LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7432. Zaterdag IC Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Vf/tt- Leiden per 3 maanden1.10. ifraoco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren Luiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, O Wei. "Heden is aan de universiteit alhier de heer 7. H. Yan Bol, geb. te Woerden, bevorderd tot ♦doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.: „Het buitenlandsch strafvonnis." In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 151 kinderen, als: 77 zoons en 77 dochters; waaronder begrepen 1 tweelinggoboorteoverleden 122 personen (waarvan 10 elders woonachtig), als: 14 mannon, 21 vrouwen, 41 zoons en 46 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9gehuwd 19 paren. Tot schouwburgcommissarissen uit het Leidsche Studentencorps zijn voor het volgende jaar gekozen de heeron G. S. Brantsma, H. J. Matthes, W. H. Hoyer, P. Peereboom en J. R. Koopmans Yan Boekeren. Volgens eene globale raming zal het plan tot het houden in het volgend jaar der maskerade, voor stellende „de geschiedenis van Loiden van de stich ting tot 1575" (dus aansluitende aan den optocht van 1875) do som van f 6000 niet overschrijden. Yoor de eerste maal heeft het studentencorps besloten een prijs ter waarde van hoogstens f 100 uit te loven bij de viering van het 10-jarig bestaan van de roeivereeniging „Njord." Tevens zullen eenige Leidsche jonge dames dit gezelschap een nieuw vaandel aanbieden. Yoor die gelegenheid zal een concert en bal champêtre worden georganiseerd. Zomerzorg werd daartoe het geschiktst geacht. Als datum voor het feest is de 24ste Mei a. s. bepaald. Er bestaat gelegenheid tat verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-nacht, te twaalf uren bezorgd zijn. Op de tweede, onder voorzitterschap van den kolonel W. C. Hojel, gehouden algemeene verga dering van aandeelhoudors in de IJselstoomtram- wegmaatschappij vertegenwoordigde het aantal aanwezige aandeelhouders 206 stemmen. Na afdoening van eenige noodzakelijke werk zaamheden van huishondelijken aard, brachten commissarissen verslag nit over den toestand der vennootschap over 1883, waaraan het volgende is ontleend Aan rollend materieel waren in dienst 10 loco motieven, 15 personen- en 13 goederenwagens. Het bestuur blijft op inkrimping van personeel bedacht zoodra do stand van werkzaamheden dit zal toelaten. Navolgenswaardig is ongetwijfeld de maatregel, strekkende om het treinpersoneel te verzekeren tegen invaliditeit en ongevallen tegen zekere kor ting op zijne bezoldiging. De resultaten van de exploitatie waren o. a. voor de lijnen: LeidenYoorschotenWassenaar een vervoer van 95,990 eectiereizigers - Utrecht Vreeswijk een vervoer van 16,371 idem en Gouda Oudewater (in de laatste 6 dagen van December 1883) een vervoer van 2827 sectie-reizigers. De maatschappij stelt zich veel voor van het vervoer van goederen tusschen Gouda en Oudewator. De exploitatie van alle lijnon heeft eene bate opgeleverd van f 2580.90, welke echter niet als winst op de balans verschijnt. Het verslag werd door den voorzitter aangevuld met eenige mededeelingen na den tijd waarover het loopt, waaruit het volgende wordt aangestipt: De lijn LoidenVoorschotenWassenaar is ver lengd tot Leidschendam. Een lijn van Yeur naar de uitspanning Wijkerbrug zal 15 Mei geopend v/orden. Van da Wijkerbrug over Voorburg naar Den Haag is het baanvak in aanbouw. Alle cou- cessiëo zijn thans verkregen, behoudens afsluiting der onderhandelingen met drie autoriteiten. Do lijn Over8chie—Rotterdam hoopt men 15 Juni te kunnen berijden. Op het vervoer de aandacht vestigende, deelde de voorzitter mede dat het vervoer gaandeweg toe neemt, alsmede dat op de lijn UtrechtVreeswijk do maatschappij het postvervoer heeft, hetwelk zij ook hoopte te verkrijgen op de lijn 's-HageLeidon over Wassenaar. De opbrengst der lijnen was over de eerste vier maanden dezes jaars: in Januari f 4776; Februari f 4380; Maart f 4922 en April f 4895. Overgaande tot de punten van behandeling, werd de vooraf nageziene rekening goedgekeurd, evenals de benoeming van jhr. mr. K. A. Godin De Beau fort te Utrecht tot commissaris. Medegedeeld werd dat f 31,183 aan gekweekte rente aanwezig was, met voorstel van commissarissen om die vruchten van het kapitaal, haar beschouwende als eigendom der aandeelhouders, aan dezen uit te keeren, komende dit op 2 pet. per aandeel, waartoe na breedo ge- dachtenwisseling werd besloten. Commissarissen deden hierbij en in den loop der bijeenkomst her haaldelijk wel uitkomen dat die 2 pet. niet als dividend, doch slechts als een quota van oen som ter beschikking van aandeelhouders waren te be schouwen. Er is op dit oogenblik nog eeu kapitaal van p. m. 3 ton te verwerken. Voortgaande op den tegen- woordigen voet van werken is nog voor 3 maanden tijds geld voorhanden en er bestaat gegronde hoop dat het verder benoodigde geld zal worden ver kregen, zonder de toevlucht te nemen tot het middel van vlottende schuld. Op voorstel van de commissie tot het onderzoeken der rekening werd, als bewijs vau waardeering van do wijze waarop de twee directeuren, de heeren L. F. Hojel en mr. F. baron Van Hogendorp, de belangen van aandeelhouders trachten te bohartigeD, besloten hun traetement te verhoogen, waardoor die bezoldiging in betere verhoudiog is gebracht tot de wedden van de technische ambteDareD. De vorhooging zal gerekend worden reeds te zijn inge gaan met het vorige jaar. Ook wijdde de commissie een woord van dank aan commissarissen voor de belangelooze beharti ging van de belangen der maatschappij, met welke betuiging van waardeering van den moeltevollen arbeid geheel strookte het voorstel van een harer leden om, bij wijz9 van vergoeding voor tijdverlies eu audere kosteD, eene som van f 2500 ter beschik king van het zevental te stellen, waaronder enkelen, die zelfs uit het buitenland moeten komen om aan de werkzaamheden deel te nemen. Commissarissen, in wier boezem over de wen- schelijkheid van het genieten van vergoeding verschil van gevoelen heerschte, meenden ten slotte, akte nemeDde van het votum van vertrouwen in hun beheer, hetwelk nit dit welwillende voorstel sprak, gracieazelijk voor het hun aangeboden presentiegeld te moeten bedankeD. De commissie voor de rekening over 1884 werd opnieuw samengesteld uit de heeren Van Eyk, Strouk en Fuchs, terwijl do heeren Gerlings, Cou turier en Mees als plaatsvervangers aangewezen werden. Bij het examen als onderwijzeres is ook toe gelaten mej. 11. M. E. Aartse, leerling van de Rijksnormaallessen to Voorschoten. Alle leerlingen van die inrichting, die zich dit voorjaar aan het onderwijzersexamen hebben onderworpen, verkregen do gevraagde akte. Ia de bij de Tweede Kamer ingekomen novelle tot wijzigiog van het Strafwetboek hebben slechts zeer enkele artikelen wijzigiDg ondergaan; de voor naamste verandering betreft de opneming der land- loopery onder do strafbare feiten. Naar men ver neemt, zal de invoeringswet spoedig volgen. Mr. A. Maclaine Pont heeft in de heden ge houden zitting van den Hoogon Raad den eed als advocaat afgelegd. Reeds sedert jaren leefde Buziau Diet meer voor de kunst, die hij eenmaal mot zooveel succes te 's-Hage beoefende. Hij was blind geworden. Na een langdarig lijden is Buziau thans gestorvo;i. Als onderwijzer aan de Muziekschool, maar niet het minst als lsto violist van het Haagsche orkest had Buziau zich een gunstigen naam verworven. De overledene was ook vroeger directeur van de muziek- vereenjging Apollo" te Delft. Hij laat eon zoon na, die zich aanvankelijk, niet zonder succes aan de muziek wijdt. De gezant van het Duitsche rijk bij ons hof, de heer Von Alveoslebo. is naar Washington over geplaatst, om daar don neer Eisendechor te ver vangen, die om gezondheidsredenen naar Kat Isruhe vertrekt. Bij den gemeenteraad van Rotterdam inge komen een voorstel van B. en Ws. tot uitbreiding van het ziekenhuis aan d n Coolsingel. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Dover; dö „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisternamiddag te Marseille Z. M. heeft met 15 Mei a. s. benoon adsp.-ingenieur voor het stoomwezen J. J. te Delft; - met 16 Mei a. s. benoemd tot dor posterijen 3de kl. J. Goedkoop, thans co 4de kl. nd tot Raat mmies mies In de zeer omvangrijke Memorie van Antwoord omtrent het regeeringsontwerp tot wijziging dor Schoolwet, betoogt de Regeering dat zij zich sfeeds op het standpunt stelde vaninkrimping der ko=ten van het 1. o., herziening van de finantiëele bepa lingen, eerste en voornaamste doel der voorgenomen wijziging. Aan dat voornemen bleef zij in hare voordracht getrouw. De strekkiüg er van is: tem pering van de eischen der wet met het doel om de finantiëele offers zoowel van het Rijk als van de Gemeenten of te verminderen of over een langer tijdperk te spaciëoren. Zij acht het tegenwoordig oogenblik wel geschikt voor partiöele wijziging in den aangegeven zin, die echter niet beperkt kan' worden alleen tot intrekking van de 2de en 3de alinea van art. 45. De Regeering bleef van oordeel dat de bespande regeling van het onderwijs een hoofdoorzaak is van het tekort op do begrooting. Zeer rationeelc i wel doordacht noemt zij hot dat leden die voor de wet van 1878 stemdon, thans tot bezainiging doo* wets wijziging willen medewerken. De sterke en snelle toeneming der onderwijsuitgaven dreigt fooii een keer in de openbare meening ten nadeelo van het stelsel dier wet te veroorzaken, waardoor het te vreezen ware dat eerlang ook het vele goede dat zij bevat gevaar zon loopen. Van den afloopenden aard der buitengewone uitgaven moet men zich niet veel voorstellen: Op 1 Januari 1884 moesten nog 230 schoollokalen worden gesticht en 878 bestaande scholen worden veranderd, behalve 155 lokalen na verloop van eenigen tijd. Daarbij komt dat zoowel voor buitengewone als gewone uitgaven niet altijd eene gewenschte zuinigheid wordt betracht. Slechts e'dn middel kan daartegen worden aangewend, nl. do uitgaven waarop bezuiniging zal blijken mogelijk te zijn, voor rekening der gemeenten te laten. Het tegenwoordig art. 45 veroorzaakt bovendien in hooge mate eene irrationeele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Het blindelings eerbiedigen door het rijksgezag van de boslniten der gemeente besturen is dan ook Diet eene van do minst over wegende redeueD, welke tot het doen van het wijzi gingsvoorstel hebben aanleiding gegeven. Do Regeering vindt geen vrijheid om meo te

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1