EIDSCÏÏ DAGBLAD. l\°. 7427. Maandag 5 Mei. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: V©or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postL40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Mei. Het Leidsch Gemeente-Museum heeft dezer agen de bewijzen verspreid van eeü even opge- wekten als krachtigen bloei. Het verzond namelijk Verslag van het Stedelijk Museum voor 1883" raaruit o. a. blijkt dat bijna acht duizend bezoe- :ers zich in dat jaar hebben aangemeld. II. „Eerste npplement op de lijst van historie-prenten in het Stedelijk Museum te Leiden bewaard, 1883" (10 blz.) II. „Eerste supplement op den catalogus van den opograpbi8chen atlas van het Stedelijk Mnsenm, 883'(8 blz.) IV. Vijfde supplement op den cata- ogus van het Stedelijk Museum, 1883" (7 blz.) V. Derde supplement op de lijst van portretten, 1883" 15 blz) Deze laatste aanwinst is afkomstig, uit genomen enkele geschenken, van de verkooping, bij le firma Fred. Muller en Comp., van de collectie >ijeengebracht door dr. P. A. Borger, zoon van den Leidschen hoogleeraar Elias Anne Borger. Onze stadgenoot dr. F. De Boer, leeraar aan de Hoogere Bargerschool voor jongens, benoemd hoogleeraar bij de faculteit der wis- en natuurkun de aan de rijks-universiteit te Groningen, denkt die betrekking te aanvaarden op Maandag den lOden dezer. In de „Indische Gids" van Mei 1884 is door W. B. Bergsma, te Apeldoorn, eene warme aanbeveling geschreven voor het „Kolff-fonas", ge vestigd te Leiden, hetwelk om aan zijn doel te be antwoorden behoefte heeft aan geldelijke bijdragen, hetzij jaarlijks, hetzij in eens. De schrijver toont door enkele voorbeelden aan, hoe nuttig dit fonds reeds heeft gewerkt, maar vooral hoe nuttig het nog zou kunnen werken, indien velen wilden mede werken om het de beschikking over ruimer middelen te verschaffen. De gisteren gehouden verpachting van het grasgewas van de bermen van de wegen in den Haarlemmermeerpolder, heeft opgebracht de som van f 7317, tegen f 6232 in 1883. Hedenochtend heeft de erfgroothertog van Ol denburg de terugreis naar Duitschland aangenomen. In verband met het geracht dat de secre taris-generaal van buitenlandsche zaken, de heer Ziloken, als consul-generaal van Nederland in Egypte zou optreden en de zaakgelastigde jhr. Yan Tets tijdelijk belast zou wordea met de function van secretaris-generaal, wordt tevens vermeld dat jhr. mr. Van der Does De Willebois, gezantschaps- raad te Londen, aan het ministerie van buitenland sche zaken zou wordeu werkzaam gesteld. Onze Koning zal tijd ens zijn verblijf te Brussel daar op Hemelvaartsdag de wedrennen bijwonen. Hedenmorgen om elf uren arriveerden te 's-Hage per trein van de Holl. Spoorwegmaatschappij eenige dames en heeren uit Amsterdam, behoorende tot het gevolg van de keizerin van Oostenrijk. Aan het station was niemand aanwezig om hen op te wachten. In een gewoon rijtuig reden zij de stad in. In het hotel van het Oostenrijksche gezantschap ver- eenigden zij zich aan een lunch, hnn door graaf De Mülinen aangeboden. De keizerin bevond zich niet in de residentie. Aan het dejeuner namen mede deel de Raad bij het Oostenrijksche gezantschap, prins Hohenlohe, en de secretaris der legatie, graaf Braun, die om halfeen een rijtoer maakten met eenige heeren van het gevolg. Op de door de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vastgestelde lijst van de hoogstaangesla genen in 's Rijks directe belastingen in die pro vincie 1884/1885 komen voor de namen van 226 personen. De hoogstaangeslagene is jhr. J. B. van Merlen te Heemstede, voor f 6034.64, de laagst- aangeslagene de heer J. H. F. Schuurman te Am sterdam, voor f 761.35. De keizerin van Oostenrijk heeft den eersten dag van haar bezoek aan de hoofdstad terstond een harer gewoonten om lange voetritten te doen, gehuldigd. Van even tien uren tot ruim halfvier heeft zij onvermoeid Amsterdam doorkruist, óók om deze en gene inrichting te bezoeken, en toen na het middagmaal het weder verre van gunstig was, zoodat een rijtuig voor het Doelenhotel gereed stond voor het geval dat H. M. aan haar voor nemen om het Vondelpark te bezoeken, toch wilde gevolg geven, trotseerde de keizerin zoowel het weder als het vervoermiddel en deed te voet den wandel naar en door het Vondelpark. Tot Hr. Ms. leefregel behoort echter ook zich vroeg ter ruste te begeven, en vroeger dan menig ander is zij weder bij de hand. Te negen uren was alles in het hotel in rustige rust en daarentegen bereidt men er zich op voor, om reeds vroeg in den morgen de bevelen der kei zerin af te wachten. (Iibl.) Honderden menschen stonden hedenochtend vol angst en schrik te staren aan den kant van de Mauritskade te 's-Hage naar een drenkeling, van wien niets anders meer zichtbaar was dan een laars, die, door den wind heen en weer bewogen, nu en dan zichtbaar werd. Ia spanning wachtte men de "komst van een politiedienaar af om het huive ringwekkend schouwspel te genieten een drenkeling te zien ophalen. De agent kwam, ging over den kant heenliggen, greep met moeite de zichtbare punt enhaalde onder algemeen gelach een laars op, welke blijkbaar door een grappenmaker aan een drijvend voorwerp was vastgebonden. Aan een brief nit Java, geschreven door iemand, die aldaar 23 jaren in verschillende be trekkingen heeft doorgebracht, ontleent de „Arnh. Crt." het volgende: „Ik ga over tot de geschiedenis van den dag, het optreden van den heer Van Rees, als gonv.- generaal. Ik ben van oordeel dat men ten allen tijde hier in Indië een krachtig, autocratisch bestaar noodig heeft, gevoerd door een enkel kundig, niet barbaarsch man. Met slappe gouverneurs- generaal, zooals wij in de laatste jaren gehad hebben, kunnen wij niet vooruit komen. Het liefst zou ik voor Indië hebben een man als Daendels, doch niet zoo wreedaardig. Nu voldoet de heer Van Rees aan die eischen vrijwelhij heeft zich niet voor niemendal den naam van Koning Otto verworven. Het is nu maar jammer dat hij niet alleen baas kan zijn, en dat er zooveel invloeden zijn, die be lemmerend op de handelingen van den gouverneur- generaal werken. "Wanneer zulk een hooggeplaatst persoon eens eene fout begaat, dan schaadt het te veel aan zijn prestige, als hij daarvoor op de vingers wordt getikt, zooals in de laatste jaren meermalen gebeurd is. Kan de heer Van Rees zich aan die invloeden niet onttrekken, dan kan hij den finan- tiëelen achteruitgang van Indië misschien wat tegen houden, doch niet doen ophouden. Indië is nu druk bezig met voor Nederland ver loren te gaan; er zal spoedig een tijd komen dat het met den toestand zoo ellendig zal zijn dat men in Nederland geen raad meer zal weten, en dan, ten einde raad, de eene of andere grootheid met volstrekt onbepaalde volmacht naar Indië zal moeten zenden. Ook van andere kanten dreigt er gevaar. Niet alleen van den kostbaren Atjeh-oorlog, maar er is een andere zeer gevaarlijke factor, waarvoor men echter ongelukkig de oogen schijnt te sluiten, en dat is de geweldige uitbreiding van de Chineesche bevolking in Indië. Zij zijn ware bloedzuigers zoo wel van don Javaan als van menigen Europeer. Reeds nu gaan de geldsommen, die Nederland uit Indië moest trekken, voor een belangrijk gedeelte naar China, en dat kwaad zal verergeren, naarmate het Chineesche element zich in Indië uitbreidt. Een groot gedeelte van dat naar China verhui zende geld is op oneerlijke wijze gewonnen, en dat weten de ambtenaren van het Gouvernement ook wel, doch zij sluiten de oogen, omdat de heeren Chineezen zoo kwistig met hunne cadeanx weten om te springen. Het is niets buitengewoons dat een Chinees bij een aanzienlijken Europeaan komt met heel veel strijkages, met een bijzonder diep gebogen rng, met zijn hoed in de eene hand en een mooien sigarenkoker in de andere, en die sigarenkoker gevold met geurige havanah's en elke havanah gewikkeld in een papiertje van f 1000. En nn moet ge niet gelooven dat dergelijke zaken uitzonderingen zijn; o neen! Een ambtenaar, die zijdelings of rechtstreeks met Chineezen in aan raking komt, rekent op dat zoogenaamde Chineesche smeer, als op eene zaak, die noodwendig tot zijn inkomen behoort. Daardoor krijgen de Chineezen langzamerhand een invloed, die alle grenzen te buiten gaat, en durven zij hunne ongehoorde be drijven op de meest schaamtelooze wijze nitoefenen. Op dit oogenblik is er een hoogst energiek gouverneur-generaal noodig, om deze schandelijke omkooperijen tegen te gaan. Het is te hopen dat de heer Van Rees zich daaraan zal willen of durven wagen. Wacht men er te lang mee, dan zal er later een tweede Valckenier moeten komen, om oprniming onder het Mongoolsche ras te honden. Eindelijk is er nog eene andere omstandigheid, die maakt dat Indië finantiëel achteruitgaat, n). de omslachtige bureaucratie, die schatten onuoodig verslindt, en zoo zijn er zooveel zakeD, die, als ze met wat meer overleg en spaarzaamheid geregeld werden, zouden kunnen samenwerken, om de oude batige sloten weer te voorschijn te roepen. Het ie maar do zaak iemand te vinden, die de kracht en den moed heeft den vnilen stal schoon te makeD. Zal Van Rees in alle opzichten daarvoor de man zijn? - Het is hier in Indië zoo warm." Z. M. heeft aan den burgemeester van Rolde, jhr. H. Van der Wijck, vergunning verleend om tot 1 Mei 1885 te Assen te wonen; - met ingang van 1 Aug. a. s., voor den tijd van 1 jaar, in het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik benoemd j.ot huismeester C. C. Bremer te Delft, en tot hnismees- teres, zijne echtgenoote, C. I. Bremer, geb. Terpstra; - de volgende pensioenen verleend, als aanAge Bosma, commies ter provinciale griffie van Fries land, f 1393; dr. J. R. E. Van Laer, leeraar aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, f 1741; G. Van den Broek, hoofd eener openb. lagere school te Made, gem. Made en Drimmelen (Noord-Bra bant), f 640; C. Holthnyzen, onderwijzer aan een o. 1. s. te Middelburg (Zeeland), f 367; S. Jarigsma, zich noemende en schrijvende S. T. Jarigsma, hoofd eener o. 1. s. te Hichtnm, gem. Wonseradeel (Fries land), f 567G. Fokkens, hoofd eener o. 1. s. te Bolsward (Friesland), f 828G. Doornbosch, zich noemende en schrijvende G. Doornebosch, hoofd eener o. 1. s. te Anknm, gem. Dalfsen (Overijsel), f 560; A. Bouman, hoofd eener o. 1. s. te Envel- gunne, gem. Noorddijk (Groningen), 465; J. H. Akkerman, hoofd eener o. 1. s. te Sleen (Drente), f 507M. Nivel, zich ook noemende H. M. Nivel, hoofd eener o. 1. s. te Meorssen (Limburg), f 900; J. Sterck, hoofd eener o. 1. s. te Vijlen, gem. Vaals (Lim burg), ƒ600; - aan den arts Carl Mense, geb. te Rheine in Westfalen, verganning verleend de geneeskunst uit te oefenen op NederlandBche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1