LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7m. Vrijdag 2 Mei. A". 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofüciëele Kennisg-erin^en. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), een aanvang zal worden ge maakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar inde verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in I860 tot 1858 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in schrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achter in de registers, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1869 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te wetenhet eerste van den jare 1884 en het tiende, of dat der geborenen in 1849, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge stelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 (Staats blad n°. G), zullen worden geopend op Donderdag den 15den Mei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde lingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, rnet bij voeging van het woordambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo danig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver minderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den 31sten December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af deeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1884, de bewoners van wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1884, de bewoners van wijk IV en V; Op Zaterdag den 17 Mei 1884, de bewoners van wijk YI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1884, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 Staatsblad n°. 65), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweekt, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 100,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. BUITENLAND. Frankrtfh. De heer Waddington zou hedenochtend naar Londen vertrekken, met het antwoord van Frank rijk op het conferentie-voorstel in zake Egypte. De Fransche regeering neemt in beginsel het voorstel aanzij geeft echter teveos de redenen op waarom zij vermeent dat de conferentie zich niet moet beperken tot de finantiëele quaestie, maar over den toestand van Egypte in het algemeen moet beraadslagen. Volgens een communiqué van het Haïtiaansch gezantschap aan de dagbladen, heerscht op Haïti volkomen rust, heeft de president den opstande lingen amnestie geschonken en hebben er geene terechtstellingen plaats gehad. De gruweltooneelen, door de bladen van Havana vermeld, worden voor verzinsels verklaard. Heden wordt te Parijs de gewone schilderijen tentoonstelling geopend. Er zijn 4000 stukken afge wezen en de verontwaardigde inzenders zullen deze in de tijdelijke gebouwen op de plaats der voor malige Tuilerieën ter bezichtiging stellen. Deze tweede verzameling wordt den 15den dezer geopend. Naar de „Liberté" meldt, heeft de heer Pa- tecótre, Fransch gezant bij het hof van Peking, die nu naar Huó op reis is, den bepaalden last eene oorlog8schadevergoediDg van 125 millioen franken van China te vragen. De Nienw-Yorksche „Chronicle" zou zulk een besluit der Fransche regeering een moreel nadeel voor het land achten. Het blad zegt: „Frankrijk brengt zich in eene zeer valscbe positie, door den maatregel, die van Duitschland de sympathie der andere volken vervreemdde, toen hot hem op Frankrijk toepaste, thans zelf in practijk te brengen tegen- oyer Chioa." In de royalistische kringen van Parijs wordt verzekerd dat het programma van den graaf van Parijs luidtinvoering van de grondwet des keizerrijks van 1852, met den titel van koning en de driekleurvlag. De advocaat van den geheimzinnigen moor denaar Cam pi, de heer Laguerre, heeft een gehoor verzocht bij den heer Gró#y, en hem gralie voor zijn cliënt gevraagd. Hij heeft aangetoond dat Campi als militair een verdienstelijk verleden had, en aangeboden diens waren naam te noemen. Zeer vriendelijk zei de president„Ik dank u, dat is onnoodig." De heer Qrévy heeft den heer Laguerre beloofd, dat hij, zoodra het dossier hem van de Kanselarij bereikte, dit met veel aandacht bestudeeren zou. Campi was reeds vroeger tweemalen veroordeeld. In de gevangenis blijft hij inmiddels zijne gewooe cynische houding aannemen 5 hij wilde een veroor deelde, die hem meende te herkennen, met een stuk hout doodslaan en met moeite werd hij daarin tegengehouden. Havas heeft aan de Parijsche bladen den dank der Transvaalsche gedelegeerden overgebracht voor de hartelijke ontvangst, hun van de bevolking, de regeering en de pers ten deel gevallen. Een Reuter-telegram meldt dat de gedelegeerden Dinsdag-morgen te Lissabon zijn aangekomen. Te 1 uur werden zij door den koning ontvangen, die een diner ter hunner eere zal geven. Groot- Britannië. Het Lagerhuis heeft gisteren, met 149 tegen 79 stemmen, het door de regeering bestreden wets voorstel verworpen, waarbij de lijkverbranding wettig wordt verklaard. Uit Portsmouth wordt gemeld dat het schip „Crocodille", dat qaarantaine heeft moeten houden, gisteren aldaar is binnengevallen. Eenige dagen na het vertrek van Bombay was de cholera uitge barsten. Acht soldaten werden aangetast; daarvan stierven er zeer spoedig zes, enkele in minder dan één uur. Er waren in het geheel 1242 personen aan boord. Hoewel koniügin Victoria het huwelijk van hare kleindochter te Darmstadt zal bijwonen, zal zij niet bij het feestmaal of een der feesten tegen woordig zijn. Het geschenk der koningin aan de braid bestond uit twee diamanten haarspelden, een zilveren theeservies en eenige Indische sjaals. Tot de geschenken behoort ook een armband van wijlen den hertog van Albany. Oostenr.-Honff.-Monarchie. De kosten van de ontvangst van den Oostenrijk- schen kroonprins te Konstantinopel waren meer dan 60,000 T. pd. De sultan gaf den kroonprins eene sabel ter waarde van 1 millioen fr., aan de kroon prinses een halsketen van 800,000 fr. Kroonprins Rudolf en zijne gemalin zijn Dinsdag 11. van hunne Oostersche reis te Weenen weer teruggekomen en aan het station door verschillende leden der keizerlijke familie en door een aantal hooggeplaatste personen ontvangen. Onder de aan wezigen merkte men op den Turkschen ambassa deur bij het Oostenrijksch-Hongaarsche hof. De keizerin van Oostenrijk zal morgen, den 2den Mei, met gevolg per extra-trein, bestaande uit dertien rijtuigen, via Venloo en Rotterdam naar Amsterdam vertrekken. H. M. reist ia streng incog nito onder den naam van gravin Von Hohenembs. De „Neue Freie Presse" meldt dat de Croa- tische Landdag tegen den 21sten Mei zal bijeen geroepen worden. Véór de bijeenkomst van dien Landdag zal de Hongaarsche Rijksdag ontbonden worden. Spanje. Officiëel wordt medegedeeld dat de officieren, die deserteerden en het land in opstand trachtten te brengen, gistermorgen zijn gevangengenomen. Mangado is gedood en zijne bende uiteengejaagd. Er bestaat thans in Spanje geen enkele opstande ling meer, zegt men. De Cortes-verkiezingen in Spanje zijn afge loopen. Volgens de laatst bekende resultaten heeft de ministeriëele meerderheid nog dertig zetels ge wonnen. De aanhangers van den heer Sagasta heb ben op Cuba eenige voordeelen behaaldachttien con servatieven zijn gekozen. De Creoolsche auionomisten hebben terrein verloren. Egypte. To Caïro is gistermorgen eene depeche van den gouverneur van Berber ontvangen, waarin hij zijo verzoek betreffende het zenden van versterkingen herhaalt, en der regeoring smeekt hem niet aan zijn lot over te laten. Sedert is geen bericht ont vangen. Men denkt dat de telegrafisten do stad verlaten hebben.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1