LEIDSCH DAGBLAD. IN'0. 7431. Vrijdag 9 RüEei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANTS Teor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIÖEK, S Mei. Met belangstelling heeft de commissie vaü finan ciën kennis genomen van het in hare handen ge stelde ontwerp strekkende tot wijziging van de ver ordening betreffende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en bedienden met bijbehoorende stukken. Bij jle beoordeeling van het voorstel heeft zij zich uit den aard der zaak bepaald tot die punten, welke van finantiëel belang zijn voor de gemeente, en daaronder behoort in de eerste plaats de verhooging der jaarlijksche bijdrage van 1 pet. op 2'/j pet. van de jaarwedden, terwijl thans de toetreding voor de in de verordening be doelde ambtenaren en bedienden verplichtend wordt gesteld. Om verschillende redenen kan zij zich echter niet wel vereenigen met de voorgestelde verplichte storting van 21/, pet. Zij vreest dat deze heffing op den duor niet zal strekken in het voordeel der financiën van de gemeente, zoodat zij in overweging geeft den aanhef van art. 10 te lezen als volgt: „De bijdrage, welke de gemeente-ambtenaren en bedienden verplicht zijn jaarlijks voor hun pensioen aan de gemeente bij te dragen, wordt gesteld op 1 pet. van hunne bezoldiging enz." "Wat betreft het bepaalde in art. 5 van het ontwerp betrekkelijk het verleenen van wachtgeld, geeft zij in overweging dat art., eerste alinea, te lezen als volgt: „Wacht geld wordt verleend aan den ambtenaar of bediende, wiens betrekking is vermeld op den staat, bedoeld hij het eerste lid van art. 1, wanneer hij die be trekking verliest door hare opheffing, na minstens twee jaren als ambtenaar of bediende in dienst der gemeente werkzaam te zijn geweest." Ter benoeming vsn een leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens worden aanbevolen de heeren Th. B. Van Wettam, leeraar in de wiskunde en cosmografie aan de Hoogere Burgerschool te Deventer, en dr. G. SchouteD, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium en in de werk tuigkunde, cosmografie en het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool te Kampen. Tevens geven B. en Ws. in overweging hun college te machtigen om in do tijdelijke waarneming der vaceerende be trekking te voorzien en te dien einde over de daar voor op de begrooting uitgetrokken gelden te be schikken. Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek bieden den Raad het volgende tweetal aan voor de benoe ming van een commissaris ter vervalling van de vacature ontstaan ten gevolge van het door den heer J. C. Van der Zweep wegens vertrek genomen ontslag, nl. de heeren J. Groll en mr. S. Le Poole. Door B. en Ws. wordt die voordracht aangevuld met de heeren dr. M. J. De Goeje en dr. T. Zaayer. Bij de commissie van fabricage bestaat geen bezwaar om aan den heer A. J. Koole de gevraagde vergunning te verleenen ten einde de bestaande brug over de Derde Binnenvestgracht tot toegang naar zijne fabriek aan den Vestwal, bij do vernieuwing 1.25 meter te verbroeden, om te verkrijgen eene breedte van 2.50 meter, mits dezelfde door vaart hoogte en wijdte behoudende, onder toezicht van den gemeente-architect en tegen betaling van het recht. Wat de gevraagde aanplemping van een gedeelte der gracht langs zijne fabriek betreft,.ter lengte van 23 meters, zal de gemiddelde breedte van 1.20 meter geen hinder voor de doorvaart van vaartuigen oplevereD, daar er alsdan nog eene breedte van ongeveer acht meters overblijft en de rooiing van de te stellen houten schoeiing op gelijke lijn komt als de daaraan grenzende van de Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij, waartoe bij raadsbesluit van 8 Augustus 1882 vergunning is verleend. De commissie stelt derhalve voor onder dezelfde voorwaarden, als bij genoemd raadsbesluit is bepaald lo. aan den openbaren dienst te onttrekken onge- Yeer 28 centiaren water van de Derde Binnenvest- gracht; 2o. die 28 centiaren water oan A. J. Koole in eigendom af te staan, om te worden aangeplempt en vereenigd aan zijn perceel sectie A No. 782, mits langs de gracht te stellen en te onderhonden, door en voor rekeniüg van den eigenaar, eeDe houten schoeiing en de gracht door uitdieping te brengen op het profiel dat zij thans heeft, zoodafc het profiel door die uitdieping evenveel wordt verruimd als daarvan door de aanplemping zal worden afgenomen, alles onder toezicht van den gemeente-architect, alsmede tegen betaling van een koopprijs van veer tig gulden, benevens de kosten van overdracht, en behoudens de goedkeuring vaD het hoogheemraad schap van Rijnland. B. en Ws. kunnen zich met dit advies vereenigen. Zij geven tevens in overweging afwijzend te beschik ken op het verzoek van de wed. Van Iterson om eene uitloozing te mogen maken in de Zijlsingel- sloot, doch aan het bestuur der vereeniging „Sin- gelschool" do gevraagde vergunning te verleenen tot het leggen van eene brug over de Heerensingel- sloot, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Zij leggen mede over een adres van H. J. Wes terling, houdende verzoek om ontslag uit zijne be trekking van tweeden onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 1, met het daaromtrent uitge bracht advies van het hoofd dier sQhool. Onder mededeeling dat er ook bij hen tegen de inwilliging van dat verzoek geene bedenkingen bestaan, geven zij in overweging den adressant een eervol ontslag uit zijne genoemde betrekking te verleenen over eenkomstig het advies van het hoofd der school, met ingang van 1 Juni a. s. Zij stellen voor aan W. S. Trouillart Hanssen wegens vertrek uit de gemeente met 30 April 11. restitutie te verleenen van schoolgeld over 2 maan den, betaald voor 2 kinderen leerlingen der Jongens school lste klasse 22.50 en voor 1 kind leerling der Jongensschool 2de klasse, hoogste afdeeling f6, te zamen 28.50, waarvan 2/3 bedraagt f 19. In tal van steden zal de 12de Mei, als de dag waarop vóór 35 jaren Z. M. Willem IH de regeeriDg aanvaardde, feestelijk worden herdacht, hier en daar is zelfs de feestcommissie van 12 Mei 1874 weder opgetreden tot dat doel. Yoor zoover ons bekend, bestaan hier ter stede daartoe nog geene plannen. We geven daarom onzen stadgenooten in overweging om, ten minste door het uitsteken hun ner vlaggen, dien feestdag ook voor Loiden niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Wellicht zal een der muziekcorpsen alhier wel bereid bevonden worden dien dag een volksconcert te geveD, hetzij op de Korenbeurs, hetzij in eene op de Ruïne of Beestenmarkt op te richten en op de werf aanwe zige muziektent. Bij koninklijk besluit zijn benoemd, buiten bezwaar van 's Rijke schatkist, tot voorzitter der jury voor de toekenning van bekroningen op de Internationale landbouwtentoonstelling teAmsterdam in 1884, de heer D, F. A. Bauduin te 's-Graven- hagetot 2den voorzitter de heer H. D. S. Hassel- man te Zoelen; tot secretaris mr. D. Josephus Jitta te Amsterdam. Onder de leden behoorenin de afdeeling voor paarden B. A. baron Van Verschuer te Heemstede; in de afd. voor wolvee de heeren A. Vromesteyn te Leiderdorp en A. Van der Burg te Hazerswoude; in de afd. voor vette kaas de heer A. C. Schouten te Gouda; in afd. zuivelbereiding, voor magere kaas de heeren Jn. Steenhaner te Leiden, J. Herrewijn Jz. te Aarlanderveen en G. Batelaar te Bodegravein de afd. werktuigen en gereedschappen, voor roomaf- schoiders de heer J. Rinkes Borger te Leiden, voor paardendorschwerktuigen de heer Ph. Van der Breggen te Waddingsveen, voor werktuigen voor boter- en kaasbereiding de heer I. H. Van der Torren te WaddiDgsveenvoor voertuigen, hoefbe slag, tuigen enz. de heer L. A. Van den Berg te Willeskop; in de afd. leer- en hulpmiddelen, voor het landbouw-onderwijs en voor het landbouwbe drijf mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer; in de afd. akkerbouwgewassen, voor verzamelingen van handelaren de heer S. De Clercq Wz. te Leiden. Op de door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen komen voor 267 namen. Als het hoogstaaugeslagen staat daarop vermeld jhr. J. N. J. Jantzon Van Erffrenten Van Baby- loniënbroek te Dordrecht tot een bedrag van f 18,237.63 en als het laagstaangeslagen de heer J. Manritz, mede aldaar, tot een bedrag van f 823.41. Verder komen op die lijst o. a. nog voor de heeren O. baron Van Wassenaer Van Catwijck te 's-Gra- venhage met f 9207.25J, A. N. J. M. baron Van Brienen Van de Groote Lindt te Wassenaar f 7921.95J, jhr. mr. H. A. Steengracht van Dui venvoorde te Voorschoten f 5450.1 IJ, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar f 4988.17, C. H. baron Van Pallandt aldaar f 4331.05, mr. Ph. J. baron Van Pallandt aldaar f 3537.74, F. A. G. graaf Van Limburg Stirnm Noordwijk te Noord- wijk f 3194.851/,, J. D. graaf Van Rechteren Van Ahnem te Wassenaar f 2643.95'/,, T. P. Viruly te Leiden f 2205.08'/,, L. graaf Van Lim burg Stirum Van Warmond te Warmond f 1947.52'/,, mr. C. Cock te Leiden f 1930.13, jhr. J. H. Gevers te Noordwijk f 1891.19, J. H. Willink te Oest- geest f 1667.84'/,, K. Van der Torren Kz. te Waddingsveen f 1504.42, J. Piek te Oudshoorn f 1290.43, mr. J. C. Van de Kasteele te Wasse naar f 1180.69, C. Wilde te Katwijk f 1129.68, mr. J. D. Viruly te Stompwijk f 1047.02, C. J. Leembruggen te Leiden f 1006.91'/,, L. Koetsier te Zoetermeer f 868.85, P. L. C. Driessen te Leiden 862.86'/2 en J. Van der Breggen Az. te Waddingsveen 861.36. De lste luitenant H. A. Rasser, gedurende 6 jaren gedetacheerd bij de TopographischeInrichting van het Ministerie van Oorlog, nam gisternamiddag bij zijn vertrek naar Leiden van den directeur en het personeel dier Inrichting een hartelijk afscheid. Als souvenir werd hem door alle ambtenaren een smaakvol album aangeboden, waarin naast de por tretten der schenkers een aantal typen voorkomen van de procédés aan die Inrichting in gebruik. De directeur, de heer C. A. Eckstein, sprak bij de aanbieding eenige woorden van waardeering voor den ijver en de toewijding, die de onder-chef, de heer Rasser, voor de zaken steeds had betoond. Bij beschikking van den minister van binnen- landscho zaken zija de opzichters bij het onder houd der Rijks-universiteitsgebouwen K. De Boer Hzd., te Leiden, W. H. Schoonhein, te Utrecht, en J. F. Scheepers, te Groningen, bevorderd tot hoofdopzichters bij het onderhond van genoemde gebouwen. Voor de akte als onderwijzeres is met goed gevolg examen afgelegd door mej. M. C. H. Van der Horn Van den Bos, uit Voorschoten. Prinses Hendrik heeft aan de Vrouwen-ver- eeniging „Tesselschado" vergunning verleend haar wapen te voeren. De door de Rijnspoorwegmaatschappij ont worpen zomerdienst voor hare lijnen is door den minister van waterstaat goedgekeurd en zal den 20sten dezer aanvangen. Onderscheidene leden van het gezelschap der Am8terdamsche afdeeling der Koninklijko vereeni ging „Het Nederlandsch Tooneel", die in de stuk ken „De Tooneelspeler de3 Keizers" en „Zijn meisje komt uit" tot het volgend tooneeljaar thans afscheid van het Haagsche publiek hebben genomen, werden bij die gelegenheid bekranst of gevierd. De dames

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1