LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7408. Donderdag lO April. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Vsor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - e<ütïe. Wegens den Goeden Vrijdag zal deze courant dien dag niet worden uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 46 tot 51 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofllelëeïe Kermisasfe-vittgfeJi. Burgemeester en Weihouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis daf, wegens herstelling, de passage over de Spanjaardsbrug voor rijtuigen, paar den en vee van 15 tot en met 19 April a. s. zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEI9EN, 9 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 12den April a. s., des avonds te halfzeven. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.10 bezorgd zijn. Het adres dat door veehouders en belang hebbenden in den Nederlandschen veestapel van Leiden en omstreken aan den minister van binnen- landsche zaken is gezonden en strekt om krachtig aan te dringen op goede sanitaire maatregelen voor het inlandsche, en bij in- en doorvoer van vreemd vee, heeft in het Oldambt weerklank gevonden. Door het bestuur der afdeeling Beerta van het Genootschap van Nijverheid in de provincie Gro ningen is een adres van adhaesie, voorzien van 185 handteekeningen, aan den minister van binnen- landsche zaken toegezonden. Ds. J. H. Wen8inck te Aarlanderveen heeft voor hot beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Nieuw-Lekkerland bedankt. Yoor de onderwijzers-akte zijn te 's-Hage toegelaten de heeren L. Kruyt, van Katwijk aan den Rijn, en S. Yormolen, van Zevenhoven. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat de hulpkantoren te Everdingen, Jubbega, Neder- hemert, Roelofarendsyeen, Valkenburg (Z.-H.) en Vriesscheloo, te rekenen van 1 Mei a. s. voor den dienst der Rijks-postspaarbank zijn opengesteld. De gewezen Raad van Indië, de heer Levyssohn Norman, is gisternamiddag nit Batavia te 's-Hage aangekomen. Men deelt nu mede dat de reis van don Koning en de Koningin naar België thans is bepaald op 20 Mei a. s. Zij zouden aldaar drie dagen ver toeven. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in België niet plaats hebben. Uit Queensborough wordt geseind dat de Koningin der Nederlanden gisteravond, aan boord van de „Valk," naar Ylissingen is vertrokken, waar zij hedenmorgen om acht uren zou aankomen. De gemeenteraad van Den Haag heefc gisteren behandeld het verzoek van den Raad van beheer der maatschappij „Zeebad Scheveningen", om wij ziging van het erfpachtscontract. Na eenig debat werd de ontheffing verleend van de verplichting om een afzonderlijk komediegebouw te stichten. De definitieve vaststelling der voorwaarden voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg naar Scheveningen, door de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij, is tot later uitgesteld. De gemeenteraad van Delft heeft besloten tot kostelooze ingebruikgeving aan het Rijk van een godeelte der lokalen van de kazerne, genaamd Prinsenhof, ten einde die by gelegenheid van den I 300sten jaardag van Prins Willem I te meubelen en in te richten in de gedaante, welke zij hadden in den tijd, toen zij door Z. D. H. werden bewoond en als een historisch gedenkteeken te onderhoudon en toegankelijk te stellen. Het denkbeeld daartoe is uitgegaan van den minister van binüenland- sche zaken. Volgens ingekomen ambtsberichten zijn in do maand Maart jl. geen gevallen van mond- en klauw zeer in het Rijk waargenomen. Door den minister van koloniën zijn de onder wijzer A. Le Clercq en de hoofdonderwijzer H. Van Strieland gesteld ter beschikking van den gouver- nenr-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden beooomd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. De dirigeereode officier van gezondheid 2de kl. P. J. Feitkamp en do officier van gezondheid lste kl. B. H. Thomson, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandachen Leeuw mr. C. H. B. Boot, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Breda; - met 15 April a. s., aan mr. H. J. Brouwers, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Roermond- benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Almeloo, mr. W. C. J. AlphertB, thans substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Assen. G omengd Nieu w De ijverigste nasporingen van de Haagsche politie hebben nog niet één tipje kunnen oplichten van den geheimzinnignn sluier, die tot heden over den belangrijken effecten- en geld- diefstal in eene woning in het Huygenspark ge spreid ligt. Tot dusver weet men niet veel meer dan dat de weduwe R., de bestolene, inwoonde ten huize van haren schoonzoon v. d. H., in het Huygenspark, vroeger een welgesteld stalhouder. Met 1 April verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen verder in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe woning be hulpzaam. Eerst tijdens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegenwoordigende eene waarde van p. m. f 90,000, en een bedrag van f 7,000 aan bankpapier, vermist. Natuurlijk leidde de politie, die reeds Zaterdag van de ontdekking kennis droeg, haar eerste onder zoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden, maar spoedig in vrijheid gesteld nadat het onderzoek geen ver moeden van schuld tegen hem had opgeleverd. De politie is ijverig in de weer om te trachten den dader van dezen effecten-roof in handen te krijgen. De handelaar in oude muntspeciën B., in de Spuistraat te 's-Hage, kreeg een bezoek van een Engelschman, althans van iemand die zich als zoodanig voordeed en oude muntstukken wilde koopen. Na het vertrek van dezen klant miste de winkelier een trommeltje met coupons ter gezamenlijke waarde van f 1200. De politie zoekt den Engelschman en vermoedelijken dief. Gisternacht, omstreeks halftwee, wer den de bewoners van Hasselt door brandgelui op geschrikt. Bij onderzoek bleek dat eene boeren woning, het „Kievietsnest" genaamd, in lichterlaaie stond. Toen de spuiten ter plaatse kwamen, waren het geheele huis en de hooiberg reeds verbrand en stonden neg slechts de muren en verkoolde en bran dende stukken hout. Bij het manoeuvreeren op de Meliker- heide is een artillerist van het paard gevallen en PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grnotero letters naar plaatsroirate. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. d door een stuk geschut overreden. Inwendig ernstig ge kneusd is hij naar het hospitaal te Venloo vervoerd.' Sedert geruiraen tijd heerscht in het Kaapsche gebied, vooral in de distrioten Mama- dysch en Swyjaschk, onder de landbevolking de vreoselijkste hongersnood, met typhus en maagziekten gepaard. Er ontbreekt geneeskundige hulp; geen medicijnen of brandstof zijn er meer; brood is sedert lang niet meer te krijgen. De regeering is nu pas handelend opgetreden om te helpen. Te Gibraltar is een Italiaansch schip binnengeloopen, dat 20 ton dynamiet aan boord heeft. De papieren waren niet in orde en daardoor moet het blijven liggen. Aan de „Daily New9" wordt gemeld dat op eene der Amerikaansche spoorweglijnen bij St.-Louis eindelijk drie negers gevat zijn, die reeds twee treinen haddon goplnnderd. Terwijl twee de passagiers met hunne revolvers in ontzag hielden, plunderde de derde hen uit. Er werd een derde gewapende trein nit St.-Louis tegen hen uitgezon den, die hen aantrof en wier bemanning hen niet dan met veel moeite en na een heftigen weerstand in handen kreeg. U i t B r a z il ië w o r d t. a a n d e „Indépen- daoce' gemeld dat aldaar proefnemingen zyn ge schied met het inënten van parasieten, ten einde de gele koorts, die geduchte kwaal, welke in Brazilië zooveel slachtoffers maakt, te voorkomen. De proef was met vele personen genomen en met goeden uitslag. Het dynamiet-d ue 1 is een der laatste Amerikaansche uitvindingen, het laatste woord van de chemie, toegepast op de kunst om iemand a d patres te helpeD. Het volgende staat te lezen in een der laatste nummers van de „New-York Herald"De luitenant Brown en de ingenieur Mill begaven zich den laten April naar een boscb, beiden voorzien van een gelijk aantal dynamietpatronen. Er werd een cirkel van vijftig pas middellijn getrokken op eeneopene plaats; op een teekeD, gegeven door de getuigen, die in boomen waren geklommoD, liepen de duel listen op elkaar toe en wierpen elkander met de verschrikkelijkste projectielen. Bij de derde patroon deed zich eene vreeselijke ontploffing hooren; een halve mijl in den omtrek dreunde de grond; John Mill was geraakt. Men heeft niets van hem terug gevonden dan een stuk vau zijn kaak en de hak van een zijner laarzen. Hartverscheurend zyn de nadere bijzonderheden omtrent bet vergaan van de „Daniël Steinmann." Zeven vrouwen en dertig kinderen zijn bij de ramp omgekomen. De seinwachter van Sambro meldt dat hij Don derdag-nacht de seinlichten van een schip zag en do stoomfluit deed hooren om het te waarschuwen. Na de schipbreuk hoorde hij duidelijk het angst- geschrei van mannen en vrouwen. Het stoomschip is gezonken op 300 yards afstand van Sambro Island. Maandag bevonden zich meer dan 100 booten rondom het schip, om naar de lijken der veronge lukten te zoeken. Men denkt dat het schip niet uit elkander zal slaan. De rotsen steken echter door den bodem. Van de 90 passagiers en 40 man equipage zijn slechts 3 passagiers en de gezagvoerder met 5 zijner manschappen gered geworden. De geredden zijn naar Halifax vertrokken. Het stoomschip „Daniël Steinmann" (ex-Khedive'1) is 9 jaar oud en voer den laatsten tijd onder Bel gische vlag in de „White Cross Line." Uit Halifax wardt gemeld dat by een onderzoek, ook door duikers gedaan, geen enkel lijk der dren kelingen is gevonden. Men vermoedt dat de lijken door onderzeesche stroomingen naar zee zijn ge dreven. Een gedeelte der ladiDg is geborgen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1