AANBESTEDING. Vervolg der Advertentiën. Openbare Verkooping van Cokes OPENBARE VERKOOPING Oproeping van Belanghebbenden. Uit Shanghai wordt gemeld dat in China over Tonkin oen regeeringecrisis is ontstaan. De keizerin hoeft in het openbaar -vijf leden van den geheimen raad, onder welke prins Kuug zich bevindt, wegens hunne talmende politiek uit hun ambt ontzet en van al hunne rangen en waardigheden beroofd. De Christenvervolgingen in Tonkin worden op verschillende wijz9 door de Fransche bladen voorgesteld. De Temps" deelt mede dat in Lao vijf zendelingen en dertig hunner leerlingen zijn omge komen. Men was reeds lang ongernst over de Chris tenen in Than-Hoa; de Mandarijnen hadden eenige zendelingen gevangengenomen, op bevelen uit Hué, en toen de tegenbevelen kwamen en men de zen delingen vrij liet, gehoorzaamden de rooverbenden uit het land nog aan de vroegere bevelen, doodden de zendelingen en verbrandden hunne woningen. „Havas"' meldt dat op het Yaticaan eene depeche uit Lao ontvangen is, waaruit zou blijken dat de Mandarijnen zolven do Christenen aan de roovers uitgeleverd haddeD. Groot-BrJtaniïië. Uit Birmingham wordt gemeld dat een persoon, die zich Demain noemt, maar wiens werkelijke naam Daly is, gisteren te Birkenhead werd gevangen genomen. Hij was in het bezit van drie bommen en van verscheidene flesscken, welke, naar men gelooft, nitroglycerine bevatten. Daly woonde sedert zes maanden te Birmingham, waar hij steeds onder het nauwlettend toezicht dor politie stond, daar de overheid reden had om te gelooven dat hij een zendeling der Iersche dynamietpartij was. Daly ver trok Woensdag naar Birkenhead, gevolgd door ge heime politie-agenten. die hem gisteren in arrest namen. De Manchester- en Oldham-bank heeft hare betalingen gestaakt; zij was eerst kortelings geves tigd. Het passief is maar klein en men verwacht dat crediteuren ten volle betaald zullen wordeD. De „Times" meldt uit Durban van den lOden dat men het aldaar mogelijk acht dat de Volksraad van de Transvaal weigeren zal de met Engeland gesloten overeenkomst te bekrachtigen. De reis van koningin Victoria naar Darmstadt heeft plaats op last der doctoren, die verandering van lucht aanraden. Dg koningin zal niet lang te Darmstadt blijven. De lord-mayor van Londen zal den 23sten de internationale tentoonstelling in het Crystal Palace openen. ]E5e!«ic. Ha verwerping van verschillende amendementen heeft de Kamer der Vertegenwoordigers, met 61 tegen 21 stemmen, het wetsontwerp aangenomen, Strekkende tot wijziging der kieswet. Uit Brussel wordt aan do „Figaro" geechro- ?en dat koning Leopold en de graaf van Vlaanderen den Duitschen kroonprins aan het station opwacht ten, gekleed in de uniform van kolonel van een Duitsch regiment, en dat het volk, hetwelk gewoonlijk den koning warm toejuicht, ditmaal geen kreet deed hooren. Ook aan andere Fransche bladen wordt geschre ven dat de Belgen zeer ontevreden waren over de Pruisische uniform met Pickelhaube, die hun koning en de graaf van Vlaanderen hadden aangetrokken. De „Tolégraphe" beweert dat de koning door zijne onderdanen is uitgefloten, hetgeen waarschijnlijk wol wat overdreven is. De Belgische bladen wenschen ingelicht te worden of de etiquette tegenover Duit- ache vorsten gebiedend deze beleefdheid voorschrijft, daar zij haar anders buitensporig vinden. Ecypte. Het geschil tusschen den heer Clifford Lloyd en Uubar-pacha is op bevredigende wijze uit den weg geruimd. Beiden zullen op post blijven, krachtens eene overeenkomst, waarbij bepaald wordt dat de heor Clifford Lloyd zijne werkzaamheden zal be perken tot de functiën van onder-secretaris, aan gezien hij Egyptisch en niet Engelsch ambtenaar is. Te Caïro wordt een tehuis voor vrijgemaakte alavinnen opgericht. Koningin Victoria zond 100, Gladstone en Granville elk 20 pd. sk en do khe- dive heeft e6n bijdrage toegezegd. Ia het geheel is reeds 1200 pd. st. bijeengebracht. De slavinnen zullen in de inrichting worden onderwezen in het een of ander vak. De Duitsche en Oostonrijksche gevolmachtigden zonden eene gelijkluidende nota aan de Egyptische regeering, ten einde, evenals de Fransche en Ita- liaansche gevolmachtigden reeds deden, aan te dringen op hot betalen der schadeloosstellingen, die door de internationale commissie zijn toegewezen. Een Egyptisch bataljon van 827 man, met 7 Engelsche en 32 Egyptisohe officieren, is te Soeakim aangekomen en heeft die stad bezet. Vijfhonderd Engelsche mariniers worden nog uit Alexandrië verwacht. Zoodra deze zijn aangekomen, znllen de overige Engelsche troepen van Soeakim vertrekken. Vcreenigde Staten. Blijkens het verslag van het landbouw-departe ment voor de maand April, bedroeg de uitgestrekt heid grond, welke met wintergraan is bebouwd, 2,640,000 acres, d. i. 5 pet. meer dan in 1883. De oogst belooft goed te zijD. De was is middel matig. Het aantal mot rogge bebouwde akkers is bijna gelijk aan dat in 1833. De Senaat heeft het besluit, waarbij de president gemachtigd is tot het erkennen van sou- vereiniteitsrechten, door de Internationale Afrikaan- sche Vereeniging in den Congo-Vallei uit te oefenon, aangenomen. De bedoelde vereeniging bezit thans aan de Congo dertig stations, met 128 blanken en 1800 zwarten. Van de blanken zijn 40 BelgeD, 39 Engelschen, 23 Zweden, 11 Duitschers, 5 Franschen, 4 Italianen, 2 Amerikanen, 2 Oostenrijkers en 2 Nederlanders. De flotilje der Vereeniging bestaat uit dertien vaar tuigen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergunne men mij een kleine opmerking naar aanleiding van het gebeurde met het minder dan twaalfjarig meisje, gekwetst in de fabriek van de heeren Van Hartrop Zoon. Uit deze historie blijkt m. i. duidelijk dat de controle op de uitvoering der wot-Van Houten veel te wenschen overlaat: een onge lukkig toeval bracht hier aan het licht, wat niet moest kunnen plaats hebben. Ik vrees zeer, indien op eon gegeven oogenblik alle soortgelijke wetsovertredin gen binnen deze gemeeDte door hetzelfde middel openbaar moesten worden, het getal verpleegden in het hospitaal, helaas! zeer groot zou worden. De meesterknecht, tegen wien thans, naar gemeld wordt, eene vervolging is iDgesteld, zegt misleid to zijn geweest. Maar in zulke gevallen moet men zich niet laten misleiden, althans behoort men zoodanige maatregelen to némen, dat de misleiding* minder gemakkelijk wordt. In de eerste plaats vind ik dat elk industrieel recht heeft, overlegging te vra gen van een bewijs van geboorte-inschrijviDg, gratis voor den belanghebbende op het bureau van den Burgerlijken Stand verkrijgbaar. Die overlegging geeft wel eenige, maar geeno voldoende zekerheider hebben zich gevallen voor gedaan dat kinderen naar de fabriek zijn gegaan en toegelaten werden met het geboortebriefje van een ouderen broeder of zuster; ja, van een geheel vreemd persoon, en dat zij zich trouw mot dien vreemden naam lieten aanspreken. Dat is natuurlijk een bedrog voor hetwelk bij ontdekking de ouders verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Daarom, ook ter gedeeltelijke voorkoming van deze moeielijkheid, zou ik wenschen dat aan kin deren öio zich voor plaatsing aanmelden, gevraagd werd waar zij tor school hebben gegaan. Dan zou de chef, alvorens over de aanneming te beslissen, even een briefje kunnen zenden aan het hoofd van de opgenoemde school, met verzoek, den geboorte datum van den sollicitant in te vullen. Ik geloof niet, dat daartegen eenig bezwaar gemaakt zou worden. Misschien antwoordt het kind, niet te hebben school gegaan. Ook dat is, in onze negentiende eeuw, mogelijk. In dat geval zou ik een mondelinge verklaring vragen van twee personen, dat het kind, hetwelk zich aanbiedt, hetzelfde is als de persoon genoemd in het „geboorte-briefje." Aanbieding van het laatste moet immer worden geëischt, terwijl in groote werkplaatsen als fabrieken bewaring en registreeriDg zeer is aan te bevelen. Het een en andor, steeds in acht genomen, geeft wel geene absolute zekerheid, maar toch bijna. De mazen van het net, waardoor oneerlijke lieden dan kunnen ontsnappen, zijn erg klein. Met het bovenstaande door middel van uw geacht blad in overweging te geven, Mijnheer de Redac teur, maakt gij aanspraak op de dankbaarheid van Leidex, Uw geabonneerde: 12 April 1884. Leonard. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, De ondergeteekenden berichten dat zij hunnen handel in Wyn- nzlja hebben overgedaan aan den Heer J. P. RIEDEL, Mineraalwater-Fabrikant, Boommarkt N°. 2, alhier. Onder dankbetuiging voor het genoten vertrou wen, bevelen zij hun opvolger minzaam aan. JAPIKSE SCHALKWIJK. Mot verwijzing naar bovenstaand p|§p^|pr bericht ben ik zoo vrij mij in den handel van Wijnazijn als opvol ger van de Heeren JAPIKSE A SCHALKWIJK beleefd aan te bevelen. De prijzen zijn: Rozijnwijnazijdper flesch f 0.15. Wijnazijn„0.10. Bicrazijn0.05. jr. F». RIEDEL, Boommarkt 2. op het Raadhuis to Leiden, Dinsdag den ISden April 1884, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 1500 Hectoliters GAS-€©5iEf), verdeeld in partijen van 5, 10, 50, 100 en 500 hoctoliters, en zulks bij afslag, tegen dadelijke betaling en binnen 14 dagen aan de Gasfabriek af te halen. om contant geld, op Dinsdag 15 April 1884, des yoormiddags te 10 ureD, aan de Haven te Leidenten overstaan van A. FRANCKEN Jr., van eene zeer aanzien lijke en groote partij HOUTWAREN, voornamelijk bestaande inDelen, Battings, Platen, Palen, Kaphout en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Alles afkomstig van het groote Tentoonstel lingsgebouw te Amsterdam. 's Morgens voor de verkooping te zien. Op Maandag den 2Istcn April 1884, des middags te twaalf uren, zal door Burgemeester en 'Wethouders der Gemoente Leiden, op het Raad huis aldaar, AAiVBE8irB5SH) worden: Het verrichten van ÖIcpwcrkcn In dc Stadsgrachten. Het bestek ligt tor inzage enz. aan de Stads- Timmorwerf, op eiken workdag de besteding voor afgaande, van 's morgens te 9 uren tot 's namid dags te 4 uren, en is aldaar ad f 0.10 vcrkrjjgbaar. Verlangde ophelderingen enz. zijn bij den Ge meente-Architeot te bekomen. ZEGT HET VOORT. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZuidHolland roepen bij deze op de onbekende belang hebbenden, om zoo zij dit noodig achten te verschijnen in de openbare vergadering van hun Collegie, welke zal gehouden worden in het gebouw van hot Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout alhier, op Maandag don 28ston April 1884, des namiddags ten een ure, en waarin verslag zal worden uitge bracht in zake een verzoek van de Heeren I». H. VA1S AV.WI'iREX Hz. c. s. om vernietiging eoner overeenkomst op 9 October 1883 gesloten tusschen den Vosse- en Wcerlaner-Polder eeoerzijds en do tVecrlancr-Veenderij ander zijds. De ter zake betrekkelijke stukken liggen tot den 24sten April aanstaande, iederen werkdag van de» voormiddags ton 10 tot des namiddags ten 4 ure, tor inzage aan voormeld Gebouw. De Godeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. 's Gkavekiiage, 8 April 1884. Om feitelijk zijne hoofdharen terug te krijgen, moet men het beroemde DE RUY- TER'S Haar-Extract gebrniken. Te Leiden te bekomen bij N. K. SWE- MER, Drogist, Mare; te Gouda bij J. C. ZELDENRIJK, Apotheker, op de Markt. Prijs per flacon f 2.50 en f 1.50.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2