Te Leeuwarden viel een werkman, werkzaam op het dak van een huis met twee verdiepingen, naar beneden. Erg gekneusd werd hij naar het stads-ziekeDhuis vervoerd. Het is den heer Julius, leeraar in de natuurkunde aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, gistermiddag na ruim 3 uren vis- schens gelukt, door middel van een sterken electro- magneet (hoefvorm) een der beide verloren sleutels van het postkantoor te Breda uit de breede gracht van den Buitensingel op te halen. Ten gevolge van de aanwijzingen der beschuldigden Moors en Ballintijn, was d9 heer Julius door do justitie uit- genoodigd, op eene tamelijk onbepaald aangeduide plok zijne wetenschappelijke proeven aan te wendeD, en - na ruim 3 uren vïsscheus, gedurende welko de meest heterogene voorwerpen, b. v. een antieke bijl, een ijzeren kanonskogel enz. werden opge haald, mocht de bekwame natuurkundige er in slagen, den binnensleutel van het postkantoor machtig te worden. Binnen weinige dagen zullen er pogingen gedaan worden, ook den buitensleutel te krijgen. Dezer dagen overleed te 's-Bosch eene oude vrouw, die, zoo wij goed zijn ingelicht, door niet minder dan z e s t i e d personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Zij moge voor haro naastbestaanden een verlies zijn, voor het zestieotal kan haar heengaan niet anders dan winst hebben opgeleverd. Het onzedelijke van soortgelijk winstbejag springt te veel in het oog om er lang bij stil to staan. Uit de Leidsche vergiftigingszaak blijkt maar al te zeer, hoe ver die inschrijvingen buiten weten van den persoon voeren kunnen. (P. Nb. Crt.) De echtelieden Surcouf te Parijs, wo nende rue Fourrier, waren 's avonds even uitgegaan, hun dochtertje, oud 22 maanden, in haar wieg slapende achterlatend. Toen zij thuis kwamen, von den zij do deur open en alles in do grootst© wan orde; de dieven hadden echter niets van waarde gevondeD, maar zij hadden zich gewroken door het kind in een filtreer, die in de koukon stond, te duwen, het hoofd naar boneden. De wanhoop der ouders was onbeschrijflijkde justitie doet onderzoek. Te Mayari (Cuba) is een negerin ge storven in den ouderdom van 130 jaroD. Uit Philadelphia wordt aande„Times" gemeld dat vier Amerikaansche kruisers naar Cuba zijn gezonden, tor opvanging der vrijbuiters expe ditie, welke dezer dagen Key-West verliet. BUITENLAND. De Senaat heeft met 138 tegen 125 stemmen, ondanks het verzet van den minister Waldeck- Rousseau, zich vereenigd mot het amenderaent- Labiche, waarbij het stelsel van den „scrutin de liste" in de arrondissementen voor de gemeente lijke vorkiezingon van Parijs wordt gehandhaafd. Met 170 togen 69 stemmen is daarop de gemeente wet voor Parijs in haar geheel verworpen. Door deze stemming wordt elk uitzicht op eene verstandhouding tusschen Senaat en Kamer over deze quaestio benomen. Het natuurlijk gevolg zal zijn de handhaving van den bestaanden toestand te Parijs, namelijk: dat elke wijk haar afgevaar digde in den gemeenteraad kiest. In do couloirs werd verzekerd dat de heeren Clovis Hugues en Giard bij de Kamer van afge vaardigden het verzoek zullen indienen, om de regeering te mogen interpelleeren over de tusschen- komst der troepen bij de ongeregeldheden te De- nain. Zij willen een motie van orde voorstellen, waarin de houding der regeering gelaakt wordt. De heer Jean Dupuis, de onderzoekingsreizi ger, zoo beroemd door zijne navorschingen op en bij de Roode Rivier, is rechtstreeks van Tonkin in Frankrijk teruggekeerd. Generaal Millot heeft bericht dat de samen trekking der troepen voor den aanval op Hong- Hoa den llden April a. s. zal zijn ten einde gebracht. Duitschland. Do „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, ten opzichte van Yon Bismarcks voornemen om zich aan do be handeling der Pruisische staatszaken te onttrekken, dat volgens de verklaring der geneeshoeren, de Rijkskanselier slechts zijno krachten kan behouden wanneer de kring zijner werkzaamheden aanmer kelijk beperkt wordt. Het is dus volstrekt nood zakelijk dat prins Von Bismarck zich van een deel van zijn arbeid ontsla. Hj besloot het beheer der rijksaangelegenheden te behouden, maar als Prui sisch minister af te treden, omdat hij op het gebied der buitenlandsche aangelegenheden het vertrouwen der vreemde regeeringen bezit, en du3 eene stolling heeft ingenomen, welke van persoonlijken aard is en niet op een ander kan worden overgedragen. Buitendien bestaan op het geb'ed der buitenland sche politiek niet de wrijvingen, welke de behan deling der binnenlandscho zaken zoo moeilijk maken, on waardoor grootere inspanning gevorderd wordt. Italia. De beer BiaDcheri is benoemd tot voorzitter der Kamer van Afgevaardigden met 239 stommen, tegen 136 op den heer Cairoli. In de zitting, gisteren door de Kamer gehouden, verklaarde de heer Mancini met betrekking tot de Propaganda dat het uitvoerend gezag onmogelijk een vonnis der rechterlijke macht door eeno wet tot uitlegging eener vroegere wet kan vernietigen. Niettemin is de rogeering geneigd om bedoeld von nis zoo zacht mogelijk too te passen, mits van den anderen kant geene klaagliederen worden aange heven, welke aan de regeering moeilijkheden kannen veroorzaken. Griroot-Britannfë. Iu het Lagerhuis deelde de heer Gladstone gis teravond mede dat hij geenerlei bericht ontvangen had, wa2rin* de aftreding van den Egyptischen minister-president, Nubar-pacfca, bevestigd wordt. Het ontwerp op de kieshcrvormiDg is bij tweede lezing, met 370 tegen 210 stommen, aangenomen. De prins van "Wales heefe zijn h ar tel ij kcD dank betuigd aau do militaire attachés voor de voorkomendheid en bereidwilligheid, die hij, bij gelegenheid van het overbrengen van het stoffelijk overschot zijns broeders Leopold, van de zijde der Fransche marine heeft ondervonden. Spanje. Het hooggerechtshof to Madrid heeft het vonni9 van het hof van Xeres, waarbij 7 leden van de bende der „Zwarte Hand" ter dood on 8 tot dwang arbeid werden veroordeeld, vernietigd en over al de beschuldigden de doodstraf uitgesproken. Hetzelfde hof heeft vergunning gevraagd om den gouverneur van Cordova wegens pressie bij de ver kiezingen te vervolgen. In een der voorsteden van Madrid zijn bij een zadelmaker bommen en geweren ontdekt. Do zadelmaker verklaarde trotsch d&t hij daarmede het land wilde bevrijden. Bij onderzoek bleken de geweren geheel verroest, en do bommen slechts afgekeurde granaten van oud model to zijn. Toiegra mman LONDEN, 7 April. De „Times" bevat uit Dur ban het bericht dat sir Hercules Robinson en do heer Mackenzie te Kaapstad aangekomen zijn. Het Kaapsche Parlement zal op 1 Mei bij elkander komen. De conferentie over handels- en belastiogs- zakon mot de gedelegeerden van Natal en don Oranje-Yrijstaat liep Donderdag op bevredigende wijze af, ofschoon geen definitieve besluiten werden genomen. Men verwacht eon aanval van do Cetewayo- parlij in Zoeloe-land op Oham on Usibepu. De Cetewayo-pariij wil oene landstreek in het midden van Zoeloe-land in bezit nemen. Do Koniogin der Nederlanden zal morgen avond aan boord van het Nederlandsche oorlogs- sloomschip „Yalk" to acht ureD van Queensboro stoomen. De heeren Smit en Du Toit keeren heden nacht van hior naar Amsterdam torug. LONDEN, 8 April. Koningin Victoria en prinses Beatrice zullen den l-lden dezer naar Darmstadt vertrekken. BUCHAREST, 8 April. Het ministerie heeft zija ontslag aangeboden, ten gevolge van een votum der Kamer iu strijd met het verzoek van den eer sten minister, die gevraagd had dat de Kamer een orde van den dag zou vaststellen ter bespreking van het plan tot herziening dor Constitutie. LELDEN, S April. De verwachting voor morgen is: zuidoostenwind, goed weer. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,712) f ÓSSO.Gó'/j, bagage (8 ton) f 49.04, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1787 ton) f 1813.93, levende dieren en rijtui gen f 121.07, diverse ontvangsten totale ontvangst f 7864.69'/2. Totale ontvangst van af 1 Mei 1883/84 f 93,884.22'/, togen f 106,387 91 »/a, zijnde per dagkilometer ƒ8.17 tegen 8.82 in 1882/83. Er blijft dus steeds achteruitgang merkbaar. Ten bewijzo dat ook do Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij zich niet in een bijzonderon voor uitgang mag verheugen, kan strekken dat haro aaudeelen, don lsten April 1882 op do Amstor- damsche beurs tegen 152% pet. genoteerd, heden, du3 twee jaar later, voor 113% pet. werden ver handeld. De aandeelen Hollandsche spoor rezen daarentegen in die twee jaar van 1431/, pet. tot op 154% pet Ten huize van B. A., in de Morschstraafc alhier, is hedenmorgen om bij elven een begin van brand oDtstaan. Een kind van vijf jaar, dat alleen was thuisgelaton, speelde met lucifers, die in brand geraakten, met het gevolg dat de vlam zich tot do meubelen uitbreidde. Doar twee voorbijgangers, den koopman in manufacturen De J. en don vis- Bcher S. W. v. L werd de brand goblnscht. Prinses Hendrik bracht heden met hare gasten, den erfgroothertog van Oldenburg en gemalin, een bezoek aan Haarlem. Ton nadeele van eene dame aan het Huygens- park te 's-Hage, is diefstal gepleegd vau, naar men zegt, f 100,000 aan effecten. De dader is onhokend. Het Haagsche garnizoen maakte heden pirade ia de Miliebaan. De ministeriëa en landsgobouwen vlagden als gewoonlijk. Van den naagscher. toren wapperde er op dezen verjaardag de Oranjekleur niet. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat in de vorige week ten gevolge van oen vorwijzingsarrest vau den Hoogen Raad, konnis nam van de ver volging van twee employé's ter Internationale Ten toonstelling te Amsterdam, wegens het teri hnnnen voordeele aanwenden van imprimés voor entree- kaarten der tentoonstelling, deed heden in deze zaak uitspraak. Het Hof vernietigde het in deze gewezen vonnis der Amsterdamsche rechtban^ verklaarde dat het feit Doch misdaad, noch wanbe drijf, noch overtreding opleverde en ontsloeg beide beklaagden van alle rechtsvervolging. De heden uit West-Indië ontvangen bladen lcopen tot 13 Maart. De „Cur. Courant" vestigt de aandacht harer medeingezetenen er op, dat den 29sten Juli aanst. twee en een halve eenw zullen zijn verstreken van do oerst9 plautiug der Neer- landsche vlag op dat eiland, met de bescheidene vraag „of bij de voortvarondhoid, die bij ons be staat om Bolivar's en andere feesten te viereü, die dag niet als een bijzondere feestdag behoort te worden herdacht" In dezelfde courant van 2 Augus tus 1835 wordt een verslag gevonden van het tweede eeuwfeest van die gebourtenis, waarover wij, zegt het blad, zeker reden hebben ons te verheugen. Naar men verneemt, zal b'mnenkort tusschen Frankrijk en Nederland een overeeukomst worden gesloten tot vaststelling van een uniform-tarief voor borgloon, door vreemde eigenaren van opgevischte netten verschuldigd. Een grootvader, E. De Boer, te Stadskanaal, had dezer dagen twee zijner kleinkinderen ton crave gebracht, maar overleefde hen niet lang: op het lijkmaal, schrijft de „Arnh. Crt.", werd zooveel jenever gedronken dat Do Boer, huiswaarts kee- rende, in een sloot geraakte en verdronk. Het stoomschip Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerdo gisteren Aden; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap R.cca; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said. O-I. JHAÏLDIEXSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam met Ned. stoomsch. 21 Maart, 1, 11, 22 April, laatste lichting aan het postkantoor '8 nachts 12 uren. Via Marseille mot Ned. stoomsch. 22 Maart, 1, 12, 22 April, laatste lichting aan het postkantoor 'snara. 5 u. 40 m. INGEZONDEN. Aan de lied actie van het Leidsck Dagblad. Naar aanleiding vau uw bericht, geplaatst aan het hoofd van het „Gemengd Nieuws," in uw blad van heden, betreffende het ongelukkige meisje beneden de 12 jaren, dien ik het volgende onder d9 oogon van het publiek te brengen: Voor ongeveer 3 weken kwam bedoeld meisje? vergezeld met hare moeder, op 't oog een voor komen hebbende van 14 jaar, zich bij mij aanbieden, verklarende dat zij 13 jaar oud was, en reeds godiend heeft, 't geon door hare moeder bevestigd werd, ook zelfs toen haar kind in het hospitaal ver pleegd werd. Door die herhaalde bevestiging vau de zijde

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2