LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7407. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolcrc letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de s'ad wordt f 0.10 berekend. Offlciëeld Kennlusferin^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No 97); Brengen ter algerneene kennis dat door GERRIT HENDRIKS en de Wed. M. VAN DER KOELEN, geb. BURSCH, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, respec tievelijk in de perceelen Doelensteeg No. 10 en Vrouwensteeg (Wijk TV) No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIÜEN, 8 April. Ter f.ere van den 60sten verjaardag van H.K. II. Pricses Sophia der Nederlanden, Groothertogin van Saksen-Weimar en zuster des Koüings, was beden alhier fan openbare en enkele particnliere gebouwen de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Dej middags om twaalf uren werd op het schut tersveld buiten de voorm. Rijnsburgerpoort door de hier in garnizoen liggende infanterie, véld-artil lerie en cavalerie een parade gehoudeD, gecomman deerd door den luitenant-kolonel W. C D. Yan Rijen en geïnspecteerd door den kolonel-commandant F. J. G. W. Leers, beiden der infanterie. Tot candidaten voor den gemeenteraad alhier zijn gesteld, ter vervulling der opengevallen plaats van wijlen don heer J. M. E. Dercksendoor de liberale kie9vereeniging Algemeen Belang'' de heer J. Grol), gepensioneerd Oost-Indisch ambtenaar en oud-voorzitter van den Raad van beheer der Neder- landsch-Indische Spoorweg-maatschappij, - en door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje", d=. J. D. B. Brouwer, emeritus predikant bij de Ned.-Hervormde gemeente alhier. In de maand Maart zijn binnen deze gemeente geboren 122 kinderen, als: 70 zoons en 52 dochters; overleden 114personen (waarvan Selders woonachtig), als: li mannon, 23 vrouwen, 43 zoons en 34 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 17 peren. De afdeeling Loiden en Omstreken der Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst zal Donder dag a. s. in het Nutsgebouw hare 120ste vergadering houden-. Yan 1 Mei tot 30 September worden bij de Normaal-schietschool te 's-IIage gedetacheerd de 2de luitenant A. A. Yan Schilfgaarde van bet 4de reg. infanterie en boven de formatie van 1 Mei tot 1 Augustus de 1ste luitenant jhr. A. C. baron Yan Asbeck van het 3de regiment huzaren. De minister vaD financiëa herinnert belang hebbenden dat de gelegenheid om de bij koninklijk besluit van 15 Oct. 1883 (Stbl. No. 143) buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a. s. wordt gesloten. De Koning heeft onzen gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwijaen, tijdens zjju verblijf in de residentie, in bijzondere audienjiie ontvangen. Volgens het „Vad." heeft de minister van waterstaat bepaald dat voortaan geen vergelijkende examens voor de benoeming tot opzichter van den rijks-waterstaat zullen worden gehouden, maar de vacaturen zullen worden aangevuld uit de buiten gewone opzichters bij de Rijkswerken. Men schrijft uit Berlijn aan de „Haagsche Crt."Van goed ingelichte zijde wordt vernomen dat bet indertijd uitgevaardigd verbod van invoer van Hollandsch vee in Duitschland weldra zal worden opgeheven, daar de gevallen van veeziekte in Nederland dagelijks verminderen. In de vergadering der Kon. Academie van "Wetenschappen, afdeeling letterkunde, gisteren te Amsterdam gehouden, werd medegedeeld dat het prijsgedicht voor Hoeuffr's legaat, waaraan een accessit werd toegekeod, ingezonden is door dr. Yan LeeuweD, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De oud-gouvernecr-generaal, de hcerLoudoii, is, na de cp zijne jongste ernstige ziekte ondergano kuur in do badplaats Wiesbaden, in het genot van oen naar omstandigheden redelijken gezondheids toestand in Den Haag teruggekeerd. Do komst van onzen gezant in Bclg'Ö te 's-Hage zou in verband staan met het wederom ter eprake gekomen bezoek van Z. M. aan het Belgische hof. Hij zou heden of morgen naar zijn post terugkeeren. Naar men verneemt, zal de zoo gunstig be kende Bilsenkapel dezen zomer eone rondreis door Nederland maken. Men verneemt dat de heer Joh. Van Hemert, kapelmeester bij den staf van het 2do reg. huzaren te YodIoo, voor den dienst is afgekeurd. Zaterdag-namiddag om halftwee had in de Senaatskamer van do Utrechtscbe universiteit eene aandoenlijke plechtigheid plaats. Een door den kunstschilder J. II. Neutnan vervaardigd portret van wijlen prof. dr. J. J. Yan Oosterzoe werd vanwege de studenten in de theologie aan den Acadomischen Senaat overhandigd. Do commissie uit de studenten, die in het vorige jaar de zorg voor do vervaardiging van het portret op zich had genomen, bestond uit de heeren: C. L. Van den Broek, A. J. A. Vermeer, J. M. S. Baljon, J. Osse- waarde en J, C. Prins. Eerstgenoemde voerde, namens deze commissie, het woord. Hij herinnerde hoe bij de studenten het voorne men was opgevat om voor het portret van prof. Van Oosterzee eene plaats in de Senaatskamer te verzoeken, hoe de Academische Senaat zich bereid willig had willen betoocen dit geschenk te aan vaarden, en hoe ze nu tot dio plechtige overrei king bijeen waren, 't Was eene aandoenlijke hulde, waartoe zij samen waren gekomen, maar een hulde der dankbaarheid, die zij verplicht waren te brengen aan den man, die zooveel voor hen had gedaan. Zijne beeltenis mocht in de Senaatskamer niet worden gemist. Na een woord van waardeering aan den schilder sprak hij den wensch uit, dat het beeld van Van Oosterzee mocht blijven 6preken ook tot do volgende geslachten, als dat van den zoo rijk begaafden maD, die door God tot een rijken zegen was gesteld, niet het minst voor zijne leerlin gen, door zijn arbeid aan de Utrechtsche hoogeschool. Namens den Senaat, die vertegenwoordigd was door den rector magnificus H. J. Hamaker, den secretaris van den Senaat N. W. P. Rauwenhoff en de assessoren N. Beets, F. C. Donders en W. Kapteijn, aanvaardde de rector magnificus het ge schenk met eene toespraak, waarin hij er de com missie en alle studenten voor dankte, dat juist zij hadden gezorgd dat voortaan het portret van Van Oosterzee niet zou gemist worden in de Se naatskamer. Na hem dankte prof. Beets nog in het bijzonder in naam van de professoren der theologische facul teit voor het bewijs van hoogachting, voor den on- vergetelyken ambtgenoot en vriend. Hiermede was de plechtigheid afgeloopon. (U. D.) Uit mededeelingen van het Engelsche Lager huis blijkt dat de bemanning van de „Nisero" nog steeds door den rajah van Ten om in gevangenschap wordt gehouden. De rajah heeft zelfs nog veel hooger eischen gesteld, maar onze Regeering kan noch wil deze toestaan. Er heeft thans tusschen de Engelsche en onze Regeering weder overlegplaats. Het stoomschip „Soerabaia" vertrok Zaterdag van Soerabaia naar Rotterdam de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Colombode „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Snez. Blijkens een bjj het dep. van marine ontvan gen telegram heeft Zr. Ms. schroefstooraschïp „Atjeh"', onder bevel van don kapt. ter zee H. Dijserinck, den 7don dezer de Kaap de Goede Hoop verlaten, koers stellende naar Nederland. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft verleend de navolgende pensioenen, als: aan jhr. A. L. Van Sperigler, rijksontvanger, f 813; aan L. Leupen, commies bij 7s rijks belas tingen 1ste kl., f 532; aau G. H. Habets, idem 3de kl., f 167; aan S. Rorijl, weduwe van den commies bij de belastingen lste A. Van Baak, f 182; - aan den heer J. F. Braun, gewezen com mies bij het dep. van koloniën, een pensioen ver leend van f 1465 'sjaars; - aau den met verlof hier te lande aanwezigen kapt-kwartiermeester van het leger in Ned.-Indiö H. D. Tuyaenburg, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Mei a. s., eervol outslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensief. Gemengd Nieu -w tfu Een knaapje dat aan het aasjes schep pen was, viel gisteravond om zes uren in den Nieu- wed Rjjn. Door een vo erbij ganger werd het uit het water gered. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 5don en 7den dezer zijn hier 50 bommen aan gekomen, meest kustvisschers. De vangst was zeer ongelijk. De besomming liep van f 50 tot f 170 iu 6 dagen. Er word besteed voor groote tarbot (weinig aangebracht) f 5 a f 8, voor tong (veel aangebracht) 0.15 a f 0.50 en voor levende bun schol 0.40 a f 0.70 per stuk; voor levende bin- nenlekschol f 6 a f 8, droogschol 5 a f 6 en droogscharren f 4 a f 5.50 per mand; zeesterren 10 a 12 per kar. Bij do Groote Houtbrug te Haarlem is een man van 60 jaren overreden door een rijtuig, bespannen met twee paardon. Met gebroken been word hij per brancard naar zijne woning overgebracht. De commissaris van politie te Rotter dam waarschuwt tegen eene zekere juffrouw Kuyk- hof, weduwe van A. H. Wiezehaan. Zy huurt kamers, betrekt die met hare kinderen, leent geld en ver dwijnt dan zonder betaling, elders hetzelfde be proevende. Te Tilburg is oen bejaard man onder een zwaar beladen wagen geraakt, waarvan hij de nadering niet scheen te hebben bemerkt, en zoo vreesdij k gewond geworden, dat hij levenloos van onder den wagen word weggehaald. Terwijl hot concert- en operetten- gezelschap van don heer Pierre De Boer gister avond bij gelegenheid van de palmmarkt in „Tivoli" te Utrecht een voorstolling gaf, ontstond onder do bezoekers zulk een standje dat het tot feitelijk heden kwam. De vrij talrijk aanwezige dames ont vluchtten de zaal, welke geheel in opstand was. Het bestuur trachtte de orde te herstellen, maar tevergeefs. De wanorde sloeg zelfs in de koffiekamer over, waar de bedienden niot ongemoeid bleven. Het personeel was woedend en de muzikanten ge bruikten hunne instrumenten ten deele als wapens. Toen later de voorstelling nog eenigszins kon worden voortgezet, wareD, op enkele uitzonderingen na, alleen de overwinnaars overgebleven, nl.zjjdie onder de voorstelling waren binnengekomen en het dadelijk met een paardenkooper hadden te kwaad gekregen, wien zij do zaal uitsmeten. De trein N. R. S. van Utrecht,die Zondag-avond om 10.5 te Arnhem moest arriveeren, werd door den trein S. S. van Nijmegen nabij het station Arnhem aangereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alleen het materiëel werd vrij ernstig besohadigd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1