Derde Blad. LEIDSOH «I DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Teor Leiden per 8 mitBdenf 1.10. Franco per posL1.40. IfeeaderLQke Kommen.0.05. LEIDEN, 12 April. Verleden week heeft de heer A. F. Marlet Van Hontenisse eone voordracht gehouden over de onderwerpen „Veeteelt en Zuivelbereiding" voor de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw ZoeterwoudeLeiderdorp c. a. in het logement „Ik leer nog'' aan den Hoogen Rijndijk. De geachte spreker was van gevoelen dat de veeteelt meer moest voldoen aan de eischen des tijde, waarop niet genoeg werd golet. Wel is waar werd het Hollandsch fokvee in het buitenland hoog gewaardeerd en had er steeds veel uitvoer daarvan plaats, waardoor de prijzen aanmerkelijk zijn gestegen, maar juist daarom moest men steeds alle middelen aangrijpen om de waarde van dit vee steeds meer te doen toenemen. In Noord-Hol land, Friesland en Groningen trachtte men dan ook, meer dan in Zaid-Holland, gced vee te fokken, vandaar dat dit vee beter is dan in Zuid-Holland. In die provinciën had men echter Vereenigingen die stamboeken aanlegden van het fokvee, boekon namelijk, waarin een elk zijn vee, tegen eenige betaling, nadat het vooraf door een deskundige is onderzocht en voor het fokken goedgekeurd, kon laten inschrijven en welke boeken in verschillende talen werden uitgegeven. Deze stamboeken, zeide spreker, werkten gunstig, daar zij de opkoopers van fokvee in de gelegenheid I stelden daarmede kennis te maken en hun tot aan wijzing dienden bij den aankoop van zulk vee. Dat op deze stamboeken in het buitenland zeer werd gelet, bewees spreker uit de omstandigheid dat de Amerikanen, die hier in Noord-Holland of Friesland Iveel fokvee aankoopen en daarvoor soms buiten gewoon hooge prijzen besteden, zich steeds verge wissen of het vee, dat zij aanschaffen, wel in hot stamboek staat ingeschreven en daarvoor zelfs een dcor do bevoegde autoriteit voor echt erkende ver klaring verlaügon. Hieruit meende spreker te moeten afleiden dat het bestaan van stamboeken van goed fokvee hoogst nuttig was en meende hij dat de invoering dier boeken meer algemeen moest worden. Waren de verbetering der fokking van vee en de invoering van stamboeken middelen tot verhoo ging der waarde hiervaD, ook internationale ten toonstellingen brachten veel bij om het Hollandsch vee een goeden naam te doen verwerven. Als voor beeld daarvoor haalde spreker aan dat op de wereld tentoonstelling te Parijs het Hollandsch vee de aandacht trok van eene commissie uit Italië, wolke, naar aanleiding dat dit beter was dan het vee dat ze vroeger uit Zwitserland voor kruising en ver betering van het Italiaansche aanvoerde, toen het Hollandsche vee begeerde en dit kon beschouwd worden, de oorzaak te zijn dat tegenwoordig ook fokvee uit ons land in Italië werd ingevoerd. Spreker meende daarom dat op zulke tentoon stellingen vooral moet gezorgd worden voor het aanwezig zijn van het beste vee uit ons land en men dit dan-, zijns inziens, niet moest inzenden alleen met het oog om prijzen of bekroningen te be halen, maar om daardoor het Nederlandsche vee te doen uitblinken boven het vee uit het buitenland. Iu het algemeen, zeide spreker ten slotte, moest men nimmer eene gelegenheid laten voorbijgaan die gunstig kon zijn tot verbetering van het ras of tot de waarde verhooging van het vee. In de pauze, die alsnu plaats had, werden nog verschillende vragen tot den geachten spreker ge daan, die deze beantwoordde - en men was het met hem eens dat de invoering van een stamboek hoogst nuttig was. YervolgeDB ging spreker over tot behandeling van het onderwerp „de zuivelbereiding." Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Hij deelde hierover mede dat de concurrentie op dit gebied met andere landen, vooral met Dene marken, steeds grooter werd. Dat echter do beste boter, slechts in ons land kon gemaakt worden, maar dat Nederland zijn goeden naam in het bui tenland spoedig zal verliezen, indien men blijft doorgaan de beste boter met slechte te vermengen en dit mengsel dan voor prima qualiteït in het buitenland te vc-rkoopeu. Om echter hot buitenland de verzekering te geven goede boter teontvaogeD, moesten er z. i. Maatschappijen bestaan, waar men de boter die naar andere gewesten werd verzonden, kon doen keuren en waar deze bij goodbevindiDg van het handelsmerk dier Maatschappijen werd voorzien. Yoorts merkte spreker op dat hot hoogst nood zakelijk was bij verzendingen naar het buitenland steeds voor een goede verpakking te zorgen, ten einde bederf van het zuivel te voorkomen. Hij haalde o. a. aan het feit dat men in Normandië het zuivel in flesschon van zeer dik glas Daar Brazilië verzendt. Yervolgons zeide de spreker dat men om goede waar te maken hiervan de noodige kennis moest hebben en om die te leeren was het nuttig do weten schap op dit gebied ter hand te nemen. Yan dit standpunt uitgaande achtte spreker het bestaan van zuivelscholen, waar men een practische en een wetenschappelijke opleiding in hot bereiden van boter en kaas kon ontvangen, zeer wenscheiyk. Wel was het waar dat een elk op zijn eigen boer derij veel kon leeren, maar er komen soms ge vallen voor, waardoor men niet weet hoe te moeten handelen, terwijl, zoo men wetenschappelijk onder wijs had genoten, men wellicht dadelijk op de hoogte zou zijn geweest. Daarna behandelde spreker nog hot gebruik van den thermometer, om de verschillende temperaturen bij het bereiden van kaas en zei vel te kennen en het gebruik van goed en zuiver zout en betoogde ook daaruit do wenschelijkheid dat de zuivelmakers of maaksters een practisch wetenschappelijke op leiding moesten ontvangen. Ten slotte dankte de geachte spreker zijn hoor ders voor hunne aandacht hem geschonken en hoopte hij door zijne woorden eenig nut in deze afdeeling te hebben gesticht; voorts verklaarde hij zich nog gaarne bereid tot de beantwoording der vragen die men hem zon willen 6tellen, van welke gelegen heid dan ook nog door eenigen werd gebruik gemaakt. Vervolgens werd door den voorzitter de verga dering gesloteD, na vooraf echter den heer Marlet, ook namens deze, zijnen dank voor het door hem besprokene te hebben betuigd en den wensch te hebben gonit hem nog meermalen in deze afdeeling als spreker te mogen zien optreden. Prinses Sophia der Nederlanden, groot-her togin van Saksen-Weimar-Eisenach, schonk op H. D. verjaardag aan de Prins-Hendrik-Stichting te Eg- mond aan Zee een gift van f 500. Op verlangen van de koningin van Eogeland wordt te Ylissingen een overdekte gang gemaakt, om te dienen by hare ontscheping; die gang leidt van het Koninklijk stoomjacht „Osborne" aan de ponton tot in de spoorweghal en van daar tot aan den salonwagen, waarmede H. M. de reis naar Dnitschland zal voortzetten. Deze gang, van voldoende afmetingen, zal van binnen met rood doek bekleed en behoorlyk ver licht worden, terwyl een tapyt den vloer zal be dekken. De kosten van een en ander zullen door het Ryk gedragen worden. In het reisplan van de koningin van Engeland naar Darmstadt schynt een kleine verandering ge komen te zijn. De zeeloods, die het Koninklijk jacht „Osborne" naar Ylissingen zal brengen, moet eerst 's namiddags PRIJS DER ADYERTENTIEN ▼ra 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^1 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voer het incasseer ren buiten de atad wordt 0.10 berekesd. van den 15den te Sheemess embarkeereD, zoodafc H. M. vermoodelyk 's morgens van den 16den te Ylissingen zal aankomen. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage zal Dinsdag-avond door het Hoogduitscbe Opera-gezelschap van Rotterdam „Lohengrin" worden gegeven, waarby de heer Anton Schott de titelrol zal vervullen. Tenors als Schoti zijn zeer schaarsch en het is een waar buitenkansje zulk een zanger te kunnen hooreu iu een rol, waarin hy gelegenheid heeft in zyne volle kracht te schitteren. De minister van binnenlandsche zaken breDgt ter kennis dat de eindexamens der Polytechnische School in de maand Juni a. s. te Delft zullen wor den afgenomen. Wie een dezer examens wenscht af te leggeD, moet zich daartoe vóór Mei a. s. schrif- telyfc by het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij wenscht te worden toegelaten. Uit een particulier schryven uit Oleh-leh wordt ons de volgende belangryke mededeeling ter plaatsing aangeboden: Het grootste nieuws is hier de gevangenneming von Cohen; ge herinnert n dien snaak zeker wel uit do couranten. Hy is drie jaar weg geweest, was geheel als Atjeher gekleed en is door een be vriend hoofd der Atjehers, natuurlijk om de lieve dabbeltjos (1000 dollars), aan ods uitgeleverd. De kerel schijnt geen armoede te hebben geledon maar toen bij aan wal stapte, had bet escorte de handen vol om de soldaten van hem af te houden. Ze wierpon hem met tabakspruimen en met stee- nen en sloegen hem in het gezicht, onder een dave rend hoerah! De kolonel moet tegen hem gezegd hebben „Yer- tel nn maar alles wat je weet, want over eenige dagen hangen we je op." Nu, de schurk heeft een veel vree&elyker dood verdiend, want al menig Nederlandsch soldaat en officier is door hem neer geschoten. Hy was zelf aanvoerder van een bende Atjehers in den laatsten tijd. (ft. N.) BUITENLAND. FrankrJJk. De beroemde scheiknndige Damas, lid der Aca demie van Wetenschappen, is te Cannes overleden. Jean Baptiste Damas werd den 14den Juli 1800 te Allais geboren. Hy doceerde scheikunde eerst als leeraar, later als hoogleeraar aan de Sorbonne en bracht door zyne ontdekkingen, voornamelyk op het gebied der organische chemie, de wetenschap een groote schrede verder. Hy speelde ook een rol in de politieke wereld. Na de Febmari-revolutie werd by tot afgevaardigde gekozen; in 1849 trad hy op als minister van handel en landbouwkreeg daarop een zetel in den Senaat en een plaats in den Raad van Toezicht op het openbaar onderwys, welks ondervoorzitter hy sedert 1856 was. Hy was van de Academie sedert laDgen tyd permanente secretaris. Het „Journal officiel" bevat de wet houdende afkondiging van de internationale conventie tot regeling van de politie voor de visscherij in de Noordzee. Hetzelfde blad bevat een door den ministerraad, genomen besluit, waarby de verspreiding van het te Genève verschynende blad „Explosion", in Frank- ryk verboden wordt. Onder de steenkoolwerkers van Anzin zyn wel geene rustverstoringen voorgekomen, doch de span ning duurt voort. Op verschillende plaatsen zyn Donderdag zeventien vergaderingen gehouaeD, waar het niet aan opruiende redevoeringen ontbrak. Er is bevel gegeven tot uitzetting van den onruststoker van Anzin, Fauvran. Heden zal hij over de grenzen worden gebracht

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1