gemaakt, komen met den aanvang van den zomerdienst in gebruik. De wagens zijn zeer net en comfortable. Aan de gemeente Yuren is een rijkstoelage verleend van f 20,000, voor de stichting van twee scholen en onderwijzerswoning. Men schrijft uit het Nieuwediep aan het „Utr. Dbld."Naar wij vernemen, is door de heeren aannemers (zoogenaamde „Gouden Ploeg"), belast geweest met de geniewerken van het fort „Erfprins" alhier, aangenomen een kapitaal werk, namelijk het verbeteren en inrichten der haven te Buenos- Ayre8, op den voet van die te IJmuiden. Zij zullen daartoe engageeren een paar honderd Hollandsche werklieden, vooral krachtige polderjongens, die met dergelijke werken vertrouwd zijn en die, behalve vrijen over- en terugtocht, f 30 en meer per week zouden verdienen. Reeds verscheidene werklieden moeten zich bereid verklaard hebben, tot dat doel derwaarts te vertrekken. Ook zouden op den 6den Mei bereids een aantal ingezetenen van Sliedrecht naar Buenos-Ayres zijn vertrokken om daar werkzaam te zijn als bazen en onderbazen. De minister van justitie heeft aan de ambte naren van het openbaar ministerie en aan de ambte naren van politie bij circulaire bekend gemaakt dat men in het vervolg geen aanhouding van verdachte personen rechtstreeks aan Engelsche politie-over- heden mag aanvragen, doch alleen door zijne tus- schenkomst. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt, volgens het „Nieuwsbl. voor Ned.", gesproken van het aftreden van don heer Grobbée als minister van financiën, en het optreden als zoodanig van den heer Sprenger Van Eyk, thans minister van koloniën, terwijl de onlangs uit Indië gekomen mr. Levysohn Norman de portefeuille van koloniën zou aanvaarden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen rapport van den commandeerenden officier van Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp" van de Con- gorivier dd. 29 Maart jl., is die bodem den 19den dier maand te San-Paul de Loando aangekomen en zou hij, na een bezoek gebracht te hebben aan de Congo en Maculla, den Sisten daaraanvolgende de reis naar Liberia vervolgen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip „Jason", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde gisteren Lizardde „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gisterochtend van Marseille. Z. M. heeft beuoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten en jhr. mr. J. M. A. Van Panhuys, Commissarissen des Konings in de pro vinciën Friesland en Groningen - met 1 Sept. o. s., aan C. F. Terppe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lecraar aan de R. H. Burgerschool te Groningen; - bij het wapen der genie, en wel bij staf van het wapen, benoemd tot kapt., den lsten luit. H. M. W. C. baron Van Till, van dien staf, thans werkzaam bij de Kon. Mil. Academie;- aan J. H. Yoigt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bode bij de Algemeen© Rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. Telegrammen BERLIJN, 9 Mei. De inhoud van Von Bismarcks rede in den Rijksdag laat zich in deze zinsnede samenvatten, dat de tijd der uitzonderingswetten voorbij zou zijn en zij dus opgeheven zouden kun nen worden, waDneer eerst aan de werklieden de gelegenheid tot arbeiden en in geval van ziekte verpleging gewaarborgd zou zijn, iu geval van ouderdom of gebrek hun maatregelen van voorzorg zouden geopend worden. Voor bespoediging van deze maatregelen stond de vorst nadrukkelijk in. LONDEN, 9 Mei. RC.) Er zijn nadere bijzon- derbeden bekend geworden omtrent de schipbreuk van de stoomboot „State of Florida" en de bark „Pomona." Daaruit blijkt dat de aanvaring het ge volg was van roekelooze nalatigheid, daar de maan licht verspreidde en de zee kalm was. Aan de stoomboot wordt algemeen de schuld van de ramp geweten. De kapitein schijnt het ernstige van het gevaar niet ingezien te hebben en hij nam geen krachtige maatregelen tot redding der levens. De paniek aan boord der stoomboot was kort, maar onbeschrijfelijk. De vrouwen weigerden in de booten te gaan, daar deze slecht uitgerust en zonder water waren, in strijd met de reglementen. De geredden leden meerendeels verschrikkelijk gebrek en koude, daar zij bijna ongekleed of in nachtgewaad ontkwamen. De schipbreukelingen bloven 35 uren zonder voedsel en water alvorens zij opgevisoht werden. Van de acht booten, welke zich aau boord van de „State of Florida" bevonden, en waarvan twee bij de aanvaring werden stukgeslagen, werden vier neergelaten, waarna het stoomschip zonk. Allen aan dek, waaronder ook de kapitein, vonden hun graf in de golven. De geredden vertoonen een treurig schouwspel Indien de vrouwen niet bepaald geweigerd hadden het schip te verlaten, zouden verscheidene van haar gered zijD. De hofmeesteres is de eenige vrouw die gered werd. Kapitein Griffiths van het stoomschip „Inchgar- vie" beklaagt zich in een schrijven aan zijne reederij over het gevaar, voor schepen verbonden aan het binnenloopen en liggen in de haven van Tor, wer- waarts hij van Suez was gezondeo, om 7 dagen quarautaine te houden. Er is daar noch water ge noeg, om met een eenigszins diepgaand stoomschip in en uit te gaan, ncch behoorlijke ruimte, om bij het ten anker komen, op te zwaaien. Geleidings- merken in den vorm van boeien of bakens ontbre ken aldaar geheel en al. BERLIJN, 10 Mei. De reis van den keizer naar "Wiesbaden is voorloopig uitgesteld. Hedenmiddag werd Von Bismarck door den keizer ontvangen. LEIDEN, ÏO Mei. De verwachting voor morgen iswestenwind, goed weer. Door dr. H. Ten Kate Jr. zijn ten behoeve van het Rijk op zijne reis door Noord-Amerika een aantal voorwerpen aangekocht, welke in 's Rijks Ethnogr. Museum te Leiden zijn opgenomen. Deze voorwerpen betreffen de oostelijke Indianen, de Prairie- stammen, de Papagos, Pimas en Yaquis, de stammen der Colorado-valleiYumas, Mohaves, Ilualapais, Chemehueves, Pah-Utes en de Pueblo-Indianen, zoomede eenige in het Engelsch gedrukte opstellen, een 90-tal negatieven, 48 photographieën en eenige beschilderde potscherven en een oude steenen bijl. De nieuwbenoemde Commissaris des Konings in Zeeland, jhr. mr. De Brauw, wordt morgen door Z. M. beëedigd ten overstaan van den minister van binnenlandsche zaken, die zich tot dat einde op „Oranje-Nas8au-oord" zal bevinden. Hedenmorgen is te 's-Hage overleden mr. J. A. Philip8e, in den ouderdom van ruim 84 jaren. Nadat hij verschillende rechterlijke betrekkingen had vervuld, bekleedde hij geruimen tijd den presi- dialen stoel van het voormalig provinciaal gerechts hof van Zuid-Holland. Vele jaren was hij voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Genoraal. In moei lijke oogenblikken was hij als zoodanig de ra adsman van de kroon. De Koning benoemde hem daarom tot minister van staat. Verschillende ordeteekenen versierden ook zijne borst, nl. het commandeurskruis van den Neder landschen Leeuw en het grootkruis van de Eikekroon. Als een bewijs van de hoogachting, waarin deze edele man zich ook na zijne terugtrekking uit het ambtelijke leven sty©JB Verheugen, wordt èi ó.a. aan herinnerd hoe de geboortedag van Philipse telken jare nooit onopgemerkt voorbijging onder zijne voormalige ambtgenooten, talrijke rienden en vereerders, die deze gelegenheid aangrepen om een nieuw getuigenis hunner achting en belang stelling jegens den waardigen grijsaard aan den dag te leggen. De keizerin van Oostenrijk en hare dochter zijn hedennamiddag te drie uren van Amsterdam per Gooischen Stoomtram naar Muiden ve: trokken. Voor zoover het door den vorigen minister van marine ingediende ontwerp tot verbooging der marine-bogrooting voor 1884 strekt tot voorziening in dringend noodige, geen uitstel lijdende bnhoeften, heeft zijn opvolger, de heer Taalman Kip, het over genomen. Bij zijn hernieuwd optreden als hoofd van het departement van marine, geeft de minister te kennen dat door hem zal worden voortgewerkt op de grondslagen en in den geest, uit zijn vorig bestuur ruimschoots aan de Vertegenwoordiging bekend. De aanbouw der torpedo-booten van groot model wordt door den minister voor het oogenblik minder urgent geacht. Hij handhaaft den aanbouw van een nieuw instructieschip en neemt over het denkbeeld van eeno zeilkorvet. In plaats van nieuwe torpedo-booten aan te schaffeü, wenscht de minister de twee voorhanden torpedo-booten groot model „Hekla" en „Etna" tot het voortschieten van vischtorpedo's te doen inrich ten. Hierdoor vervalt de voorgestelde verhooging groot f 120,000. Meerdere uitbreiding van personeel bij den tor- pedodienst stelt de minister in het verschiet. De dringende noodzakelijkheid zoo spoedig moge lijk met het werk der overkapping op 's Rijks werf te beginneD, noopt den minister in dit wetsontwerp een verhoogiog van f 75,000 voor te dragen. De totale kosten dier kappen zijn geraamd op f 150,000, zoodat op de volgende begrooting de ontbrekende wederhelft zal voorkomen. Het hoofd dor Engelsche legatie te 's-Ilage, de gezant Stuart, geeft heden een afscheidsdiner ter eere van den vertrek kenden secretaris bij het gezantschap, den heer Helyar. Er zal een twintigtal gasten aanzitten. Door het provinciaal kerkbestuur van N.-Hol land zijn tot den Evangeliedienst toegelaten de heeren J. H. De Vries, M. T. Laarman en J: M. G. Hoog. Omstreeks halftwee 'n den afgeloopen nacht barstte er brand uit in de kom van de gemeente Wormerveer. Binnen zeer korten tijd stond de bakkerij van den heer Barmentloo in lichter laaiej Na een half uur waren do vlammen door de brand weer beteugeld; de bakkerij is geheel afgebrand. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Aden. Officiëele Kenuisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Marepoortsbrug op Maandag 12, Dins dag 13 en Woensdag 14 Mei a. s. en die over de Jau- vossensteegsbrug op Donderdag 15 en YrijdaglGMei a. S. wegens herstelling voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Mei 188 i. E. KIST, Secretaris. Marktberichten. Leiden, ÏO Mei. HedeD aangevoerd; Tarwe S hectoliter. Win tertarwe 8.25 3 9.50. Zomertarwe 8.a 9. Rogge S H. L. Wiuterrogze ƒ5.50 a 6.25. Zorcerrogge 5.50 a 6.Gerst 9 H. L. Zomergerst 5.a 5.50. Chevalier-gerst 5.50 a ƒ6 50. Haver 11 HL L, Zware Haver 4.a 5.Lichte Haver 2 50 a ƒ3.50. Dnivenboonen 3 hectol. 7.50 a 8.Paardenboonen E bectol. 6.75 a 7.50 Boter 12020 kg. Grasboter, lsteqnalit. l/4 va* /5S.a ƒ62., Scheiboter 2de qnalit. 1/1 vat 50.a 56 Gra6boter lite qua'it. per kilogr. 1.45 a 1.55, Scheiboter 2de qnalit. per küoer. 1.25 3 1.40. Linze Zwarte Turf 2000 dnbb. hectol.. 0.28 a 0 35 Delft, 10 Mei. Kaas. Prijs 18 a 25aangevoerd 104-1 stapels, weg. 27920 KG. Edam, 10 Mei Kaas. Aangevoerd 20 stapels, wegende 347fj KG. Prijs 37 a 24.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2